Strona 1 z 1

Wynik pasażu przewodu pokarmowego

: 20 mar 2015, 11:24
autor: Mjk
Odebrałem dzisiaj wynik pasażu. Mam wizytę u lekarza za 2 tyg. ale jeśli ktoś chciałby pomóc w interpretacji to będę wdzięczny.

''Podano doustnie zawiesinę siarczanu baru. Pierwsze zdjęcie po 30 min - zobrazowano zakontrastowanie żołądka oraz pętli jelita cienkiego (również w okolicy podbrzusza). Po 2,5h widoczne jest zacienienie kątnicy, wstępnicy oraz poprzecznicy (do zag. śledzionowego). Nie ma zalegania śr. cieniującego w żołądku. Po 5h śr. cieniujący prawie całkowicie przepasażował przez jelito cienkie, nie widać postępu pasażu w jelicie grubym. Po 24h widocznie zaleganie śr. cieniującego w jelicie grubym. Zgięcie wątrobowe okrężnicy ustawione nisko na poziomie L4. Poprzecznica wydłużona schodzi aż do miednicy małej.''

Badanie miałem robione w piątek, a baryt wypróżniałem jeszcze we wtorek, chociaż wypróżnień między tymi dniami było co najmniej z 8-9. Tak długi pasaż niby sugeruje zaparcia, a ja jednak męczę się z biegunkami/niepełnymi wypróżnieniami...

Co może wynikać z tej wydłużonej poprzecznicy i nisko ustawionego zagięcia wątrobowego?

Pzdr.

Re: Wynik pasażu przewodu pokarmowego

: 20 mar 2015, 19:57
autor: Mamcia
Wynika z tego opisu, że masz utrudniony pasaż w. j. grubym, którego środkowy odcinek jest opuszczony. Powoduje to bardzo spowolnione przemieszanie się treści kałowej prez ten odcinek, co może powodować i bóle i obstrukcję. Nie wyjaśnia to jednak biegunek, ale może być powodem niepełnego wypróżnienia.
Poczekaj na wizytę u gastro.

Re: Wynik pasażu przewodu pokarmowego

: 20 mar 2015, 20:47
autor: Mjk
Dzięki bardzo za wyjaśnienie. Faktycznie często samo wypróżnianie jest ciężkie - tak jakby były zaparcia, ale jednak jest parcie i przez to biegam do toalety kilkakrotnie, nie mogąc się do końca wypróżnić. Tak jakby było w tym jelicie wszystko ''rozruszane'' i stopniowo przechodziło, ale nie normalnie tak za jednym razem, tylko po trochu. Ciekawe czy cokolwiek da się z tym zrobić...

Re: Wynik pasażu przewodu pokarmowego

: 30 mar 2015, 18:30
autor: Mjk
Wyszło, że trochę wizyta u lekarza się ''przyspieszyła'' i dzisiaj byłem. Stwierdził, że mam jakaś anatomiczną wadę - jelito jest zbyt poskręcane i układa się w dziwny sposób, schodzi do tej miednicy, a powinno być bardziej ''podwieszone u góry''. Jednocześnie lekarz zalecił tą kolonoskopię tak dla pewności, ale stwierdził że nie będzie jej wykonywał w znieczuleniu, bo wtedy nie ma kontaktu z pacjentem, a tutaj to jelito jest zbyt pokręcone i tak ''w ciemno'' nie będzie robił. A kolonoskopię bez znieczulenia już miałem i za daleko nie zaszliśmy, więc nie będę się w to pchał znowu. Już nawet zrobię to gdzie indziej prywatnie dla świętego spokoju, tylko czy mogę w ogóle mieć to normalnie ze znieczuleniem/pod narkozą? Czy faktycznie ta budowa jelita jest na tyle pokręcona, żeby badanie było jakoś bardziej ryzykowne? Bo ten lekarz generalnie nie ma zwyczaju robienia w znieczuleniu i nie wiem, czy faktycznie aż tak odbiegam od normy, żeby nie robić tego pod narkozą? :mrgreen: W załączniku podsyłam zdjęcie z pasażu po 24h. Faktycznie jest tam dość konkretny zjazd do miednicy. Jak możecie to jeszcze ocenić, to będę wdzięczny.

