jakiego sprzetu uzywacie??

O tych, co ją mają i o tym jak ją pielęgnować – rady, pytania i odpowiedzi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
marek 70
Debiutant ✽
Choroba: CU

jestem nowy i proszę o informacje

Post autor: marek 70 » 08 lut 2007, 20:46

Witam wszystkich. Nazywam się Marek. Wczoraj wyszedłem ze szpitala i powoli zaczynam przyzwyczajać sie do życia ze stomią na jelicie cienkim. Jestem po I i II etapie w jednym zabiegu operacyjnym. Największym dla mnie problem w chwili obecnej jest wybór sprzętu. Chciałbym was posić o podzielenie się waszymi doświadczeniami w wyborze worka stomijnego (1 czy 2 cześciowy), jakie przydatne są środki pielęgnacyjne i jaki według was najlepszy jest producent. Mieszkam we Wrocławiu, może ktoś wie gdzie mógłbym się najlepiej zaopatrzyć. Z góry dziekuję za wszyskie informację i serdecznie pozdrawiam.

Marek

Ela
Początkujący ✽✽
województwo: małopolskie

Re: jakiego sprzetu uzywacie??

Post autor: Ela » 08 lut 2007, 21:31

Cześć Marku, ze sprzętem to jest tak, że najlepiej wypróbować różne rodzaje i różnych producentów. Nie powinieneś mieć problemu z dostaniem bezpłatnych próbek od producentów, dlatego polecam zadzwonienie na ich infolinie i poproszenie o próbki (numery telefonów na mojej stronie www, przy okazji zapraszam na moje forum - wejście też z mojej strony). Ja próbowałam wszystkiego co było dostępne, w końcu używałam Convatecu, ale różnym osobom pasuje różny sprzęt. Nie ma też reguły do do tego, czy jedno- czy dwuczęściowy. Convatec ma też tzw. synergiczny, co jest formą pośrednią. W sumie przy ileostomii chyba wygodniejszy jest jednoczęściowy, ale musisz sam popróbować. Natomiast jeśli chodzi o akcesoria, to może przydać się pasta uszczelniająco-gojąca w przypadku podrażnień skóry wokół stomii oraz gaziki do zmywania skóry, przydatne przy zmianie worków. W razie czego, pisz. Pozdrawiam
Ela
CU, j-pouch

marek 70
Debiutant ✽

Post autor: marek 70 » 09 lut 2007, 07:11

dzięki Elu za odpowiedź

Maciek
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Maciek » 09 lut 2007, 11:09

marku 70 !
Podobną stomię ma Feniks (od pół roku). Na pewno udzieli Ci wskazówek co do sprzętu. Ja mam kolostomię, używam Convatecu, zarówno 1 jak i 2 częściowego. Ela ma rację, najlepiej sam sobie dobierzesz (metodą "prób i błędów" :wink: ).
Pozdrawiam serdecznie,
Niezniszczalny
czasowa kolostomia - 22.12.06-29.03.07, 8.05.07-23.01.08

Kacper

Post autor: Kacper » 09 lut 2007, 11:22

Witaj Marku :!:

wkleję kilka ciekawych linków. Dziwne, że Ela nie wrzuciła, ale spoks.

http://polilko.w.interia.pl/main.html -strona stowarzyszenia skupiającego pacjentów ze stomią
http://polilko.w.interia.pl/regiony/wroclaw.html - link do informacji o oddziale wrocławskim, ale widzę, że brak danych narazie :cry: .
Proponuję zajrzeć jeszcze na forum typowo dla stomików prowadzone przez Elę:
http://www.stomia.info.pl/phpBB2/index.php
ciekawy link z namiarami na producentów ze strony Eli z aktywnymi linkami do ich stron:
http://www.stomia.info.pl/sprzet/firmy.html

marek 70
Debiutant ✽

Post autor: marek 70 » 09 lut 2007, 22:10

Kacprze i Maćku dzięki za wasze odpowiedzi.

