chlamydia pneumoniae

Choroby nie mające związku z jelitami

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mama Juleczki
Początkujący ✽✽
Choroba: CU u rodzica
województwo: dolnośląskie
Kontakt:

chlamydia pneumoniae

Post autor: Mama Juleczki » 03 gru 2007, 10:08

Pisałam Wam,że Julia kaszle z małymi przerwami od września. Tydzień w tydzień jestem z nią u lekarza i mimo różnych konsultacji, nikt niczego nie stwierdza, a kaszel pojawia się i znika jak fatamorgana. Z noska złazi ciągle jakaś breja, nocami szarpie małą jak nie powiem co - ręce opadają i serce pęka na tysiąc kawałków.

W piątek poszliśmy całą rodziną do jeszcze innego pediatry, który po wysłuchaniu nas i osłuchaniu Julci, poradził nam zrobić badanie na obecność chlamydia pneumoniae i mucoplasmy. Zrobiliśmy badanie krwi w szpitalu i czekamy do czwartku na wynik lecz jestem pewna, że to jest właśnie to niestety ( a może i stety, bo w końcu lepiej jest znać swego wroga - wówczas łatwiej z nim walczyć).

W sieci jest masa informacji na ten temat lecz tu jest niejako w pigułce:

http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html? ... w=63281617

Choróbsko może mieć związek z CD ( z tego co piszą w różnych pracach, ma na bank ), jest bardzo trudne do wyleczenia, rzadko wykrywane - badania z reguły trzeba sobie zrobić na własny koszt ( zapłaciliśmy coś około 150 zł )i nie ma jeszcze skutecznej szczepionki przeciwko temu dziadostwu.
Jeżeli wynik testu Julki będzie pozytywny, leczyć się będziemy wszyscy, bo bakteria przenosi sie drogą min kropelkową.
Na szczęście mała jest zaszczepiona na prawie wszystkie paskudztwa ( nie zdążyliśmy tylko z meningokokami niestety ) i prawdopodobnie dzięki temu nie złapała jeszcze zapalenia płuc.
Powinniście poczytać i rozważyć ewentualność przeprowadzenia u siebie tego badania.

Pozdrawiam gorąco.

nie wiem czemu jest jakiś problem z tym linkiem - poszukam jeszcze innego dojścia...oki - już jest dobrze - przeczytajcie koniecznie!
Patrzeć oczyma dziecka aby kochać świat i aby nigdy nie przestać się dziwić.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: chlamydia pneumoniae

Post autor: Mamcia » 03 gru 2007, 11:16

http://www.alergia.org.pl/lek/archiwum/ ... zenia.html
Komentarz
Lekarz pierwszego kontaktu przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru racjonalnego sposobu leczenia zakażenia układu oddechowego (zarówno przebiegającego ostro, jak i o charakterze nawracającym) musi sobie zadać pytanie, jaka jest prawdopodobna etiologia tego zakażenia? Liczne obserwacje wykazują, że ani objawy kliniczne, ani wyniki badań laboratoryjnych czy radiologicznych (w przypadku zapalenia płuc) nie są na tyle swoiste, aby wskazywały jednoznacznie rodzaj czynnika wywołującego stan zapalny.[1] Dotyczy to również próby różnicowania zakażenia wywołanego przez patogeny typowe i nietypowe.[2,3] Dlatego prawdopodobną etiologię zakażenia zazwyczaj ustala się, opierając się na danych epidemiologicznych dotyczących najczęstszych patogenów w danej populacji w powiązaniu z przebiegiem klinicznym choroby i na tej podstawie rozpoczyna się leczenie.
Esposito i wsp. wskazali, że aż u 54% dzieci w wieku 1-14 lat chorujących na nawracające zapalenia dróg oddechowych występuje patogen nietypowy. Ponadto stwierdzili oni, że zakażenie bakteriami nietypowymi często występuje także u dzieci młodszych, przed 3. rokiem życia (u ok. 44% dzieci). Obserwacja ta jest sprzeczna z dotychczasowym poglądem, że ten rodzaj patogenu rzadko występuje w grupie dzieci młodszych. Ta sama grupa badaczy w innej pracy stwierdziła, że bezpośrednią przyczyną ostrego zapalenia gardła u około 14% dzieci jest Mycoplasma pneumoniae, a u około 3% - Chlamydia pneumoniae.[3] Z kolei inni Autorzy wykazali, że patogeny nietypowe są odpowiedzialne za około 20-40% przypadków pozaszpitalnych zapaleń płuc u dzieci.[4,5] Ponadto ostre zakażenie wywołane bakteriami nietypowymi stwierdzono u 15-20% dzieci ze świstem wydechowym.[6]

