NACIEK

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
HANKA
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono

NACIEK

Post autor: HANKA » 31 sie 2004, 16:37

Czy kto? z Was mo?e mi powiedziea, czym ró?ni sie naciek od ropnia?

Krzysiek(R)
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
Kontakt:

Re: NACIEK

Post autor: Krzysiek(R) » 31 sie 2004, 21:25

No nie wiem jak dla mnie (choa nie twierdze ze jestem fachowcem) naciek jak by3o w moim przypadku to zwykle bia3a substancja pokrywaj?ca jelito ( bo chyba o nie choodzi). A ropien ( tutaj nie mam juz do?wiadczenia na szcze?cie) to pog3ebiony stan zapalny, który jak sama nazwa chyba wskazuje jest ju? ran? z której wydobywa sie ropa.To chyba taki rodzaj ropiej?cego wrzodu.Ale s? secjali?ci na forum od ropni niech sie wypowiedz?;-)
Ja widzia3em naciek na mojej kolonoskopii i na temat jego lekkiej postacityle moge powiedziea.Kiedy mia3em cie?szy wariant w 1998r do nacieku do3?czy3o zwe?enie ?wiat3a jelita, ropa by3a ale czy to by3 ropien....? Tego ju?sie chyba nie dowiem nigdy.Co innego naciek zwyk3y a co innego ropny ( tak mi sie przynajmniej zdaje).
Pozdrawiam
zawsze mozemy o tym poGGadac...
GG 3141303

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: NACIEK

Post autor: Mamcia » 13 wrz 2004, 13:29

Naciek – infiltracja – wnikanie w tkanke komórek normalnie tam nieobecnych np. naciek limfatyczny – konsekwencja odpowiedzi immunologicznej, naciek zapalny – ropny- wnikanie limfocytów z wysiekiem zapalnym w tkanke otaczaj?c?.
Ropien – jama wype3niona rop? otoczona zapaln? lub martwicz? tkank?. Przyczyn? powstawania ropni zaka?enia bakteryjne lub wirusowe, a warunki w ropniu sprzyjaj? d3ugiemu prze?ywaniu drobnoustrojów. Mog? powstawaa równie? ropnie ja3owe jako efekt procesu zapalnego wywo3anego inn? ni? drobnoustrojow? przyczyn?.
Mamcia

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”