ZUS

Dyskusje dotyczące starań o rent z tytułu niezdolności do pracy i rent socjalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Shima
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Kontakt:

Re: ZUS

Post autor: Shima » 26 sty 2009, 09:45

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]
A ja owszem..i to osobiście znam takie osoby.

Dostawały rentę na na pół roku, a przy końcówce był "przymusowy" wyjazd do sanatorium.
Ostatnio zmieniony 26 sty 2009, 11:04 przez Shima, łącznie zmieniany 2 razy.
Zawsze służę rozmową [you] :)
Choroba:CD, astma, alergia, łuszczyca, ginekologiczne powikłania w trakcie leczenia immunosupresyjnego, podobno przebyta gruźlica jelit Stan:Lewostronna hemikolektomia,resekcja zwężenia w miejscu zespolenia i jeszcze dodatkowych kawałków jelit, zaostrzenie Leki:asamax3x1000mg,helicid2x1, metotreksat i parę innych paskudztw Waga/wzrost 99/173

Awatar użytkownika
Shadowka
Doświadczony ❃
Choroba: CU
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Shadowka » 03 lut 2009, 23:06

Żabusiu bez nerwów napisałam to bo dokładnie w ten sposób wypowiedziała się kiedyś Pani z ZUSu w TV, że nie zdrowe jest dawać rentę na stałe bo w dzisiejszych czasach nigdy nie wiadomo czy nie wymyślą leku cud na wszystko. To takie troszkę moje przekomarzanie się z nietrafnymi wypowiedziami w TV.

Żabusiu teoretycznie tak to wygląda, jednak praktycznie wygląda to tak, że ktoś składa sprawę do sądu i ten ktoś jest wysyłany po opinię lekarską ,często jest to lekarz który z chorobą ma niewiele wspólnego (radek z złamaną ręką był u ginekologa, internisty). Przepychanka trwa w najlepsze , aż w końcu powiedzmy sąd daje dezycję pozytywną dla naszego ktosia, wtedy, gdy po raz kolejny kończy się renta i idzie na komisję z ZUSu i pan na komisji patrzy ooo tutaj jest decyzja sądu to przecież nie będziemy dyskutować. Bo w praktyce doskonale wie, że ten ktoś musiał mieć dobre argumenty i ten nasz czynnik ludzki czyli ocena nie do końca zawsze obiektywna jest troszkę przyhamowana bo jest już coś co wygląda poważnie wyrok sądu.
Ja piszę to na podstawie naszego przypadku. Jednak trochę nasze sądy respektu czasem budzą, szczególnie po długiej walce.

przykład z pierwsze ręki, mój Radek, renta na 6 miesięcy i zsyłka do sanatorium w ostatnim miesiącu kiedy możliwe jest składanie papierów o przedłużenie renty ;)
Żabusiu wszystkie praktyki są dozwolone, naprawdę :)
I nie chodzi tutaj o poprawę czyjegoś zdrowia bo niby w jaki sposób sanatorium przyśpieszy zrost złamania, to jest ok na rehabilitację po złamaniu (podaję nasz przykład) po prostu chodzi o zabranie czasu na złożenie papierów :)
Pozdrawiam
Shadi

"nie szukałam doskonałości - sama przyszła "

Obrazek

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 03 lut 2009, 23:38

Shadowka pisze:nie zdrowe jest dawać rentę na stałe bo w dzisiejszych czasach nigdy nie wiadomo czy nie wymyślą leku
wlasnie tak mi odpowiadano na komisjach, dodajac, ze to w moim interesie,bo jesli sie pogorszy to zmienia mi stopien renty.
Shadowka pisze:Żabusiu wszystkie praktyki są dozwolone, naprawdę
I nie chodzi tutaj o poprawę czyjegoś zdrowia bo niby w jaki sposób sanatorium przyśpieszy zrost złamania, to jest ok na rehabilitację po złamaniu (podaję nasz przykład) po prostu chodzi o zabranie czasu na złożenie papierów
i tak i nie, bo ZUS wysyla przypomnienie o skladaniu wniosku na 90 dni wczesniej.
Problemem jest to, ze zeby zebrac wszystkie opinie lekarskie to trzeba miec terminy do lekarza, a z tym juz jest roznie, a przeciez ZUS wymaga opinie z ostatnich 30 dni.
Inna sprawa, to pobyty szpitalne i wyjazdy na poszpitalne sanatoria, czy w ramach NFZ gdzie czeka sie na skierowanie 16 miesiecy,zeby zalatwic papiery, trzeba sie wypisac z szpitala i zrezygnowac z sanatorium (to akurat o mnie).
Ech...zycie..kocham Cie zycie...

