CU/CD a sport

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
funia
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Re: CU/CD a sport

Post autor: funia » 20 wrz 2006, 21:39

a ja od 2 tygodni chodze regularnie na cardio
i czuje sie fantastycznie! jelita czuja sie ok, ja tez coraz lepiej, bo bylam zdechlak

Awatar użytkownika
niunia
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: niunia » 21 wrz 2006, 14:54

a mi szybkie chodzenie sprawia problemy, każdy zły ruch odczuwam bólem jelit więc nie mogę nic robić, a własnie chciałam się zapisać na aerobik :(

Awatar użytkownika
K8
Debiutant ✽
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: K8 » 21 wrz 2006, 17:17

Mi wysiłek fizyczny sprawia troche problemów.... Jeszcze niedawno nie miałam zwolnienia z ciężkich ćwiczeń na w-fie i miałam problemy z nauczycielką.... ;/ cały czas powtarzała mi "Kaśka szybciej biegaj ..." :razz: a jak mówiłam że nie moge bo jest mi słabo to mi odpowiadała że najlepiej wszystko wytłumaczyć chorobą jelitek(jakby to przeziębienie było :wink: ).... ach ci nauczyciele :lol: jeszcze tylko do maja i koniec problemów :wink:
Hakuna Matata ;)

1beata
Debiutant ✽

Schorzenia jelit a uprawianie sportu

Post autor: 1beata » 16 lis 2006, 11:26

Jestem początkująca w chorobie. Wstępna diagnoza - CU została postawiona w poniedziałek. W przyszłym tygodniu mam kolonoskopię. Do tej pory bardzo czynnie uprawiałam sporty - 5 razy w tygodniu jeżdżę konno, dwa razy w tygodniu joga. Od poniedziałku zaczęłam brać leki, które spowodowały silne bóle brzucha, nudności, poczucie rozpierania od środka. Na razie leki odstawiłam - do czasu zebrania wyników wszystkich badań i ponownej konsultacji z lekarzem - mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu.

Czy są jakieś przeciwskazania do uprawiania czynnego sportu w czasie choroby lub na którymś jej etapie? Czy kierować się przy tym wyłącznie aktualnym samopoczuciem? No i czy leki zawsze dają takie boleści i objawy? W moim przypadku zaczęłam terapię od Sulfasalazinu (4 x 2 tabl.) Controloca i Dusfalalinu.

[ Komentarz dodany przez: tom-as: 17-11-2006 ]
Scaliłem temat Schorzenia jelit a uprawianie sportu z istniejącym już wcześcniej CU/CD a sport
Ostatnio zmieniony 17 lis 2006, 20:37 przez 1beata, łącznie zmieniany 1 raz.

1beata
Debiutant ✽

Post autor: 1beata » 16 lis 2006, 14:23

Wydaje mi się, że jest to związane z lekami, ponieważ ból brzucha pojawił się po godzinie od przyjęcia pierwszej dawki, a nudności wieczorem. Wcześniej takich objawów w ogóle nie miałam i poza biegunkami i krwawieniem z jelit nie odczuwałam większego dyskomfortu. Na razie moja choroba ma przebieg dość łagodny i raczej przypomina opisywane przez Was okresy remisji. A leki odstawiłam, ponieważ jestem jeszcze na etapie diagnozowania i w zasadzie nie mam lekarza prowadzącego. Wstępną diagnozę postawił lekarz pierwszego kontaku zaznaczając, że po przeprowadzeniu badań skieruje mnie do poradni specjalizującej się w tego typu schorzeniach.

A wracając do sportu... czyli nie słyszałeś o przeciwskazaniach? Bo gdzieś wyczytałam, że wysiłek fizyczny może prowadzić do powikłań. I wręcz zalecane jest polegiwanie... No, ale to może jak przy zalecanej diecie - każdy mówi co innego...

Awatar użytkownika
madziula
Aktywny ✽✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: -- poza Polską --
Kontakt:

Post autor: madziula » 16 lis 2006, 16:11

co do sportu to zalezy od wielu rzeczy- tak jak napisal Torvik. Ja czuje sie gorzej, gdy intensywnie cwicze- np. bieganie. Ale sport jest dla mnie bardzo wazny i nie wyobrazam sobie zrezygnowania z niego. tez jezdze konno, a takze trenuje siatkowke... no i dochodza jeszcze 3 godzinki wuefu :) pozdrawiam i zycze pomyslnej diagnozy
kokodżambo i do przodu
podejrzenie choroby Crohna

Awatar użytkownika
jaryszek
Aktywny ✽✽✽
województwo: dolnośląskie
Kontakt:

Post autor: jaryszek » 16 lis 2006, 17:28

Ja gram w pilke nozna na hali teraz przez zime i w lidze halowki w mojej miescinie. Sport pomaga mi sie "rozladowac" i w ogole nie wyobrazam sobie bez niego normalnie funkcjonowac :mrgreen:

