stomia a pasy w samochodzie

O tych, co ją mają i o tym jak ją pielęgnować – rady, pytania i odpowiedzi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
monsch768
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie

stomia a pasy w samochodzie

Post autor: monsch768 » 06 mar 2016, 23:47

Ostatnio obiło mi się o uszy, że osobom z wyłonioną stomią mogą dostać zaświadczenie, że nie muszą zapinać pasów w samochodzie i że w zasadzie nie wskazane jest żeby je zapinać, bo może to być niebezpieczne i wgl.

I tak się właśnie zastanawiałam, jak to jest. Ma może ktoś z Was takie zaświadczenie? I czy faktycznie zapinanie pasów może być niebezpieczne dla stomii?
17/12/2015 - diagnoza CU,
24/12/2015 - usunięcie jelita grubego, wyłonienie ileostomii,
29/12/2015 - reoperacja z powodu ropnia w miednicy mniejszej

Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
województwo: -- poza Polską --
Kontakt:

Re: stomia a pasy w samochodzie

Post autor: michal_mg » 07 mar 2016, 09:49

To jest delikatna sprawa. Trzeba na to spojrzeć ciut inaczej. Jak masz stomię to znaczy, że jesteś bezpieczniejsza w samochodzie bez pasów niż jej nie mając, a w pasach?
Dokładnie jak z ciążą.
Pasy podczas normalnej jazdy nie są niebezpieczne, ani dla stomii, ani dla ciąży. Podczas wypadku jak nie zapniesz pasów z obawy o stomię możesz stracić życie - ocalając stomię lub ciążę... kalkulacje korzyści i szkód pozostawiam pod rozwagę.

Jaką korzyść dostajecie w zamian za "pozwolenie" jazdy bez pasów? - śmierć przy pierwszym wypadku?
Obrazek

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 07 mar 2016, 10:48

michal_mg pisze:Jaką korzyść dostajecie w zamian za "pozwolenie" jazdy bez pasów? -
nie masz stomii michal_mg, więc nie wiesz jak to jest ,kiedy są kłopoty z odpadającycm workiem czy skórą z "problemami".
W autobusach w którym są pasy też je trzeba używać,ciekawe jak się czuja kobiety w ciąży przez kilka godzin w takim pasie...
Poczytaj i Ty podany link.
monsch768, istnieje taki temat na forum
http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.ph ... +zapinaniu
orzeczenie o nieużywaniu pasów
ja mam takie orzeczenie, ale bardzo rzadko z tego korzystam.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
Choroba: CD
województwo: śląskie

Post autor: -Ania- » 07 mar 2016, 10:54

Mam takie zaświadczenie od lekarza rodzinnego wiec to nic trudnego.
Był o tym na forum wątek, tam chyba nawet treść ktoś zamieszczał.

Ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Kontakt:

Post autor: Anette28 » 07 mar 2016, 11:25

michal_mg pisze:Jaką korzyść dostajecie w zamian za "pozwolenie" jazdy bez pasów? - śmierć przy pierwszym wypadku?
niekoniecznie, nie do końca masz rację bo pasy mogą zabić, ja miałam taki okres w swoim życiu, że nie zapinałam pasów z obawy, że w razie wypadku mnie zabiją- a takie samochody gdzie pasy zabiły człowieka widziałam przynajmniej raz w miesiącu- zawsze słyszałam "gdyby nie zapiął pasów to by żył" brrrr ;/
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

monsch768
Debiutant ✽

Post autor: monsch768 » 07 mar 2016, 13:21

Wybaczcie, nie zauważyłam poprzedniego tematu :)

Będąc dzisiaj u rodzinnego spytałam się o takie orzeczenie i pokazałam mu to co w poprzednim temacie o tej tematyce pisał obyty. Powiedział mi, że teraz zmieniły się przepisy (był na jakimś szkoleniu ostatnio, bo zajmuje się badaniami do prawka) i takie zaświadczenie jest poza NFZ i trzeba 50 zł zapłacić żeby jakieś specjalne druki wypisał.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 07 mar 2016, 14:03

monsch768 pisze: takie zaświadczenie jest poza NFZ i trzeba 50 zł zapłacić żeby jakieś specjalne druki wypisał.
jakoś nic nie widzę nowego prócz nowego wzoru na podstawie starej ustawy. (ustawa nie pokazywała wzoru takiego zaświadczenia).
http://www.prawo.pl/ICS/ressrv/gfx/18194508_6332968.PDF
tu jest rozporządzenie http://dokumenty.rcl.gov.pl/D2015000067401.pdf
ale one mówi tylko o nowym wzorze.
monsch768 pisze: takie zaświadczenie jest poza NFZ
być może tu coś jest o tym, za co płaci NFZ lekarzowi,ale to by trzeba poszukać.
Widać trafiłaś na lekarza -komercjalnego - zapłacił za swój kurs dorabiania w papierach i chce za to kasę.Mój Rodzinny wydał to za darmo,a nawet był zadowolony że się czegoś dowiedział,bo tematu nie znał.
Zaświadczenie ma prawo wypisać każdy lekarz np. rodzinny,tak mówi prawo i nie ma tam nic o jakiś szczególnych do tego potrzebnych uprawnieniach.
Liczy się widać dla niego tylko kasa i tyle.
Ostatnio zmieniony 07 mar 2016, 14:50 przez obyty.z.cu, łącznie zmieniany 1 raz.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 07 mar 2016, 14:25