A tak z zycia, to kiedys wyladowalem w szpitalu po komisji,a przez 25 dni nie dostalem orzeczenia, wiec dzwonilem do kierowniczki orzecznikow jak to bedzie i kto zaplaci za szpital, bo moj termin renty akurat minal,nie moja wina ze ZUS czekal z decyzja, a ja sie rozchorowalem.Za 2 dni dostalem decyzje o rencie.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Shadowka
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: Shadowka » 04 lut 2009, 20:32

Żabusiu po ginekologu walka jeszcze była ostra bo ginekolog napisał, nie tak jakbyśmy chcieli ,znaczy niezgodnie, potem w końcu zapukaliśmy do ortopedy :)

jasne, trzeba po prostu być krok przed nimi, ale fakt faktem ,że to jest swego czasu utrudnianie w całej tej zabawie i walce, ale każdy walczy o swoje w ekonomi nie ma litości..można by o tym wszystkim książkę napisać ;)
Pozdrawiam
Shadi

Obrazek

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 05 lut 2009, 12:41

pomijajac fakty oczywiste o ktorych tu piszemy i zgadzamy sie, dla mnie to taka troche wojna z urzednikami walczacymi o swoje miejsca pracy.
Orzecznik w ZUS to tez urzednik choc lekarz, im wiecej da krotkich terminow rent, tym wiecej bedzie klientow na renty ( w sensie szybciej delikwent wroci na ponowna komisje) czyli orzecznicy maja prace, urzednicy to obslugujacy itp.Odmowa renty to takze iles stanowisk zwiazanych z tym...Sprawa, czy rente przyznac czy nie przenosi sie na inne plaszczyzny, majace malo wspolnego z rzeczywistym stanem zdrowia i to co pisze Zabusia, czyli wymuszaniem przez ZUS powrotami do pracy rencistow.Moze i dobrze, bo dla wielu praca jest terapia, tyle, ze u mnie w oddziale jakos sie tak utarlo, ze jak ktos ma w wniosku ze pracuje, to jego szanse na powowna rente zmniejszaja sie conajmniej o wiele.
Z kolei wymagane ciagle nowe "papiery" na komisje wymuszaja ciagle bieganie po lekarzach, ktorzy zamiast leczyc, wypisuja nam papiery, a i jest tak, ze czesto "rencisci" chetniej klada sie na oddzialach szpitalnych by miec "papier" niz to potrzeba, przeciez umiemy sobie radzic nawet w ostrych zaostrzeniach. Pomijam fakt czasookresu spedzanego w szptalach, bo i szpital ma kase z takich przypadkow, odpowiednia ilosc dni trzeba spedzic zgodnie z procedurami.Znam szpitale, ktore dzialaja wiecej jak sanatorium niz lecznice.
Slowem to takie, naciagane wszystko, gra z ZUS w chowanego i glupiego.
Wszyscy wiedza o co chodzi, a chodzi o pieniadze i miejsca pracy i stanowiska.
Rencista jest w tym kółku tylko potrzebnym trybikiem napedzajacym ten caly interes, a jak przyjdzie kryzys, to nam troszeczke rente obniza, a juz napewno niezwaloryzuja, a urzednicy, coz, tak jak to w sejmie u poslow, ustawa reguluje podwyzki i im sie naleza.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Shadowka
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: Shadowka » 23 lut 2009, 23:58

to tak w ramach ciekawostki ;d
Radek u orzecznika ZUS ze złamaną ręką nie zastał w ubiegłą środę chirurga ortopedy tylko chirurga ogólnego-onkologa :D
Dostarczając trzy papierki na których w wypisie z sanatorium jasno pisze brak poprawy, na drugim od lekarza brak poprawy i na trzecim trochę mniej jasno brak poprawy. Pan doktor napisał, że nie ma niezdolności do pracy na podstawie tego 3 papierka nie wspominając, że dostarczone były dwa inne :D
Aż prosi sie o odwołanie i komisję, ale o to chodzi byle się komuś nie chciało ;)

