Strona 1 z 1

Finasteryd

: 16 lis 2019, 20:58
autor: anetka30
W związku ze stwierdzonym łysieniem androgenowym, mam zlecone zażywanie leku Finasteryd za zgodą gastrologa i łącząc lek z antykoncepcją. Trochę obawiam się tego połączenia. Nie wiem czy jelita nie zaczną na nowo szaleć. Długo czekałam na osiągnięcie remisji, nie chce tego zaprzepaścić. Czy ktoś miał do czynienia z tymże lekiem?

Re: Finasteryd

: 17 lis 2019, 12:15
autor: romek
Ja od wielu lat biorę codziennie Proscar (na prostatę), który też jest finasterydem. Nigdy się nie zastanawiałem czy może szkodzić na jelita bo po prostu muszę go brać do końca życia :smutny: ale jutro akurat mam wizytę u urologa, to się go zapytam. Choć nie sądzę, żeby znał odpowiedź

Re: Finasteryd

: 17 lis 2019, 15:39
autor: anetka30
Bylanym wdzięczna. Lek ten nie jest zarejestrowany dla leczenia łysienia u kobiet więc urolog może być troszkę zaskoczony. Gastrolog nie widzi przeciwwskazań. Brać na zasadzie obserwacji czy coś się dzieje

Re: Finasteryd

: 18 lis 2019, 17:34
autor: romek
Byłem u urologa. Powiedziała, że finasteryd raczej nie ma wpływu na jelita

Re: Finasteryd

: 18 lis 2019, 17:43
autor: romek
Ale znalazłem coś takiego:
Specjaliści podkreślają, iż finasteryd nie powinien być stosowany przez kobiety.
Dodatkowo w Według klasyfikacji FDA (czyli Agencja Żywności i Leków) odnośnie do leków stosowanych w ciąży finasteryd dla kobiet ciężarnych jest bezwzględnie zakazany. Substancję sklasyfikowano do kategorii X, co oznacza, że przeprowadzone na zwierzętach lub ludziach badania wskazują na powstanie nieprawidłowości u płodu na skutek zażywania finasterydu, w związku z czym ryzyko stosowania go istotnie przewyższa potencjalne korzyści. Kobiety w ciąży nie powinny nawet dotykać pokruszonych tabletek z finasterydem, gdyż substancja może wchłaniać się przez skórę. Dodatkowo zaleca się zmniejszenie narażenia na nasienie ciężarnych partnerek seksualnych mężczyzn stosujących finasteryd ze względu na możliwe przenikanie niewielkich jego ilości. Finasteryd może spowodować zaburzenia rozwoju zewnętrznych narządów płciowych płodów męskich.

Re: Finasteryd

: 18 lis 2019, 20:42
autor: anetka30
Dzięki za dopytanie lekarza. Jeśli chodzi o charakterystykę leku to zostałam poinformowana przez dermatologa dlatego też mam zaleconą antykoncepcję, żeby zapobiec ciąży. Poza tym nie planuje już dzieci, więc mogli zaproponować leczenie Finasterydem.