Awatar użytkownika
Feniks
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD

Post autor: Feniks » 09 lut 2007, 23:12

Polecam Coloplast Alterna Plus z zamknięciem na rzep(jednoczęściowe) . Dodatkowo możesz używać pasty uszczelniającej Coloplastu i takiego płynu "druga skóra", wtedy jeżeli dobrze wytniesz otwór, to nie ma siły,żeby worek odkleił się (a na pewno niedrastycznie). Praktykę złapiesz po około miesiącu-dwóch. Pisząc praktykę, mam na myśli to ,że w ogóle zapomnisz o posiadaniu stomii, a zmiana worka stanie się rutyną. Jeżeli czujesz się teraz troszkę dziwnie to nie przejmuj się, każdy potrzebuje czasu. Ja studiuję , uprawiam sport, czasami odwiedzam puby - normalne życie. Nikt z moich znajmomych, jeżeli sam o tym nie wspomniałem, w życiu nie powiedziałby,że mam jakiś woreczek na brzuchu.

Pozdrawiam

P.S.jeżeli masz jeszcze jakieś pytania, to zapraszam na GG albo priv.

Awatar użytkownika
gatita140
Debiutant ✽

Post autor: gatita140 » 10 lut 2007, 02:20

Siemka Marek,
jeszcze nie tak dawno bylam w Twojej sytuacji wiec moge sie domyslac ,ze troche Ci na glowke spadlo.... :wink: ale jak napisal Fenix-jeszcze miesiac moze dwa i przywykniesz...
...ja tu w tym doborowym towarzystwie jestem wyjatkkkkowa bo mam az dwie stomie!!!/jak masz ochote na poczytanie mojej historii looknij na moje posty/
...co do woreczkow, to moje ulubione to tez Coloplast te na rzep, jednoczesciowe.ConvaTec
mnie uczula...swedzi i sa jak dla mnie za duze...ale kto wie moze dla Ciebie beda idealne....trzeba poprobowac a znajdziesz smoj rozmiar itp jak z dziweczyna :wink: do wlasnych potrzeb trzeba dostosowac...jedyne co moge polecic to jednoczesciowe, te dwu sa ok ale jak dla mnie to troche "za duzo" na brzuchu, a jak ma sie odkleic to i tak sie odkleii tyle...
...ja jeszcze uzywam pasty convaTec -u, bo dobrze uszczelnia, i lagodzi podraznienia-piecze jak cholera przy przyklejaniu, ale przy kolejnej zmianie po podraznieniach nie ma sladu.....
...uzywam tez ich chusterczek nawilzonych-jedne tluste a drugie "klejace", idealnie oczyszczaja przed przyklejenim woreczka i co najwazniejsze maja taki klej w sobie co jeszcze dodatkowo zabezpiecza przed odklejeniem, polecam szczegolnie w podrozy czy w teranie :wink: itp....
...a co do zycia bo o to tu przeciaz chodzi.... jak juz wybierzesz ulubione woreczki , pasty , masci i co tam bedziesz potrzebowac.....
....to tak jak Fenix pisal -zyjesz normalnie!....caly swiat przed Toba otworem stoi!..kiedys ktos tu na forum wymienil czego juz robic nie mozna przy stomii-bylo cos o spaniu na brzuchu, chyba? nie wiem bo mi sie udaje :razz: .....a co do image...no coz, mezczyzni maja chyba troszke latwiej, bo nie ukrywajamy ja juz nie pokaze brzuszka :oops: ..../i tak juz nie jest w dobrm tonie/ :mrgreen: a temu co pokazuje wogole nie przeszkadza...takie cuda mozna teraz kupic hmmmm :wink:
....bo wiesz dla mnie ciuszki to- jak dla kazdej kobityki chyba istotny problem.....i wiesz co??...daje rade! powaznie .....jak ktos nie wiem to nawet przez mysl mu nie przejdzie ze na brzuszku cos tam dzwigam.....kto mnie widzial ostatanio :wink: moze potwierdzic.... :roll:
...daj sobie czas a opanujesz technike.....trzymam kciuki

jak chcesz pogadac popytac to-smialo !. gg 6628042
gatita

Szaraja
Specjalista ds. Porad Prawnych
Choroba: CD u dziecka
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: Szaraja » 10 lut 2007, 11:34

Potwierdze słowa Gatity, że dobrze ukrywa swoje dodatkowe obciążenie. Będąc ubrana w dość obcisłe ciuszki i wyglądając tak, ze panom głowy chodzą naokoło nikomu na myśl nie przyjdzie że coś nosi na brzuszku. Na marginesie może panowie sie odezwą i potwierdza moje słowa. :wink:
Szaraja
ps. A Gatitę spotkałam w Warszawie 6.02 - zdjęcia w dziale ogłoszeń- spotaknie w WArszawie
Chwała tym którzy stworzyli to forum. a dla wszystkich którzy piszą wielkie dzięki

