Strona 1 z 5

płucny objaw choroby

: 10 paź 2013, 10:35
autor: karmelka
Od trzech lat mam zdiagnozowaną chorobę Leśniowskiego Crohna, sterydozależną. Ostatnio z powodu nieustającego kaszlu (pomimo przyjmowania wielu antybiotyków )zostałam przyjęta na oddział, gdzie zrobiono mi TK klatki piersiowej, w wypisie ze szpitala pani doktor napisała, że zmiany radiologiczne opisywane w tomografii komputerowej mogą być płucnym objawem choroby Leśniowskiego Crohna, yyyy..... :neutral: Nie wiedziałam że coś takiego może być możliwe? Czy ktoś z Was może spotkał się z czymś takim? bo trochę się zagubiłam już w tym wszystkim i tak sobie myślę co dalej mam robić?

Re: płucny objaw choroby

: 10 paź 2013, 14:50
autor: Natuśka
karmelka pisze:zmiany radiologiczne opisywane w tomografii komputerowej mogą być płucnym objawem choroby Leśniowskiego Crohna
A jakie zmiany są opisane?

Hmm... Wczoraj spotkałam kobietę, która od 10 lat choruje na CD, od roku ma poważne problemy z płucami. Pulmonolodzy mówią, że od Crohna, gastro to negują, a ja stwierdziłam, że już mnie chyba nic nie zdziwi... :neutral:

Re: płucny objaw choroby

: 10 paź 2013, 15:40
autor: maggie0278
karmelka, moja córka zaczęła mieć problemy z płucami od lutego tego roku.

Najpierw w lutym tego roku przeszła solidne zapalenie oskrzeli, a póżniej męczył ją uporczywy kaszel/

kaszel bez innych objawów chorobowych, bez gorączki, bez zmian osłuchowych. Co jechałam na kolejną dawkę Humiry to zawsze zgłaszałam,że dziecko kaszle.

Chodziłam do pediatry co tydzień (!), jestem tego pewna bo co tydzień byłyśmy u dermatologa na wymrażaniu ciekłym azotem zmian na skórze (taka niespodzianka przy biologii) a że pediatra i dermatolog w jednej przychodni siedzą to co tydzień byłam.

I zawsze ta sama śpiewka - osłuchowo czysto, to pewnie od gardła podrażnione. Leków miejscowo działających na gardło mam od cholery i trochę .

Apogeum nastąpiło na turnusie z j-elitą i dr Bochenek powiedziała, że w trybie pilnym musimy trafić do pulmonologa. Kaszel był aż do duszności, Klaudia była sina i dosłownie się dusiła.
Pulmonolog zrobił spirometrię (wyszła fatalnie) i powiedział, że są osłuchowe zmiany i świsty w płucach
. Dał skierowanie do Szpitala Klinicznego na oddz. Pneumonologii, Alergologii i Immunologii w Poznaniu .
Tam wolne terminy są na WIOSNĘ PRZYSZŁEGO ROKU (!)

Pulmonolog powiedział, że cytostatyki - a do takowych należy azathiopryna i metroteksat przewlekle stosowane mogą prowadzić do uszkodzenia miąższu płuc a nawet do zwłóknienia płuc. I że podobno leki biologiczne też nie są dla płuc obojętne.

Nie spotkałam się z opisem w literaturze/badaniach żeby tak było. Gastrolog też takie stanowisko podtrzymuje.

Od lipca moje dziecko cały czas kaszle. Córka ma leki wziewne, bierze Zafiron, Alvesco, Singulair, lek ratunkowy ma Ventolin. Ale one nic nie pomagają.

Ja nie umiem sobie poradzić z tą sytuacją, nie mogę już słuchać jak ona non-stop kaszle i się dusi. Noce całe nieprzespane, bo wstaję, doglądam, robię inhalacje solanką poprzez ultradżwiękowy nawilżacz powietrza etc.

Na bezpośredni związek naszych chorób jelit z chorobą płuc nie natrafiłam w żadnych opracowaniach.

Re: płucny objaw choroby

: 10 paź 2013, 16:19
autor: karmelka
maggie0278, u mnie osłuchowo też było i jest czysto, dodam że 7 lat temu miałam rozpoznaną astmę oskrzelową, ale przez ten czas byłam bez leków. Jutro jadę na konsultację do gastroenterologa który mnie prowadzi i zobaczę co on na to wszystko powie ;)

Re: płucny objaw choroby

: 10 paź 2013, 17:27
autor: maggie0278
karmelka, nam też wstępnie zdiagnozowano astmę .

Czytam w necie na ten temat, cały czas szukam ..... muszę jeszcze zrobić przed MR płuc test uwalniania interferonu gamma (tzw. QuantiFERON- TB Gold) by wykluczyć/potwierdzić gruźlicę.

