II grupa inwalidzctwa

Tu piszemy o wszystkim, co dotyczy: rent, orzeczeń o niepełnosprawności, odliczeń za leki i dofinansowań do sanatoriów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kasia88
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: śląskie
Kontakt:

II grupa inwalidzctwa

Post autor: kasia88 » 17 mar 2006, 01:08

od ponad 3 lat mam II grupe ale tak na prawde z zadnych przywilejow nie korzystam ;/ wiem juz ze moge odpisywac czesc pieniedzy za leki, z busami w tym miesiacu dowiedzialam sie ze nalezy mi sie do 18 roku w moim miescie, a czy robiac teraz prawo jazdy moge odpisac czesc za kurs? (robie standardowy kurs) , wyczytalam tu jeszcze ze moge dostac dofinansowanie na turnus rechabitacyjny , czy sa jakies przywileje o ktorych nie wiem(tzn tu nie wspomnialam) . O rade prosze Pani Jole bo widze ze ona sie specjalizuje w tej dziedzinie
"Kobieta nie słowami mówi prawdę, lecz ciałem."

Szaraja
Specjalista ds. Porad Prawnych
Choroba: CD u dziecka
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Re: II grupa inwalidzctwa

Post autor: Szaraja » 17 mar 2006, 19:53

Kasia jesli uczysz się , to np. mogłabys dostać dofinansowanie do komputera - dowiesz sie w PCPR w swojej miejscowości. Jeśli nie ma cię czesto w szkole to popros o zaswidczenie ze tak jest a komputer wspomoże np. proces dydaktyczny.
Nie wiem do końca jak jest z rentą socjalną. do tego jest potrzeban niezdolność do pracy powstała przed 18 rokiem życia. Więcej na ten temat wie Jola.
Szaraja
Chwała tym którzy stworzyli to forum. a dla wszystkich którzy piszą wielkie dzięki

Gośka
Początkujący ✽✽
województwo: małopolskie
Kontakt:

Post autor: Gośka » 17 mar 2006, 20:07

Cholewka! O ile wiem Jola teraz będzie miała kłopot z odpowiedzią bo ma utrudniony dostęp do komp.Ale pewnie odpowie za kilka dni jak tylko znajdzie trochę czasu..Trzeba narazie dobrze poczytać na forum tam było sporo na ten temat. Jak znajdę to podam linki.

Gośka
Początkujący ✽✽
województwo: małopolskie
Kontakt:

Post autor: Gośka » 17 mar 2006, 20:12

Awatar użytkownika
kasia88
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: kasia88 » 19 mar 2006, 00:46

Och ! bardzo dziekuje za informacje :) mam w tym roku indywidualny tok nauczania wiec moze faktycznie da sie cos zdzialac, poczekam jeszcze na post od Pani Joli i powiem Mamuśce żeby podzwoniła i sie szczegółów dowiedziala ;] bo sprzet by sie faktycznie przydal

Szaraja
Kontakt:

Post autor: Szaraja » 19 mar 2006, 09:39

Na nic nie czekaj , tylko idz sama , albo Twoja Mama do PCPR. Dofinansowanie wynosi do 4000 zł- tyle otrzymała koleżanka dla dziecka niedosłyszącego , ale uczącego się normalnie w szkole.
Szaraja
Chwała tym którzy stworzyli to forum. a dla wszystkich którzy piszą wielkie dzięki

justysia
Debiutant ✽

Post autor: justysia » 29 mar 2006, 20:37

Cześć

Tak sobie teraz uświadomiłam, że robiąc w zeszłym roku kurs wolontariatu (organizowany przez PFRON) miałam też wykład związany właśnie z grupami niep.- przywilejami itp. i wygrzebałam materiały żeby to sprawdzić bo sama też zamierzam się starać o grupę więc mnie to ciekawi. Zresztą to bardzo dowciapne jest, że robię kurs żeby się opiekować niepełnosprawnymi a teraz to ja potrzebuję opieki - heh :roll:

No i tak wyczytałam, że przysługują :

* ulgi na przejazdy PKP i PKS dla osoby niepełnosprawnej i jej opiekuna. (I tutaj nie wiem czy opiekun też wchodzi przy II grupie, podobno tak powinno być ale nie wiem jak na to patrzą - a nie powiem, interesuje mnie to)

* bezpłatne przejazdy komunikacją miejską wraz ze wskazanym przez siebie opiekunem. (No i znowu ten sam problem). A poza tym z tego co się orientuję to w niektórych regionach Polski przy II grupie faktycznie są te przejazdy bezpłatne (przynajmniej do, któregoś tam roku życia), a w niektórych tylko ulgowe. Ty jesteś ze Śląska ale nie wiem skąd konkretnie - więc może dotyczy to KZK GOP. Tam można się dowiedzieś, że mamy tylko ulgowe. Kurs robiłam w Katowicach i pani mówiła o bezpłatnych a tu chyba jednak kicha :(

* oczywiście karta parkingowa, która upoważnia do nieprzestrzegania, niektórych znaków

* odliczanie leków - to już wiesz

* odliczanie wydatków na cele rehabilitacyjne (m.in. ryczałtowe na samochód i opiekuna) ...O samochodzie już wiemy a co do tego opiekuna to na chłopski rozum wydaje mi się, że może chodzić o wydatki na pielęgniarkę, psa przewodnika itp. Ale nie mam zielonego pojęcia na czym to tak faktycznie polega a z chęcią bym się dowiedziała :wink: Myślę jednak, że nas to może nie dotyczyć.

* bezpłatne usługi doręczania listów, paczek i przekazów pocztowych bezpośrednio do domu. - To też się może przydać czasami :wink:

* zwolnienie z opłaty abonamentowej za radio i telewizję. - Też fajnie.