ale znalazłem jeszcze tu http://www.nil.org.pl/dla-lekarzy/zrp-i ... NAME=print ( w necie nic nie ginie :wink: )
i tu jest wyjaśnienie tematu.
Naczelna Izba Lekarska
Naczelna Izba Lekarska. Ul. J. Sobieskiego 110. 00-764 Warszawa
E-mail: sekretariat@hipokrates.org. Tel. (22) 559 13 00. Fax (22) 559 13 24
Wzory zaświadczeń lekarskich w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o ruchu drogowym
Z dniem 15 maja br. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.
Stosownie do jej przepisów lekarze wydają zaświadczenie (w poprzednio obowiązującym stanie prawnym było to orzeczenie lekarskie) o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa.
Ponadto, zgodnie ze znowelizowanymi przepisami obowiązek przewozu w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci nie dotyczy dziecka posiadającego odpowiednie zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci (art. 39 ust. 4 pkt 4).
Ustawa w art. 39 ust. 9 zawiera upoważnienie dla ministra właściwego do spraw zdrowia do określenia wzorów w. zaświadczeń.
Zgodnie z art. 2 nowelizacji ustawy o ruchu drogowym orzeczenia lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów, zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane, nie dłuższy jednak niż 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy (czyli nie dłużej niż do 15 listopada 2016 r.).
Również z dniem 15 maja 2015 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 maja 2015 r. w sprawie wzorów zaświadczeń lekarskich (Dz. U. z 2015 r. poz. 674), wydane na podstawie ww. upoważnienia.
Rozporządzenie określa:
1) wzór zaświadczenia lekarskiego o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa;
2) wzór zaświadczenia lekarskiego o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.
Zaświadczenia lekarskie, których wzory określa rozporządzenie Ministra Zdrowia, zawierają:
1) imię i nazwisko;
2) numer ewidencyjny Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL), a w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL - serię, numer i nazwę dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz nazwę państwa, które wydało ten dokument;
3) okres ważności;
4) znak graficzny zgodny ze wzorem określonym w art. 5 dyrektywy nr 91/671/EWG.
Anna Miszczak
radca prawny
Naczelna Izba Lekarska
Opublikował:Milena Kruszewska
Data opublikowania:2015-05-18 10:02:12
czyli Ci którzy już mają takie Zaświadczenia muszą je wymienić na OBOWIĄZUJĄCY WZÓR do 15 .11.2016 r.
No proszę,coś nowego się dowiedzieliśmy w temacie. :wink:

Swoją drogą,patrząc na ten wzór od razu się widzi "polskie" podejście do wszystkiego.
Jest obowiązujący w UE znak niepełnosprawności i taki by mogli i na tym wzorze pokazać.
Ale nie, ktoś wziął kasę za wymyślanie NOWEGO...
Tak te Zaświadczenie z tłumaczeniem na angielski mogłoby działac w całej UE, to nie..tylko w naszym polskim urzędniczym zaścianku.

Co by tu jeszcze spieprzyć...jak to zawsze...
Załączniki
xorzeczenie-zwolnienie-z-uzywania-pasow-bezpieczenstwa-21825271.jpg.pagespeed.ic.YDbJdzuPxT.jpg

Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
województwo: -- poza Polską --
Kontakt:

Post autor: michal_mg » 07 mar 2016, 17:30

Pandziaak pisze:nie do końca masz rację bo pasy mogą zabić
zgadza się. Jest tylko jeden mały problem, z którym sam się kiedyś biłem. Takim przykładem, że pasy zabijają jest przykład śmierci znanego rajdowca na wyścigu, który rąbnął w drzewo, a pasy nie pozwoliły mu się przesunąć doprowadzając do jego zgniecenia.
Sęk w tym, że nigdy nie masz pewności w jakim wypadku będziesz uczestniczyć - tzn w czołowym i dachowaniu - kiedy to pasy ocalają zapiętego jak i resztę pasażerów, czy zderzeniem z pociągiem lub bocznym kiedy to pasy mogą być twoim gwoździem do trumny. A co za tym idzie, co nie wybierzesz możesz zginąć. Ale zapinając je przynajmniej nikomu innemu nie zrobisz krzywdy wyrzutem swojego ciała.