Re: Wynik pasażu przewodu pokarmowego

: 30 mar 2015, 21:11
autor: Mamcia
Rzeczywiście nie wygląda to normalnie i kłopoty pewnie masz od dawna. Czy kolonoskopia coś da - trudno powiedzieć. Może powinni zrobić ją węższym, bardziej giętkim kolonoskopem.
Na tym pasażu nie widać zstępnicy, bo baryt jeszcze nie doszedł, albo/i była ona nieoczyszczona, a może też ma zmienioną budowę, bo nie widać typowej haustacji (struktury fałd).
To co można doradzić to dietę, która jest rozwalniająca - owoce, warzywa, dużo płynów, środki rozkurczowe i/lub przeczyszczające.
Może się niestety okazać, że konieczny będzie zabieg chirurgiczny, ale to dopiero jak się przebadasz i skonsultujesz swój przypadek.

Re: Wynik pasażu przewodu pokarmowego

: 30 mar 2015, 23:04
autor: Mjk
Tak, właśnie słyszałem, że trzeba by wykonać to jakimś cieńszym kolonoskopem którym łatwiej się manewruje. Z tą dietą/środkami przeczyszczającymi to tak nie do końca rozwiązuje sprawę - bo u mnie to jednak są biegunki na przemian z zaparciami. Takiego normalnego rytmu wypróżnień praktycznie nie ma. Z tym że te biegunki też są trochę specyficzne, bo jest ciągle parcie, wszystko w tych jelitach mi się przesuwa, a wypróżnić do końca się nie da i to tak się ciągnie....

Kłopot jest od ok. dwóch lat, także też nie tak długo, a wcześniej nie miałem pojęcia że coś jest nie tak, bo ukł. pokarmowy działał u mnie zupełnie normalnie.

Ta kolonoskopia to żeby sprawdzić czy przy okazji coś się nie dzieje oprócz tego, bo jednak pojawia się krew w stolcu, ostatnio biegunki są czasem razem z gorączką/dreszczami, schudłem kilkanaście kg, itd. No to już tam szerzej opisywałem w moim temacie.

A co to może być w ogóle za zabieg chirurgiczny? Na czym by to mogło polegać? Bo lekarz wspominał coś o tym, ale niewiele się dowiedziałem - tylko tyle, że to dość ryzykowne i lepiej się w to nie bawić. Ale nic konkretnego nie powiedział. Muszę pójść gdzie indziej to skonsultować i postarać się zrobić tą kolonoskopię - mam nadzieję że da radę w tym znieczuleniu. Może to przez tą pokręconą budowę tak bolało poprzednim razem...

Dzięki wielkie za pomoc.

Re: Wynik pasażu przewodu pokarmowego

: 31 mar 2015, 21:56
autor: Mamcia
Zaparcia i biegunki mogą powodować skoki temperatury i inne atrakcje. Krwawienie zaś samo zaparcie. oczywiście można sprawdzić, ale nie wiem, czy uda się pełna kolonoskopia, bo tu ważne jest pełne oczyszczenie jelita. Przy takim pasażu to powinnaś czyścić się z cztery dni.
Co do ewentualnej operacji to skrócenie i wyprostowanie jelita.

Re: Wynik pasażu przewodu pokarmowego

: 01 kwie 2015, 21:37
autor: Mjk
Zapytam o to czyszczenie, ale poprzednim razem było ok - normalnie zacząłem dzień wcześniej i lekarz mówił że jelito dość dobrze oczyszczone. Pasaż niby pokręcony, ale nie na tyle, żeby Fortrans nie zadziałał. :wink: Operacja skrócenia jelita...mam nadzieję że to w ostateczności. Jestem na koniec kwietnia umówiony do innego lekarza, żeby jeszcze potwierdzić te wyniki i zdecydować co z tą kolonoskopią i ew. czy w ogóle brana pod uwagę jest jakaś operacja, czy na razie zostaniemy przy mniej dotkliwych formach leczenia. Dzięki serdeczne, jeszcze pewnie się odezwę za jakiś czas. :wink:
Pozdrawiam