oddawanie krwi

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
fiesta
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: śląskie

oddawanie krwi

Post autor: fiesta » 25 lip 2007, 11:58

Mam pytanie nietypowe ale zawsze zapomnę się zapytać o to lekarza prowadzącego ( zbyt jestem przejęta wizytą)
Czy mu CUD-aki możemy oddawać nasza krew , może niekoniecznie honorowo ale np rodzinie jak jest potrzebna przy operacji albo np oddać szpik kostny do banku..
Nie mam takiej potrzeby ani nie jestem w takim położeniu ale pytam na wszelki wypadek.

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
Choroba: CD

Re: oddawanie krwi

Post autor: -Ania- » 25 lip 2007, 12:47

pytalam sie w takim ambulansie, w ktorym oddaje sie krew i mi nie pozwolono.

ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Awatar użytkownika
Shadowka
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: Shadowka » 25 lip 2007, 13:04

Ja oddawałam już bardzo długo krew i nawet złożyłam papiery na dawce szpiku. Jak dowiedziałam się ,że mam CUdna chorobe to poszłam grzecznie zapytac odpowiedź brzmiała "NIE" w temacie krwi a szczególnie szpiku.
Jeżeli chodzi o krew to po prostu dyskwalifikują takie czynniki jak: przewlekłe biegunki, jeżeli nie sa wywołane zakażeniem jelitowym lub reakcją alergiczną, zaostrzenia przewlekłych chorób układu pokarmowego i ostre choroby układu pokarmowego. Jest też punkt który mówi: "dyskwalifikowane powinny byc osoby które przyjmują leki doustne lub parenteralne z wyjątkiem witamin, doustnych leków antykoncepsyjnych i leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy". Tak miałam w jakims regulaminie

Dlatego przestałam być honorowa :wink:
Pozdrawiam
Shadi

"nie szukałam doskonałości - sama przyszła "

Obrazek

ESka

Post autor: ESka » 25 lip 2007, 14:34

Ja kiedyś zanim zaczęłam chorować oddawałam krew :cry: czy to oznacza, że mogłam komuś tym zaszkodzić :?: :cry:

Awatar użytkownika
Shadowka
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: Shadowka » 25 lip 2007, 14:52

Ja kiedyś zanim zaczęłam chorować oddawałam krew :cry: czy to oznacza, że mogłam komuś tym zaszkodzić
To chyba nie jest tak że się komuś strasznie szkodzi. Niektóre dyskwalifikacje są dla bezpieczeństwa tych którzy tą krew otrzymają np. gdy krew oddaje ktoś z WZW czy HIV, niektóre znów dyskwalifikacje sa dla bezpieczeństwa osób oddających krew.
Przewlekła biegunka naprzykład powoduje odwodnienie i takie tam więc oddanie krwi zmiejszyłoby jeszcze bradziej objętośc łożyska naczyniowego i dlatego ze względu na bezpieczeństwo dawcy zostaje odsunięty od tego pomysłu. To takie moje skromne zdanie, ale można popytać lekarza w centrum krwiodastwa to pewnie wszystko ładnie wyjaśni :wink:
Pozdrawiam
Shadi

"nie szukałam doskonałości - sama przyszła "

Obrazek

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Cinimini » 25 lip 2007, 15:35

Ja bardzo chcialam oddac krew,bo swego czasu moja mamuska dostala i czulam potrzebe"rewanzu"...ale moj doktor powiedzial,zebym sobie darowala,ze przy moim zdrowku lepiej nie fundowac sobie dodatkowych "rozrywek".
Certolizumab od lipca'08 do lutego'11 -
Była zakwalifikowana do resekcji j. grubego na 12/04/2011, ale zwiała spod noża :D
Remicade od 24/02/2012 - 07/01/2013 - odstąpiono od leczenia ze wzg. na CIĄŻĘ !! :D

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

zuo
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie

Post autor: zuo » 25 lip 2007, 19:51

crohn/cu jest choroba ktora nie mozna sie zarazic wiec mozesz oddac wszystko po za jelitami bo po co komus 'zepsute' jelita ;], przynajmniej ja to tak widze
Edyta83 pisze:Ja kiedyś zanim zaczęłam chorować oddawałam krew :cry: czy to oznacza, że mogłam komuś tym zaszkodzić :?: :cry:
wydaje mi sie ze raczej nie, a obawy sa wywolane brakiem wiedzy na temat cu/cd
Cinimini pisze:Ja bardzo chcialam oddac krew,bo swego czasu moja mamuska dostala i czulam potrzebe"rewanzu"...ale moj doktor powiedzial,zebym sobie darowala,ze przy moim zdrowku lepiej nie fundowac sobie dodatkowych "rozrywek".
i mial racje bo cu/cd maja duze ryzyko anemii wiec "epiej nie fundowac sobie dodatkowych "rozrywek" :)

