Trzustka

Choroby nie mające związku z jelitami

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Anija
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --

Trzustka

Post autor: Anija » 18 paź 2010, 10:55

Pytanie czystko hipotetyczne :)
Czy problemy z trzustka/przewlekle zapalenie trzustki moga oddzialywac i podrazniac jelita?

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Kontakt:

Re: Trzustka

Post autor: ranka » 18 paź 2010, 11:13

nie wiem czy widzialas kogos z zapaleniem trzustki np. ostrym?

to jest okropna meczarnia - zazwyczaj szwankuje caly uklad trawienny
Obrazek

Anija
Debiutant ✽

Post autor: Anija » 18 paź 2010, 11:23

Prawdopodobnie siebie widzialam w ubieglym tygodniu...:( amylaza 500 przy tutejszej normie 10-65.

Teraz, kiedy bol jest juz mniejszy, zdalam sobie sprawe, ze to ten bol jest mi najbardziej znany, stad pytanie o to, w jaki sposob trzustka oddzialowuje na jelita?

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 18 paź 2010, 11:30

OZT wymaga leczenia tylko i wylacznie w szpitalu i polega na zastosowaniu roznych rozwiazan..
jesli udalo ci sie przetrwac w domu nie sadze ze bylo to OZT, no wlkazdym arzie ja nie widzialam takiego pacjenta jeszcze ale moze malo widzialam :)

Wzrost amylazy moze byc jeszcze w chorobach zoladka, dwunastnicy, a w jaki sposob oddzialywuje to chodzi ci o objawy czy cala specyfike biochemiczna bo tego to nie umiem wytlumaczyc.
Obrazek

Anija
Debiutant ✽

Post autor: Anija » 18 paź 2010, 11:45

Trzustka zaszfankowala mi po 3 tyg. brania azy, a szczegolnie po 3-4 dniach jej zwiekszonej do 100mg dawki, natychmiastowe jej odstawienie dalo bardzo szybko widoczne efekty i wszystko zaczelo wracac do normy wiec nagorsze juz za mna. Owszem, uslyszalam od specjalisty w piatek ze nalezalo udac sie do szpitala lub wezwac karetke, ale placz i kulenie sie z bolu to dla mnie najwyrazniej dla mnie bylo za malo, a raczej idiotyczne myslenie, ze lekarze uznaja ze to za malo...poprzestalam wiec na diecie. Zreszta tu gdzie mieszkam to wszystko jakos inaczej wyglada, specjalista nie widzial nawet potrzeby diety, wg niego i praca by mi wtedy nie zaszkodzila,eh... Lekarz z Polski, w ktorym jestem w kontakcie powiedzial ze jak najszybciej skierowalby mnie do szpitala, ale tu oferty tak owej nie dostalam. Za chwile mam wizyte, wiec poprosze/powalcze zeby troche uwazniej przyjrzeli sie tej trzustce.
Ale tak jak wspomnialam na poczatku, teraz kiedy bol jest mniejszy, uswiadomilam sobie ze to jest taki bol ktory znam najlepiej, czesto pojawiajacy sie, stad pytanie, czy gdyby glownym u mnie problemem byla nie do konca dobrze funkcjonujaca trzustka, to moglaby ona tak dzialac na jelita, ze dawaloby to na kolonoskopii i kapsulce endoskopowej obraz odpowiadajacy chorobie Crohna?

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 18 paź 2010, 11:50

aha dopiero widze ze jestes za granicą.. w PL tak jak pisze leczy sie to w szpitalu, jest zachowana glodowka, i leczenie farmakologiczne.

co do koncowego pytanie - nie wiem, moze ktos mądrzejszy cos poradzi :)

?Kuruj sie :)
Obrazek

Anija
Debiutant ✽

Post autor: Anija » 18 paź 2010, 12:03

Dziekuje, ranka, juz dochodze do siebie :roll:
Wiem, ze w Polsce czesto zasady postepowanie wygladaja inaczej, i to nie tylko w takim przypadku.
Zmykam teraz do lekarza, dam znac co i jak :)
pozdr.

Olimpijka

Post autor: Olimpijka » 18 paź 2010, 12:55

Anija, mi rowniez wzrosla amylaza po Azie. Bylam teraz w szpitalu i mialam badanie trzustki (EUS). Trzustka jest bez zmian, pomimo wysokiej amylazy. Moze powinni rowniez zrobic Ci takie badanie i zobaczyc jak trzustka wyglada? Porozmawiaj z lekarzami.

Anija
Debiutant ✽

Post autor: Anija » 18 paź 2010, 14:45

Ach ta aza ;)
Lekarz rodzinny skierowal mnie na usg jamy brzusznej, moze badanie wniesie cos nowego, mam w srode, ale cos wiecej dowiem sie prawdopodobnie dopiero w nast. tyg. A tymczasem czekam na tel. od mojego specjalisty co do dalszego leczenia, widze ze aza bardzo przypadla mu do gusty wiec pewnie bedzie chcial kontynuowac, w przeciwienstwie do mnie :twisted:

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 18 paź 2010, 16:06

Ale zapalenie trzustki jest przeciwwskazaniem do kontynuacji.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Anija
Debiutant ✽

Post autor: Anija » 18 paź 2010, 16:27

Problem w tym, ze zapalenie pojawilo sie w 3. tyg. przy braniu 100mg azy, a w pierwszych dwoch tyg. przy 50 mg faktycznie nie dzialo sie nic niepokojacego, chociaz tak naprawde mysle ze i ta mniejsza dawka sie do tego przyczynila. Wiec wyglada na to ze po chwili specjalista chce wrocic do tej mniejszej dawki. Zreszta, dla mnie temat azy uwazam za zamkniety, nie wezme tego swinstwa, od poczatku bylam sceptycznie nastawiona, szczegolnie jesli uwazaja mojego Crohn'a za lekkeigo/umiarkowanego. Na pewno jest jakas inna mozliwosc? A o zapaleniu trzustki jest juz wzmianka w moich papierach z czeewca, jako "prawdopodobnie przeszlam zapalenie trzustki",o czym nikt mi nie powiedzial wprost,ech...

[ Dodano: 19-10-2010 ]
Zgodnie z przewidywaniami, specjalista chcialby kontynuowac leczenie mniejsza dawka azy, ale rozumie jesli ja tego nie zechce po ostatnich przejsciach z trzustka, tak wiec proponuja mi alternatywe, no i..tu jest problem, zadzwonil dzis do mnie kiedy mialam mlyn w pracy i nie zapamietalam nazwy leku ktory mialabym brac, dalam plame, kurcze :( nazwa zaczyna sie (chyba) na "M" i ostrzegl mnie, ze absolutnie NIE moge byc w tym czasie w ciazy. Macie jakis pomysl co to za lek?

Kamil22
Debiutant ✽
województwo: mazowieckie

Post autor: Kamil22 » 19 cze 2012, 07:10

Temat sprzed 2 lat, mimo to odświeżam. Może na forum ma ktoś na ten temat wiedze . Czy OZT może w jakiś sposób wywołać CU,CD?? Bądz być bezpośrednią przyczyną drażnienia jelit?

W moim przypadku od OZT sie zaczeło , po 2 msciach tkwienia w domu wreszcie jakiś lekarz stwierdził , że to mogą nie być wrzody i zrobił USG ooo chwała jemu , dobrze że chociaz zrobił to na moja prosbe -.-

ranka tak ból przy trzustce był niessamowity mimo to 2 msce bez leczenia wytrwałem , tylko gryzłem dywan czasami na podłodze w nocy ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne choroby”