colitis chronica!

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
gwiazdeczka1972
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: kujawsko-pomorskie

Re: colitis chronica!

Post autor: gwiazdeczka1972 » 16 lut 2007, 12:24

Z tego co wnioskuje moje wycinki oni moga jeszcze miec w tym laboratorium? Kurcze moze warto byloby wsyalc wlasnie gdzies indziej zeby je sprawdzili hmm..

Awatar użytkownika
ewela78
Początkujący ✽✽
Choroba: CD

Post autor: ewela78 » 16 lut 2007, 12:39

To prawda ja miałam pobierane wycinki z przetoki w szpitalu wojskowym w Bydgoszczy i tamten histopatolog nic specjalnego nie zobaczył "obraz może przemawiać za chorobą crohna. W związku z tym pacjenta należy traktować jak z chorobą crohna." Odebrałam wycinki z Bydgszczy na prośbe prof Tomeckiego z Centrum Onkologii w Warszawie a ten przekazał je histopatolog prof Orłowskiej i ta na moje szczeście i nieszczęście (przynajmniej wiadomo było co dalej) stwierdziała chorobę crohna. Według objawów choruje od 10lat, a histopatologicznie potwierdziło się dopiero w 2000 roku.
o marzenia trzeba walczyć do samego końca
-----------------------------------------------------
Leki: AZA 1x50
Leczenie: REMICADE (I dawka)
Waga: 63 Wzrost: 163
Stan: średni rzut

Tomy
Doświadczony ❃
Choroba: CU
województwo: śląskie

Post autor: Tomy » 16 lut 2007, 12:50

gwiazdeczka1972 pisze:oraz usunieto polipa rozrostowo-gruczolakowatego z dysplazja, wielokosci ok.3 mm.
Marto, jeżeli u mnie byłby taki wynik kolonoskopii, to nie zastanawiałbym się ani chwili, tylko zabierał wycinki i wysyłał do dobrego specjalisty (Mamcia podała namiary). Zresztą mój doktor wywiercił by mi dziurę w brzuchu (w przenośni oczywiście :)), gdybym robił jakieś opory przed zbadaniem tego dokładnie. Dlatego dziwię się, że Twój lekarz nie wykazuje tu specjalnej inicjatywy. Jeżeli możesz to zabierz te wycinki i wyślij gdzie trzeba i poszukaj sobie innego dobrego lekarza prowadzącego.

Pozdrawiam
Tomy
Ostatnio zmieniony 01 sty 2008, 00:47 przez Tomy, łącznie zmieniany 1 raz.

gwiazdeczka1972
Debiutant ✽

Post autor: gwiazdeczka1972 » 16 lut 2007, 13:38

Ja nawet nie wiedzialam, ze musze to doklaniej badac. lekarz mnie nawet nie uswiadomil. Zaraz zadzwonie i sie dowiem co i jak. Moze da rade to wyslac jeszcze raz do badania i dowiem sie czegos wiecej. Dziekuje za uswiadomienie.

Niestety moj lekarz chyba lubi jak sie go odwiedza, kazda wizyta kosztuje. Mi sie nie usmiecha jezdzic do niego bo za kazdym razem mam w plecy 200-250zl i nic konkretnego.

gwiazdeczka1972
Debiutant ✽

Post autor: gwiazdeczka1972 » 16 lut 2007, 13:38

Ja nawet nie wiedzialam, ze musze to doklaniej badac. lekarz mnie nawet nie uswiadomil. Zaraz zadzwonie i sie dowiem co i jak. Moze da rade to wyslac jeszcze raz do badania i dowiem sie czegos wiecej. Dziekuje za uswiadomienie.

Niestety moj lekarz chyba lubi jak sie go odwiedza, kazda wizyta kosztuje. Mi sie nie usmiecha jezdzic do niego bo za kazdym razem mam w plecy 200-250zl i nic konkretnego.

gwiazdeczka1972
Debiutant ✽

Post autor: gwiazdeczka1972 » 16 lut 2007, 13:40

A jesli chodzi o tego polipa, to na moje pytanie czy to cos groznego itd. odpowiedzial malym kiwnieciem glowa i, ze nie ma co sie martwic bo juz usunieto. Przeciez to nie jest powod do szczescia, ze go usunieto ale nalezaloby chyba wziasc pod uwage ze byl i ze za jakis czas moga inne byc itd.

Tomy
Doświadczony ❃

Post autor: Tomy » 16 lut 2007, 14:27

gwiazdeczka1972 pisze:A jesli chodzi o tego polipa, to na moje pytanie czy to cos groznego itd. odpowiedzial malym kiwnieciem glowa i, ze nie ma co sie martwic bo juz usunieto.
To bardzo dobrze, że go usunięto. Bo wtedy patolog może dokładnie ocenić pod mikroskopem, jaki jest charakter tego polipa. Dość często w CU zdarzają się pseudopolipy i tych nie ma obowiązku koniecznie usuwać, ale zawsze bierze się z nich wycinki do zbadania w kierunku, czy tam nie ma ognisk dysplazji. Jeżeli dysplazja jest, to patomorfolog powinien określić jakiego stopnia jest to dysplazja. A lekarz powinien ten rejon częściej obserwować, czyli robić kolonoskopię np. co pół roku i pobierać wycinki szczególnie w rejonie tego usuniętego polipa i profilaktycznie co jakiś odstęp na długości całego jelita. To trzeba po prostu starannie monitorować.