Już się cieszę jakie napiszę ładne odwołanie treściwe i w ogóle. Pominę fakt ,że doktor nawet nie widział zdjęcia bo o takie nie poporił i skąd wie, jaki jest stan jak nie ma żadnego wyniku badania. Tak się wyżalić chciałam na ten nasz ZUS.
Pozdrawiam
Shadi

Obrazek

Olimpijka

Post autor: Olimpijka » 24 lut 2009, 14:35

Mnie dzis kolezanki namowily zebym starala sie o rente. Oczywiscie pobralam wnioski z ZUSu, ale chyba babka dala mi nie takie jakich potrzebuje.
Rozumiem, ze moge sie ubiegac o rente socjalna i do tego jest potrzebny specjalny wniosek?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 24 lut 2009, 23:10

Olimpijka

Post autor: Olimpijka » 25 lut 2009, 11:24

Żabusia, dostalam taki w kilku czesciach, lekarz musi wypelniac i kazdy zaklad pracy, w ktorym pracowalam musi wypelnic ile zarabialam, ile urlopu wykorzystalam i jakiego itd.

obyty.z.cu, czytalam juz wlasnie i sie zastanawialam, czy ten wniosek przypadkiem nie powinien byc http://www.zus.pl/wai/pliki/formularze/renta_soc.pdf

Olimpijka

Post autor: Olimpijka » 25 lut 2009, 11:46

Żabusia, dziekuje.
Chyba naprawde zloze wniosek, przeciez nic nie trace, a sytuacja nie jest kolorowa i kazdy grosz sie przyda.

Olimpijka

Post autor: Olimpijka » 25 lut 2009, 12:05

Żabusia, od czasu rzutu nie pracuje, bo mnie zwolnili. Nie moge znalezc pracy, w dodatku ten kryzys. Nie sadze, ze teraz sa szanse na uzyskanie dobrze platnej pracy. W moim miescie ogolie dramat jesli chodzi o prace.
Studiuje zaocznie, wiadomo ze chce pracowac, ale nie wiem kiedy cos znajde :evil:

Olimpijka

Post autor: Olimpijka » 25 lut 2009, 12:20

Żabusia, nie mam przepracowanego roku.
Odbylam 8 miesiecy stazu, a na umowie o prace bylam w sumie 9,5 miesiaca, wiec z tego co wiem to normalna renta mi sie nie nalezy.

Olimpijka

Post autor: Olimpijka » 26 lut 2009, 15:54

Kochani jakie dokumenty dolaczyc do wniosku o rente socjalna? Wypisy, badania lekarskie, cos jeszcze?

Awatar użytkownika
flordeluna.08
Debiutant ✽
województwo: podkarpackie

Post autor: flordeluna.08 » 26 lut 2009, 16:15

doradzcie mi proszę czy starac sie o rentę: jestem studentką I roku, mam umiarkowany stopień niepełnosprawności, chorobe zdiagnozowano u mnie w październiku, wtedy to czułam się najgorzej(anemia,goraczka,osłabienie,biegunki), obecnie jest ok.
Nie bardzo sie orientuje: w moim przypadku to moge sie starać o rente socjalna tak? Czy renta może być przyznawana tylko na czas studiow? bo przed ubieganiem sie o rente powstrzymuje mnie tylko to co juz wspomniała Żabusia:

Czy o tą rente moga się starać tylko osoby,"która osiągnęła pełnoletność i która jest całkowicie niezdolna do pracy"?
Czy gdybym ja już zdobyła to czy te stwierdzenie"calkowicie nie zdolna do pracy" przylgnęło by mi na zawsze?
Doradzcie mi prosze bo sama już nie wiem czystarac się o ta rentę czy dac sobie spokoj, chociaż pieniążki bardzo by się przydały.

Awatar użytkownika
flordeluna.08
Debiutant ✽
województwo: podkarpackie

Post autor: flordeluna.08 » 26 lut 2009, 17:01

dziekuje za szybka odpowiedź :smile:
Czyli jeśli by mi minął okres renty to mogłabym zarabiać normalnie?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orzecznictwo ZUS”