ZUS

Dyskusje dotyczące starań o rent z tytułu niezdolności do pracy i rent socjalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Keymaker_2005
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: ZUS

Post autor: Keymaker_2005 » 11 sie 2009, 20:05

Witam !

1 czerwca przeszedłem operację resekcji jelita grubego i tymczasowego wyłonienia stomii wraz z uszyciem Poucha. Zamknięcie stomii miało mieć miejsce 31 sierpnia, jednak zakrzepica pokrzyżowała te plany. Już od dłuższego czasu zbieram się do tego, aby uzyskać jakieś granty z ZUSu, lecz pogubiłem się już w gąszczu przepisów, opinii i porad. Dlatego też chciałbym spytać jak wygląda prawidłowa ścieżka od początku w celu uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności w ZUSie i różnych świadczeń. Nie wie,. gdzie zrobić pierwszy krok.

Czy dobrze myślę, że powinienem wydrukować dwa papiery: jeden do wypełnienia dla lekarza, drugi dla siebie (wniosek o rentę) ? Wydaje mi się, że przysługuje mi prawo do renty socjalnej, jak i do dodatku pielęgnacyjnego. Prosiłbym o prawidłowe nakierowanie mnie.

Misia

Post autor: Misia » 11 sie 2009, 20:34

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Misia

Post autor: Misia » 12 sie 2009, 08:08

Awatar użytkownika
Keymaker_2005
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Keymaker_2005 » 12 sie 2009, 15:32

Zrobiłem najpierwsiejszy krok, wykorzystując do tego dzisiejszą wizytę w poradni stomijnej. Pojechałem do ZUS-u i tym razem dostałem odpowiednie papiery. Potem od razu do poradni i lekarz tam wypełnił zaświadczenie o zdrowiu. Teraz jeszcze muszę wypełnić wniosek o rentę, jednak mam jeszcze kilka pytań:

1. Poza tymi dwoma dokumentami muszę dołączyć kopie czy oryginały dokumentacji medycznej ?

2. Osobiście posiadam wypisy ze wszystkich wizyt w szpitalu. Wszystkie pochodzą ze Szpitala Bielańskiego, od oddziału pediatrycznego, przez gastrologiczny i chirurgi ogólnej, aż po chirurgię naczyniową. Do tego jeden wypis z SOR-u i jakieś świstki badań endoskopowych i histopatologicznych. Czy to wszystko zamieścić w papierach dla ZUS-u ?

3. Czy poza ww. dokumentami powinienem coś jeszcze załączyć ? Jakieś własne oświadczenie o stanie zdrowia ? Jakiś rodzaj listu motywacyjnego ? :roll:

Misia

Post autor: Misia » 12 sie 2009, 16:10

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 12 sie 2009, 21:40

Keymaker_2005 pisze:muszę dołączyć kopie czy oryginały dokumentacji medycznej ?
do wniosku zalanczasz ksero- orginaly chowasz w swoim sejfie na pozniejsze lata zawirowan !!
- ksero z dokumentacji poradni w ktorych sie leczyles - wg niektorych lekarzy jest wazna ciaglasc leczenia...(?) bez wzgl. na poradnie....
-im wiecej wypisow szpitalnych tym wieksze Twoje "szanse".
-rada na przyszlosc, z kazdym wnioskiem skladaj kolejne zaswiadczenia-wyniki badan itp. , ale z zastrzezeniem- to Ty je skladasz, i jesli dla Ciebie albo wg Ciebie nie sa dobre dla wyniku orzeczenia, lepiej ich nie skladaj !! ( po prostu w naszych chorobach przewleklych jest roznie, raz lepiej , raz gorzej, a czasem powiklania chorobowe zupelnie "gubia" wynik !!
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Keymaker_2005
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Keymaker_2005 » 14 sie 2009, 18:09

Byłem dziś w ZUS-ie, przekonany o bezbłędności papierów, jakie niosę. Ale oczywiście strona urzędnicza musiała mnie zrównać z ziemią... Wniosek i zaświadczenie w porządku, dokumentacja medyczna wzorowa, tylko brak zaświadczeń ze szkół ponadpodstawowych :O Szczękę zbierałem jeszcze poza ZUS-em, wchodząc do samochodu. Taka pierdoła przeszkodziła, kiedy to teraz dla mnie liczy się każdy dzień, coby zdążyć przed operacją...

Awatar użytkownika
Keymaker_2005
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Keymaker_2005 » 07 wrz 2009, 11:39

Dziś mijają trzy tygodnie od złożenia wniosku. Dzwonić do nich czy czekać cierpliwie ?

Awatar użytkownika
Keymaker_2005
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Keymaker_2005 » 08 wrz 2009, 22:56

Wczoraj zadzwoniłem w końcu, bo to dziwne było, że od trzech tygodni ani sygnału od nich. Jak się później okazało, tego samego dnia przyszedł również list wysłany 1-ego września. A sama komisja została ustalona na jutro :O Jestem ciekaw, czy mnie zdenerwują czy zadowolą. Mocne papiery - 5 wypisów, pozbawienie mojej osoby części "mnie", trwająca anemia i zakrzepica, do tego rokowania niepewne, a i termin drugiej operacji nieznany.

DAM RADĘ !!!

Awatar użytkownika
Emilo
Początkujący ✽✽
województwo: małopolskie
Kontakt:

Post autor: Emilo » 09 wrz 2009, 11:53

Dasz rade ja osobiście mam komisje po 2 latach pobierania renty na 15.09.2009 obecnie jestem na kserowaniu wszystkich papierkow od lekarzy nie mam tak mocnych papierow jak ty ale jestem dobrej myśli, zawsze wkoncu można sie odwołać.

A walczyć i tak trzeba o to co się nam należy wkońcu leczenie kosztuje to nie są tylko leki ale także dojazdy do lekarza płacenie za narkozy itd.

Życze powodzenia i daj znac :roll:

Awatar użytkownika
Keymaker_2005
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Keymaker_2005 » 09 wrz 2009, 18:36

Byłem, swoją rolę odwaliłem, oświadczenie i rentę zdobyłem. Dziwna sytuacja zachodzi... Nie wiem, czy mam się cieszyć czy smucić, że jestem uznawany publicznie za całkowicie niezdolnego do pracy. Co prawda tymczasowo do kolejnej komisji, ale jednak. Ja te pieniądze traktuję raczej jako rodzaj pocieszenia, a nie czysty i łatwy zarobek.

Orzecznik mówił, że jeżeli podejmę naukę na studiach, nawet przez internet, jak to planuję, to automatycznie zmniejsza to moje szanse na przedłużenie pobierania świadczenia, bo wg ZUSu zdolność do jakiejkolwiek formy nauki=zdolność do pracy :/

Może mi ktoś powiedzieć, co teraz należy zrobić, żeby uzyskać pomoc z program PFRONu "Student 2" ? Czesne będę musiał wypłacić z własnej kieszeni do końca przyszłego tygodnia, ale zwrot by się przydał, tak jak pieniądze na książki i inne pomoce naukowe. Zależy mi w chwili obecnej na czasie, ze względu na termin składania wniosków.

Misia

Post autor: Misia » 09 wrz 2009, 19:03

Awatar użytkownika
Keymaker_2005
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Keymaker_2005 » 10 wrz 2009, 19:38

Czy teraz, gdy uzyskałem orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, to mogę starać się o zasiłek/dodatek pielęgnacyjny (wybrać prawidłowe) ?

Misia

Post autor: Misia » 11 wrz 2009, 09:07

Misia

Post autor: Misia » 11 wrz 2009, 16:33

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orzecznictwo ZUS”