A jak przesłuchasz parę sekund tego filmu i zaobserwujesz co się dzieje z osobą bez pasów to może dojdziesz do wniosku, że jazda bez pasów może przyczynić się do urazów reszty podróżujących.
https://youtu.be/fIVOwazz4aA?t=5m9s

Drugą sprawą jest to, że nikt wsiadając do auta nie bierze możliwości wypadku pod uwagę, bo każdy kierowca to przecież mistrz kierownicy...

p/s tak, nie mam stomii i w ciąży też nie jestem. Ale i tak jeśli będę miał będę jeździł w pasach.
Obrazek

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Kontakt:

Post autor: Anette28 » 07 mar 2016, 21:23

michal_mg pisze:zgadza się. Jest tylko jeden mały problem, z którym sam się kiedyś biłem. Takim przykładem, że pasy zabijają jest przykład śmierci znanego rajdowca na wyścigu, który rąbnął w drzewo, a pasy nie pozwoliły mu się przesunąć doprowadzając do jego zgniecenia.
ja pisałam o zwykłych ludziach nie rajdowcach
michal_mg pisze:Sęk w tym, że nigdy nie masz pewności w jakim wypadku będziesz uczestniczyć - tzn w czołowym i dachowaniu - kiedy to pasy ocalają zapiętego jak i resztę pasażerów, czy zderzeniem z pociągiem lub bocznym kiedy to pasy mogą być twoim gwoździem do trumny.
oto właśnie chodzi- więc mówienie, że pasy są bezpieczne w 100%- jest nieprawdziwe, oczywiście jest więcej argumentów za tym, aby używać pasy, a zwłaszcza przy poduszkach powietrznych (AIRBAG) :roll:

Co do stomii to zależy, kto jak ma umiejscowioną, bo np. ja jeżdżę w pasach bez problemów, nawet w długodystansowe trasy, jest jeszcze kwestia tego czy auto ma airbag, jak pisałam wyżej wtedy bez dyskusji pasy inaczej poduszka nas zabije przy wypadku.
Ostatnio zmieniony 07 mar 2016, 21:40 przez Anette28, łącznie zmieniany 1 raz.
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 07 mar 2016, 21:33

hm .. :wink: ale odjechaliście...strach się bać !

Ale, pojawiły się tu nowe wiadomości, może wiec warto scalić ten temat z poprzednim ?

Nie da rady/ mogę ten podzielić.
Ostatnio zmieniony 07 mar 2016, 21:37 przez obyty.z.cu, łącznie zmieniany 1 raz.

paweltut
Debiutant ✽
województwo: świętokrzyskie

Post autor: paweltut » 08 mar 2016, 05:02

Na samym początku po operacji to faktycznie tak mi się nie bardzo wygodnie wydawało z pasem(pewnie przez dodatkowy dren). Nawet pytałem lekarza jakis papier(Anglia). Się troche zdziwił że coś takiego można dać. Nie jestem pewien czy dają takie coś nawet kobietom w ciąży. A jak teraz to nawet bardzo długich trasach jakoś nie widzę żeby pas mi w czymś przeszkadzał. A co do kierowców rajdowych to oni mają chyba 5-cio punktowe pasy i to nie ze względu na przepisy drogowe. Może napisać do Kubicy i zapytać? On już raczej ma w tym doświadczenie :wink:

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
województwo: śląskie

Post autor: -Ania- » 08 mar 2016, 10:57

Ja bym prosiła o informacje czy ktoś już ma nowe zaświadczenie za darmo...
Bo też bym się wybrała do lekarza o zmianę :)

Ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 08 mar 2016, 15:01

-Ania- pisze: nowe zaświadczenie za darmo...
-Ania-, nie znalazłem nigdzie konieczności zapłaty za to.
A że lekarze "specjaliści" od badania kierowców wciskają kit, to inna sprawa,taki ich urok.
obyty.z.cu pisze:czyli Ci którzy już mają takie Zaświadczenia muszą je wymienić na OBOWIĄZUJĄCY WZÓR do 15 .11.2016 r.
postaram się to załatwić,choć nie wiem czy w tym tygodniu się uda.

monsch768
Debiutant ✽

Post autor: monsch768 » 08 mar 2016, 16:57

-Ania- pisze:Ja bym prosiła o informacje czy ktoś już ma nowe zaświadczenie za darmo...
Ja jutro idę, do tego lekarza po zaświadczenie, bo miał się upewnić co i jak i nie wiem czy się kłócić o darmowe czy grzecznie podziękować i odpuścić sobie to na razie. A może okaże się że jednak za free będzie. Dam znać.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Stomia i J-pouch”