Czy mogę przerwać przyjmowanie leków?

Miejsce na tematy wielowątkowe oraz niepowiązane z konkretnymi lekami

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
mariusz
Debiutant ✽
Choroba: CU

Czy mogę przerwać przyjmowanie leków?

Post autor: mariusz » 13 sty 2007, 21:06

Aktualnie biorę tabletki i czopki Pentasa i jeszcze metypred. Za 5 dni kończą mi się te leki i się zastanawiam czy mogę je nagle przerwać. Bo wizytę u lekarza będę miał za ponad 2 tygodnie. Czuję się dobrze i żadnych oznak choroby nie mam.Nie wiem czy dobrze robię i czy coś może się stać. Jeszcze nie byłem w takiej sytuacji ,więc mam dylemat. Choruję od 5 miesięcy,a na forum jestem od niedawna i nie wszystko jeszcze wiem o tej chorobie. Pozdrawiam.

Tomy
Doświadczony ❃
województwo: śląskie

Re: Czy mogę przerwać przyjmowanie leków?

Post autor: Tomy » 13 sty 2007, 22:52

magdalene pisze:na mój gust nie możesz przestać nagle brać sterydów
No dokładnie! Magdalene i Szatka dobrze radzą. Sterydów absolutnie nie można odstawić z dnia na dzień, gdyż ich przyjmowanie hamuje naturalne wydzielanie ich przez korę nadnerczy. I właśnie dlatego schodzi się stopniowo, aby dać organizmowi czas na przystosowanie się. Zresztą już pisałeś, że już raz spróbowałeś i było szybkie pogorszenie. Tylko teraz nie wiadomo, czy się pogorszyło dlatego, że jesteś sterydozależny, czy właśnie dlatego, że organizm nie mógł się tak szybko przystosować. Poza tym jak dla mnie, jeżeli lekarz przepisuje sterydy na okres 5 miesięcy, zaraz na samym początku leczenia, a nie zaczyna tylko od naszych "kartofli" na CU (tabletki: Sulfasalazyna, Salofalk, Asamax, czopki: Salofalk lub Pentasa), to jest to moim zdaniem nie najlepsze rozwiązanie. Tak samo przepisanie na CU Pentasy w tabletkach jest wątpliwym rozwiązaniem, bo do jelita grubego ten lek już prawie nie dociera, za to pięknie czyści konto :)

Moim zdaniem, jeżeli po ok. miesiącu, podstawowe leki nie dają dobrych rezultatów, wtedy jest uzasadniona seria sterydów, zaczynając od wysokiej dawki np. 40 mg i jak najszybsze schodzenie, czyli od drugiego tygodnia o 5 mg co tydzień mniej. No i lekarz powinien mocno podkreślić, że nie można sterydów samodzielnie odstawiać i powinien po kilku tygodniach ich przyjmowania zlecić kontrolę parametrów krwi i moczu, bo sterydy mogą czasami mocno "narozrabiać". Jeżeli tego nie zrobił, to jak dla mnie, jest to jego kompletna kompromitacja.

Co do innych leków, to najlepiej przyjąć zasadę, że to lekarz ustala i zmienia dawki i ewentualnie zmienia leki. Dawkę podtrzymującą leków podstawowych i tak trzeba zawsze brać. A najgorsze co można zrobić przy CU, to po pierwszym ustąpieniu objawów, odstawienie wszystkich leków i niekontrolowanie stanu jelita.

Pozdrawiam
Tomy

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 13 sty 2007, 22:53

NIE WOLNO!!!!!!!!!!!!przestac brac sterydow nagle,tzn. nagle ich odstawic.
Poniewaz przewlekle branie sterydow powoduje niewydolnosc kory nadnerczy ,ktora pacjent bioracy sterydy ma na 100 %.Tak wiec nagle odstawienie sterydow powoduje objawy z tejze niewydolnosci.
pozdr
Obrazek

Awatar użytkownika
Patryśka
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: małopolskie

Post autor: Patryśka » 14 sty 2007, 13:35

Nie wolno...Mialam taka sytuacje w CSK ze pielegniarka dala mi o 10 mg za malo sterydow ..Mialam zejsc z 40 na 35 a ta mi dala 25 i dostala niezy opieprz od lekarza wiec radze ci nie rob tego.

Mutti
Początkujący ✽✽
Choroba: CD u rodzica

Post autor: Mutti » 14 sty 2007, 20:02

mariusz, te leki może przepisac ci też lekarz pierwszego kontaktu.
Masz chyba diagnozę swojej choroby ( np. na karcie szpitalnej) weż pudełka po lekach, karteczke z dawkowaniem i w te pędy do swojego lekarza.Nie ma z reguły problemu z przekonaniem lekarza że te leki są konieczne.

mariusz
Debiutant ✽

Post autor: mariusz » 15 sty 2007, 22:59

Dzięki wszystkim za radę.Będę się starał,aby zachować ciąg przyjmowanych leków.Cieszy mnie,że Jesteście,i że można się Was poradzić.Pozdrawiam.

Zablokowany

Wróć do „Inne”