Tylko zawsze przed meczami ligowymi jak i przed zwyklymi treningami a nawet przed wfem zwieksza mi sie ilosc wyproznien :oops: Nie wiem czemu , to jakies psychiczne jest :neutral: Na szczescie tylko przed wysilkiem tak mam , w trakcie jego i po nim wszystko jest ok :wink:
Ostatnio zmieniony 16 lis 2006, 17:36 przez jaryszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Chroba:CU, Stan:zaostrzenie Leki: Asamax 500mg(3x2), Metypred 32mg, Calperos 1000mg,azathrioprine 50mg(1x2),Waga/Wzrost:50/171 Brak typowej remisji od 4 lat /Jestem pacjentem prof. Paradowskiego we Wrocławiu.

Co nas nie zabije, to nas wzmocni...

nika
Początkujący ✽✽
województwo: -- poza Polską --

Post autor: nika » 16 lis 2006, 18:14

Ja zawsze uprawialam dosc duzo sportu, biegi, gimnastyka troszke silowni
Przy zaostrzeniu jedynym sportem jaki uprawiam jest pelzniecie z przeszkodami do :wc: :cry:

Kiedy jest lepiej, biegi, ginastyka, jezda na rowerze, niestety z silowni nici.

Ale zdaje mi sie, ze reakcja na wysilek fizyczny u kazdego chorego jest inna.
Zycie nie jest, ani gorsze, ani lepsze od naszych marzen, jest tylko zupelnie inne.
William Szekspir

Awatar użytkownika
Mol
Początkujący ✽✽
województwo: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Post autor: Mol » 16 lis 2006, 18:20

Mysle, ze w czasie remisji nic zlego nie powinno sie dziac. Ja w kazdym badz razie zadnych negatywnych skutkow nie odczulem. Wrecz odwrotnie - sport pomaga sie odprezyc, jak co nieco wypocisz to od razu czujesz sie lepiej.

W czasie zaostrzenia raczej sobie odpuszczalem wysilek - nie mialem na to ani sily, ani ochoty. Ale sprobowac mozna. :wink:
Obrazek

Awatar użytkownika
Kamil
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: Kamil » 16 lis 2006, 22:03

Ja uprawiam sport(jeśli można tak powiedzieć, bo robie to w pełni amatorsko) i jak narazie nie sprawia mi to żadnych kłopotów. Głównie chodzi o pływanie, bo bieganie narazie zarzuciłem ale tylk z powodu lenistwa i braku czasu(w dkładnie tej kolejności), ale mam nadzieje do tego wrócić. Jeśli chodzi o bóle, to mam to za każdym razem kiedy biore jakiś nowy lek, ale po paru dniach przechodzi.

Awatar użytkownika
jaryszek
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: jaryszek » 17 lis 2006, 14:39

Zeno to bardzo prawdopodobne, tak masz racje. Ale czemu chce byc taki ambitny to chyba moja natura :wink:
Chroba:CU, Stan:zaostrzenie Leki: Asamax 500mg(3x2), Metypred 32mg, Calperos 1000mg,azathrioprine 50mg(1x2),Waga/Wzrost:50/171 Brak typowej remisji od 4 lat /Jestem pacjentem prof. Paradowskiego we Wrocławiu.

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿
województwo: śląskie

Post autor: tom-as » 17 lis 2006, 14:47

podobny temat... o ile nie ten sam.... http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.php?t=1579

czytajciesz :)

Awatar użytkownika
jaryszek
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: jaryszek » 17 lis 2006, 18:20

a znajdzieciesz :mrgreen:

Ale czasami dobrze jest odgrzac takie tematy zeby byly bardziej aktualne :wink:

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿
województwo: śląskie

Post autor: tom-as » 17 lis 2006, 18:22

jaryszek pisze:Ale czasami dobrze jest odgrzac takie tematy zeby byly bardziej aktualne :wink:
to trzeba bylo odgrzewać tamtego kotleta... a tu nowy powstał.... i klops - dwa kotlety ;|

:)

Awatar użytkownika
Shima
Doświadczony ❃
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Shima » 17 lis 2006, 20:18

tom-as pisze: to trzeba bylo odgrzewać tamtego kotleta... a tu nowy powstał.... i klops - dwa kotlety ;|
OT
Mistrzu...to może da sie coś z tym fantem zrobić..jakos połączyć albo cuś :)
Zawsze służę rozmową [you] :)
Choroba:CD, astma, alergia, łuszczyca, ginekologiczne powikłania w trakcie leczenia immunosupresyjnego, podobno przebyta gruźlica jelit Stan:Lewostronna hemikolektomia,resekcja zwężenia w miejscu zespolenia i jeszcze dodatkowych kawałków jelit, zaostrzenie Leki:asamax3x1000mg,helicid2x1, metotreksat i parę innych paskudztw Waga/wzrost 99/173

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasza Aktywność”