Teraz jest sobota, 23 września 2017, 22:36

CU, CD i inne zapalne choroby jelit

Forum otwarte dla wszystkich chorych na nieswoiste zapalenia jelit, dla ich rodziców, partnerów i osób zainteresowanych.

metody leczenia perforacji jelita cienkiego

Czyli wszystko, co dotyczy chorób wątroby, żołądka (np. refluks), trzustki, itp

Moderatorzy: Pandziaak, Moderatorzy

 
Posty: 1
Dołączył(a): poniedziałek, 8 grudnia 2008, 16:15
Lokalizacja: Sulejówek
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: mazowieckie

metody leczenia perforacji jelita cienkiego

Post przez tym » poniedziałek, 8 grudnia 2008, 20:12

Witam,

na wstępie przepraszam za brak znajmości fachowej terminologii (który jednocześnie utrudnia mi samodzielne znalezienie informacji)

chora osoba której dotyczy pytanie to moja ciotka - 70-letnia kobieta

spróbuję w możliwie zwięzły sposób przedstawić historię choroby.

zaczeło się 4 lata temu od ostrych bóli, zdiagnozowano pęknięcie jelita cienkiego. wykonano operację zszycia pęknięcia (wszystkie operacje metodą tradycyjną, przez otwarcie jamy brzusznej). po operacji wdała się cieżka sepsa - leczenie antybiotykami i nastepna operacja - poprawka po poprzedniej. stan był krytyczny, ale Bogu dzięki lekarzom udało się jakoś ją uratować. potem przez jakiś czas była na żywieniu dożylnym. później okazało się że konieczna jest kolejna operacja - jelita pozrastały się w jakiś sposób "masą chrzęstną" - zostały porozdzielane. od tego czasu jest na kombinacji żywienia dożylnego i zwykłego (małe ilości jedzenia). z nieznanego powodu (podczas ostatniej operacji, albo przez możliwą wrodzoną słabość tkanki łącznej) jelito cienkie znowu pękło, wykonano przetokę skórno-jelitową (o ile jest to właściwy termin, otwór o średnicy kilku mm na brzuchu), aby wyciekający płyn jelitowy nie rozprzestrzeniał się po otrzewnej tylko wychodził na zewnątrz, przez rurkę do woreczka. jelito nie chce się samo zagoić, najprawdopodbniej konieczna bedzie kolejna operacja, która przy ogólnym złym stanie zdrowia stanowi poważne zagrożenie. dużym problemem jest też wpływ wyciekającego płynu jelitowego (sokie żołądkowe i trzustkowe) na skórę w okolicy przetoki - mimo zastosowania różnych maści itd. soki wyżerają skórę, powodując dodatkowy ból niegojącej się rany.

moje pytania do wszystkich mających doświadczenie z podobnymi sytuacjami:

-czy są jakieś mozliwości innego niż tradycyjna operacja reperowania pękniętego jelita? laparoskopia? jakieś inne sposoby? może jakieś specjalne leki?

-co mozna zrobić, żeby pomóc w gojeniu się skróy stale ninszczonej przez wypływający płyn?

z góry dziękuję za wszystkie informacje - zarówno porady jak i linki, namiary na specjalistów którzy mogliby się tym zająć, cokolwiek

 

Re: metody leczenia perforacji jelita cienkiego

Post przez Misia » poniedziałek, 8 grudnia 2008, 21:58

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika


Powrót do Powikłania ze Strony Ukł. Pokarmowego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości