Strona 1 z 1

j-pouch a stopień niepełnosprawności

: 12 cze 2012, 18:05
autor: madelaine_de
Witam, nie znalazłam niestety odpowiedzi na moje pytanie, więc postanowiłam napisać tu:)
Mianowicie, zdiagnozowano u mnie CU, miałam wyłonioną stomię i zrobiono mi j-poucha, niestety kolejne badanie histopatologiczne wykazało, zmiany charakterystyczne dla Crohna;/ Czy na forum jest ktoś w takiej sytuacji jak ja, tzn ktoś, kto ma CD i j-poucha? Nurtuje mnie również, czy mogę się stawić na komisję lekarską do orzekania o stopniu niepełnosprawność, czy przysługuje mi jakiś stopień, lekki lub umiarkowany? Jelito nie odrośnie, choroby, o ile to rzeczywiście Crohn też się nie pozbędę. Będę wdzięczna za jakieś wskazówki:)

Re: j-pouch a stopień niepełnosprawności

: 12 cze 2012, 19:37
autor: Annmi
madelaine_de pisze:Jelito nie odrośnie
niestety
mój mąż też ma j-poucha (od 13 lat) i CU zdiagnozowane od 23 lat
i niestety ostatnio choroba się zaostrzyła, (m.in. przetoki) ale badania są niejednoznaczne: dodatkowe podejzenie CD
po poczytaniu forum namówiłam go na złożenie wnisoku o orzeczenie niepełnosprawności
czeka na komisje - zobaczymy - czy nie stwierdzą, że jest za zdrowy

złozyć możesz, to nic nie kosztuje

Re: j-pouch a stopień niepełnosprawności

: 12 cze 2012, 23:44
autor: madelaine_de
Dziękuję za odpowiedź. U mnie diagnoza z CU na CD i odwrotnie była zmieniana kilka razy, teraz stanęło na CD, biorę merkaptopurynę, do tego mam astmę i ostatnio męczy mnie ciągle zapalenie oskrzeli. Mam nadzieję, że jak złożę odpowiednie dokumenty to dostanę umiarkowany stopień. Wiem, że wtedy można ubiegać się o dofinansowanie z PFRON'u, a chciałabym kontynuować studia, inaczej ciężko to widzę;/

Re: j-pouch a stopień niepełnosprawności

: 12 cze 2012, 23:48
autor: maggie0278
madelaine_de skoro :
madelaine_de pisze: teraz stanęło na CD
to zmień w profilu z CU na CD właśnie :wink:

sorrki za OT :wink:

Re: j-pouch a stopień niepełnosprawności

: 13 cze 2012, 18:39
autor: jolinek83
Ubiegac sie mozesz.. A jaki stopien dostaniesz zalezy od orzecznika. Ja mam poucha, polipowatosc zoladka, problemy z tarczyca i pare innych atrakcjí i dostalam lekki na 2 lata. Siostra ma poucha i dortala umiarkowany bezterminowo. Wiec wszystko zalezy od lekarza.

Re: j-pouch a stopień niepełnosprawności

: 14 cze 2012, 00:01
autor: Orzelek
Ja co prawda nie mam w sobie poucha, lecz włączę się do dyskusji. Mnie operacja odtworzenia ciągłości przewodu pokarmowego nastąpi prawdopodobnie na jesieni. Teraz mam wyłonione obie stomie: ileo + kolo. Po długotrwałych pobytach w szpitalach postanowiłem spróbować powalczyć o stopień niepełnosprawności. Dostałem stopień umiarkowany na jeden rok. Lekarz orzekający był specjalistą w dziedzinie ortopedii :mrgreen:

Oglądałem ostatnio w telewizorni reportaż o sytuacji niepełnosprawnych na rynku pracy i poruszano m.in. kwestie orzekania o stopniach niepełnosprawności. W chwili obecnej jako najczęściej orzekany jest stopień lekki. Dzieje się tak, że lekarze orzekający idą na łatwiznę i często nie zagłębiają się w indywidualną sytuację chorego :( Przyczyną takiego stanu rzeczy może być również fakt, że choroba pacjenta nie odpowiada specjalizacji lekarza orzekającego. Choć w moim przypadku nie było to problemem.

Re: j-pouch a stopień niepełnosprawności

: 23 cze 2012, 10:36
autor: szczesciara
jolinek83 pisze: Siostra ma poucha i dortala umiarkowany bezterminowo. Wiec wszystko zalezy od lekarza.
ale chyba Twoja siostra jest bardzo powikłana z tego co pamiętam :smutny:

Ja również mam polipowatość rodzinną, jestem troche powikłana...dostałam na 2 lata umiarkowany....mogłam się odwoływać ale stwierdziłam że szkoda czasu, tak właśnie jest gdy się trafia na lekarza nie znającego historii choroby...nie wiem po co dokumentacje sie składa :mad:
Jedynie żałuję, że tak późno złożyłam wniosek...

Re: j-pouch a stopień niepełnosprawności

: 15 lip 2012, 20:07
autor: Wojtas
Ja mam J-poucha i dostałem umiarkowany - na dwa lata ( może liczą, że jelito odrośnie :)

Re: j-pouch a stopień niepełnosprawności

: 17 sie 2012, 23:27
autor: anka_k83
Ja mam tylko ileostomię i to do zamknięcia już niedługo. Na ostatniej komisji dostałam stopień ZNACZNY na rok. Bardzo się zdziwiłam, ale i mile zaskoczyłam. Lekarz orzecznik to lekarz rodzinny w moim przypadku. Wcześniej dwa razy miałam Umiarkowany ale wtedy było bez stomii. Kolostomię zamknęli mi w marcu i wyłonili ileo.

Re: j-pouch a stopień niepełnosprawności

: 21 sie 2012, 12:33
autor: kasia38
mam usunięte połowę jelita grubego i 45 sc cienkiego i mam stopień umiarkowany na stałe.

Re: j-pouch a stopień niepełnosprawności

: 07 lut 2013, 18:50
autor: Stanley76rsko
Brak całego jelita grubego, wyłoniona ileostomia.
Pan doktor tytułował się Specjalistą Chorób Wewnętrznych i dał stopień niepełnosprawności umiarkowany na rok czasu,t.j.do końca marca 2013 r.
A stając na komisji(świadczenie rehabilitacyjne, bo na rentę to jestem zbyt zdrowy i rokuje powrót do zdrowia,wg.pana doktora z ZUSu) w ZUSie(Tomaszów Mazowiecki) mogłem sobie to pisemko schować do szuflady.