Sprzęt stomijny - jaki używacie?

O tych, co ją mają i o tym jak ją pielęgnować – rady, pytania i odpowiedzi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
jolinek83
Początkujący ✽✽
Choroba: polipowatość rodzinna
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Sprzęt stomijny - jaki używacie?

Post autor: jolinek83 » 07 cze 2009, 20:56

Mam stomię od prawie 2 miesięcy. Od początku używam sprzętu dwuczęściowego convatecu. Płytka stomahesive i worek z filterkiem.

Mam problem z płytką, która już po kilku godzinach się "lasuje" tzn jakby rozlewa na brzuch;/ To miejsce gdzie się rozleje jest podrażnione. Ogólnie niby nie mam objawów alergii, bo pod samą płytką nie ma zaognień, ale piecze, swędzi jak mam założoną - to normalne? Tak musi być?

Ostatnio miałam worki tzw flexible z flizeliną i było jeszcze gorzej trzymało sie dziadostwo jak nie wiem co i trudno było odlepić, nie mówiąc o paskudnym zabrudzeniu klejem który musiałam wydrapywać
Możecie mi polecić jakieś inne worki?
Mogę wziąć np sprzęt w 2 partiach, żeby wziąć na początku miesiąca trochę na wypróbowanie a później resztę?

Co polecacie, bo lubię ubierac się w dość obcisłe ubrania?

Dzięki z góry za pomoc, bo sytuacja zaczyna mnie drażnic niesamowicie;/
Polipowatość Rodzinna [FAP]

*kwiecień 2009- proktokolektomia odtwórcza
*wrzesień 2009 - przywrócenie ciągłości układu pokarmowego
*październik 2013 polipektomia zbiornika j-pouch i żołądka
*sierpień 2017 - usunięcie jajnika z powodu dużego potworniaka

Dodatkowo:
- desmoid przestrzeni zaotrzewnowej
- niedoczynność i stany zapalne tarczycy
- zwyrodnienie stawów kolanowych

Awatar użytkownika
barney
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: śląskie
Kontakt:

Re: Sprzęt stomijny - jaki używacie?

Post autor: barney » 07 cze 2009, 21:47

Ja używam sprzęt z convatecu i coloplastu,w obydwu przypadkach są to płytki.Płytki z coloplast,nazwa-Convex,worek dopinany na click.Za każdą zmianą płytki,przemywam zmywaczem "comfeel",utrzymuje to odpowiednie" Ph"skóry wokół stomii.Następnie po dokładnym wysuszeniu,smaruję gazikami z płynem ochraniającym ConvaCare.Póżniej nakładam pastę uszczelniająco-gojącą wokół stomii.Używam sprzętu z dwu firm dlatego,że z convatecu mają właściwości gojące,ale nosi się je krócej.Natomiast z colplast,trzymają się mocno,ale lekko odparzają.Stosuję je na przemian.Można pobierać z dwu firm,ale musisz znależć sklep medyczny,który będzie się o to starał.Firmy walczą o dominację,żeby brać tylko u jednej z nich,ale chyba liczy się twoje dobro. :razz:

Awatar użytkownika
artur
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: artur » 08 cze 2009, 09:49

ja urzywam sensury-coloplastu
ale wejdz na neta pozbieraj tel od przedstawicieli i podzwoń przyślą Ci darmowe próbki i wyedy bedziesz mógł wybrac firme która najbardziej pasuje do twojej skóry
są chyba trzy albo cztery firmy
coloplast
dansac
brawn
convatec
bynajmniej ja tak zrobiłem i na tych próbach dopasowałem sobie sprzet
Murphy:
Jeśli świetnie się czujesz, nie przejmuj się. Przejdzie ci ...

Ela
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: małopolskie

Post autor: Ela » 08 cze 2009, 17:38

Możesz też zadzwonić na bezpłatne infolinie producentów i poprosić o próbki (http://www.stomia.info.pl/sprzet/firmy.html). Swędzenie i podrażnienie może świadczyć o alergii. W każdym razie warto wypróbować płytek innych producentów.
Pozdrawiam
CU, j-pouch

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
województwo: dolnośląskie

Post autor: Raysha » 13 cze 2009, 16:05

Ja uzywam jednoczęściowych z Coloplastu i zmieniam worek codziennie, ze względu na ranę po ropniu, ale i tak mam w planach zmieniać codziennie, bo ładniejsza jest skóra bez odparzeń. Pasty używam z Convateca i nakładam ją w okół otworka na worku i dopiero przyklejam worek. Też uzywam gazików ConvaCare, ale tylko tych brązowych, żeby lepiej worek odszedł.

A obcisłych ubrań to nie wiem, ale ja mam problem założyć pod spodnie worek, bo widać jak pęcznieje to wszystko, mam jedyne jeansy, które ładnie zakrywają worek i są grubo ponad pępek. Tak to chodze w dresach i worek na wierzchu, bo inaczej czuje dyskomfort. Wiem, że nie wygląda to estetycznie, ale mam nadzieję się pozbyć tego paskudztwa szybko.

Awatar użytkownika
barney
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: barney » 14 cze 2009, 10:10

Ja uzywam jednoczęściowych z Coloplastu i zmieniam worek codziennie
Tak,to najlepszy sposób,żeby utrzymać skórę zdrową i bez odparzeń.Ja używam płytek wypukłych wraz z dopinanymi workami,ponieważ stomia jest wklęsła.Takie płytki obliczone są na noszenie przynajmiej przez 4 dni.Gdybym zmieniał codziennie,po prostu nie zmieściłbym się w limicie z NFZ.Nieraz bywa że trzeba zmieniać 2 razy dnia,z powodu odparzenia,lub jakiegoś błędu przy zakładaniu.Dlatego bardzo pomocne jest pobieranie z 2 firm.Jednak każdy indywidualnie wypracowuje sobie sposób pielęgnacji.Mój limit wykorzystuję na "styk". :oops:

kce

Post autor: kce » 25 cze 2009, 03:00

http://www.stomicy.org/forum/index.php? ... topic#p413

ja nie wiem jak Wy to robicie, czy to ja jestem taki fajny.. ale nie mam praktycznie w ogole uszkodzonej skory nigdy, a worek nawet nie pamietam co ile wymieniam dni, ale kolo 3-4, raz bylem w paryzu to tydzien nie zmienialem i mialem jakies drobne odparzenie :P

szczerze mowiac jedynym problemem zwiazanym ze stomia jest "ukrywanie tego" jak i znalezienie partnerki...

Awatar użytkownika
barney
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: barney » 25 cze 2009, 20:24

kce pisze:ja nie wiem jak Wy to robicie, czy to ja jestem taki fajny..
Drogi przyjacielu,myślę że jesteś "fajny"i uroczy.Podałeś mądry link,to chyba orientujesz się,że stomie są różne.Moja należy do tzw.trudnych,jest wklęsła już po operacji,było tak a nie inaczej.Jest trudniej pielęgnować,ale radzę sobie.Przede wszystkim,nie uważam że jestem kaleką z tego powodu.Jednak cały czas zmierzam do tego,żeby się tego pozbyć,są na to szanse.Zdaję sobie sprawę,że dla każdego człowieka,którego to spotkało jest to irytujące,choćbym nie wiem jak "pozował",na pewno gryzie ten robaczek od środka...Uważam że nie jest to konkurs piękności i elokwencji.Powiedziałbym więcej...należałoby trochę wyrozumiałości,no... nie każdy jest tak zdolny i fajny jak ty. :wink:

Awatar użytkownika
Keymaker_2005
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Keymaker_2005 » 09 gru 2009, 21:18

Odnośnie sprzętu stomijnego, to pojawiła się propozycja częściowej dopłaty przez chorego

http://wyborcza.pl/1,75248,7345103,Chor ... omie_.html

Natalka
Weteran ✿
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 09 gru 2009, 23:49

Keymaker_2005 pisze:propozycja częściowej dopłaty przez chorego
Miska Ryżu wyprzedziła Cię tu viewtopic.php?t=8757
:smile:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Zablokowany

Wróć do „Stomia i J-pouch”