AZATHIOPRINE

Azatiopryna (łac. Azathioprinum) – organiczny związek chemiczny, antymetabolit, lek o silnym działaniu immunosupresyjnym i cytotoksycznym.
Nazwa handlowa IMURAN

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ewkunia
Doświadczony ❃
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: pomorskie

Re: AZATHIOPRINE

Post autor: ewkunia » 02 gru 2008, 20:27

pytanie za stówkę-czy to możliwe, że mam po azie problemy z koncentracją? czuję się oslabiona, mimo dobrych wyników,a koncentracja równa zero. coraz gorzej. dzis poprawiałam 3razy jedno pismo, robiąc coraz to inny błąd. nie mogę się uczyć,bo czuję jakąs nieuzasadnioną nerwowość. nie zdarzalo mi się to wcześniej aż do takiego stopnia... moze potrzebuję urlopu.....moze to przypadlość J-elitowców? cu/cd daje takie skutki uboczne?
Ewkunia; biorę: nic; brałam :Asamax Imuran, Pentasę, Metronizadol, Encorton, Salofalk, Jucolon, wlewki z hydrokortyzonem,..., and many more ;p ważę 60kg/169cm, mam notorycznie stany podgorączkowe;/ Moje jelita źle znoszą mesalazynę.

Awatar użytkownika
Kubanka
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Post autor: Kubanka » 03 gru 2008, 18:23

Odnośnie dzielenia tabletek AZY.
Czy Imuran jest powlekany a Azatiopryna nie?
Dotychczas miałam styczność jedynie z Azatiopryną i myślałam, że to zupełnie to samo. Tym większe było moje zdziwienie, gdy na wikipediowym haśle o azatioprynie przeczytałam, że powlekanego Imuranu dzielić nie należy..
Od kilku miesięcy dzielę Azatioprynę, i mimo że ma podziałkę, rzadko udaje mi ją wzdłuż podziałki przełamać. Tabletka wydawała mi się tak jednolita, że nie podejrzewałabym, że może być czymś powleczona. (??)
Czy przełamywanie Azatiopryny (niekoniecznie idealnie wg podziałki) jest bezpieczne? A może powinno się używać Imuranu 25 mg i nic nie dzielić?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 03 gru 2008, 18:30

jesli lekarz zdecydowal o AZA i dal dawke,np.podzielną, to przeciez zaden problem,biore AZA 50 -1,5 tab/rano..a dzieli sie jak sie uda ! :oops: i nie mialem z tym zadnego problemu od 6 lat ! gorsze gdy sie zapomina....
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

bari11
Debiutant ✽
województwo: dolnośląskie

Post autor: bari11 » 04 gru 2008, 11:30

Witam
Zaczalem brac aze 15.07 i biore ja do dzis 100mg rano,ze sterydow juz zszedlem.Oprocz tego biore jeszcze salofak 3*2 i kwas foliowy.Ze szpitala wyszedlem w maju i jak na razie jest wszystko w porzadku.Moge jesc prawie wszystko,a lekarz po kolonce napisal ze mam ciezka postac choroby. :roll:

Justynka
Debiutant ✽
województwo: lubuskie
Kontakt:

Post autor: Justynka » 04 gru 2008, 11:56

biore Aze od poltora miesiaca.100mg zawsze rano. na poczatku wszystko ladnie pieknie, wyniki super. teraz od kilku dni samopoczucie fatalne, oslabienie, nudnosci, zawroty glowy, bolesci serduszka, ogolnie masakra. wyniki juz niedlugo. wszystko wskazuje na skutki uboczne azy. zreszta czesc z Was pisze wlasnie o takich objawach przy tym leku.mam nadzieje ze po zmniejszeniu dawki wszystko wroci do normy :smutny:

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 04 gru 2008, 17:39

Justynka pisze:wszystko wskazuje na skutki uboczne azy. zreszta czesc z Was pisze wlasnie o takich objawach przy tym leku.mam nadzieje ze po zmniejszeniu dawki wszystko wroci do normy
szczerze powiedziawszy przy naszych lekach to wszystko moze byc skutkiem ubocznym niekoniecznie AZA...ja czesto musze uciekac na Metypred ,zeby sie poprawilo,przeciez tak naprawde nikt niewie czemu mamy te nawroty..a od lekow nieuciekniemy,moze tylko to,ze z wraz z uplywem czasu ,sami potrafimy modyfikowac sobie dawke,pozniej konsutujac ja z lekarzem !...czasem wiecej szkody robi nam odejscie od diety, bo "juz" przeciez nic nieboli....
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
ewkunia
Doświadczony ❃
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: pomorskie

Post autor: ewkunia » 04 gru 2008, 18:18

Justynka pisze:biore Aze od poltora miesiaca.100mg zawsze rano. na poczatku wszystko ladnie pieknie, wyniki super. teraz od kilku dni samopoczucie fatalne, oslabienie, nudnosci, zawroty glowy, bolesci serduszka, ogolnie masakra. wyniki juz niedlugo. wszystko wskazuje na skutki uboczne azy. zreszta czesc z Was pisze wlasnie o takich objawach przy tym leku.mam nadzieje ze po zmniejszeniu dawki wszystko wroci do normy :smutny:
kurczę, to chyba jednak nie mam przesilenia jesienno zimowego. nie mogę opanować zmęczenia....... ........................ a może wspanialy kierunek prawo i wieczne kucie mnie wykańcza :P
Ewkunia; biorę: nic; brałam :Asamax Imuran, Pentasę, Metronizadol, Encorton, Salofalk, Jucolon, wlewki z hydrokortyzonem,..., and many more ;p ważę 60kg/169cm, mam notorycznie stany podgorączkowe;/ Moje jelita źle znoszą mesalazynę.

Awatar użytkownika
Agata K.
Początkujący ✽✽
województwo: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Post autor: Agata K. » 05 gru 2008, 16:30

Justynka ja miałam tak samo z Azathiopiryną.Na początku łykałam ją po posiłu no ale wtedy miałam bardzo złe samopoczucie(takie jak ty) .Łykaj te leki podczas jedzenia,powinno być lepiej.Ja tak spróbowałam i zadziałało.A po czasie samo przejdzie bo ten lek tak juz działa na nas.
CU znowu się odzywa....zresztą od dłuższego czasu...

Awatar użytkownika
kineczkaa
Początkujący ✽✽
województwo: zachodniopomorskie
Kontakt:

Post autor: kineczkaa » 05 gru 2008, 20:15

Od dłuższego czasu (jakoś od grudnia 2005r) brałam różne dawki AZY, teraz od ok roku 100mg. Od ponad 2 tygodni mam zwiększoną dawkę o 50 mg, czyli teraz biorę 150mg (ważę ok 43 kg). Badanie krwi mam robione co trzy miesiące, więc teraz zapowiada się jakoś w styczniu.
Jeśli dobrze pamiętam, na początku przyjmowania AZY należy robić morfologię krwi co tydzień, potem co trzy miesiące. A moje pytanie jest takie, czy po tym zwiększeniu dawki powinnam zrobić szybciej to badanie krwi czy nie muszę się śpieszyć i mogę spokojnie zrobić je w styczniu tak jak do tej pory? ( dodam, że miesiąc przed zwiększeniem dawki miałam WBC 4.7; RBC 3.72, AST 16,3; ALT 14,8, nie wiem co tam jest jeszcze ważne przy braniu azy...)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 05 gru 2008, 20:41

Ponad 3 mg/kg to dość duża dawka przy NZJ zalecana to 2- 2,5 mg/kg. Jeśli bierzesz AZA od dłuższego czasu zwiększenie dawki nie powinno spowodować reakcji gwałktownych ( zapalenie trzustki na poczatku kuracji) i tu kontrola po miesiącu - oczywiście jeśli dobrze się czujesz - wydaje się być sensowna.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Słonko
Początkujący ✽✽
województwo: śląskie

Post autor: Słonko » 11 gru 2008, 14:54

Ja mam może głupie pytanie, ale obawiam się strasznie wypadania włosów po azo. Czy ktoś z Was wyłysiał? Bo że trochę wypadną to wiem... Pocieszcie proszę, bo mam strasznego doła. Przez 4 lata byłam w remisji a tu nagle mi to dali z powodu przewężeń w jelicie cienkim. Strasznie się boję tego leku.. :smutny:

Awatar użytkownika
Słonko
Początkujący ✽✽

Post autor: Słonko » 11 gru 2008, 15:34

Pewnie, że zdrowie najważniejsze, ale lepiej z włosami na głowie. Dziwne tylko, że bez tego tez się czułam dobrze, nic mi nie dolegało i nagle podniedrożność wyskoczyła (chyba się najadłam zbytnio podejrzanych rzeczy) i zaaplikowali ten lek. Teraz to tylko bóle głowy ciągle i brak koncentracji, zobaczymy co dalej...

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 11 gru 2008, 15:34

z mojego doswiadczenia z AZA -biora ja codziennie od 8 lat...niemam zadnego problemu z wlosami :roll: a dawke zawsze wg lekarza....

Natalka
Weteran ✿
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 11 gru 2008, 16:17

Na początku terapii Imuranem włosy bardziej mi wychodziły niż normalnie, ale nie wyłysiałam :w00t: biorę już prawie dwa lata i wszystko z włosami o.k. A co do początku brania, to większe wypadanie włosów mogło być spowodowane u mnie wycieńczeniem organizmu po morderczym zaostrzeniu niż samą terapią. Więc nie przejmuj się Słonko, łysinka Ci nie grozi :wink:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
Słonko
Początkujący ✽✽

Post autor: Słonko » 11 gru 2008, 16:26

Dziękuję Wam serdecznie za pocieszenie. Może jakoś zachowam na głowie czuprynę. Tymczasem mam straszny apetyt... :shock:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Azatiopryna”