kilka problemów naraz

Czyli choroby stawów, skóry, nerek, oczu itp

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Joanna1989
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 17 kwie 2010, 15:23
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

kilka problemów naraz

Post autor: Joanna1989 » 28 kwie 2010, 22:07

Nikt by chyba tego nie zauważył w moim starym temacie, więc założyłam nowy. Bardzo proszę o pomoc.

To znowu ja i znowu mam tysiąc problemów.
Sama nie wiem czy to jest związane z jedną przyczyną? Pomóżcie mi ocenić proszę, bo po kolei wysiadają mi następne organy, a lekarze zbywają i nie chcą udzielić informacji:(
1. Mam ciągle problemy z oczami - widzę plamki, kropki, smugi latające przede mną, okulistycznie wszystko niby jest w porządku
2. Mam refluks i leczone nadżerki w żołądku i dwunastnicy
3. Ginekolog wczoraj wykrył nadżerki i stan zapalny w pochwie
4. Wygląda na to, że mam również stan zapalny w układzie moczowym
5. Doszły do tego problemy z hormonami i tarczycą
6. Wyniki badań nie są za dobre - zbyt wysoki poziom cholesterolu i za niski sodu
7. Pojawiły mi się żylaki, które muszę niedługo zacząć leczyć

Proszę powiedzcie co myślicie i do kogo mam się udać, bo ja niedługo zwariuję i nie wiem z czym to wszystko powiązać:( Myślicie, że jest możliwe, że to wszystko ma osobne podłoże i nie ma ze sobą związku? Czy można to powiązać w jakiś sposób z CU? Lekarze mnie zbywają a ja wariuję powoli...

Awatar użytkownika
CzarnaMamba
Doświadczony ❃
Posty: 1188
Rejestracja: 30 kwie 2009, 23:01
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Lubinek :)

Re: kilka problemów naraz

Post autor: CzarnaMamba » 28 kwie 2010, 23:12

Może zamieścisz jakieś wyniki badan, np. krwi? Z tym problemem z oczami to wcale nie musi być problem okulistyczny, może on być neurologiczny... Byłaś u neurologa? U okulisty... Malo napisałaś, jest ciężko cokolwiek wywnioskować... Może wypowie się ktoś, kto będzie wiedział coś więcej i Ci przybliży :) na Twoim miejscu zrobiłabym badanie krwi i moczu, poszła do internisty- lekarz nie może Cie zbywać, to Twoje zdrowie...
Obrazek

Tomy
Doświadczony ❃
Posty: 1162
Rejestracja: 07 sty 2006, 13:46
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: kilka problemów naraz

Post autor: Tomy » 28 kwie 2010, 23:22

Wiesz, istnieje teoretyczne prawdopodobieństwo, że przynajmniej niektóre objawy mogą być ze sobą powiązane.

CU może dawać objawy oczne. To nie jest żadna nowość. Tylko trzeba najpierw wykluczyć poprzez badania u okulisty inne przyczyny takich objawów. Bo najczęściej jest tak, że jeżeli lekarze znajdą proste wytłumaczenie, że coś może być pozajelitowym objawem CU, to szybko na to przystają, a to wcale nie musi być prawdą.

Refluks i nadżerki w żołądku i dwunastnicy mogą być objawami niezależnymi od CU, ale jest też taka teoretyczna możliwość, że diagnozę postawiono zbyt szybko lub błędnie i być może jest to Crohn a nie CU. Wtedy stan zapalny, nadżerki itp. mogą pojawiać się w każdym miejscu przewodu pokarmowego. I tu znowu potrzebne są dodatkowe badania i jakiś dobry specjalista, który popatrzył by na to całościowo a nie na każdy przypadek chorobowy oddzielnie.

Problemy z hormonami i tarczycą raczej nie są bezpośrednio powiązane z CU, czy ogólnie z NZJ, ale istnieją choroby tarczycy, które mają podobny mechanizm powstawania tzn. autoagresję własnego systemu odpornościowego na własne zdrowe tkanki. Taką chorobą tarczycy jest np. choroba Gravesa - Basedowa. Ja to miałem i moja pani doktor twierdziła, że obie choroby "są z tej samej parafii".

