problem ze stomią

O tych, co ją mają i o tym jak ją pielęgnować – rady, pytania i odpowiedzi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
marek 70
Debiutant ✽
Choroba: CU

problem ze stomią

Post autor: marek 70 » 20 lut 2007, 17:40

Od prawie miesiąca mam wyłonioną ileostomię. Moim problemem jest rana (skóra pozbawiona jest naskórka) przy samym jelicie, która w trakcie poruszania sprawia mi dyskomfort. Używam zestawu 2 – częściowego firmy Convatec do stomii wklęsłej i pasty gojącej tej samej firmy. Może proces gojenia jest długi i wymaga dużej cierpliwości?
Może ktoś z was miał podobny problem i wie jak sobie z tym poradzić.
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i serdecznie pozdrawiam.

Marek

Maciek
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: problem ze stomią

Post autor: Maciek » 20 lut 2007, 20:12

Też mam podobny problem, z kolei z kolostomią. Może spróbuj 1-częściowe, czasami płytka z zestawu 2-częściowego dodatkowo podrażnia.
Tak, proces gojenia jest dość długi.

Pozdrawiam serdecznie,
Niezniszczalny
czasowa kolostomia - 22.12.06-29.03.07, 8.05.07-23.01.08

Ela
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: małopolskie

Re: problem ze stomią

Post autor: Ela » 20 lut 2007, 20:17

Witaj Marku, generalnie w takich sytuacjach najważniejsze, żeby chronić tę podrażnioną skórę przed treścią jelitową. Jeśli jest blisko stomii, to trudno to zrobić, bo pewnie ciągle coś podcieka. Właściwie pasta uszczelniająco-gojąca (nie sama uszczelniająca) powinna załatwić sprawę, może za mało jej dajesz? Może za duży otwór wycinasz w płytce? Płytka powinna możliwie blisko przylegać do stomii, może z jakimś niewielkim odstępem na 1-2 milimetry, żeby nie ocierać o samą stomię, ale chodzi o to, żeby przykryć skórę jak najbliżej stomii. Jeśli ta rana będzie chroniona od treści jelitowej, to powinna się bardzo szybko zagoić. Być może powinieneś rozważyć inny rodzaj sprzętu, albo zmieniać go częściej, żeby nie dopuścić do podciekania? Najlepiej gdyby to zobaczyła pielęgniarka stomijna, ale jeśli jest z tym problem, to generalna zasada jest taka, że sprzęt powinien być dobrze i szczelnie przyklejony wokół stomii. Zapraszam też na moją stronę http://www.stomia.info.pl oraz na forum http://www.stomia.info.pl/phpBB2/index.php - może inni jeszcze coś poradzą. Tymczasem pozdrawiam
Ela
CU, j-pouch

Zablokowany

Wróć do „Stomia i J-pouch”