stomia a dieta

O tych, co ją mają i o tym jak ją pielęgnować – rady, pytania i odpowiedzi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Lenka
Debiutant ✽
Choroba: osoba zainteresowana
Kontakt:

stomia a dieta

Post autor: Lenka » 04 lis 2006, 19:14

Maciek jest dzisiaj swiezo po usunieciu jelita grubego.Wiadomo ze na poczatku bedzie odzywiany pozajelitowo.
Jestem ciekawa czy przy stomii w pozniejszym czasie macie jakas szczegolna diete czy unikacie jakiegos rodzaju pokarmu.
Z gory dziekuje za odpowiedzi.
Lenka

Maciek
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: stomia a dieta

Post autor: Maciek » 04 lis 2006, 19:38

Spróbuj poczytać w tym właśnie dziale "Stomia i J-pouch", a także w dziale "Dieta".
Pozdrawiam serdecznie
czasowa kolostomia - 22.12.06-29.03.07, 8.05.07-23.01.08

Awatar użytkownika
Anita
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
Kontakt:

Post autor: Anita » 04 lis 2006, 22:58

szczegolnej diety nie mam :roll: unikam jedynie pokarmow wzdymajacych i osto doprawionych , napojow gazowanych, rodzynek ,kukurydzy :roll: jem owoce, warzywa ,slodkie, smazone ,wszystko na co mam ochote i kilogramy przybywaja :wink: jednak dieta jest sprawa indywidualna jednemu cos zaszkodzi a drugiemu nie..takze trzeba wszystko wyprobowac na sobie!!
jestesmy w kontakcie Lenka takze jak cos to pytaj :roll:
pozdrawiam

Kacper

Post autor: Kacper » 07 sty 2007, 11:03

Lenka pisze:Maciek jest dzisiaj swiezo po usunieciu jelita grubego.Wiadomo ze na poczatku bedzie odzywiany pozajelitowo.
Jestem ciekawa czy przy stomii w pozniejszym czasie macie jakas szczegolna diete czy unikacie jakiegos rodzaju pokarmu.
Z gory dziekuje za odpowiedzi.
Witaj :!:
Zapraszam na stronę stowarzyszenia, do którego należę http://polilko.w.interia.pl/main.html
Polecam zakładkę oddziały i kontakt z nami Stomikami.
Firma ConvaTec dysponuje filmami instruktażowym nt. żywienia i aktywnego wypoczynku ludzi ze stomią.
Osobiście wiem, że należy unikać napojów gazowanych oraz różnych wzdymających pokarmów. To i zdrowemu człowiekowi szkodzi :roll:
Jestem szczęśliwym posiadaczem urostomii od 26 lat i w moim przypadku nie było takiego problemu, ale od czasu stwierdzenia Crohna muszę się pilnować. Jakby co proszę o kontakt na PW. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 10 sty 2007, 19:57 przez Kacper, łącznie zmieniany 1 raz.

Maciek
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
Kontakt:

Post autor: Maciek » 09 sty 2007, 15:18

Kacper, dzięki !
Ja mam stomię dopiero od 22 grudnia. poza oczywisćie napojami gazowanymi i wzdymającymi strączkowymi jem wszystko i nie szkodzi mi :wink:

Ela
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: małopolskie

Post autor: Ela » 09 sty 2007, 19:06

Nie ma jakichś radykalnych zakazów. Najważniejsze, żeby jeść w małych ilościach i dobrze gryźć, bo jakieś większe, zbylowane porcje mogę spowodować niedrożność. Z tego powodu zdradliwa może być kukurydza i popcorn, ale ja mogłam jeść wszystko, gdy miałam stomię i nawet nie mogę powiedzieć, że tylko w małych ilościach.
CU, j-pouch

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 09 sty 2007, 20:19

Polecam wszystkim stomikom kwartalnik Nasza Troska http://www.convatec.pl/index.php?action=edu&sub=e06 i ogólnie strony convatecu. To jest kopalnia widzy dla stomików. Szkoda, że my nie mamy takiego sponsora.
na marginesie dziś rozmawiałam z redaktorem naczelnym Naszej Troski i obiecał w następnym numerze umieścić informację na temat J-elity, a w późniejszym terminie artykuł o nieswoistych zapaleniach jelita.
Mamcia
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Kacper

Post autor: Kacper » 10 sty 2007, 19:56

a tak, zapomniałem podać link do strony ConvaTecu. Dobrze, że Dyrektor Przemysław Styczeń zajał się tematem, bo Cu i Cd to czasem etap przed wyłonieniem stomii, a stomia to nie koniec świata, więc jeśli kogoś z forumowiczów to czeka, niech się nie boi. To szansa na życie, całkiem normalne życie :roll:. Moja sugestia, by skontaktować się z Jerzym Kasprzakiem, ode mnie z Pol-Ilko, razem możemy więcej.
Co do diety: jem wszystko generalnie, jak często mówią moi przedmówcy, jest to kwestia indywidualna. Jednemu coś szkodzi, drugiemu nie i na odwrót. obserwacja, obserwacja i jeszcze raz obserwacja siebie, a będzie dobrze :wink: . Jak pojawi się problem, to Espumisan, Nospa lub Nospa Forte albo i Spasmolina :razz:

Awatar użytkownika
Izunia
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: Izunia » 11 sty 2007, 20:48

ConvaTec, "Nasza Troska" oraz Pol-ilko organizują bardzo fajne spotkania dla stomików, praktycznie w każdym rejonie Polski. Bardzo polecam, ja jestem na każdym od samego początkui poznałam tam fajnych ludzi, można się też dużo dowiedzieć, porozmawiać z lekarzem i pielęgniarką stomijną.

Awatar użytkownika
Anita
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
Kontakt:

Post autor: Anita » 12 sty 2007, 12:24

ja tez bylam na takich spotkaniach i goraco je polecam..mozna dowiedziec sie wiele ciekawych rzeczy jak rowniez otrzymac do wyprobowania sprzet stomijny.

Zablokowany

Wróć do „Stomia i J-pouch”