Tyle o tym piszę, bo u mnie też kiedyś znaleziono dysplazję i teraz co 6 miesięcy mam robioną kolonoskopię kontrolną. Mój lekarz bez mojego nalegania dokładnie wytłumaczył mi (na tyle, na ile może to być dla laika zrozumiałe) z czym mamy do czynienia i na ile jest to grożne. Dysplazja wysokiego stopnia - ta właściwa - jest zmianą przed nowotworową i jeżeli u chorego na CU, w dwóch kolejnych badaniach potwierdzi się jej występowanie, to konieczna jest wtedy operacja usunięcia całego jelita grubego. U mnie już potem tej dysplazji nie znaleziono, ale przynajmniej można spokojnie żyć, jeżeli wiem, że zajmuje się tym lekarz, który się na tym zna i co jakiś czas to kontroluje. Nie piszę tego aby jakoś straszyć, ale po prostu nie rozumiem postępowania Twojego lekarza (który jeszcze każe sobie płacić więcej niż profesor z renomowanej kliniki :ranting: ).

Pozdrawiam
Tomy
Ostatnio zmieniony 01 sty 2008, 00:48 przez Tomy, łącznie zmieniany 1 raz.

gwiazdeczka1972
Debiutant ✽

Post autor: gwiazdeczka1972 » 16 lut 2007, 14:54

A ten lekarz wydawal mi sie taki obeznany w temacie. No coz mozna jednak sie mylic... Ani razu mi nie wspomnial, ze nalezy bedzie co jakis czas robic kolonoskopie itd. nic zupelnie nic, tylko ze usunieto i nie nalezy sie martwic. Zreszta odnioslam wrazenie, ze on boi sie cokolwiek mowic. A jak zacznie mi tlumaczyc to takim jezykiem, ze nie zrozumiem. Tomy a ty gdzie sie leczysz, jesli moge wiedziec?

Tomy
Doświadczony ❃

Post autor: Tomy » 16 lut 2007, 15:08

gwiazdeczka1972 pisze:Tomy a ty gdzie sie leczysz, jesli moge wiedziec?
W Opolu w WCM, u dra. Bekera. Dla własnej wygody, żeby było po południu, chodzę do jego gabinetu prywatnego i płacę 60 zł za wizytę. Trochę to daleko dla Ciebie, ale jeżeli byłabyś zainteresowana, to mogę wysłać Ci bliższe namiary na PW.

Pozdrawiam
Tomy
Ostatnio zmieniony 01 sty 2008, 00:48 przez Tomy, łącznie zmieniany 1 raz.

gwiazdeczka1972
Debiutant ✽

Post autor: gwiazdeczka1972 » 17 lut 2007, 21:13

Nie dziekuje,. to rzeywiscie kawal drogi ode mnie :roll:

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 17 lut 2007, 22:28

Oj tak ,jesli chodzi o tego polipa to wielkie szczescie ze go usunieto.z polipami jest tak ze jesli lekarz w endoskopii stwierdzi polipa to nalezy bezwzglednie go usunac!Nie czekac.Nie mowie tu o pseudopolipach tylko o polipach np. takim gruczolakowatym czy kosmkowym.Na ich podlozu,jesli by go nie usunieto mogl powstac potem rak.
Tez mialam kiedys polipa,ale mlodzienczego, i nie bylo wtedy endoskopii tylko zabieg operacyjny.
Teraz mialam pseudopolipa ale tez go usunieto,chociaz jest tak ze nie trzeba.
Obrazek

gwiazdeczka1972
Debiutant ✽

Post autor: gwiazdeczka1972 » 18 lut 2007, 11:28

Tak sie zastanawiam jak te polipy w ogole sie tworza i jaka jest ich przyczyna powstawania. U mnie w rodzinie nikt nie mial, nie ma...

W kazdym razie dobrze, ze go usunieto... no i nie byl zbyt duzy bo mial ok. 3mm. Dla pewnosci pojde za jakis czas na kolejna kolonoskopie i zobaczymy czy nie powstaly nowe.

gwiazdeczka1972
Debiutant ✽

Post autor: gwiazdeczka1972 » 18 lut 2007, 11:30

Anisr a Twoje dziecko jak jest leczone i czy w ogole jest?

Awatar użytkownika
Niki
Początkujący ✽✽
Choroba: CD

Post autor: Niki » 18 lut 2007, 20:35

Mamciu proszę jak będziesz wiedziała jak długo wycinki mogą być przechowywane i wysłane do dalszego badania to proszę daj znać na forum
Pozdrowiam
Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 18 lut 2007, 20:49

Wycinki do hist-patu się barwi i takie mogą byc przechowywane długo. Mogą być również mrożone, ale wtedy powinny być zamrożone dostarczone do laboratorium. Twoje są świeżutkie, więc nie powinno być problemu
Mamcia
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Mamcia, łącznie zmieniany 1 raz.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”