EDYTUJ swoje posty!
Ostatnio zmieniony 25 lip 2007, 19:55 przez zuo, łącznie zmieniany 2 razy.

kasinp
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: kasinp » 25 lip 2007, 20:55

tu chyba tez chodzi o to ze my przewlekle bierzemy leki to dlaczego mamy oddawac komus krew ze steżeniem leku np. pentasa czy asamaxem albo czyms innym , sama choroba to nie zaraza ludzi to nie aids. ale to tylko IMHO

Awatar użytkownika
Patryśka
Doświadczony ❃
województwo: małopolskie

Post autor: Patryśka » 25 lip 2007, 20:56

kasinp pisze:tu chyba tez chodzi o to ze my przewlekle bierzemy leki to dlaczego mamy oddawac komus krew ze steżeniem leku
Otoz to ;)

exa
Doświadczony ❃

Post autor: exa » 25 lip 2007, 21:32

zanim zdazłyłam się przejac tym co mi dolegało, poszłam oddac krew dla dziadka, akurat lezał w szpitalu....i jak pobrali próbkę, to pokręcili nosem, ze względu na anemię i wysłali do lekarza..nie chcieli jednym słowem.... :smutny:
i wtedy zaczeli mnie leczyc na hemoroidy, a po 3 latach prawie zdiagnozowai cu :mrgreen:
choruję od 96 roku, diagnoza od 98, remisja: od 2004 z 3 miesięczną przerwą:) bez leków (nie polecane)

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 25 lip 2007, 21:44

nie mozna oddawac krwi bedac chorym na NZJ.i to nie tylko ze wzgledu na niedokrwistosc,ale takze na tlo autoimmunologiczne choroby.
Obrazek

ESka

Post autor: ESka » 25 lip 2007, 21:46

ranka pisze:ale takze na tlo autoimmunologiczne choroby.
ranka napisz coś więcej na ten temat :prosze:

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 25 lip 2007, 21:54

tak dokladnie to nie wiem,natomiast Pani doktor ze Stacji Krwiodawstwa stanowczo zabronila ze wzglegu wlasnie na autoimmunologie.
Pytalam sie o to w zwiazku z wykryteym wirusem HCV,ale okazalo sie ze tego nie mam.Pani doktos sugerowala ze sprawca falszywego wyniku bylo wlasnie colitis.
Natomiast prawda jest tez to ze nie ma co ryzykowac ze wzgledu na niedokrwistosc ktora prawie kazdy z nas ma lub mial.
Obrazek

Grześ
Początkujący ✽✽
województwo: lubuskie
Kontakt:

Post autor: Grześ » 27 lip 2007, 00:55

Również przez jakiś czas oddawałem krew i z tego co pamiętam nie można oddawać krwi przy ciężkiej chorobie przewodu pokarmowego. Dodatkowo jest w ankiecie oytanie "czy czuje się Pani/Pan zdrowym" - czy jakoś tak.
Przed oddaniem krwi jest robione badanie OB. Podwyższony wynik dskwalifikuje kandydata a pewnie większość z nas ma taki.
Ważne jest również zdrowie samego dawcy a niestety jak pisze ranka niedokrwistość jest na nieobca.

mustafa
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: mustafa » 27 lip 2007, 13:12

pamiętam czasy liceum... chciałem być jak ojciec...dawcą.. wtedy była akcje że mało krwi itd... poza tym zwalniali z lekcji i dawali czekoladę:D... i co.. oddałem dumny z siebie jak paw.... min tydz i dostałem wezwanie do punktu krwiodawstwa... i badania...wykluczyli aids itd... ale powiedzieli " przykro mi pańska krew się nie nadaje... jest pan skreślony z listy dawców..." .. noi wtedy było mniej miło...

Obecnie wobec wszelkich chęci... CU mnie wyklucza z oddawania...bo sam dużo ostatnio wydaliłem więc....
Instruktor Kulturystyki i Fitness

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”