colitis chronica?

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Bojdis
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono

colitis chronica?

Post autor: Bojdis » 21 kwie 2009, 14:41

Witam. Ostatnio miałem robioną kompletną diagnostykę z powodu problemów z jelitami (biegunki, skurcze..itd)

GASTROSKOPIA: Przełyk, wpust bez zmian. W dnie żołądka jeziorko śluzowe z domieszką żółci. Trzon żołądka podatny na rozdymanie, o prawidłowej perystaltyce i błonie sluzowej. Antrum bez zmian. Odzwiernik drożny. Opuszka XII-cy bez zmian.

KOLOSKOPIA: Per rectum - bez zmian. Instrument wprowadzono do kątnicy - błona sluzowa jelita grubego bez zmian patologicznych, o prawidłowym rysunku naczyniowym. Pobrano wycinki z odbytnicy z uwagi na biegunki.

ROZPOZNANIE: COLON IRRITABILE

ZALECENIA:
Dieta z wykluczeniem potraw tłustych
Debridat 3x1 tabl. 20 min. przed posiłkami

...za ok 2 tyg -dostałem wyniki z wycinków:

Kał na antygen lambii: nie wykryto antygenu Giardia lamblia.
Z posiewu kału w kierunku pałeczek Salmonella, Shigella - nie wyhodowano tych drobnoustrojów.

BAD. HISTOLOGICZNE:
opis materiału: wyc z odbytnicy

ROZPOZNANIE PATOMORFOLOGICZNE:
1 - wycinki błony sluzowej jelita grubego o zachowanej architektonice. Krypty ułożone równoległe. W blaszce właściwej widoczny jest przewlekły limfocytarny naciek zapalny o miernym nasileniu. Ropni krypt nie stwierdza się.
obraz mikroskopowy odpowiada rozpoznaniu: Colitis chronica

...a więc czegoś tu nie rozumiem, jeden wynik wyklucza drugi? Czy może po prostu jest to charakterystyczne dla IBS. Wszyscy gastrolodzy chyba nie widzą nic groznego i nie zwracaja uwagi że pierwsze stwierdzono IBS a mikroskopowo colitis chronica. Mówili mi że "to tak czasem wychodzi przy badaniach histopatologicznych u chorych na IBS" i że nie ma się czym przejmować, oraz że tego się nie leczy, a ja znów słyszałem że colitis chronica powinno się leczyć.

Co Wy o tym myślicie?

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: colitis chronica?

Post autor: Mamcia » 21 kwie 2009, 15:06

Oznbacza to, że masz jakiś stan zapalny, ale bez cech CU czy Cd. To tak, że nie każdy ropień jest rumieniem guzowatym, a złuszczający się naskórek łuszczycą. Nie każdy pęcherz chorobą pęcherzową . Czy takie stany zapalne się leczy - tak jeśli nie przechodzą same. Powinny wystarczyć czopki z mesalazyny.
Czy objawy są spowodowane głownie zapaleniem, czy IBS to tego nie powiem. ostatnie badania coraz częściej znajdują u osób z IBS zmiany w śluzówce, unerwieniu itp.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Bojdis
Debiutant ✽

Post autor: Bojdis » 21 kwie 2009, 15:36

No tak, to co napisałaś ma sens. Zastanawia mnie także czy colitis chronica może być wynikiem IBS? Czyli że Zespół jelita drażliwego wywołuje colitis chronica, czyli ten przewlekły stan zapalny. Lekarz mi powiedział że nie należy się tym sugerować bo tak po prostu piszą histopatolodzy, tzn że zawsze coś zobaczą nawet u zdrowego człowieka. Krótko mówiąc jakąs diagnoze trzeba postawić i coś w tym rozpoznamiu napisać. Gdy powiedziałem gastrologowi że z wycinka wyszło u mnie colitis chronica, to on na to: "...aha czyli nic nie wyszło" więc...hmm, skoro mówi tak specjalista to chyba nie ma sie czym niepokoić.
Jeśli chodzi o diete to chyba nie ma w moim przypadku znaczenia, bo moge zjeść 2 talerze tłustej grochówy i napić się surowego mleka i jest wszystko w najlepszym porządku, a czasemi po gotowanej kiełbasce mam skurcze nie do wytrzymania! Więc sam juz nie wiem co jest ze mną nie tak.