Pewnie można znaleźć jeszcze inne teoretyczne możliwości powiązania opisanych przez Ciebie objawów. Tylko wiesz, mówię o teoretycznych możliwościach, więc sobie zaraz nie wkręcaj dziesięciu następnych chorób :)
Co zrobić? Trzeba mieć jednego dobrego lekarza od jelit, który patrzy na całość, na wszystkie zgłaszane objawy i z nim każdy objaw konsultować. Ale konsultować na zasadzie: informuję o objawach chorób towarzyszących -> idę to zbadać do odpowiedniego specjalisty -> wracam z wynikami do lekarza od jelit. Koniecznie trzeba potwierdzać lub wykluczać możliwe przyczyny występowania określonych objawów. Np. kiedyś miałem częste bóle stawu biodrowego, czterech różnych lekarzy bez kiwnięcia palcem stwierdziło, że to pozajelitowy objaw CU. Wizyta u reumatologa i zrobienie RTG wykazało malutkie zwyrodnienie w stawie, które może dawać takie objawy, a nie ma nic wspólnego z CU.

Wiesz, trzeba na spokojnie ale metodycznie po kolei wyjaśniać te sprawy u poszczególnych specjalistów. Nie dać się zbyć, tylko żądać skierowań na poszczególne badania. Zapewniam Cię, że z czasem wszystko się poukłada, człowiek oswaja się z całą sytuacja, objawy odpowiednio leczone mijają i można całkiem nieźle żyć z CU.

Joanna1989
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 17 kwie 2010, 15:23
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: kilka problemów naraz

Post autor: Joanna1989 » 29 kwie 2010, 07:40

Jeśli chodzi o problemy z oczami - byłam najpierw u neurologa, który powiedział, że nic niepokojącego nie widzi i że mam iśc do okulisty. Okulista powiedział, że wszystko jest w porządku, włącznie z nerwem wzrokowym (bo jeśli miałby to być problem neurologiczny to chyba chodziłoby o uszkodzenie nerwu wzrokowego?) i powiedział że mam sobie nie szukać za dużo. Neurolog jeszcze powiedział, że neurologicznym problemem byłaby np czarna plamka w polu widzenia, która nie chce przejść, a moje plamki ciągle się ruszają i przesuwają.

Tomy myślę właśnie nad zmianą mojego lekarza od jelit, bo powoli tracę do neigo zaufanie. Poza tym to u niego miałam zdiagnozowane problemy żołądkowe i w żaden sposób nie połączył tego z CU.
Czyli moim pierwszym krokiem powinna być teraz zmiana lekarza? Czy dać sobie na wstryzmanie i zobaczyć jak to się wszystko potoczy?
Uważasz, że powinnam pójść do neurologa z tymi plamkami i prosić o badania czy nie wiązać tego z problemami neurologicznymi? Niestety moim kolejnym problemem są zadatki na hipochondryka i ciągle się martwię tym co się ze mną dzieje..

Tomy
Doświadczony ❃
Posty: 1162
Rejestracja: 07 sty 2006, 13:46
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: kilka problemów naraz

Post autor: Tomy » 29 kwie 2010, 10:58

Co do problemów z oczami, to ja się na tym nie znam. Ale skoro zrobiłaś już badania i u neurologa i u okulisty i oni twierdzą, że wszystko jest w normie, to przyjmij do wiadomości, że na dzisiaj tak jest, że zrobiłaś w tym kierunku wszystko co mogłaś i na dzisiaj przestań się tym zajmować. Jeżeli trzeba będzie, wrócisz do tego, jak ogarniesz inne historie. Wiesz, w naszej sytuacji trzeba sobie układać jakiś plan działania i w ten sposób pomagać psychice :)

Nie wiem, czy masz zmieniać lekarza. Zasadą jest, że trzeba mieć zaufanie do swojego najważniejszego lekarza od jelit, ale trudno jest ocenić lekarza po kilku wizytach. Jeżeli nasi forumowi specjaliści mieli by się wypowiedzieć nt. tego, czy jesteś dobrze leczona, to wrzuć wszystkie wyniki badań do tego wątku ( wyniki kolonoskopii - opis makro i wyniki hist.-pat. wycinków, jakie masz objawy CU, jakie leki na to dostałaś i wszystkie inne badania i leki na inne problemy), napisz u kogo się leczysz. Wtedy można mówić o konkretach.

Lekarz nie połączył problemów żołądkowych z CU, bo być może u Ciebie się to ze sobą nie wiąże. Ale na następnej wizycie trzeba zadać takie pytanie i lekarz powinien to wyjaśnić. W ten sposób buduje się zaufanie od lekarza. Jeżeli nie ma dobrego kontaktu z lekarzem, nie da się z nim wyjaśniać na bieżąco różnych wątpliwości, to można na spokojnie iść na konsultacje do innego i z czasem wybrać tego odpowiedniego. Forumowicze z Twojego rejonu na pewno polecą kogoś odpowiedniego.

