Strona 1 z 1

Asamax dawkowanie

: 01 kwie 2018, 12:38
autor: GonzoMK
Witam. Mam zaostrrzenie choroby, przez blisko 2 lata od zdiagnozowania i wylecznie w krotkim okresie czasie asamaxem czopki i tabletakmi zapomnialem o chorobie i przestalem przyjmowac assamax. I teraz planuje powrócić kolejki do gastrologa sa nieubłaganie długie i do tego czasu chciałbym przyjmować assamax i pytanie do was jakie dawki moge przyjmować assamaxu 500 w tabletkach dziennie? Czy 2x 3 to duzo czy zwiekszyć dawkę ? Pozdrawiam

Re: Asamax dawkowanie

: 01 kwie 2018, 13:00
autor: obyty.z.cu
zależy , jeśli nie ma żadnych objawów i jesteś w remisji, to zalecana dawka chemoprewencyjna jest 2 do 2,5 g.Tu i waga by się liczyła. Max dawka w zaostrzeniu tu 4,5 g, czyli 9 tab.

Re: Asamax dawkowanie

: 01 kwie 2018, 14:48
autor: GonzoMK
i czy mogę zażyć wszystkie naraz przy śniadaniu czy muszę to rozłożyć w ciągu dnia ?

Re: Asamax dawkowanie

: 01 kwie 2018, 15:10
autor: obyty.z.cu
a tu jest różnie, kiedyś była opcja żeby dzielić rano-wieczór, później była mowa, że i można wszystko rano..mnie to jednak nie przekonuje.
Radziłbym rano i wieczór.

Re: Asamax dawkowanie

: 01 kwie 2018, 23:13
autor: Izunia65
Ostatnio pytałam o to gastro i powiedział, że jak mi wygodniej to mogę przyjąć wszystkie tabl rano. Ja jednak sobie dzielę dawkę na rano i wieczór

Re: Asamax dawkowanie

: 01 kwie 2018, 23:43
autor: GonzoMK
a ja zdecydowanie wybiore wszystko naraz wygodniej, a w dodatku planuje jeść węgiel aktywny bo też ma dobre według mnie działanie, a tez mi gastrolog mowil ze tak można ale chaiłem was podpytac, bo to mi mowil z 2 lata temu

Re: Asamax dawkowanie

: 04 kwie 2018, 23:21
autor: Anette28
GonzoMK pisze:
01 kwie 2018, 23:43
a ja zdecydowanie wybiore wszystko naraz wygodniej, a w dodatku planuje jeść węgiel aktywny bo też ma dobre według mnie działanie, a tez mi gastrolog mowil ze tak można ale chaiłem was podpytac, bo to mi mowil z 2 lata temu
tylko nie łącz węgla z asamax, między tymi lekami musi być 2 godziny przerwy bo węgiel osłabia działanie innych leków

Re: Asamax dawkowanie

: 20 wrz 2018, 12:52
autor: Kocianna
Podepnę się ze swoim pytaniem w tym samym temacie, wybaczcie :roll: Asamax w stanie remisji biorę 3x1, teraz mam zaostrzenie, dawka 3x2 niewiele pomaga (stosuje już ponad tydzień), wiem że dawka maksymalna to 9 tabletek na dobę, ale nie mam pojęcia jak to sensownie rozłożyć :?: Spróbować 3x3 czy podzielić to jakoś na cztery dawki? (lekarz na urlopie, zapisana jestem na 27.09)

Re: Asamax dawkowanie

: 24 paź 2018, 09:58
autor: Noelia
Kocianna pisze:
20 wrz 2018, 12:52
wiem że dawka maksymalna to 9 tabletek na dobę, ale nie mam pojęcia jak to sensownie rozłożyć :?: Spróbować 3x3 czy podzielić to jakoś na cztery dawki? (lekarz na urlopie, zapisana jestem na 27.09)
Wiem, że temat nieaktualny, ale jeszcze nie nadrobiłam wszystkich postów od czasu urlopu ;)
Tak ogólnie to nie ma żadnego znaczenia, jak się rozłoży to dawkowanie.
Nasza gastro powiedziała mężowi, żeby brał jak mu wygodnie.
On przyjmuje całą dobową dawkę mesalazyny rano (po śniadaniu), czyli obecnie 6 tabletek Asamaxu 500 mg naraz.
Tak najwygodniej, bo potem nie musi już pamiętać o tym leku w ciągu dnia, ma temat z głowy :roll:

W europejskich wytycznych Wytyczne ECCO-EFCCA dla pacjentów chorujących na wrzodziejące zapalenie jelita grubego napisali tak:
Nie ma również różnicy, czy lek jest przyjmowany raz na dobę, czy też w dawce podzielonej.
Dawka jednorazowa jest zalecana, ponieważ wiąże się z lepszym przestrzeganiem schematu leczenia.
+ cytat z polskich wytycznych (prof. Rydzewskiej, Bartnika, Linke oraz innych) Wytyczne CU
Niezwykle ważnym zagadnieniem w odniesieniu do stosowania dużych dawek mesalazyny doustnie jest optymalizacja terapii w celu poprawy przes­trzegania przez chorych zaleconych dawek leku (tzw. compliance).
Z badań przeprowadzonych w ostatnich latach wynika (badanie PODIUM, MOTUS), że przyjmowanie mesalazyny w jednej lub dwóch dawkach dobowo (zamiast w czterech dawkach) może zwiększać compliance, a także prowadzić do porównywalnych lub lepszych efektów terapeutycznych (poprawa gojenia śluzówkowego, krótszy czas do osiągnięcia remisji).

Re: Asamax dawkowanie

: 28 sty 2020, 22:11
autor: TomekCU92
A czy dawkowanie tego leku uzależnione jest od wagi ciała? Bo jeden lekarz mi powiedział, że tak i wystarczą mi 2 tabletki, zaś mój stały lekarz mówi, że od 4-8 i waga tutaj nie ma znaczenia, bo jelita ma każdy takie same.

Re: Asamax dawkowanie

: 29 sty 2020, 15:36
autor: atabe
Moja córka w zaostrzeniu, przy wadze 39 kg dawkowanie 4x2. W remisji przy wadze 50 kg dawkowanie 3x2. Dawkowanie zależy raczej od stanu zdrowia niż wagi.