kolonoskopia,iść czy nie?

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
jaho2
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: mazowieckie

kolonoskopia,iść czy nie?

Post autor: jaho2 » 03 gru 2007, 14:27

Sprawa wyglada tak.21 grudnia mam miec kolonomenczarnie razem z gastroskopia na raz ze znieczuleniem ogolnym w CZD.Wlasnie nie wiem czy isc czy z tej przyjemnosci zrezygnowac poniewaz bole brzucha mi prawie przeszly(czasem zaboli samo i nieraz podczas ucisku)Ale moze przyblize moja brzuszna historie ktora jest bardzo zawila:

Wszystko zaczelo sie w polowie wakcji,dziwne pobolewanie w prawym podbrzuszu.Moje przypuszczenia kierowaly sie ze tu przyczyna jest wyrostek,ze jakis nietypowy.No to poszedlem do lekarza rodzinnego,pobadal brzuch i wykluczyl wyrostek.Poczatkowo bole ustepowaly na jakies 2 tygodnie by puzniej kolejne 2 bolalo.W przeciagu lipca i sierpnia bylem 3 razy w szpitalu na badaniach na izbie przyjec,tam pobierali krew mocz itp.Badania wychodzily dobre.W trakcie moich niedomagan mialem 2 X USG i tez nic.Od pocztku wrzesniagdzies do polowy listopada to mialem bole niemal nieustanne,nie bylo tak abym np tydzien mial spokoju.Nie byl to bol mocny ale uprzykszal zycie.Niepowiem dalo sie z tym zyc.Pod koniec pazdziernika znowu trawilem do szpitala na oddzial chirurgiczny by po raz kolejny pobadac mnie pod kontem wyrostka.Po 2 dniach wyszlem z pozytywnymi wynikami badan i negatywnym rozpoznaniem wyrostka.Nastepnie u lekarza rodzinnego otrzymalem skierowanie do CZD i na 3 razy badanie kalu.Pojechalem do CZD lekarka pomacala brzuch i ona tez nic nie stwierzi wiec uznala ze 21 grudnia zrobia mi tu kolonoskopie i gastroskopie w znieczuleniu ogolnym.Mysle sobie OK.Nastepnego dnia po wizycie w CZD otrzymalem wyniki z kalu.Jakiez bylo moje zdziwienie GLISTA LUDZKA.W glebi serca bylem z tego powodu zadowolony czyzby to koniec mojego horroru z dolegliwoscialmi.Przeszlem odrobaczanie i co brzuch przestal mnie bolec.Nie mam pelnego przekonania ze przeszlo po odrobaczeniu ale prawda jest taka ze juz nie boli.Jeszcze czasem no moze tam w brzuchu mnie gdzies zaboli czasem przy jakims ucisku prawego podbrzusza ale moge normalnie zyc (:.

I wlasnie jak powyrzej napisalem,isc na kolonko i gastroskopie.Tez pytalem lekarza rodzinnego i ona powiedziala ze jak w znieczuleniu ogolnym to moze lepiej pojsc.Powiedziala kto wie moze oprocz tych robakow istnieje jeszcze jakas dolegliwosc.Kurcze teraz caly czas wije sie z ta mysla ISC CZY NIE? :cry:

Natalka
Weteran ✿
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Kontakt:

Re: kolonoskopia,iść czy nie?

Post autor: Natalka » 03 gru 2007, 14:47

Cześć jaho2
No może rzeczywiście to był tylko robal i nic tam Ci więcej nie dolega i oby tak było. nie wiem jak to jest z pasożytami, czy brzuch ma prawo jeszcze boleć i jak długo po pozbyciu się ich :neutral: Ale jak to ma być w znieczuleniu ogólnym to przecież i tak nic nie będziesz czuł, ja bym poszła na te badania tak żeby mieć pewność, że nic tam więcej w brzuszku nie ma, żadnych crohnów i colitisów :wink: tym bardziej że pobolewa Cię w prawej części podbrzusza, mnie tak właśnie zawsze boli przy nawrocie choroby ;/ życzę zdrówka i żeby nic tam we flaczkach nie było :]

jaho2
Debiutant ✽

Post autor: jaho2 » 03 gru 2007, 14:52

magdalene pisze:Iść :).
Nie płacisz, masz w znieczuleniu, nawet nie poczujesz, że jesteś na badaniu. Wielu z nas może Ci tylko pozazdrościć takich warunków :).