Przeczytałem właśnie całą Twoją historię na tym forum i widzę, że diagnozę masz postawioną dopiero co. W związku z tym wcale nie dziwię się Twojemu rozdrażnieniu związanemu z nową sytuacją. Wszyscy to przerabialiśmy, trochę potrwa, zanim odnajdziesz się w nowej sytuacji. Więc pierwsze co trzeba zrobić, to wrzucić trochę na luz. Nasza choroba wymaga cierpliwości. Nie wmawiaj też sobie, że masz zadatki na hipochondryka, bo takie zachowanie, że chciałoby się wszystko wiedzieć już i natychmiast wyleczyć, nie jest niczym niecodziennym. Wielu z nas to na początku przerabiało, zapewniam Cię, że z czasem się to ułoży. Trzeba na spokojnie po kolei wszystko wyjaśniać. Jeżeli np. problem z tarczycą wiąże się z nadczynnością, to może to wpływać na stan emocjonalny. Pamiętam jak się wtedy chodzi nabuzowany hormonami. Sprawdzić, jeżeli trzeba wyrównać lekami. Jeżeli specjalista od danego problemu powie, że coś jest w normie to przyjąć to do wiadomości, porozmawiać o tym z głównym lekarzem od jelit i dać sobie z tym spokój. W głowie odhaczasz sobie: nie zaniedbałam tego problemu, zrobiłam wszystko co można, ludzie którzy się znają twierdzą, że jest w normie, więc na dzisiaj koniec kropka. Nie zagłębiam się w to dalej, kieruję uwagę na rzeczy przyjemne. Psychice trzeba pomagać :)

Pozdrawiam

Joanna1989
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 17 kwie 2010, 15:23
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: kilka problemów naraz

Post autor: Joanna1989 » 29 kwie 2010, 17:27

Nawet nie wiecie jak mi pomogły wasze odpowiedzi. Przynajmniej trochę mi lżej, cieszę się że tu trafiłam:) Ale teraz do rzeczy.

Zacznę od tego, że leczę się w Gdańsku u dr Sochy. Z tego co widziałam, nikt nie zamieścił o niej dobrej opinii, ale wszyscy wspominali dr Joannę Wypych - postanowiłam zapisać się do niej na konsultacje.
U obecnej pani doktor miałam zrobioną gastroskopię, anoskopię i pobrany wycinek. Kolonoskopii brak, powiedziano mi, że nie mam się co z nią spieszyć i zapisana jestem na koniec czerwca.

Oto moje wyniki. Trochę ich sporo, ale wszystko spróbuję spisać:

1. Anoskopia i wycinek - makro dwa wycinki śr. 0,2-0,3 cm
mikro wycinek błony śluzowej jelita grubego mogący odpowiadać zapalnej chorobie jelit
obraz kliniczny najbardziej przypominający colitis ulcerosa
2. Gastroskopia - choroba refluksowa przełyku, zapalenie błony śluzowej przełyku, żoładka, dwunastnicy, H.Pylori, colopathia
3. Morfologia - neutrocyty 2.30 (norma od 2.50)
eozynocyty 0.090 (norma od 0.100)
neutrocyty 45% (norma od 48%)
limfocyty 44.7 (norma do 44.3)
bazocyty 1.29 (norma do 1.20)
MCH 27.7 (norma od 28)
4. Biochemia - ALT 34 (norma poniżej 34)
AST 32 (norma poniżej 31)
5. Cholesterol - całkowity 217
HDL 60 w normie
LDL 144
Triglicerydy 66 w normie
6. Amylaza 80 w normie
7. Tarczyca - TSH 1.850 w normie
FT3 4.04
FT4 9.89
8. USG jamy brzusznej w porządku
9. Podstawowe badanie moczu - w porządku
10. Żelazo 113
Magnez 0,90
Sód 134
Potas 3,86
11. Chirurg naczyniowy - żylaki typ1 obie nogi, żylaki typ3 na lewej nodze
12. Ginekolog - nedżerka i stan zapalny w pochwie
13. Okulista - wszystko w porządku
14. Neurolog - popukał, pobadał i powiedział, że nic niepokojącego nie widzi

Teraz leki : pentasa i gasec na żołądek, na stan zapalny i nadżerkę w pochwie albothyl