Awatar użytkownika
gatita140
Debiutant ✽

Post autor: gatita140 » 10 lut 2007, 13:41

:shy: ..............jak milo :roll: , dziekuje Szaraja :zawstydzony:
gatita

Maciek
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
Kontakt:

Post autor: Maciek » 10 lut 2007, 15:04

Potwierdzam słowa Szaraji. Panom, na widok gatity140, chodzą nie tylko głowy :wink: :lol:
czasowa kolostomia - 22.12.06-29.03.07, 8.05.07-23.01.08

Awatar użytkownika
Beata714
Debiutant ✽
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: Beata714 » 10 lut 2007, 16:12

Czesc Marku,
Stomie mialam tylko przez 6 tygodni miedzy dwoma zabiegami, ale w sumie bardzo milo ja wspominam, pomimo kilku przygod.
W szpitalu nie mialam wielkiego wyboru. Poniewaz wczesniej przygotowywalam sie psychicznie (i merytorycznie) do operacji, poznalam pielegniarke stomijna, od ktorej dostalam duzy wybor roznych workow. I ja takze jak Gatita 140 preferowalam worki jednoczesciowe firmy Coloplast. Najczesciej uzywalam takich, ktore mozna bylo zapianc na dole na klamerke. Moglam latwo pozbyc sie zawartosci w jakiejsc toalecie. Byly dla mnie najwygodniejsze i najdelikatniejsze. Poniewaz jestem mala i drobna, to odlegosc od stomii do pepka byla dosc niewielka. Te woreczki mogalm spokojnie obcinac na bokach nozyczkami tak, aby calosc byla dobrze przyklejona. Operacje mialam w lipcu. Nosilam majtki, woreczek na brzuchu i zwiewna sukienke. Niewiele bylo widac. Raz tylko, kiedy zdarzylo mi sie lusterkiem obetrzec drugi samochod, ze stresu podpisywalam wszystko, co facet podlozyl mi przed nosem. :wink:
Woreczki dwuczesciowe, takie z kolkiem plastikowym do montowania, byly dla mnie zbyt sztywne. Bardzo zle sie z nimi czulam. Na poczatku tez uzywalam masci pochlaniajacej zapach. Jenak po jakims czasie moj maz wytlumaczyl mi, ze on nie czuje zadnego zapachu, a ja jestem po prostu przewrazliwiona.
Trzymaj sie dzielnie :roll:
Pozdrawiam Wszystkich

marek 70
Debiutant ✽

Post autor: marek 70 » 10 lut 2007, 22:11

pozdrawiam i dziekuję za wasze odpowiedzi.
Marek

Awatar użytkownika
artur
Początkujący ✽✽
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: artur » 18 lut 2007, 10:19

ja tez mam stomie stosunkowo krotko bo od listopada i tez mialem problemy ze sprzetem ale podzwonilem po firmach i przyslali probki teraz wszystkiego probuje a jak ma sie odkleic to i tak sie odklei Jak dobrze pojdzie to zamkna mnie przed wakacjami ale to jest durzy znak zapytania????? jedni lekarze mowia ze sie uda a inni ze nie pozyjemy zobaczymy

Awatar użytkownika
Ania16
Początkujący ✽✽
województwo: pomorskie
Kontakt:

jakiego sprzetu uzywacie??

Post autor: Ania16 » 17 maja 2007, 15:06

jestem ciekawa jakiego sprzetu uzywacie.. jakich firm? czy uzywacie jakies krezy specjalne gaziki.. uzywanie sprzet jednoczesciowy czy dwuczesciowy? taki ze mozna z niego spuszczac czy nie? jestem ciekawa bo jestem nowa.. a nie macie problemu ze zmiana? ja na razie sie mecze i mam problem z tym ze mi podcieka, znaczy nie trzyma sie dobrze skory na razie dostalam wyprawke z roznych firm i nie moge sie wypowiedziec...
http://magdamroczkowska.pamietajmy.com.pl/
Moj Aniołek (*)

Obrazek

Ileostomia od 7.03.2013

Zablokowany

Wróć do „Stomia i J-pouch”