Ręce opadają.... :smutny:

Re: płucny objaw choroby

: 10 paź 2013, 20:42
autor: Agula84
nie chce Was zbijać z tropu, bo moze to ma faktycznie zwiazek, ale strasznie duzo ludzi choruje teraz na astme, na chorobe obturacyjną płuc itp.
maggie0278, a mialyscie RTG klatki piersiowej? u mojego dziecka bylo raz tak, że zapalenie pluc wyszło dopiero na zdjeciu, bo osluchowo NIC, nawet swistow nie miala a duszność miała taką, że się kładła z niedotlenienia.
w mojej rodzinie wiekszosc ludzi ma wlasnie klopot z oddychaniem, moje prababcia zmarła na astmę, moja babcia dostaje dusznosci z byle powodu, moje kuzynostwo nie rozstaje się z beroteciem, moje dziecko ma jakies dziwne stany ktorych nikt nie moze zdiagnozowac ;/
tak więc bebeszek nie musi miec z tym zwiazku.
maggie0278, a dostawalyscie sterydy w pigule albo w zastrzyku na te dusznosci? bo mojej corce taka mega dusznosc zeszloroczna przeszła po sterydach, a w zeszlym tygodniu miała encorton 10 mg 1x1.5, 1x1, 1x1.
Dziś rozmawiałam z koleżanka z innej częsci Polski, CZYSTEJ, i jej dziecko tez ma astme...

[ Dodano: 10-10-2013 ]
tak smiesznie wygląda ten post moj jak go teraz czytam :) przepraszam za ten OT :)

Re: płucny objaw choroby

: 13 lis 2013, 03:31
autor: alva_alva
Jak najbardziej choroba CU lub CD może dawać objawy w płucach i drogach oddechowych.

Cytat z książki "Choroby śródmiąższowe płuc" prof. E. Wiatr, E. Rowińskiej- Zakrzewskiej, M. Pirożyńskiego, strony 255/ 256:

" Zarówno CU jak i CD sa schorzeniami ogólnoustrojowymi, a lokalizacja zmian w układzie oddechowym jest jedną z postaci tych chorób.Zmiany w układzie oddechowym mogą ujawnić się u pacjentów w każdym wieku, bardziej predysponowana jest płeć żeńska.Zazwyczaj rozpoznanie choroby jelit wyprzedza (nawet o kilka lat) zmiany w układzie oddechowym, wyjątkowo rzadko zmiany przebiegają równoczasowo lub jako pierwsze ujawniają się cechy zajęcia płuc.Zasadniczą zmianą występują w układzie oddechowym w przebiegu chorób zapalnych jelit jest zapalenie dróg oddechowych. Najczęstszym objawem jest kaszel z obfitym wykrztuszaniem ropnej plwociny.Zmiany w obrębie krtani i tchawicy mogą powodować chrypkę i stridor.Tego typu zmiany jeśli nie są leczone mogą odprowadzić do zwężeń tchawicy, deformacji, rozstrzeni oskrzeli, a nawet przetok."

Rozdział jest dłuższy. Jak ktoś chce, to zrobię fotki i wyślę na maila.Jest też info na temat wtórnych problemów ze zmianami w płucach na skutek kuracji lekami.

Re: płucny objaw choroby

: 13 lis 2013, 09:38
autor: grześ1986
Mój syn to podobny przypadek. Przed zdiagnozowaniem CD leczony był na astmę oskrzelową.Dopiero po operacji jelit przestał kaszleć. Ale po 3 latach kaszel powrócił. Na razie do leków na CD ma tylko dołączony amertil 1 tabletka na noc. Kaszel i CD są ze sobą bardzo mocno powiązane. Wizyta u pulmonologa i gastroenterologa jak najbardziej jest wskazana.

Re: płucny objaw choroby

: 13 lis 2013, 11:30
autor: kasia38
no to znowu dowiedziałam się tu czegoś ciekawego ...
kaszlę już od 2005 roku, wtedy z rok porządnie, potem trochę przeszło, potem też brałam leki od astmy, potem przestałam - kaszel tez trochę odpuścił
a w zeszłym roku od grudnia do maja non stop miałam straszny kaszel, najpierw było zapalenie oskrzeli a potem mimo brania antybiotyków nie przechodziło. Po włączenie Contrahist trochę było lepiej przez lato, a teraz... znowu już ze 2 miesiące kaszlę z odksztuszaniem, zwłaszcza rano tak z 1-2 godziny
aha, czyli jak to związane z CD to tym bardziej dołączę zaświadczenie od pulmonologa do renty

Re: płucny objaw choroby

: 17 lis 2013, 13:42
autor: kasia38
Żabusia, od wrzśnia nie pracuję, mój cudowny szef wywalił mnie, bo byłam za długo na zwolnieniu - 3 tygodnie.
Mój lekarz alergolog też twierdzi, że mam astmę :(

