Post
autor: inkaska » 15 kwie 2006, 18:57
OPINIA
Ordynatora Szpitala Uzdrowiskowego "Szarotka" w Polanicy Zdroju, o właściwościach leczniczych Wielkiej Pieniawy, stosowanej w leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego i układu krążenia.
Wielka Pieniawa jest wodą leczniczą skuteczną w schorzeniach przewodu pokarmowego, układu krążenia, w chorobach przemiany materii i innych. Jej działanie, normalizujące kwasotę żołądka, wykorzystujemy w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w przewlekłych nieżytach żołądka (zarówno nadkwaśnych, jak i niedokwaśnych), po operacjach na przewodzie pokarmowym.
Wielka Pieniawa działa rozkurczająco na mięśniówkę jelit, dróg żółciowych, moczowodów - zapobiega więc dolegliwościom, które wiążą się z nadmierną kurczliwością tych narządów, m.in. w kamicy pęcherzyka żółciowego. Działa żółciopędnie, a więc, poprawia trawienie, reguluje wypróżnianie, a także obniża poziom cholesterolu, który częściowo wydala się z żółcią. Ma to korzystny wpływ zwłaszcza u pacjentów ze schorzeniami układu krążenia. Działanie moczopędne Wielkiej Pieniawy wykorzystujemy w schorzeniach dróg moczowych, np. w kamicy nerkowej i przewlekłych stanach zapalnych nerek.
Wielka Pieniawa jest źródłem mikroelementów, głównie magnezu, wapnia, potasu, których niedobór prowadzi do choroby niedokrwiennej i zawałów serca. Wśród czynników ryzyka zawałów serca, kardiolodzy wymieniają miękką wodę, która występuje w wielu rejonach naszego kraju. Picie wody mineralnej poprawia sytuację. Udowodniono, że ludzie pijący twardą, źródlaną wodę nie przybywają na wadze, mimo spożywania tłuszczów nasyconych. Jony wapnia i magnezu tworzą z tłuszczami, w przewodzie pokarmowym, nierozpuszczalne mydła wydalane na zewnątrz.
Wśród mikroelementów zawartych w naszej wodzie mineralnej należy wymienić również: żelazo, sód, lit, chlor, cynk, miedź, krzem, arsen. Są to składniki, których obecność jest niezbędna do prawidłowej funkcji organizmu, natomiast niedobór prowadzi do schorzeń sprawiających często trudności diagnostyczne i lecznicze.
Osoby stosujące Wielką Pieniawę jako pomoc w dolegliwościach przewodu pokarmowego, powinny ją pić powoli, przez rurkę, na pusty żołądek, najlepiej spacerując: ok. 1 godz. przed jedzeniem - przy większości schorzeń - lub ok. 1,5 godz. po jedzeniu - przy obniżonej kwasocie żołądka. Polecamy ją jednak wszystkim, zarówno dorosłym jak i dzieciom, jako smaczną wodę mineralną codziennego użytku, która gasi pragnienie oraz dostarcza naszemu organizmowi mikroelementy ważne dla zdrowia i zachowania dobrej kondycji.
cos byc musi do cholery za zakretem;)