Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
KrzysiekŻyrek
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: śląskie
Kontakt:

Re: Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?

Post autor: KrzysiekŻyrek » 15 cze 2010, 16:19

Zależy od stanu twojego CU może być za 2 lata ale może też być dużo wcześniej
LEKI:\ pentaza 3x 2 po 0,5g, Immuran 75mg,, encorton 15mg

http://owczarekniemiecki.com/
Moja ulubiona gra na zabicie czasu: www.wildguns.pl gram na servie 9

Tomy
Doświadczony ❃
Choroba: CU

Post autor: Tomy » 22 cze 2010, 20:48

martita pisze:KrzysiekŻyrek napisał/a:
Zależy od stanu twojego CU może być za 2 lata ale może też być dużo wcześniej

dokładnie tak. Jak zawsze sprawa indywidualna
pistols30- to się ciesz, że tak mało razy masz z tym styczność, im mniej tym lepiej :wink:
No nie zupełnie tak. Po 10 latach trwania choroby (niektórzy lekarze mówią, że po 8 ), kolonoskopię kontrolną powinno robić się raz w roku.
Na własnej skórze przekonałem się, że to ma sens, bo kiedyś pominąłem jedną kolonkę kontrolną i po 18 miesiącach od poprzedniej okazało się, że pojawił się i rozwinął w tym czasie polip z dysplazją wysokiego stopnia. Na szczęście udało się go jeszcze usunąć bez żadnych konsekwencji.
Tak więc lepiej pilnować terminów badań kontrolnych.

Awatar użytkownika
lukas28
Debiutant ✽
województwo: -- poza Polską --

Post autor: lukas28 » 23 cze 2010, 13:43

Witam,

Ja mialem kolonoskopie cos miesiac temu z pobraniem wycinkow, wynik: CU

Dzien przed musialem wypic 2 litry "Moviprep" i o 10:00 mialem kolo w znieczuleniu, trwalo to 20 minut i pozniej moglem odrazu isc do domu... nawet nie wiedzialem ze cos bylo robione... :wink:

Nastepna mam w listopadzie...
CU od 10.05.2010
Od 01.10.2012: 2x Mutaflor i cisza :-)
Od 25.03.2011: 3x Budenofalk 3mg
Od 25.06.2010: 2x Claversal Micropellets 1,5g
Od 01.09.2010: 1x Claversal Micropellets 1,5g

Anonymous_c4ca42381

kolonka-horror

Post autor: Anonymous_c4ca42381 » 08 lip 2010, 15:44

dzis miałam kolonoskopię, wczoraj i dzisiejszej nocy pilam Fortrans-wzbogaciłam smak sokiem z cytryny, schłodziłam i jakos poszło-nie najgorzej. Pierwsze 2 litry piłam wczoraj przez 3 godz., kolejne 2 w nocy tak, aby zakończyć picie na 6 godz.przed badaniem-tak miałam w ulotce informacyjnej z przychodni.
Picie tego swinstwa to delicja w porównaniu z badaniem....Dla mnie było ono tak potwornie bolesne, że lekarz zbadał tylko 1/3 jelita i stwierdził, że ze względu na dolegliwosci bólowe spowodowane zrostami po cesarskim cięciu muszę mieć drugie badanie w znieczuleniu ogólnym....Pielęgniarka próbowała mi pomóc uciskając brzuch, jednak to wywoływało tak potworny ból, że dosłownie krzyczałam. Aż wstyd, ale tak mnie to bolało, że potem długo nie mogłam się uspokoić, płakałam jak dziecko :( Tak więc kolejna przygoda przede mną.

scaliłam
Ostatnio zmieniony 08 lip 2010, 22:11 przez Anonymous_c4ca42381, łącznie zmieniany 1 raz.

Tomy
Doświadczony ❃

Post autor: Tomy » 08 lip 2010, 16:08

No to przykra sprawa. Następnym razem nie musisz zarywać nocki na picie Fortransu. Ja zaczynałem przyjmowanie tego boskiego płynu :) ok. 15 tak, że o 23 mogłem iść spokojnie spać i ok. 10 rano miałem kolonkę. Zawsze wszystko od tej strony było OK. No i oczywiście znieczulenie ogólne to dobra rzecz :)

Anonymous_c4ca42381

Post autor: Anonymous_c4ca42381 » 08 lip 2010, 16:51

Tak, z pewnoscią będzie większy komfort, ale też po kieszeni się odbije, bo za znieczulenie każą sobie płacić 350 zł. Mówili też o tańszym znieczuleniu bez anestezjologa, za 250 zł-ponoć nic nie będę czuła, bo to silny zastrzyk przeciwbólowy, przy którym będę drzemała. Nie słyszałam o czyms takim, czy to rzeczywiscie może być skuteczne? Po dzisiejszych przeżyciach bardzo boję się znów tego bólu, ale 350 zł + fortrans, to znów 400 zł za tą przyjemnosc...

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Post autor: Raysha » 08 lip 2010, 17:47

samosia pisze:bo to silny zastrzyk przeciwbólowy, przy którym będę drzemała
Dolargan? :D

Olimpijka

Post autor: Olimpijka » 08 lip 2010, 17:58

Mikrusia pisze:samosia napisał/a:
bo to silny zastrzyk przeciwbólowy, przy którym będę drzemała

Dolargan? :D
Ja przed narkoza dostalam fajny zastrzyk. Oczy mi sie nie mogly utrzymac otwarte i tak fajnie, cieplo mi sie zrobilo, ale nie chcieli mi powiedziec co to :razz:

Fortransem w koncu sie nie czyscilam tylko Olopegiem i zle mnie wyczyscil :evil:

Tomy
Doświadczony ❃

Post autor: Tomy » 08 lip 2010, 21:58

samosia pisze:Tak, z pewnoscią będzie większy komfort, ale też po kieszeni się odbije, bo za znieczulenie każą sobie płacić 350 zł.
Ale czy Ty robisz kolonkę prywatnie? Bo jeżeli na NFZ, to znieczulenie też powinnaś dostać bezpłatnie. Tym bardziej, że ma to twarde uzasadnienie - te zrosty o których piszesz i w efekcie konieczność przerwania badania. Musisz twardo żądać znieczulenia bezpłatnego w ramach NFZ. Czasami jest tak, że szpitale każą za to płacić jeżeli ktoś chce na zasadzie "widzimisię", ale u Ciebie jest sytuacja szczególna.
Ja raz miałem kolonkę na żywca i też uznałem, że po co się męczyć. Więc przed następną zapowiedziałem lekarzowi, że następna w znieczuleniu ogólnym lub wcale. Poza tym że mam niski próg bólu i zaraz tracę przytomność i takie tam :wink: Okazało się, że nie ma problemu bo pacjent tego żąda i potrafi to uzasadnić i była kolonka "na śpiocha". I potem wszystkie następne też. Teraz już nawet lekarz nie pyta jak ma być, tylko od razu pisze na skierowaniu, że badanie ma być w znieczuleniu ogólnym. To na skierowaniu musi być, bo inaczej szpital nie ma podkładki, żeby NFZ zapłacił.

Awatar użytkownika
Patryk
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie

Post autor: Patryk » 08 lip 2010, 22:40

Ja ostatnio miałem kolonoskopię bez narkozy i super bolała. Jeszcze lekarz mówił, że mam poskręcane jelita i tak z 80% dało się znieść, ale trzy razy to trzymałem się łóżka i płakałem, bo ból był niewyobrażalny. Pielęgniarka była bardzo sympatyczna i mówiła, że zaraz koniec i faktycznie- raptem 15 minut badanie trwało, ale nigdy więcej bez znieczulenia.
Nie odmawiaj dobrego tym, którym się ono należy, gdy akurat jest w mocy twojej ręki je wyświadczyć (Przysłów 3:27)

Awatar użytkownika
martynka154
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: martynka154 » 09 lip 2010, 16:51

Patryk pisze:mam poskręcane jelita
U mnie jest to samo i podobno ludzie, którzy tak mają muszą mieć kolonoskopię w ogólnym znieczuleniu, tylko, że jeśli ktoś idzie po raz pierwszy na badanie bez znieczulenia, to nie wie jak się jego jelitka układają, dlatego najlepiej od razu prosić o znieczulenie:)
Sterydozależność...
Brak remisji bez sterydów...
Dwukrotne ostre zapalenie trzustki po immunosupresji
Wizja całkowitej recepcji jelita grubego
Obecnie: Metypred 12mg, Sulfasalazin 4x2, Alfadiol, Calperos, kwas foliowy
Pancolitis

Awatar użytkownika
Coralie
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: pomorskie

Post autor: Coralie » 19 lip 2010, 20:48

samosia pisze:Pielęgniarka próbowała mi pomóc uciskając brzuch, jednak to wywoływało tak potworny ból, że dosłownie krzyczałam. Aż wstyd, ale tak mnie to bolało, że potem długo nie mogłam się uspokoić, płakałam jak dziecko
Niestety mam podobne wrażenia po pierwszej kolonoskopii... Dlatego na drugą za punkt honoru postawiłam sobie znieczulenie. Okazało się, że w żadnym szpitalu nie robią w narkozie. Przy pierwszym badaniu pielęgniarka upierała się, że to nie boli i nigdy nie robią znieczulenia, ale niestety tak mi dali do wiwatu, że i tak musieli mi dać coś w żyłę i maskę z tlenem na twarz :roll: Spałam po tym, ale miałam przebudzenia w trakcie badania. Teraz też idę na badanie z takim zastrzykiem, po którym mam niby spać, ale z tego co zrozumiałam nie będzie to narkoza. Czy ktoś wie co to za znieczulenie i czy jest ryzyko, że po tym jednak nie zasnę? A druga sprawa to, czy na kolonoskopię można iść gdy ma się od jakiegoś czasu dość silny ból jelit? Czy okaże się, że jelito jest w złym stanie i nie zrobią mi badania?