I przede wszystkim będziesz miał pewność, że w środku wszystko w porządku :).
Mowisz podobnie jak moja lekarka :roll: W parawdzie taka jest prawda :wink: Ale jak ja sie naczytalem o tych przygodach z fortrosanem (nie wiem moze nazwe pokrecilem)to mnie odrzuca.Wogole mnie to badanie odrzuca.Ale jeszcze jedno mi sie wydaje ze ta gastroskopie to lekarka mi podarowala troszke z rozpedu.Ja miewam dolegliwosci w prawym podbrzuszu.Nie rozumiem tej dezyzji

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
województwo: śląskie

Post autor: -Ania- » 03 gru 2007, 15:09

fortransem

Hm ale może mozesz pic X-prep?
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

jaho2
Debiutant ✽

Post autor: jaho2 » 03 gru 2007, 15:20

-Ania- pisze:Hm ale może mozesz pic X-prep?
A jak sie moge dowiedziec czy moge brac ten X-prep?A czemu ten X-prep jest alternatywa,ma lepszy smak czy jak?

Awatar użytkownika
morfi
Początkujący ✽✽
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: morfi » 03 gru 2007, 15:45

Fortrans nie jest smaczny, to fakt ... ale myślę, że to kwestia indywidualna, bo nie każdy aż tak bardzo narzeka ;) A jeżeli jest możliwość zrobienia obu badań i to w dodatku w znieczuleniu, to chyba warto z tego skorzystać. Ja też nie miałam żadnych charakterystycznych objawów (sporadycznie ból brzucha w prawej części), oraz dobre wyniki krwi,a jednak podczas kolonoskopii wyszły zmiany w jelicie i postawiono diagnozę Crohna. Bardzo prawdopodobne,że Tobie nic nie dolega, ale nie będziesz tego wiedział jak sie nie przebadasz ;) Życzę,żeby wszystko było dobrze :) A w razie czego forum jest pełne ważnych i przydatnych informacji :)
Biorę: Pentasa 500mg (2/0/2)-zmniejszona z 6 tabletek od 13.12.08r.; 50mg Azathioprine (2/0/0), Trilac (1/0/0), Biofer (1/0/0), kwas foliowy 15mg (1/0/0), Omega3 (1/0/0)

Awatar użytkownika
tata pirata
Specjalista ds. nowości w medycynie
Choroba: CD u dziecka
województwo: lubuskie

Post autor: tata pirata » 03 gru 2007, 17:09

W CZD nie podają fortransu, tylko inny specyfik, nie pamiętam niestety nazwy, ale jest on w przyjmowaniu neutralny. Jeśli masz badanie planowane na piątek 21.12, to powinieneś zjawić sie na oddziale w środę, w czwartek do południa normalna dieta, od południa kisiele i ten specyfik i dużo wody, w piątek ścisła dieta i wlewka. W sumie bezboleśnie, jedynie uczucie głodu. Badanie radzę przeprowadzić.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
misiek1
Aktywny ✽✽✽
województwo: lubuskie
Kontakt:

Post autor: misiek1 » 03 gru 2007, 17:40

jaho2 pisze:Powiedziala kto wie moze oprocz tych robakow istnieje jeszcze jakas dolegliwosc.Kurcze teraz caly czas wije sie z ta mysla ISC CZY NIE?
Lekarka odpowiedziała na Twoje pytaniem, zanim zdążyłeś je zadać :lol:

Pozdrawiam
Martwisz się chorobą ? ale z Ciebie egoista, na tej samej ziemi umiera codziennie tysiące dzieci z głodu, to jest prawdziwa choroba.

