Strona 1 z 1

Nutridrink po raz kolejny

: 15 cze 2015, 17:17
autor: lukaszCrohn
Szanowni forumowicze. Wiem że temat nutridrinków jest już zasadniczo wyczerpany, skorzystałem z opcji SZUKAJ ale przebrnąć przez tyle błądzących wątków na forum by wyłapać informacje których szukam jest strasznie trudno.

Mam zatem pytanie: Czy stosowanie nutridrinków w okresie zaostrzenia, jako główny element diety (tzn picie powiedzmy 4 dziennie i jakiś jeden posiłek w ciągu dnia) to głupi pomysł?


Powiem tylko że od chwili zdiagnozowania u mnie Crohna mija już 40 dzień i jako takich bóli nie mam ale dalsze badania wykazały zaostrzenie choroby, zajęcie również części jelita grubego i zaobserwowałem książkowe objawy zaostrzenia, nie będę ich wymieniał bo każdy dobrze wie.
Staram się jeść jak najdelikatniej, duszone delikatne mięso, zero wzdymających warzyw itp ale nie widzę żeby szło ku lepszemu.

Re: Nutridrink po raz kolejny

: 15 cze 2015, 17:53
autor: kalka_96
lukaszCrohn pisze:y stosowanie nutridrinków w okresie zaostrzenia, jako główny element diety (tzn picie powiedzmy 4 dziennie i jakiś jeden posiłek w ciągu dnia) to głupi pomysł?
To dobry pomysł, tylko, że nie możesz robić w ten sposób że np 4 dziennie i jeden posiłek w ciągu dnia.
W czasie zaostrzeń można przejść na leczenie żywieniowe (dojelitowe/doustne), czyli pić preparaty odżywcze typu nutridrink przez parę tygodni, stopniowo wyłączając z diety pokarmy stałe a potem po jakimś czasie znów stopniowo je włączając.
Nie ma rzetelnych badań dotyczących wpływu ŻD na osoby dorosłe chore na CD (Mamciu, jeśli się mylę to proszę- popraw mnie) ale wiem, że u dzieci z CD całkowite/wyłączne leczenie żywieniowe dojelitowe pomaga uspokoić stan zapalny, czasem efekt jest też bardzo porównywalny do włączenie sterydoterpii w celu indukcji remisji.

Najlepiej będzie, kiedy dietetyk obliczy Ci Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne i na tej podstawie powie ile nutridrinków musiałbyś wypić w ciągu dnia. Niektórzy nie dają rady niestety wypić takiej ilości i wtedy konieczne jest założenie zgłębnika/sondy przez nos do żołądka, dwunastnicy lub jelita i przez to podawane są takie preparaty.

Z doświadczenie powiem Ci, że to działa :D Mnie uchroniło przed skalpelem, pożegnałam się z wiecznym niedożywieniem, a badania były z tygodnia na tydzień coraz lepsze.

Moim zdaniem, to że jeszcze nie jest to potwierdzone u osób dorosłych to tylko kwestia czasu. Problem może leżeć też w tym, ze dorośli ze względu na pracę, osobiste przekonania itd nie zawsze dają sobie włożyć rurkę do nosa, albo nie zawsze potrafią zrezygnować z jedzenia. Bo to tak naprawdę kwestia samodyscypliny i własnej, mega silnej woli ;)

Re: Nutridrink po raz kolejny

: 15 cze 2015, 18:57
autor: patkaas
lukaszCrohn, jeśli masz potwierdzonego już Crohna, to zmień sobie w profilu chorobę na CD :) co do nutridrinków, to oczywiście ich picie jest jak najbardziej rozsądne, ale lepiej żeby ktoś kto się na tym zna ustalił ile ich pić dziennie łącznie z tym posiłkiem, żeby dostarczać odpowiednią ilość kalorii :)

Re: Nutridrink po raz kolejny

: 15 cze 2015, 19:17
autor: Maatylda
kalka_96 pisze:Najlepiej będzie, kiedy dietetyk obliczy Ci Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne
patkaas pisze:lepiej żeby ktoś kto się na tym zna ustalił ile ich pić dziennie łącznie z tym posiłkiem, żeby dostarczać odpowiednią ilość kalorii
kalorii, ale również mega ważnych witamin i minerałów, przynajmniej tych najważniejszych.

Re: Nutridrink po raz kolejny

: 15 cze 2015, 19:26
autor: kalka_96
i ustali jaki rodzaj najlepiej pić. bo jest tego mnóstwo i można naprawdę fajnie dobrać ilość błonnika, białka, węglowodanów itp

Re: Nutridrink po raz kolejny

: 15 cze 2015, 20:44
autor: Anette28