Objawy:
bóle z lewej strony brzucha, bulgotanie i przelewanie w jelicie grubym, bóle w okolicach jelita grubego, luźny stolec - PENTASA

zgaga, pieczenie przełyku, mdłości - gasec

latające plamki przed oczami - kropki, kreski, smugi, ruszają się jak tylko ruszę oczami, później jak już staram się nie ruszać gałkami to opadają, a potem znów się ruszają

czuję drętwienia wokól prawego oka i drgania, drętwienia palców u stopy

no i oczywiście męczący stres i zmęczenie


Niestety nie potrafię do tego spokojnie podchodzić, chociąz bardzo się staram. I jeszcze chłopak na mnie krzyczy jak tylko wchodzę na jakąkolwiek stronę poświęconą mojej chorobie. I widzę, że denerwuję go jak tylko zaczynam mówić o chorobie, objawach, złym samopoczuciu itp... Może to też należy do normalnych objawów towarzyszących CU.

Jeśli ktoś zechce spojrzeć na te wyniki i dać parę wskazówek będę bardzo wdzięczna:)

kasinp
Znawca ❃❃
Posty: 2418
Rejestracja: 19 cze 2007, 17:48
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: kilka problemów naraz

Post autor: kasinp » 29 kwie 2010, 17:41

Bierzesz Pentasę w tabletach na grube jelito??? Czy czopki?? drętwienie mrowienie i td to objaw niedoborów w organizmie, konsultacje u dr Wypych to dobra decyzja. Jak chcesz się szybko dostac wal do Etermedu w Gdańsku ul.Zabi kruk , tel.(058) 3202600, tam nie ma kolejek. W AM cięzko o wizytew krotkim terminie. Dzwoń jeszcze dzis dostaniesz sie na połowe maja.

Połykaj sobie Aspargin ( oczy i drętwienia konczyn ustąpią )
WAŻNE !

NALEŻY PAMIĘTAĆ, ŻE KAŻDY WYNIK BADANIA LABORATORYJNEGO JEST OBARCZONY PEWNYM RYZYKIEM BŁĘDU. MOŻE BYĆ TO SPOWODOWANE NIEPRAWIDŁOWYM ODCZYTEM APARATU LUB POMYŁKĄ W LABORATORIUM.
NIE POWINNO SIĘ RÓWNIEŻ SAMODZIELNIE ANALIZOWAĆ PARAMETRÓW. NALEŻY ZOSTAWIĆ TEN PROBLEM LEKARZOM. NIE KAŻDE BOWIEM ODCHYLENIE OD NORMY JEST CHOROBĄ I NIE KAŻDY PRAWIDŁOWY WYNIK ŚWIADCZY O PEŁNI ZDROWIA. KAŻDE BADANIE WYKONUJE SIĘ W JAKIMŚ CELU, DOPIERO POWIĄZANIE OBJAWÓW ZGŁASZANYCH PRZEZ PACJENTA, WYNIKÓW BADANIA FIZYKALNEGO I PARAMETRÓW LABORATORYJNYCH POZWALA NA POSTAWIENIE DIAGNOZY.

Joanna1989
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 17 kwie 2010, 15:23
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: kilka problemów naraz

Post autor: Joanna1989 » 29 kwie 2010, 18:00

kasinp biorę pentasę w czopkach, a jeśli chodzi o dr Wypych to już dzisiaj się umówiłam własnie do Entermedu, na 19 maja. I na pewno spróbuję z tym asparginem, może rzeczywiście trochę pomoże. Dziękuję Ci bardzo:)

kasinp
Znawca ❃❃
Posty: 2418
Rejestracja: 19 cze 2007, 17:48
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: kilka problemów naraz

Post autor: kasinp » 29 kwie 2010, 18:07

Joanna1989, to jak juz poznasz panią dr to wpadnij na jej wyklad organizowany w sopocie w maju szczególy w temacie viewtopic.php?t=9400
( sory za OT)

Awatar użytkownika
CzarnaMamba
Doświadczony ❃
Posty: 1188
Rejestracja: 30 kwie 2009, 23:01
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Lubinek :)

Re: kilka problemów naraz

Post autor: CzarnaMamba » 29 kwie 2010, 22:20

Joanna1989, brakuje magnezu i potasu, skoro masz drętwienia i mrowienia... Może za dużo Ci ubywa związków przez chorobę? Niedobory trzeba uzupełniać... Ciekawe jak się odżywiasz...?
Obrazek