Wyniki komentowanej pracy wykazują, że azytromycyna była skuteczna u dzieci zakażonych patogenem nietypowym. Wyniki te oraz obserwacje, że zakażenia układu oddechowego są często wywołane przez bakterie nietypowe i niemożliwe jest szybkie różnicowanie zakażenia wywołanego przez bakterie typowe i nietypowe wskazują, jak bardzo ważne jest wdrożenie badania, które pomogłoby w ustaleniu etiologii i doborze odpowiedniej antybiotykoterapii. Dotychczas stosowane testy serologiczne są drogie i czasochłonne (potwierdzają obecność patogenu po 2-krotnym wykonaniu testów w odstępie 3-4 tyg.), co znacznie zmniejsza ich wartość w podejmowaniu decyzji terapeutycznych. Z tego względu testy te są stosowane głównie w pracach badawczych i epidemiologicznych, których wyniki ułatwiają wdrożenie antybiotykoterapii empirycznej.

Sytuację tę mogą zmienić badania plwociny lub wymazu z nosogardła z wykorzystaniem techniki PCR (real-time PCR; nested PCR; reverse transcriptase PCR [RT-PCR] i multiplex PCR).[7] Aktualnie ocenie klinicznej są poddawane zestawy, które wykrywają jednocześnie po kilka bakteryjnych patogenów istotnych w zakażeniach układu oddechowego.[8,9]

Reasumując, należy pamiętać że patogeny nietypowe są częstą przyczyną zapaleń układu oddechowego u dzieci i taką etiologię należy rozważyć w każdym przypadku. Jednak nadal najczęściej stwierdza się patogeny typowe (zwłaszcza w zapaleniach płuc), dlatego zaleca się rozpoczęcie leczenia antybiotykiem beta-laktamowym lub cefalosporyną.[10] Antybiotyk należy zmienić lub dołączyć makrolid, jeśli nie obserwuje się poprawy klinicznej lub badania wskazują na udział patogenów nietypowych.

Należy też pamiętać, że inaczej niż w komentowanej pracy, ogólnie przyjętą formą leczenia zakażeń wywołanych przez M. pneumoniae lub C. pneumoniae u małych dzieci jest stosowanie azytromycyny przez 5 dni (w dawce 10 mg/kg mc. w pierwszej dobie, a w następnych - 5 mg/kg mc.) lub klarytromycyny przez 10 dni (w dawce 15 mg/kg mc./24 h) albo erytromycyny przez 10-14 dni (w dawce 50 mg/kg mc./24 h). U dzieci starszych najczęściej natomiast stosuje się doksycyklinę.[11,12]

dr hab. med. Grzegorz Lis
Oddział Pulmonologii i Alergologii
Kliniki Chorób Dzieci Katedry Pediatrii CM UJ w Krakowie
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Janina
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono

Post autor: Janina » 03 gru 2007, 22:30

Witam po długiej przerwie
Moja córka "od zawsze" miała problemy z dziwnym kaszlem.
Kiedy była mała przeżywalismy dosłownie horror.
Były okresy kiedy dosłownie nie wiedzielismy co robić.
Mnóstwo antybiotyków, kolejni lekarze i nic. Ciągle kaszel.
Gdy skończył sie kaszel pojawił się cu.
U mojego siostrzeńca (ok. 30 lat) zdiagnozowano cu.
Dopiero dzisiaj uświadomiłam sobie że on kiedy był dzieckiem też tak ciągle kaszlał.
Podobnie u mojej siostrzenicy - jej synek 8 lat też kaszle. Jest blady, chudy i je mnóstwo antybiotyków i nic.

