Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Katze
Początkujący ✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: łódzkie

Re: Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?

Post autor: Katze » 07 lip 2009, 21:23

Jakoś dziś przeżyłam tę gastro i kolo. Brzuch mnie teraz tylko boli;( No i jak przyszłam do domu to od razu zjadłam,bo..No bo przecież ile dni można tak bez jedzenia! Chłodną herbatę teraz pije. Może robie źle nie trzymając dziś diety(pobierano mi wycinki z żołądka i jelit),ale ja juz serio jestem osłabiona po dwóch dniach bez żarcia. :cry:

Awatar użytkownika
magda281
Znawca ❃❃
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Post autor: magda281 » 06 sie 2009, 17:07

wczoraj miałam kolonoskopię i byłam w narkozie :) więc nic mnie nie bolało-gorzej z przygotowaniem do zabiegu było,podobno 1 osoba na 1000 ma takie objawy po czyszczeniu jak ja (ostre torsje) całą noc mnie goniło i byłam strasznie osłabiona.
Kto nadzieje w innych pokłada,celu nie osiąga.

Magda2313
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Magda2313 » 06 sie 2009, 20:04

No dla mnie czyszczenie też jest najgorsze, wymiotuje i latam do kibelka jak opętana... i też jestem strasznie osłabiona....

no i jeszcze ten ból po badaniu... jakby jelitko było nadmuchane... :razz:

exa
Doświadczony ❃

Post autor: exa » 07 sie 2009, 09:07

Magda2313 pisze:no i jeszcze ten ból po badaniu... jakby jelitko było nadmuchane... :razz:
bo jest :wink: ...pan doktor po badaniu mi kazał się położyć na brzuchu, albo na klęczkach, oprzeć łokciami o leżankę i wypiąć pupę do góry by pozbyć się tego powietrza... :oops:
zamknęli mnie na ten czas w pokoiku i nikt nie czuł się skrępowany... :wink:
choruję od 96 roku, diagnoza od 98, remisja: od 2004 z 3 miesięczną przerwą:) bez leków (nie polecane)

Magda2313
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Magda2313 » 07 sie 2009, 18:34

a no wiem, wiem, że dmuchają...za pierwszym razem nerwowy doktor mi robił, jeszcze dobrze nie zasnęłam a już czułam jak wdmuchują powietrze ;/ okropne uczucie...

Awatar użytkownika
kasieek99
Aktywny ✽✽✽
Choroba: IBS
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: kasieek99 » 08 sie 2009, 00:33

magda281 pisze:byłam strasznie osłabiona.
ja pamietam, ze bylam tak słaba, ze rano jak sie obudzilam nie moglam sama wstac z łozka i sie ubrac. chlopak mnie ubral i zawiozl na badanie. a po badaniu natomiast do dzis nie wiem kto mnie ubral :lol: . pamietam tylko ze obudzilam sie juz w domu i bylam masakrycznie głodna.
"Życie dając jednocześnie też odbiera każdemu..."

Awatar użytkownika
magda281
Znawca ❃❃
województwo: mazowieckie

Post autor: magda281 » 08 sie 2009, 10:41

czyli podsumowując -gorsze jest przygotowanie do badania kolonoskopii niż samo badanie,
kasieek99 pisze:a po badaniu natomiast do dzis nie wiem kto mnie ubral
a ja nie widziałam kto mi badanie robi -tak szybko mnie usypiali :).Minęło już od badania troszkę czasu a mnie jeszcze brzuch boli :(
Kto nadzieje w innych pokłada,celu nie osiąga.

endi_1980
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono

Moja kolonoskopia

Post autor: endi_1980 » 12 sie 2009, 14:54

B/T
Ostatnio zmieniony 02 lip 2010, 20:00 przez endi_1980, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ewkunia
Doświadczony ❃
Choroba: niesklasyfikowane NZJ

Post autor: ewkunia » 13 sie 2009, 00:18

Moje wszystkie kolonki były pod narkozą robione i najbardziej pamiętam glód po obudzeniu się;p
Ewkunia; biorę: nic; brałam :Asamax Imuran, Pentasę, Metronizadol, Encorton, Salofalk, Jucolon, wlewki z hydrokortyzonem,..., and many more ;p ważę 60kg/169cm, mam notorycznie stany podgorączkowe;/ Moje jelita źle znoszą mesalazynę.