Joanna1989
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 17 kwie 2010, 15:23
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: kilka problemów naraz

Post autor: Joanna1989 » 30 kwie 2010, 12:10

Niby biorę jakieś tabletki z witaminami i magnezem, ale nie czuję, żeby mi to pomagało. A jeśli chodzi o odżywianie to różnie bywa, ale staram się jeść wartościowe posiłki i przestrzegać zasad diety korzystnej dla jelit. Na pewno kupię suplementy i wypróbuję jakieś inne niż te, które mam teraz.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: kilka problemów naraz

Post autor: Mamcia » 01 maja 2010, 21:37

Chyba więcej w tym nerwów niż poważnych problemów. Wyniki w zasadzie w normie. W wynikach mach H. pylori i nie napisane czy dodatnie czy ujemne? Żylaki bywają od pracy, braku ruchu, wieku, nadwagi itp.
To o czym piszesz to raczej dolegliwości, a nie choroby - poza CU. Może jeszcze oczy są niepokojące, ale bez histerii. Mnie też latają rożne obrazki. Nosisz okulary??
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Joanna1989
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 17 kwie 2010, 15:23
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: kilka problemów naraz

Post autor: Joanna1989 » 03 maja 2010, 19:59

Noszę okulary, mam minus 1,5 dioptrii. Ale czy to może mieć jakikolwiek związek?
I doszły nowe dolegliwości - od paru dni ciągle mi duszno,ciężko się oddycha, boli mnie i kłuje w klatce piersiowej, kołacze serce. Jutro oczywiście pójdę do lekarza, ale znów zaczynam się martwić. Mam już totalnie dość:(

Joanna1989
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 17 kwie 2010, 15:23
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: kilka problemów naraz

Post autor: Joanna1989 » 03 maja 2010, 20:58

Szczerze mówiąc to mam taką nadzieję, że to wszystko przez nerwy, a nie kolejna dolegliwość. Wydawało mi się, że przez ostatnie dni wcale się nie denerwowałam, ale nigdy nic nie wiadomo.

Jeśli chodzi o oczy - zakładam okulary tylko na wykładach, a na co dzień nie noszę. A plamki są zupełnie od tego niezależne, widzę je czasem nawet jak mam zamknięte oczy a jest jasno na zewnątrz. A głowa czasami mnie boli, ale sporadycznie, a plamki utrzymują się bez przerwy od paru miesięcy i wydaje mi się, że jest ich coraz więcej.

Żylaki mam typowe z tego co mówił lekarz, ale wszystko okaże się po USG doppler, bo jeszcze go nie miałam. No i niestety pojawiły się już wcześniej, jeszcze przed braniem leków.

Ja już naprawdę zgłupiałam. A moja lekarka mówi ciągle, że zobaczymy co będzie dalej.

elka22
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 13 maja 2010, 15:31
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Andrychów
Kontakt:

Re: kilka problemów naraz

Post autor: elka22 » 13 maja 2010, 18:15

Zarejestrowałam się tutaj dopiero dziś i nie mogę się w tym wszystkim odnaleźć. Trafiłam prawie na twoje wypowiedzi. Ja choruje na CU cztery lata.Dwa miesiące temu objawy CU zaś się pojawiły, ja wiem że to wszystko przez stres.Myślę że to nerwy u Ciebie szwankują one potrafią wyniszczyć organizm.Ja tak samo mam nadżerki w żołądku,miałam straszne bóle w klatce piersiowej tak że nawet bałam się oddychać bo bolało,lekarz mówił że to nerwobóle.
Trzy tygodnie bolało mnie wszystko,wstawałam rano z bólem kośći bardzo bolały mnie biodra.Wczoraj miałam kolejną wizytę u gastrologa i okazało się mam stan zapalny stawu biodrowego co jest powikłaniem tej choroby,kośći mnie bolą bo biorę sterydy(duże dawki po 40 mg rano) i one wypłukują potas ,wapń magnez.Na szczęście dziś czuję się lepiej,niestety sterydy dalej mam brać.Lekarz kazał mi się wyciszyć ,uspokoić co u mnie nie jest możliwe bo jestem osobą która bardzo wszystko przeżywa,sam fakt że jestem chora już jest dla mnie stresujący bo mam trójkę wspaniałych dzieciaków i muszę być dla nich zdrowa.Zobaczysz wszystko będzie dobrze!!!

Zablokowany

Wróć do „Powikłania Pozajelitowe”