Nieśmiałość a CD/CU

czyli smutki i radości posiadaczy CU i CD, wypróbowane sposoby radzenia sobie ze stresem etc.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Re: Nieśmiałość a CD/CU

Post autor: obyty.z.cu » 11 gru 2008, 19:09

tom-as pisze:to coś jak z książką kucharską. samym jej przeczytaniem sie nie najesz
z uplywem czasu i rozwojem choroby ,narzucaja sie coraz wieksze ograniczenia w jedzeniu...czasem tak w chwilach zaostrzen,,czasem zmieniaja sie "apetyty"...czytajac wiec te ksiazki kucharskie dostaje ogolna wiedze...inna sprawa,ze w necie szybciej znalezc odpowiedz...
:wink: czytajac rozne przepisy,znajduje to co lubie i sprawdzam czy mi nieszkodzi....
tak wiec,wiedza nabyta wraz z czytaniem przeksztalca sie w eksperymentowanie...i spelnianie zachcianek,a przy okazji...zachowaniem diety...

wniosek....do niesmialosci...wszystko sie zmienia...choc smaki dziecinstwa sie pamieta ! i nie zapomina....
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿
Choroba: CD
województwo: śląskie

Post autor: tom-as » 11 gru 2008, 19:13

obyty.z.cu pisze:czytajac rozne przepisy,znajduje to co lubie i sprawdzam czy mi nieszkodzi....
tak wiec,wiedza nabyta wraz z czytaniem przeksztalca sie w eksperymentowanie...i spelnianie zachcianek,a przy okazji...zachowaniem diety...

wniosek....do niesmialosci...wszystko sie zmienia...choc smaki dziecinstwa sie pamieta ! i nie zapomina....
ja to wszystko ujmuje tak (wracając już do tematu nieśliałości)

jeżeli nieśmiałość jest nabyta (np przez wychowanie i inne o czym gadaliśmy) to można się jej pozbyć. po prostu.

:-)

Awatar użytkownika
Grzyb333
Doświadczony ❃
województwo: zachodniopomorskie
Kontakt:

Post autor: Grzyb333 » 11 gru 2008, 23:05

Nieśmiałość jest taką substancją, która wymaga katalizatora aby się zdezaktywować. Czasem są to używki (alkohol i inne) jednak najlepszym i najodpowiedniejszym katalizatorem niwelującym nieśmiałość jest odpowiednia osoba. Warto poczekać na takiego katalizatora nawet wiele lat, sam tego doświadczyłem i jestem teraz szczęśliwy.
GrzybaBlog - http://graforoman.wordpress.com/ Darwin się mylił. Ja nie pochodzę od małpy. Ja pochodzę od Purchawki :E

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿

Post autor: tom-as » 12 gru 2008, 12:43

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]
nieśmiałość to jakby na to nie patrzeć niska samoocena i strach. Jak masz niską samoocenę to boisz się reakcji innych ludzi na to co zrobisz.

dajmy na to, że widzisz fajną dziewczyną... masz ochotę ją poznać, ale z automatu odpala CI sie w głowie a ona jest zbyt fajna, na pewno olewa takich jak ja - niska samoocena, jak podejde to nie wiem co powiedzieć i mnie wysmieje - strach. Czy coś takiego, bo to tylko przykład. A człowiek ma wbudowany lęk przed dwiema rzeczami: głośnymi dźwiękami i utratą podłoża pod nogami. Wszystkie inne lęki, strachy itp są nabyte. Na samoocenę ma wpływ wychowanie, religia, mas media, itp. Nie znam dziecka która jak ma pare miesiecy/lat ma dylemat czy aby na pewno zasługuje na to by pobawić się kredkami. Po prostu pełznie do nich i się nimi bawi.
Grzyb333 pisze:Nieśmiałość jest taką substancją, która wymaga katalizatora aby się zdezaktywować. Czasem są to używki (alkohol i inne)
wtedy to raczje alkohol jest smiały a nie ty.. bo jak wytrzeźwiejesz to znów jesteś nieśmiały.
Grzyb333 pisze:jednak najlepszym i najodpowiedniejszym katalizatorem niwelującym nieśmiałość jest odpowiednia osoba. Warto poczekać na takiego katalizatora nawet wiele lat, sam tego doświadczyłem i jestem teraz szczęśliwy.
no to jedno z rozwiązań i na ciebie podziałało... fajnie :-) ... ale...

...imho najlepszym rozwiązaniem jest opcja gdzie przełamanie nieśmiałości nie jest zależne od kogoś innego.

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿

Post autor: tom-as » 12 gru 2008, 13:07

wiem :-) ale też wiem jak to jest być 'po drugiej stronie' i wkręcanie sobie takich właśnie głupot o których pisałem wcześniej.

[cytat usunięty na prośbę użytkownika] na chwile obecną tak. zdaje sobie sprawę z tego, że u każdego podatność na te czynniki zewnętrzne może się różnić i to tez w pewien sposób decyduje, ale nie samo z siebie (bo by skłonnośc się uajwniła musza byc czynniki, które ją ujawnią).
A jeśli kiedyś spotkam się z kimś który w sposób bardzo konkretny zburzy moje obecne podejście i przedstawi swoje jeszcze konkretniejsze to mu podziękuje bo dzięki niemu będę wiedział więcej niż wiem teraz. :-)

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 13 gru 2008, 00:18

tom-as pisze:jeżeli nieśmiałość jest nabyta (np przez wychowanie i inne o czym gadaliśmy) to można się jej pozbyć. po prostu.
przyklad...przez analogie....choc.nie...sa sprawy.o ktorych lepiej nie mowic....tego nie da sie zdiagnozowac...to jest cos czego nie mozna zapomniec... czy to pochodzi z "nabytych" czy z "zycia" tego sie ngdy nie dowiemy......i nie ma sensu diagnozowac....
bo...czy warto np...pytac sie "diagnostykow" czy pochodzi sie z rodziny alkocholikow?.....sorki...za drastyczne pytanie.......
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
województwo: dolnośląskie

Post autor: Raysha » 13 gru 2008, 11:13

obyty.z.cu pisze:bo...czy warto np...pytac sie "diagnostykow" czy pochodzi sie z rodziny alkocholikow?
można ładniej się zapytać
"Czy ma pan/pani problemy w domu?"
wiem, wiekszosc odpowie "nie"

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿

Post autor: tom-as » 14 gru 2008, 13:45

obyty.z.cu pisze:przyklad...przez analogie....choc.nie...sa sprawy.o ktorych lepiej nie mowic....tego nie da sie zdiagnozowac...to jest cos czego nie mozna zapomniec... czy to pochodzi z "nabytych" czy z "zycia" tego sie ngdy nie dowiemy......i nie ma sensu diagnozowac....
o czym lepiej nie mówić? czego nei można zmienić?

wiesz... mając takie podejście to faktycznie.... nic nie zmienisz :-)

imho jeśli chcesz możesz się zmienić.

odpowiem Ci tak... nie wykluczam, że nie mamy jakichś wrodzonych predyspozycji ... jednak ja wychodzę z założenia, że zmieniamy się przez całe życie. oczywiście jeśli tego chcemy.
(Bo jeśli nie to może ktos nam kiedyś powiedział ze jestesmy typem flegmatyka i kurka... no skoro ktos tak powiedzial to gdzies to w glowie utknelo i ... no.. przeciez.. flegmatyk jestem. I tym sposobem sami sie ograniczamy.)
Żyjemy i możemy sie zmieniać tak jak chcemy. Tyle i aż tyle.

Nikogo nie zmuszam by się ze mną zgadzał, po prostu pisze to co uważam, dzięki czemu jestem teraz tym kim jestem i kim będę za jakiś czas (może kompletnie kimś innym niż teraz).

tak na marginesie
[cytat usunięty na prośbę użytkownika] jeśli ślepo podążasz za modą to i tak nie jesteś sobą.. jesteś tym kim ktos chce byś był ;-) ot.. taka nabyta cecha nie bycia soba :P

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 14 gru 2008, 19:42

tom-as pisze:Żyjemy i możemy sie zmieniać tak jak chcemy. Tyle i aż tyle.
no wlasnie..taka ewolucja..inaczej dojrzewanie poprzez zdobywanie doswiadczen,uczuc,rutyny....itd.....

a co do slow :[quote="tom-as"]sa sprawy.o ktorych lepiej nie mowic....tego nie da sie zdiagnozowac...to jest cos czego nie mozna zapomniec[/quote]

wierz mi...takie jest zycie...bo odpowiedz na takie pytanie przynosi zbyt wiele szkod....wiec lepiej niedociekac....niema czarno-bialo..jest wiele odcieni..jedni mowia ze to odcenie szarosci...a inni ze to odcienie bieli....

jedno jest wazne,niesmialosci sie mozna pozbyc i to tak chyba jest najwazniejsze,choc czasem to wymaga poproszenia o pomoc...albo rade !