Wiem, że wydziwiam, ale doświadczenia z poprzedniego badania mam takie, że może nie będę o tym pisała, bo jeszcze kogoś odstraszę od tego koniecznego, jak by nie patrzeć, badania.

Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
biedronka24
Aktywny ✽✽✽
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: podlaskie

Post autor: biedronka24 » 31 sie 2010, 22:22

Wczoraj miałam swoją 4 w życiu kolonoskopię. Badanie trwało godzinę i 20 minut. Badanie bez znieczulenia, dało się przeżyć. Okazało się, że mam bardzo poskręcane jelita.
Salofalk 500 2 x 3 tabl., Contracid 40 mg, Telfexo 180, Cortare 250, Oxodil, Ventolin.

Blondi20015
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: Blondi20015 » 03 wrz 2010, 14:37

Cześć Wam wszystkim!
Ostatnią kolo miałam miesiąc temu. Lekarz spytał, ile ich miałam w sumie i ciężko mi było policzyć, bo już straciłam rachubę - 8 czy 10... Powiedział, że jestem weteranem :)
Choruję od 2004 roku. Do 2008 robili bez znieczulenia (tylko No-Spa w zastrzyku i uspokajająco Hydroxyzinum). Najgorzej było przy chyba 2 czy 3, bo robił mi ją ordynator i ja czekałam na niego (już "naprochowana") pod gabinetem, a tu jeden pacjent, drugi, jakiś mąż, czyjaś żona, potem lekarz... Koniec końców leki przestały działać, drugiej dawki mi nie dali (ponoć nie można było) i po takiej kolo całkiem na żywca musieli się wykosztować na Dolargan dla mnie, bo po kolo nie mogłam się odgazować i bolało strasznie. Od dwóch lat robią w tzw. krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym (z NFZ) i jest spoko. 15 min. drzemki i po wszystkim :) Dla mnie więc ten 3-dniowy pobyt w szpitalu, to czas na relax - radio, książka, wyspać się można do woli... Prawie, jak SPA, hehehe... Od dwóch lat czzyszczę się w domu dzień przed zabiegiem. Przed 2008 w szpitalu (Fortrans), ale to była porażka - 2 kible, a zawsze przygotowują się 3 -4 osoby, że nie wspomnę o tych, co leżą na oddziale i po prostu chca skorzystać :) Teraz do czyszczenia każą mi kupować FLEET PHOSPHOSODA - takie samo świństwo, tylko 2 x po pół szklanki, a popija się już zwykłą wodą. Nie jest źle :) Najgorzej boję się zawsze samych wyników. W tym roku po hist-pat dostałam wynik "colitis ulcerosa non specifica 3 do 0,3 cm". Dopiero za dwa tygodnie idę do gastro, to go spytam, co to takiego. Choć złapałam go po kolo (ten sam mi robi, bo leczę się w przychodni przyszpitalnej), to mi mówił, że jakieś afty mam. Ale nic mi nie jest, dobrze się czuję, zero biegunek, więc nie wiem... Biorę 1 g Salofalku (2 x 500 mg) dziennie, sterydy mi odstawili rok temu, palę 3-4 papierosy dziennie, dietę trzymam (żaden to dla mnie wysiłek, bo zawsze jadłam jak trzeba), więc nie wiem, o co chodzi :) Najważniejsze, że się dobrze czuję. Jogurty Jogobella Regularis mi chyba dobrze robią :) Suszona śliwka, suszona morela, truskawki z figą lub truskawki ze zbożami - pyyyychotka!
Jestem wyleczona :)

karolciaa20
Debiutant ✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: łódzkie

Post autor: karolciaa20 » 19 wrz 2010, 15:31

Ja wspominam kolonoskopie pozytywnie bo smacznie sobie spalam :) obudzilam sie dopiero na oddziale pod kroplowka i pierwszym moim odruchem bylo sprawdzenie czy majtki sa na swoim miejscu :D Brzuch zaczal bolec mnie dopiero pod wieczor i dnia nastepnego..bylo to nieprzyjemne klucie szczegolnie po prawej stronie ;]

Uwazam ze najgorsze w tym badaniu jest przeczyszczanie...

Ja mialam 2 buteleczki Fleet..fuuj nawet nie potrafie ocenic jego smaku..

Jedyne co pamietam to ,ze w polowie szklanki tego świnstwa wlosy stanely mi deba,mialam odruchy wymiotne i temperature ;/ Do teraz jak o tym pomysle jest mi niedobrze :D

Gonilo mnie po nim od 13 do 1 w nocy :D cały oddzial juz spal a ja bylam krolowa sedesu haha !
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2010, 16:21 przez karolciaa20, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”