Re: płucny objaw choroby

: 22 kwie 2014, 07:15
autor: joko25
Wydaje mi sie ze choroba jelit I problemy z plucami sa powiazane. Ja tez od prawie 3 lat mam stwierdzona astme indukowana sterydami, ktorymi jestem leczona przewlekle na crohna( jestem sterydozalezna). Od prawie roku astma bardzo mnie meczy, leki nie dzialaja, pulmonolog twierdzi ze nie ma dla mnie juz lekow, w ogole to chyba zmienie tego lekarza. Czesto choruje na zapalenie oskrzeli, w zeszlym roku przy ciezkim zaostrzeniu przechodzilam zapalenie pluc. Alva_alva moglabys wyslac mi skany tego rodzialu o ktorym mowilas? Please:)

Re: płucny objaw choroby

: 05 wrz 2014, 23:07
autor: angelika0103
Też mnie to zastanawiało i chyba coś w tym jest. Po ostatniej wizycie u gastro dostałam skierowanie na szpital na skierowaniu jest cd i astma oskrzelowa. Podczas wizyty lekarz co pierwsze zapytał czy mam problemy z płucami, bo cieżko oddycham i szybko. Zauważyłam to ale tłumaczyłam sobie tym że przybrało mi się po sterydach i dlatego szybciej sie mecze i mój oddech jest inny. Niestety ma to powiązanie i to duże leki min aza sterydy powodują zmiany w płucach. Teraz tylko czekam na przyjecie by dowiedzieć co dalej zemną. :cry:

Re: płucny objaw choroby

: 06 wrz 2014, 14:29
autor: obyty.z.cu
alva_alva pisze:Zasadniczą zmianą występują w układzie oddechowym w przebiegu chorób zapalnych jelit jest zapalenie dróg oddechowych. Najczęstszym objawem jest kaszel z obfitym wykrztuszaniem ropnej plwociny.Zmiany w obrębie krtani i tchawicy mogą powodować chrypkę i stridor.Tego typu zmiany jeśli nie są leczone mogą odprowadzić do zwężeń tchawicy, deformacji, rozstrzeni oskrzeli, a nawet przetok."
całkiem jak u mnie,kaszle i pluje...
na moim wypisie szpitalnym z zeszłego tygodnia wpisano:
Rozpoznania:
Zasad. J44.9-

Rozpoznanie:
Diagnostyka przewlekłego kaszlu:
-Przewlekła obturacyjna choroba płuc (GOLD 2).
-Zespół zatokowo-oskrzelowy
dalej inne ,np. niedokrwistość,kłopoty z tarczycą itd.
angelika0103 pisze: to duże leki min aza sterydy powodują zmiany w płucach. .
całkiem możliwe że AZA i sterydy i tu nam dokładają.
Teraz tylko czekam na przyjecie by dowiedzieć co dalej zemną
i dobrze,tylko podpowiadaj żeby dobrze diagnozowali i konsultowali,np. z laryngologiem,pulmonologiem itd.
TK klatki piersiowej i zatok,bronchoskopia,spirometria itd....
wycinki ,wydzielina na posiew ....itp.

W marcu miałem resekcje j.grubego ,czyli odstawiono AZA i metypred.Jakoś tak się złożyło,że 2 miesiące później pojawiła się chrypka,później kaszel,później wypluwana wydzielina.
Tak na to patrząc,wyszłoby,że odstawienie tych leków ,ujawniło problemy w płucach.
Wcześniej różnie bywało,ale tak po prawdzie problem był,tyle że przy zaostrzeniu ciągłym w jelicie,płuca nie były priorytetem,a i chyba świadomość problemu była u mnie mała.

Re: płucny objaw choroby

: 06 wrz 2014, 16:08
autor: angelika0103
No tak nie przykładam wagi do innych dolegliwości tylko myślę o jelitkach by się uspokoiły a resztę bagatelizuje.i pomału dochodze do wniosku że to wszystko się łączy.

Re: płucny objaw choroby

: 06 wrz 2014, 17:37
autor: Jacekx
Potwierdzam - zmiany w płucach mogą być wynikiem NZJ bądź leków stosowanych przy NZJ.
Jestem sterydozależny.

Miałem jako chory na CU w płucach "dziurę" wielkości pięści w styczniu 2011 która się wchłonęła do kwietnia 2011.
Podejrzewano u mnie grużlicę bądź raka ale pod koniec kwietnia po badaniach ( duże rtg i tomograf)
ostatecznie zdiagnozowano "autoagresję związaną z CU na płucach"

http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.ph ... c&start=15
- link do mojej historii
Pozdrawiam.

jacekx

Ps.
Jestem obecnie od 2 tygodni w remisji CU i od 2 tygodni nie borę sterydów :) i cieszę się jak
:baby: