azathioprine pogorszenie

Azatiopryna (łac. Azathioprinum) – organiczny związek chemiczny, antymetabolit, lek o silnym działaniu immunosupresyjnym i cytotoksycznym.
Nazwa handlowa IMURAN

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
iwashi
Debiutant ✽
Posty: 26
Rejestracja: 28 lis 2006, 19:14
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

azathioprine pogorszenie

Post autor: iwashi » 09 gru 2006, 21:09

Witam wszystkich,
Mam pytanie do ludzi, ktorzy zarzywają imuran dłuzej troche. Nie znalazłem podobnego tematu na forum stad o nim piszę. Biore aza od 15 dni i moj stan zdrowia sie pogorszył.
Badania krwi dopiero w poniedziałek bede miał robione, ale ogolnie samopoczucie mam ok i
nie czuje się zle jako tak. Jednakze ilosc wypróżnien wzrosła, tak samo jak jakość wypróżnień zmalała. Nie mozna teog nazwać super biegunką, bo latam jakies 5-6 razy dziennie...ale zawsze. Przed aza latałem 3 i były fajniejsze :wink:
Czy mieliscie takie same objawy ?
Dzieki wielkie za odp,
Pozdrowionka
iwashi

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿
Posty: 6438
Rejestracja: 22 lut 2006, 14:49
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Oberschlesien / Las

Re: azathioprine pogorszenie

Post autor: tom-as » 09 gru 2006, 21:41

iwashi pisze:Biore aza od 15 dni
aza pokazuje pazurki po okolo 3 miesiacach... znaczy to tyle ze nie dziala 'od reki'

wiec tak po mojemu to chyba calkiem mozliwe, ze mozesz miec lekki 'spadek' zdrowia. no i to jeszcze zalezy czy cos bierzesz innego z lekow czy tylko sama aze.

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
Posty: 4328
Rejestracja: 06 lis 2003, 15:04
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Jaworzno

Re: azathioprine pogorszenie

Post autor: -Ania- » 10 gru 2006, 11:06

tom-as ma racje, 15 dni to za mało, by to, co się dzieje z organizmem
"zwalać" na skutki brania tego leku

aza mam niecale 2 miesiące i jak na razie lekarze powtarzają cały czas,
że jeszcze "nie działa"

jedynie pogorszenie wyników wątrobowych (typu Alat, Aspat i bilirubina)
mogą być pod jej wpływem, choć to tylko przypuszczenia-
poniewaz wraz z aza biore sterydy (Entocort)

radze iśe udac do lekarza, lub powiedziec o tym przy okazji

pzdr
ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Awatar użytkownika
Patryśka
Doświadczony ❃
Posty: 1303
Rejestracja: 23 wrz 2006, 19:44
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków, Gronków

Re: azathioprine pogorszenie

Post autor: Patryśka » 10 gru 2006, 12:44

Ja biore aza od prawie miesiaca razem z encortonem i zauwazylam tylko od niedawna niewielki wzrost temp a innych infekcji nie mam.

Awatar użytkownika
Jolcia
Początkujący ✽✽
Posty: 139
Rejestracja: 18 paź 2006, 19:26
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Bieruń
Kontakt:

Re: azathioprine pogorszenie

Post autor: Jolcia » 10 gru 2006, 13:34

hejka biorę aza od 9 miesięcy; początki były niezbyt miłe, włącznie z łysieniem, ale wszystko minęło i teraz jest znacznie lepiej; czułam osłabienie więc proponuję zażywać tabletkę tuż przed spaniem wtedy zmniejsza się odczucie zmęczenia, bo poprostu je prześpisz. A co do biegunki to najlepiej spytaj lekarza, u mnie coś takiego niewystąpiło. Około miesiąca temu lekarz stwierdził że jest poprawa i szkoda przerywać leczenia imuranem - dlatego trzymaj się, to musi potrwać. :razz: Będzie dobrze tylko uzbrój się w cierpliwość. No i nie zapominaj kontroli morfologii!!!
Każdy może być szczęśliwy, tylko od niego to zależy

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: azathioprine pogorszenie

Post autor: Mamcia » 10 gru 2006, 18:14

Mysza bierze AZA ponad 5 lat. efektów ubocznych brak.
A tera mantra - działanie lecznicze AZA może ujawnić się nawet po 3 miesiącach. brak tego dziąlania jest wskzaniem do odstawienia leku. natomiast skutli niepożądane mogą ujewnić ię już po tygodniu (zapalenie trzystki,supresja szpiku). Dlatego w pierwszymokresie brania leku badania kontrolne krwi powinny być wykonywane co tydzień.
Więcej nastronach J-elity http://nzj.iimcb.gov.pl/leki_dzialajace ... iczny.html
mamcia
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

anialex
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 31 paź 2005, 17:48
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: azathioprine pogorszenie

Post autor: anialex » 11 gru 2006, 00:00

Hej! Ja też mam pogorszenie stanu zdrowie po azatioprynie. Co prawda u mnie wygląda to troszkę inaczej - najpierw zgagi, lekkie mdłości, potem mdłości non stop, odruchy wymiotne i wymioty i ból brzucha (chyba całego brzucha!!!). Nie miałam biegunek (ale z tym nigdy nie miałam takich problemów jak niektórzy chorzy), ale jelita mnie bolały strasznie. Te najgorsze objawy zaczęły się po 15 dniu zażywania leku. Musiałam przerwać jego zażywanie, bo nie byłam w stanie funkcjonować. Do lekarza dopiero idę za kilka dni i dowiem się co dalej. Po odstawieniu czuję się już lepiej.