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 08 wrz 2009, 19:54

magda281 pisze:gorsze jest przygotowanie do badania kolonoskopii niż samo badanie,
coś w tym jest bo nawet dla mnie jako mamy małej pacjentki przygotowania też są trudne.

Tak jak córa na co dzień jest niejadkiem, tak na "chwilę" przed koloskopią staje się mega wygłodzoną bestią i masę czasu i energii poświęcamy na to by jej ten apetyt poskromić, by dała radę wytrzymać na diecie płynnej.

Następna kolo w pażdzdierniku i właśnie wymyśliłam sobie, że będę też jej dotrzymywać kroku - też nie będę jadła. Mi to nie zaszkodzi a nawet przyda się być na płynach przez przysłowiową chwilę :wink: . Będzie to taka mała grupa wsparcia.
Już z samą taką decyzją dobrze się czuję, bo na serio , to w ogóle mi nawet nie smakowało jedzenie, które jadłam w ukryciu np. w szpitalnym bufecie a jak wracałam na salę do młodej to mnie obwąchiwała jak piesek i mówiła : "Mamo jak Ty pięknie pachniesz jedzonkiem !"
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Manny

Post autor: Manny » 08 wrz 2009, 20:20

Jeśli chodzi o przygotowanie do kolonoskopii, to ja jestem naprawdę ciężkim przypadkiem... :D

Podczas jednego pobytu w szpitalu kolonkę miałam robioną 3 razy - i tyle samo narkoz trzy dni pod rząd :P A wszystko przez problemy z oczyszeniem... Co ciekawe, po 4 dniach głodówki (nie jadłam już dzień przed pójściem do szpitala) i po 9 lewatywach nadal nie byłam dobrze oczyszczona. Wypróbowałam 3 różne środki oczyszczające, wszystkie dzielnie wypiłam do ostatniej kropli :D (zaczęłam od dzbana Fortransu, następnego dnia to coś małe czekoladowe - X-Prep?, ostatniego coś gorszego w smaku od Fortransu ale w nieco mniejszej ilości). Pamiętam jak poszłam do pielęgniarki, bo chciałam się o coś tam zapytać a ona do mnie "nie mamy już innych środków" :D

To była niezła szkoła przetrwania, zwłaszcza, że w normalnych warunkach jestem drobna i chuda jak patyk... Ale za to jaka głodna byłam... Do dziś wspominam pierwszy obiad szpitalny :D mmm :P

[ Dodano: 08-09-2009 ]
Zapomniałam dodać, że wypiłam ogromne ilości wody, której nie lubię i normalnie z trudem przychodzi mi wypić szklankę :D
W momencie desperacji wypiłam dwa litry przemierzając przez korytarz w tę i z powrotem 0 czyli było to ok 5 minut... :D A ostatniego dnia 6 litrów... Czyli w sumie sporo tego było...

sulik
Debiutant ✽
województwo: dolnośląskie

Post autor: sulik » 08 wrz 2009, 21:59

Witam - moj pierwszy post. Czy mozecie mi powiedziec ile czasu trwa pobyt w szpitalu (cala ta kolonosopia i inne badania w celu zdiagnozowania przypadku). Dzieki.

Natalka
Weteran ✿
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 08 wrz 2009, 23:15

sulik pisze:ile czasu trwa pobyt w szpitalu (cala ta kolonosopia i inne badania w celu zdiagnozowania przypadku
kolonoskopię można zrobić bez pobytu w szpitalu, czyścisz się w domu i przychodzisz na badanie.
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
avanti
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: avanti » 15 wrz 2009, 19:42

hej, może zadam głupie pytanie ale lewatywe zawsze sie robi? nawet samemu w domu? :roll:

exa
Doświadczony ❃

Post autor: exa » 15 wrz 2009, 19:55

nie zawsze.....zależy jak cię Fortrans albo coś tam przeczyści.....lewatywę można dla pewności, chyba, że takie wymagania podali........ostatnio nie robiłam...

kiedyś robiłam faktycznie sama, w domu...:)
choruję od 96 roku, diagnoza od 98, remisja: od 2004 z 3 miesięczną przerwą:) bez leków (nie polecane)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”