Zaglądam tu raz na jakiś czas ale nie są to godziny ani dni a nawet tygodnie :)

jaho2
Debiutant ✽

Post autor: jaho2 » 03 gru 2007, 19:32

@Michał_Z
wiem ze odpowiedzialana pytanie ale chcialem wiecej opinii :wink:

@tata pirata
Wiem ze mam sie zjawic w srode bo mi juz to powiedziala doktorka :wink:

A takie jeszcze pytanie w Chorobie Crohna wynik badania krwi jest inny niz u zdrowego jak napszyklad podwyszszona ilosc bialych krwinek lub cos w tym stylu,czy nie jest to regula?I jeszcze jedno ja zauwazylem ze moja prawa czesc brzucha jest taka nieco bardziej powiekszona i jak opukuje ja opuszkami palcow jest identyczny oddzwiek jak pukanie w napompowany policzek.Moze moje pytanie wyda sie smieszne ale czy cos takiego bywa w crohnie?.Wiem ze jak ewntualnie udam sie na badanie bede wszystko wiedzial ale pytam z ciekawosci :wink:

jaho2
Debiutant ✽

Post autor: jaho2 » 03 gru 2007, 19:41

magdalene pisze:To nie reguła . Wyniki krwi mogą być idealne.
Rozumiem dzieki
Kurcze chyba to nie jest dzial od pytan ale zapomnialem w popszednim moim poscie napisac czy jest w crohnie bolesnosc uciskowa brzucha?ktora ja niekiedy mam

anilka
Debiutant ✽
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: anilka » 03 gru 2007, 20:00

Człowieku-idź!

Awatar użytkownika
Agikkus
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Kontakt:

Post autor: Agikkus » 03 gru 2007, 20:11

Zdecydowanie isc. Bo jesli okaze sie ze to cu czy tez cd, juz przynajmniej bedziesz wiedzial co i jak robic, aby zapobiec w przyszlosci bolom brzucha.
A jeszcze jak w znieczuleniu ogolnym to tym bardziej rob te badania, zanim sie lekarze rozmysla...ja niestety nie mialam takiej przyjemnosci :(
Tak, ze marsz na badania!

jaho2
Debiutant ✽

Post autor: jaho2 » 03 gru 2007, 20:18

Tak czytam te wasze posty i czytam i co?Trzeba isc :neutral: Ale musze wam powiedziec ze ja jestem bardzo strachliwy jesli chodzi o sprawy medyczne.Z poczatku gdy wskazywalo na wyrostek panicznie sie balem ze bede zoperowany lol :razz:
No coz chyba nigdy tak bardzo niechcialem zblizajacych sie swiat :dontgetit: Mam nadzieje ze mnie wypuszcza szybko

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 03 gru 2007, 21:39

Idź z nadzieją, że wszystko jest OK. masz farta, że objawy wystąpiły nim skończyłeś 18 lat, bo wtedy o CZD można zapomnieć, o narkozę trzeba się doponimać -nie zawsze skutecznie. A tak bez względu na wynik będziesz wiedział co jest grane i jeśli to nasze chróbsko to wdrożą ci leczeni. Jak teraz nie pójdziesz i objawy powrócą to tafisz do dorosłych,a to jest dużo trudniejsze.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Przemek84
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: śląskie

Post autor: Przemek84 » 04 gru 2007, 00:43

Najmniej przyjemne wedlug mnie jest picie tego fortransu czy jak to sie tam zwie :) wedlug mnie ma to troche "plastikowy" smak i mi sie chcialo po tym wymiotowac ale da sie przezyc :), gastro - nie przyjemne bo co chwile ma sie odruchy wymioty ale tez ujdzie , natomiast kolonka to pikus :) przynajmniej w moim przypadku wszyscy mnie straszyli jakie to straszne badanie i wogole dostalem cos w rodzaju lekkiej narkozy i odplynolem po kilkunastu sekundach i zupelnie nic nie pamietam ani nie czylem czy to w trakcie czy po badaniu , lepiej isc i miec z glowy naprawde nic sprasznego wiecej ludzie mowia jakie to jest okropne ale tak naprawde to dentysta jest chyba gorszy :)
Pozdrawiam

Zablokowany

Wróć do „Diagnostyka”