Strona 1 z 1

Stomia a aktywność fizyczna

: 09 sie 2013, 18:19
autor: Noire
Stomię mam od 21 maja tego roku. I w związku z tym mam pytanie. Po jakim czasie od operacji mogę zacząć ćwiczyć? Chodzi mi tu o jakieś różne ćwiczenia typu skłony, rowerki itp. I w ogóle jak to jest z tą aktywnością fizyczną po operacji. Bo moi rodzice do tej pory nie pozwalają mi wsiąść nawet na rower :(

Re: Stomia a aktywność fizyczna

: 09 sie 2013, 18:47
autor: Raysha
Jeśli sie dobrze czujesz, to nie ma żadnych przeciwwskazań.
Zacznij stopniowo i nie szarżuj, by zobaczyć swoja wytrzymałość fizyczną. Potem stopniowo zwiększaj.

Sama kokszę na rowerku stacjonarnym i hantelkami.

Re: Stomia a aktywność fizyczna

: 09 sie 2013, 23:48
autor: Orzelek
Noire

Od momentu wyłonienia stomii minęło już trochę czasu. Z całą pewnością możesz być aktywna fizycznie. Nie ma przeciwskazań dla rowerów, biegania, fitnessu itp.. Zakazane są raczej ćwiczenia siłowe z dużym obciążeniem.

Re: Stomia a aktywność fizyczna

: 10 sie 2013, 15:08
autor: Raysha
Dlaczego nie można ćwiczyć mięśnie brzucha? Stomia wypadnie?

Ja kiedyś ćwiczyłam trochę mięśnie brzucha, i bardziej to był dyskomfort, że jak się za bardzo przeforsowałam + pot, to mi sie czasem worek odklejał, nic sie stomii nie działo.

Re: Stomia a aktywność fizyczna

: 11 sie 2013, 12:22
autor: Noire
Corleone pisze:Ja śmigałem na rowerze już jakieś 2 miesiące po operacji
To jeszcze trzeba przekonać tatusia żeby mi rowerek napompował :twisted: Nie mam pompki i tata zawsze czym tam pompuje (nie pamiętam jak to coś się nazywa :razz:), a boje się, że jak to wezmę do ręki to już nie będzie się nadawało do użytku :wink: W końcu ma się ten talent :wink:

Re: Stomia a aktywność fizyczna

: 12 wrz 2014, 15:21
autor: sylunia80
Raysha pisze:Dlaczego nie można ćwiczyć mięśnie brzucha? Stomia wypadnie?
Jest ryzyko przepukliny stomijnej lub okołostomijnej

Re: Stomia a aktywność fizyczna

: 12 wrz 2014, 20:35
autor: Mamcia
Zacytuję:
Przyczyn powstawania przepukliny okołostomijnej jest bardzo wiele. Zdaniem jednych autorytetów medycznych powstanie przepukliny okołostomijnej jest zjawiskiem nieuniknionym, gdy tymczasem zdaniem innych – częstotliwość występowania tego powikłania waha się... od 0% do 100%. Pewne jest tylko to, że przepuklina najczęściej pojawia się u pacjentów ze stałą kolostomią, znacznie rzadziej natomiast u osób z przetoką wyłonioną na jelicie cienkim (od 0,7% do 2,6%). Również w kwestii wyliczenia czynników sprzyjających powstawaniu przepukliny okołostomijnej zdania lekarzy są podzielone.
Część z nich uważa, że do najważniejszych przyczyn zalicza się zwiotczenie mięśni brzucha, spowodowane brakiem aktywności fizycznej lub podeszłym wiekiem. Inni natomiast twierdzą, że decydujące znaczenie mają nawykowe zaparcia, powiększające kanał stomijny.
Tu adres do całego artykułu
http://www.stomik.pl/download/porady_ch ... uklina.pdf
Wysiłek fizyczny z głową i obserwowanie swojego ciała nie szkodzi. Przesada szkodzi zawsze.

Re: Stomia a aktywność fizyczna

: 19 paź 2014, 14:04
autor: Młodszy
Ja ze stomią ćwiczę mięśnie brzucha i nie doskwiera mi żaden dyskomfort.Tymbardziej że nie trzeba się zginać w pół i uwierać stomii wystarczą krótkie ruchy ze spięciem brzucha gdyż mięśnie naszego brzucha pracują w krótkim zakresie.W zdrowym ciele zdrowy duch,STOMIA TO NIE CHOROBA!;)