Strona 1 z 1

Pentasa i Salofalk jednocześnie

: 15 lut 2019, 14:38
autor: kwakwa
Witajcie,mam pytanie -czy można jednocześnie przyjmowac Pentase w granulkach i salofalk?Myślę sobie ,że jeżeli pentasa nie dociera w dużej dawce do jelita grubego to dodatkowo salofalk,który działa tylko w jelicie grubym tylko nie wiem czy można jednocześnie zażywać te dwa leki.

Re: Pentasa i Salofalk jednocześnie

: 22 lut 2019, 05:14
autor: Noelia
kwakwa pisze:
15 lut 2019, 14:38
tylko nie wiem czy można jednocześnie zażywać te dwa leki.
Teoretycznie można, bo oba leki to mesalazyna, tylko dawka sumaryczna musiałaby być odpowiednia, czyli ani za duża, ani za mała.
Pentasa działa od żołądka/dwunastnicy, Salofalk od końcówki jelita krętego (czyli zaczyna działać już w jelicie cienkim), a Asamax od początku okrężnicy, czyli jelita grubego.
Podobnie można brać jednocześnie np. granulki Pentasa + sulfasalazynę (sulfasalazyna = mesalazyna + sulfapirydyna działająca przeciwzapalnie na stawy), tylko też w odp. dopasowanych dawkach - znam takie osoby i kiedyś Mamcia (specjalistka od NZJ) tak pisała na Forum.
Wszystko zależy od tego, w jakich odcinkach przewodu pokarm. są zmiany zapalne i czy są jakieś powikłania pozajelitowe dot. stawów.

Re: Pentasa i Salofalk jednocześnie

: 22 lut 2019, 20:11
autor: kwakwa
Dziękuję za odpowiedz

Re: Pentasa i Salofalk jednocześnie

: 18 maja 2019, 00:21
autor: b4rt144
Przepraszam ze odkopuje temat, a mozna samameu sobie zrobić takie wlewki? Mam aplikator doodbytniczy, mam mesalazyne i mam wazelinke:P Do zbiorniczka z wodą mineralną wrzuciłbym "obrany" asamax i wlał do środka. Mozna tak ? nie zaszkodzi ?

Re: Pentasa i Salofalk jednocześnie

: 18 maja 2019, 00:38
autor: b4rt144
czy musze mieć wodę oczyszczoną sprzedawana na recepte ?