Awatar użytkownika
krolik224
Początkujący ✽✽
Posty: 109
Rejestracja: 10 gru 2006, 19:03
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Żywiec

Re: azathioprine pogorszenie

Post autor: krolik224 » 11 gru 2006, 15:47

Ja biorę imuran już trzy lata na początku nie miałam żadnych dolegliwości a brałam 125 mg po pewnym czasie zaczęły się bóle żołądka i zawroty głowy lekarz obniżył mi do 100 mg a potem do 75 mg. Teraz nie odczuwam nawet, że zażywam Az-ę.
STAN OGÓLNY DOBRY. WYNIKI ZADOWALAJĄCE!!!

Leczenie biologiczne Remicade od 27.12.2012 - 15.11.2013.
I co dalej...? Crohn śpi ale czuwa !

Pentasa 2x1g
Salofalk 500 - czopki.

INFLECTRA 1 dawka - 13.07.2015 - i kolejne tygodnie....2 dawka - 27.07.2015 ; 3 dawka - 24.08.2015 ; 4 dawka - 19.10.2015 ; 5 dawka - zatrzymana ze względu na zmiany powstałe na twarzy.

Mutti
Początkujący ✽✽
Posty: 257
Rejestracja: 25 paź 2005, 18:33
Choroba: CD u rodzica
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: azathioprine pogorszenie

Post autor: Mutti » 27 gru 2006, 04:48

No właśnie : zawroty głowy... Czy często wystepuja po Imuranie ? I czy wtedy nalezy lek odstawić ? Moje dorosłedziecko bierze Imuran szósty miesiąc i od pewnego czasu zauważyło sporadyczne na razie zawroty głowy. Nasz gastrolog oczywiście nie traktuje tego zbyt serio, raczej bagatelizuje.
jak sądzicie, may sie tym przejmować ?

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
Posty: 4328
Rejestracja: 06 lis 2003, 15:04
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Jaworzno

Re: azathioprine pogorszenie

Post autor: -Ania- » 27 gru 2006, 10:14

sporadyczne zawroty głowy - ja sie tym nie przejmuje
nie sądze by były od aza, bo gdy nie brałam tego,
to zawroty też były

przyczyn jest wiele
od niskiego ciśnienia po branie innych leków

proponuję tu zaglądnąć

zawroty_glowy

pzdr
ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Awatar użytkownika
krolik224
Początkujący ✽✽
Posty: 109
Rejestracja: 10 gru 2006, 19:03
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Żywiec

Re: azathioprine pogorszenie

Post autor: krolik224 » 27 gru 2006, 10:22

Mój lekarz moje zawroty głowy potraktował bardzo powaznie kazał mi zrobić wszystkie badania łącznie ze zmierzeniem ciśnienia i okazało się jednak że sprawcom zawrotów jest zbyt duża dawka Imuramu obniżył i jak już pisałam jest jak ręką odjął. Słyszałam że brak żelaza doje równiez podobne objawy!!!
STAN OGÓLNY DOBRY. WYNIKI ZADOWALAJĄCE!!!

Leczenie biologiczne Remicade od 27.12.2012 - 15.11.2013.
I co dalej...? Crohn śpi ale czuwa !

Pentasa 2x1g
Salofalk 500 - czopki.

INFLECTRA 1 dawka - 13.07.2015 - i kolejne tygodnie....2 dawka - 27.07.2015 ; 3 dawka - 24.08.2015 ; 4 dawka - 19.10.2015 ; 5 dawka - zatrzymana ze względu na zmiany powstałe na twarzy.

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿
Posty: 6438
Rejestracja: 22 lut 2006, 14:49
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Oberschlesien / Las

Re: azathioprine pogorszenie

Post autor: tom-as » 27 gru 2006, 10:29

krolik224 pisze:Słyszałam że brak żelaza doje równiez podobne objawy!!!
no to dobrze słyszałaś. brak ten ładnie daje się odczuć np. podczas nagłej zmiany pozycji ciała względem podłoża, czyli... szybko wstać z leżenia to pionu... świat zawirował :)

lucypah
Początkujący ✽✽
Posty: 399
Rejestracja: 08 wrz 2006, 15:49
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: stargard

Re: azathioprine pogorszenie

Post autor: lucypah » 27 gru 2006, 12:18

ja mialem dawke 200 mg, bo bylem i na ten lek oporny
efektow ubocznych nie mialem oprucz jednego- nie mam juz doberej rownowagi, mowilem to lekarzowi, on powiedzial ze minie to wraz z odstawieniem leku, niestety zostalo mi to do dzis tylko w mniejszym troche stopniu, wiec czasem mnie znosi na zakretach, gdy robie nagly ruch, itd.

Awatar użytkownika
Anita
Początkujący ✽✽
Posty: 69
Rejestracja: 12 lip 2006, 13:03
Choroba: CD
Lokalizacja: Lipno
Kontakt:

Re: azathioprine pogorszenie

Post autor: Anita » 27 gru 2006, 20:41

ja zazywam imuran 8 miesiecy a zaczal dzialac po 4 miesiecach..niestety na dzialanie trzeba dlugo poczekac to nie pyralginka :) na poczatku brania wystepowaly u mnie zawroty glowy i strasznie wypadaly mi wlosy ale to normalne jak sie dowiedzialam..teraz jest wszystko ok i oby trwala remisja :!:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Azatiopryna”