* rabaty na usługi telekomunikacyjne (przyłączenie do sieci i abonament) - także w sieciach komórkowych. - I to też mnie interesuje bo nie dowiadywałam się i nie wiem na jakiej zasadzie to działa.

* no i wszelkiego rodzaju dofinansowania : komputer, turnusy itp.

Ps. Podkreślam, że to było aktualne w zeszłym roku a ja na bierząco z tym nie jestem więc nie wiem czy już czegoś nie zmienili.

Ps2. Co do prawa jazdy to sama się tym interesuję bo chciałabym zrobić (tylko, że od razu 2 kategorie), no i absolutnie nie mam szans na zebranie kasy ... A to drogie jest cholernie :evil:

Troszkę wypociłam i mam nadzieję, że może coś z tego komuś się przyda ... W końcu bardzo się starałam :oops: :mrgreen:

Pozdrawiam :D
W życiu piękne są tylko chwile... A najpiękniejsze są te spędzone z tymi, których kochamy

Szaraja
Kontakt:

Post autor: Szaraja » 29 mar 2006, 21:02

Proponuje wycieczke do PCPR i dopytanie się , czy jest mozliwość uzyskania dofinansowania na kurs prawa jazdy. Jeśli nie tam to może w Urzędie Pracy będą środki na dokształacanie osób niepełnosprawnych. Być może mając np. od potencjalnego pracodawcy, że po zrobieniu prawa jazdy masz szansę na pracę, mozliwa bedie taka dotacja. Zaznaczam, że są to tylko moje dywagacje , a nie pewna wiedza.
Jesli chodzi o odpis na opiekuna to moga skorzystać z tego osoby niewidome mające I lub II grupę, albo osoby z niepełnosprawnością ruchu z II grupa. Ale trzeba pamiętać, że należy wskazać osobę której się zapłaciło najlepiej studenta, bez dochodów.
Na razie tyle 8)
Szaraja

Awatar użytkownika
kasia88
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: kasia88 » 29 mar 2006, 22:43

BARDZO DZIEKUJE!

Mam pytanie , czy dotyczy każej osoby z II grupa czy tylko tych z problemami ruchowymi?
* bezpłatne usługi doręczania listów, paczek i przekazów pocztowych bezpośrednio do domu. - To też się może przydać czasami
A to mi się zdawało że dotyczy tylko niewidomej lub niesłyszącej osoby bo jescze mnie śmieszyło że niwidoma może sobie tv poogladac a radio polsuchac nieslyszaca
justysia pisze:* zwolnienie z opłaty abonamentowej za radio i telewizję. - Też fajnie.

A co do prawa jazdy to w mojej grupie kursantów są trzy osoby z problemami ruchowymi i zdają jako niepełsnosprawni(specjalny woz itp) i oni moga odliczyc kurs od podatku (nie wiem ile %) ja zapisałam się jako zdrowa :D bo taki kurs(dla niepelnosprawnych) jest droszy o 500 zloty;/ trzeba byloby sie dowiedziec ile mozna odpisac bo moze wyszloby taniej w co watpie

Misia

Post autor: Misia » 29 mar 2006, 22:49

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Awatar użytkownika
kasia88
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: kasia88 » 30 mar 2006, 00:52

Taki kraj :/ a najlepsze jest to że bardzo mało jest szkół przystosowanych dla osób niepełnosprawnych, dużo ludzi musi dojeżdżać (niektórzy ponad 4 godziny) :?

justysia
Debiutant ✽

Post autor: justysia » 30 mar 2006, 03:37

Szaraja pisze:Jesli chodzi o odpis na opiekuna to moga skorzystać z tego osoby niewidome mające I lub II grupę, albo osoby z niepełnosprawnością ruchu z II grupa.

Tak też myślałam

kasia88 pisze:Mam pytanie , czy dotyczy każej osoby z II grupa czy tylko tych z problemami ruchowymi?
Cytat:
* bezpłatne usługi doręczania listów, paczek i przekazów pocztowych bezpośrednio do domu. - To też się może przydać czasami
Z tego co tam mam napisane wywnioskowałam, że ogólnie ale głowy za to nie dam - chyba się kiedyś jak będę miała siłę pozbieram i pochodzę popytać.

kasia88 pisze:A to mi się zdawało że dotyczy tylko niewidomej lub niesłyszącej osoby bo jescze mnie śmieszyło że niwidoma może sobie tv poogladac a radio polsuchac nieslyszaca
justysia napisał/a:
* zwolnienie z opłaty abonamentowej za radio i telewizję. - Też fajnie.
To tym bardziej powinno dotyczyć wszystkich grup jak i osób starszych. Czyli wychodzi na to, że tylko młodzi i zdrowi muszą za to płacić :)

A co do prawa jazdy to ja i tak narazie nie mogę sobie na taką przyjemność pozwolić :( A poza tym to nie mamy nawet ani samochodu ani motoru, i z tym też będzie ciężko - heh...

pozdrawiam
W życiu piękne są tylko chwile... A najpiękniejsze są te spędzone z tymi, których kochamy

Awatar użytkownika
kasia88
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: kasia88 » 30 mar 2006, 19:08

Dziekuje za informacje jak coś sie dowiem w sprawie tego abonamentu to napisze :)
A co prawo jazdy to ja zbieram na autko (wysprzedaje wszytko co się da z domu na allegro) a w wakacje pojade do niemiec i kupie jakieś niedrogie :) jak uzbieram kase oczywiście :P

ODPOWIEDZ

Wróć do „Porady Prawne”