Awatar użytkownika
paubom
Początkujący ✽✽
województwo: pomorskie

Post autor: paubom » 22 kwie 2009, 05:53

Powiem ci, że w miom przypadku sprawa też nie jest jednoznaczna. Już gdzieś na forum przy okazji pisałam. Po kolonoskopii wyszło u mnie, że rysunek esicy i kątnicy mam zatarty, a badanie hist-pat nie wykazało żadnych zmian. Potem u mnie zaczęły się problemy z częstym wypróżnianiem. Chodziłam do gastrologa, który stwierdził jednoznacznie, że to IBS i taki obraz jelita czasem dają przy tej chorobie. Dawał mi typowe leki na IBS, ale nie czułam się lepiej po tym. Zmieniłam lekarza i ten mimo wszystko włączył mi małą dawkę Asamax'u. I nie powiem, żeby było świetnie i bez żadnych zastrzeżeń, ale jest już lepiej.
"a nadzieja budzi się i zasypia..."

mamaoli14
Debiutant ✽
województwo: opolskie

Post autor: mamaoli14 » 22 kwie 2009, 07:29

Hmmm....u mnie tez taki wynik,z tym ,ze ja mialam zatarty rysunek naczyniowy i przekrwione jelito,prawdopodobnie po antybiotyku,biore teraz sulfe z ktorej powoli schodze i probiotyki,czasem jest lepiej czasem gorzej,martwie sie tym.Lekarz powiedzial ze ma mnostwo takich pacjentow i oni wogole tego nie lecza,nie wiem sama jak to jest,ja mialam pobranych 11 wycinkow,wiec mysle ze bylo co badac.Ale za to teraz mam okropne kruczenia w brzuchu,nie wiem czy to w jelitach,czy w zoladku,czuje tez czasem ssanie,mial ktos tak?moze juz za duzo tych probiotykow,ale boje sie je odstawic,albo znowu cos sie przypaletalo.

Awatar użytkownika
paubom
Początkujący ✽✽
województwo: pomorskie

Post autor: paubom » 22 kwie 2009, 07:38

mamaoli14 pisze:prawdopodobnie po antybiotyku
Właśnie moje brzuchowe problemy zaczęły się właśnie po antybiotykach. I chyba to + nerwy to mój problem. Bojdis przeanalizuj jak to u ciebie wygląda. Może tu też jest winą zbyt powszechne stosowanie antybiotyków...
"a nadzieja budzi się i zasypia..."

mamaoli14
Debiutant ✽
województwo: opolskie

Post autor: mamaoli14 » 22 kwie 2009, 08:31

A jaki brales antybiotyk?Ja bralam clindamycin(dalacin)przez 12 dni i do tego nie bralam zadnej oslony,nie przywiazywalam do tego zadnej wagi.A po 3 tyg. od zaprzestania pjawil sie sluz z krwia,bralam wtedy metronidazol,przeszlo,a po miesiacu powtorka,no i wtedy zaczela sie diagnostyka,rektoskopia,kolonoskopia,w badaniu kalu wyszla mi tytlko candida,podobno wszyscy ja maja,ale laborantka powiedziala mi ze jezeli wystepuje w normalnej ilosci to nawet jej nie wpisuja a jezeli jest jej wiecej to wpisuja,wiec u mnie jest jej przerost,jutro ide do lekarza zobaczymy co on na to.Przepraszam wzielam cie za mezczyzne

Bojdis
Debiutant ✽

Post autor: Bojdis » 22 kwie 2009, 09:42

Paubom-chyba masz 100% racji. Zapomniałem dodać że w 1999 roku miałem kurację Dalacinem C (Klindamycyna). Słyszałem że jest to bardzo silny antybiotyk, a ja musiałem tego swiństwa zażyć aż 8 opakowań!!! Dostałem po tym rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego i wylądowałem w szpitalu, schudłem z 15 kg. Tak więc wszystko wskazuje na to że dzisiejsze problemy są po prostu wynikiem tamtego okropnego zapalenia i teraz mam wrażliwe jelita. Czy colitis chronica może być pozostałością po tamtym zapaleniu?

Zablokowany

Wróć do „Interpretacja wyników”