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿

Post autor: tom-as » 14 gru 2008, 20:01

obyty.z.cu pisze:wierz mi...takie jest zycie...bo odpowiedz na takie pytanie przynosi zbyt wiele szkod....wiec lepiej niedociekac....niema czarno-bialo..jest wiele odcieni..jedni mowia ze to odcenie szarosci...a inni ze to odcienie bieli...
a jednak Ci nie uwierzę ;-)

no bo popatrz... jedni mówią że jest zielono-purpurowe a inni, że szare, a jeszcze inni że... itd. Więc jakie jest życie?
wszystko zależy jak _my_ je postrzegamy. Takie samo życie może być w jednych oczach czarne a w drugich różowe ;-) ale to tak nawiasem mówiąc bo trochę zboczyliśmy z tematu.
obyty.z.cu pisze:jedno jest wazne,niesmialosci sie mozna pozbyc i to tak chyba jest najwazniejsze,choc czasem to wymaga poproszenia o pomoc...albo rade !
otóż to :-)

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿

Post autor: tom-as » 14 gru 2008, 21:45

nie ma tajemniczej metody :-)
najpierw uświadamiasz sobie, że chcesz a potem idziesz i to robisz. Co? np.
- idz gdzies na miacho i mów przechodniom czesc/dzień dobry/itp patrzac im w oczy. 60, 90 ,120 ludzi... im wiecej tym lepiej... aż poczujesz sie ze nie sprawia ci to problemu i podchodzisz do tego na luzaka.
- podchodz do ludzi i pytaj jak dojsc do jakiejs ulicy, punktu
- idz jakas glowna ulica z podniesiona reka ;] (jak beda na ciebie patrzec to patrz te zna nich i sie usmiechaj)
- itp.. generalnie przełamuj powoli swoje opory (stopniowo przeczodzac od czesc na poczatku do rozmowy po coraz to bardziej wymagajace 'misje'... i baw sie przy tym dobrze :-)

To co podałem to tylko przykłady bo śmiało sam możesz sobie jakies zadania powymyślać

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
województwo: dolnośląskie

Post autor: Raysha » 15 gru 2008, 16:44

Nie chce nic mówić, ale ja tak zwalczałam nieśmiałość jak tom-as, tyle że bez chodzenia po ulicy tylko np o coś zapytać się w sklepie, na ulicy o coś.

btw chcąc nie chcąc ja muszę patrzeć na oczy i usta, bo ja czytam z ust ;) więc tutaj akurat nieśmiałość mnie nie bierze :D

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿

Post autor: tom-as » 15 gru 2008, 18:16

martita pisze:tom-as niezle to sobie wymysliles :lol:
a czego oczekiwaliście? jakichś magicznych zaklęć ? :P

wystarczy po prostu powoli robic rzeczy ktora nas teraz 'przerastaja' i tyle. no jeszcze masz to traktowac jak zabawe i olewac to co ludzie powiedza bo to Twoje zycie a nie ich. :-)
Annrii pisze:Nie chce nic mówić, ale ja tak zwalczałam nieśmiałość jak tom-as, tyle że bez chodzenia po ulicy tylko np o coś zapytać się w sklepie, na ulicy o coś.
no i bardzo dobrze. ja podałem przykłady. a kazdy juz wie sam najlepiej co go najbardziej dreczy i wlasnie za to powinien sie zabrac :-)

a tak w ogóle to co napisała Annrii jest bardzo dobre... jak macie problemy by pogadac z nieznajoma osoba to smigac do sklepow i po prostu zagadac do sprzedawcy/sprzedawczyni czy tam kogos. bo to ich praca ze maja z toba gadac i Ci pomoc :-)

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 15 gru 2008, 21:48

pomijajac wszystko co juz tu napisano....najwazniejsze jest abys sie nauczyl usmiechac...do wszystkich...niewazne,czy czy ktos odpowie...Ty masz byc otwarty...potraciles kogos na ulicy..usmiechnij sie powiedz przepraszam....potknales sie ? a ktos zauwazyl..usmiechnij sie i powiedz...ale ze mnie niezgraba,,,albo niech zyje zgrabnosc....chodzi o to wyluzowanie i umiejetnosc wypowiedzenia sie w stresujacym momencie....z usmiechem..zawsze napotkasz odpowiedz zyczliwa.....
tom-as pisze:wystarczy po prostu powoli robic rzeczy ktora nas teraz 'przerastaja' i tyle. no jeszcze masz to traktowac jak zabawe i olewac to co ludzie powiedza bo to Twoje zycie a nie ich
i to wlasciwa metoda..otwierac sie a nie zamykac,sadze,ze na codzien jest wiecej zyczliwych niz majacych zly dzien....
problemem jest to,ze niektorzy staraja sie narzucac swoja otwartoscia...
ale to juz inna bajka...

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿

Post autor: tom-as » 16 gru 2008, 13:20

obyty.z.cu pisze:pomijajac wszystko co juz tu napisano....najwazniejsze jest abys sie nauczyl usmiechac...do wszystkich...niewazne,czy czy ktos odpowie...
ha! dobrze powiedziane. a ja dodam cos od siebie jeszcze. By ten usmich był jak najbardziej prawdziwy to na początku zacznij uśmiechać się do siebie. Zacznij uśmiechać się sobą. Tak tak. uśmiechajcie się sobą i do siebie.
A później to co napisał obyty.z.cu staje się naturalnym odruchem :-)

Zablokowany

Wróć do „Nasza Psychika”