Ale czy to "dziadostwo" może miec związek aż tak duży z chorobami jelit.

Jeszcze jedno.
Każde zaostrzenie mojej córci zaczyna sie od choroby zatok.
Nieodłącznym towarzyszem jej standartowych objawów jelitowych jest wysięk z nosa czegoś niezbyt przyjemnego.
Chyba jednak zrobie to badanie.
Mam prośbe do Mamy Juleczki jakie dokładnie badanie zleciła.
Pozdrawiam
Janina

Mama Juleczki
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Mama Juleczki » 04 gru 2007, 09:06

Janina pisze:jakie dokładnie badanie zleciła.
Clamydia i mukoplasmy - każda z tych bakterii ma po dwa różne szczepy więc kazaliśmy łącznie zbadać cztery ( ch. pneumoniae itrachomatis oraz m.pneumoniae i hominis )
Jeżeli powiesz w kasie szpitala czy laboratorium, że chcesz przeprowadzić badania na wszystkie chlamydia i mukoplasmy , będą wiedzieli o co chodzi.

Janina
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono

Post autor: Janina » 14 gru 2007, 20:22

Czy są juz wyniki badań Julki?
Jak wyszły?
Janina

Mama Juleczki
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Mama Juleczki » 15 gru 2007, 08:52

Czekałam prawie dwa tygodnie lecz na szczęście wszystkie próby są negatywne :razz:

Przetrzymałam ja w tym czasie w domu i już do końca grudnia nie wróci do przedszkola. Kaszel zanika stopniowo (oby minął zupełnie) lecz wybrała w tym czasie Sumamed - lek na kaszel i także chlamydie. Z nosa też już sie nie leje ropsko i choć nadal nie wiem co jej dolega ( lub dolegało), ogromnie sie cieszę, że to nie chlamydie czy mukoplasmy.

Teraz czekamy na 3.01 i pobyt w Klinice - zobaczymy co nasi lekarze nam powiedzą.

A jak sprawa wygląda u Ciebie Janino?
Pozdrawiam serdecznie.

alcia_al
Początkujący ✽✽
Choroba: CD u dziecka
województwo: zachodniopomorskie
Kontakt:

Post autor: alcia_al » 15 gru 2007, 11:38

Mama Juleczki pisze:Czekałam prawie dwa tygodnie lecz na szczęście wszystkie próby są negatywne :razz:
to świetnie :) :brawo:
[you] witam serdecznie :)
alicja

Deniro_RS

Post autor: Deniro_RS » 15 gru 2007, 14:33

Mama Juleczki pisze:Czekałam prawie dwa tygodnie lecz na szczęście wszystkie próby są negatywne :razz:

Lepiej zeby juz nic nie wymyślali i wszystko wróciło do normy :spoko: A tak na ucho Wam powiem, ze nasi tak wymyslali ze na Astmę zaczęli synka leczyć a okazało się dopiero w Rabce ze zwykłego ksztuśca nie rozpoznali :evil:

Awatar użytkownika
ewela78
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: ewela78 » 16 gru 2007, 11:56

Witam, moja Julka kaszle od początku października. Początkowo była leczona właśnie na Mycopalazmę bez specjalistycznych badań laboratoryjnych ale na podstawie tego, iż miala bezpośredni kontakt z zakażonym. Miała zmiany na jednym płucu. Po dziesięciu dniach leczenia antybiotykiem choroba zajęła drugie płuco. W ten sposób trafiła do szpitala z obustronnym zapaleniem płuc. W szpitalu zrobiono badania na mycoplazmę (odpłatnie 35zł- wynik następnego dnia) i okazało się że tego paskudztwa nie ma. Ale mnie to nie pociesza bo w takim razie co jest? Podano jej kolejny antybiotyk i sterydy. Do domu wyszła z czystymi płuckami i lekkim mokrym kaszlem. To było w połowie listopada. Później poszliśmy z nią do pulmunologa bo ciągle kaszel i kolejny antybiotyk. Natomiast Pani laryngolog stwierdziła zapalenie zatok przynosowych i stąd podobno ten kaszel. Przepisano jej leki homeopatyczne i płukanie nosa. W czwartek lekarz stwierdził że nos jest czysty gardło też, a kaszel jak był tak jest. Pani doktor stwierdziła ze to kaszel tzw. odchodzący. Kazała odstawić wszystkie leki i podawać tylko tabletki do ssania Propol 2. Mam przepisane jeszcze inhalacje ale są tak drogie że lepiej się opłaca kupić własny inhalator; tak więc na środę oczekuję przesyłki Allegro.

Podsumowując; Julka choruje zasadniczo tylko na górne drogi oddechowe. Zapalenie płuc to pierwsza tak poważna choroba w jej życiu (w lipcu była szczepiona na pneumokoki - więc skąd ta choroba??), wcześniej tylko zapalenie gardła. Ile lekarzy tyle opinii; niestety.

Aha ten kaszel teraz jest sporadyczny; pojawia się jak pobiega, jak zmienia otoczenie z dworu na dom i odwrotnie, a czasem tak poprostu. Jest brzydki bo taki mokry, aż się gotuje w tym gardle. Kilka razy w ciągu dnia.

Czy ten kaszel naprawdę może mieć związek z moim CD?? Czy ona też będzie chorować na to świństwo??
Pozdrawiam Ewela - mama 4,5letniej Julki

Mama Juleczki
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Mama Juleczki » 16 gru 2007, 13:00

ewela78 pisze:Czy ten kaszel naprawdę może mieć związek z moim CD?? Czy ona też będzie chorować na to świństwo??
Myślę, że nie. Podałam link do strony, bo szukałam przyczyn kaszlu małej i informacji o chlamydiach i mucoplasmach.
Nikt nie zna tak naprawdę przyczyny pojawienia się CD/CU - uznaje się ją w dużej mierze za "cenę rozwoju" cywilizacji :wink:

propos kaszlu Julki - spróbuj zrobić to co my za nim dostaniesz inhalator :

- kup kropelki inhalol (7 zł w aptece)
- domek "kadzidełko" lub cuś w tym stylu :wink: (ok 10 zł) i świeczuszki
Na wieczór wkrop kilka kropli na wodę i podpal świeczkę - działa rewelacyjnie!!!
W ciągu dnia i przed snem wietrz dobrze pokój małej.

Szczepionka na pnełmokoki nie załatwia problemu wszystkich rodzajów zapaleń płuc, a test na mukoplasmy za 35 zł jest tylko cząstkowym badaniem:
Mama Juleczki pisze:Clamydia i mukoplasmy - każda z tych bakterii ma po dwa różne szczepy więc kazaliśmy łącznie zbadać cztery ( ch. pneumoniae itrachomatis oraz m.pneumoniae i hominis )
Z tego co piszesz, mała już powoli kończy swoją przygodę z kaszlem ( miejmy nadzieję )i z tego co wiem, może kaszleć jeszcze przez 6 tyg po ustąpieniu choróbska.

Wiem co przeżywasz, bo z naszą Julką mamy też przeboje w tym temacie od września. Teraz wszystko się wyciszyło co prawda i nie doszło do zapalenia płuc lecz zrobiliśmy jej "urlop" od przedszkola do końca tego roku :neutral:

Nie martw się na zapas proszę.
Pozdrawiamy gorąco :razz:

Awatar użytkownika
ewela78
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: ewela78 » 06 sty 2008, 10:19

Dzięki za te wszystkie dobre słowa. Po prostu jak dziecko choruje i to tyle czasu a człowiek już nie wie jak pomóc tej małej istocie - to szaleje.
Ale już lepiej :razz: i oby tak zostało na dłużej.
Dziękuję za podpowiedź o tych kropelkach do inhalacji faktycznie dobre.

Pozdrawiam i życzę zdrówka dla wszystkich Waszych pociech.

Aniijjaa
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: opolskie

Post autor: Aniijjaa » 14 sie 2012, 22:10

polecam artykuł dr Rastawickiego

http://www.prometeusze.pl/mykoplazmoza.php
Aniijjaa

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne choroby”