colitis chronica!

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
anisr
Początkujący ✽✽
Choroba: CD u dziecka
województwo: śląskie

Re: colitis chronica!

Post autor: anisr » 22 lut 2007, 09:36

Olga jest teraz na salofalku-tabletki i czopki.Lekarka straszy sterydami jak jej sie nie poprawi-ale mam nadzieje że do tego nie dojdzie bo jest coraz lepiej:)
Wiesz myślę,że i tak miałyście dużo szczęścia-Ty i moja córka :) bo z tego co czytam to bywa że na diagnoze czeka sie latami...
Zdrówka zyczę!
Pozdrawiam Ania
------------------------------------------------------------------
Olga 9 lat, 136 cm, 27 kg, obecnie 3*0,5 g salofalk, czopki salofalk 1*0,25, dicoflor, Clinutren junior w trakcie diagnozy i zmiany leczenia

Awatar użytkownika
bebaw
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: podlaskie

Post autor: bebaw » 22 lut 2007, 10:39

Martalek, ja też mam diagnozę po kolonoskopii i badaniu wycinków c.chronica non specifica, makroskopowa nie miałam żadnych zmian, tylko z wycinków wyszło zapalenie na całej długości jelita, ale nie napisano, czy kolagenowe, czy limfocytowe. Ja mam postać z towarzyszącym zapaleniem stawów i tęczówki, choć od kiedy biorę asamax, najpierw 3x 500, objawy stawowe i oczne nie pojawiają się. Ale czasami mam świeżą krew w stolcu, i naprawde nie wiadomo skąd, bo kolonoskopia nie uwidoczniała żadnych owrzodzeń ani hemoroidów .
Próbowałam zmniejszyć dawke asamaxu, bo miałam silne zawroty głowy, ale mogę zejść najwyżej do 2x500, bo inaczej powracają bóle brzucha i biegunka. Z kolei sulfy nie mogę brać, bo nie wiedzieć dlaczego dostaję po niej przyspieszonego tętne, powyżej 120/min, i nie mogę wtedy normalnie funkcjonować, bo czuję się wykończona.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 22 lut 2007, 18:22

Jakuż było pisane nie raz najlepszym specem od oceny histopatologicnej jest prof janina Orłowska z CMKP Klinika Gastroenterologii na Roengena w Warszawie. Można tam wysłać wycinki do konsultacji. Pani profesor już niejednemu postawiła diagnozę.

mamcia
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Mamcia, łącznie zmieniany 1 raz.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

gwiazdeczka1972
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: gwiazdeczka1972 » 23 lut 2007, 15:05

Dziekuje, niedlugo postaram sie wyslac moje wycinki do badania do w/w Pani.

gwiazdeczka1972
Debiutant ✽

Post autor: gwiazdeczka1972 » 23 lut 2007, 15:11

Bebaw ja swoja kolonoskopie robilam wlasnie w Bialymstoku i tam tez wyslane byly moje wycicnki. Ja biore 3x2 bo jesli schodze nizej wszystko powoli wraca, przy tej dawce normalnie funkcjonuje (prawie normalnie bo chyba juz normalnego nie bedzie;)

Mam jeszcze pyt. z ktorej strony odczuwacie najwieksze dolegliwosci? Bo u mnie wszystko dzieje sie po lewj stronie, az do odbytu, takie dziwne nieprzyjemne uczucie. Kiedys lekarz myslac ze to sprawa bakteii dal mi Bioprim, po 4 godzinach od wziecia tabletki, myslalam ze umre, kula mnie lewa strona a pozniej serce i wszystkie narzady wewnetzne, nie moglam dojsc do lazienki. U mnie lakarz podejrzewal (inny) Crohna, bo jak stwierdzil ja od malego mam jakies dziwne bole tam gdzie wyrostek i nieraz mnie zabierali do szpitala myslac, ze czas go wyciac, a sie okazywalo, ze wracalam do domu z lekami rozkurczowymi.

A czy Crohn moze byc w innej czesci ukladu pokarmowego, np. w zoladku, dwunastnicy?

gwiazdeczka1972
Debiutant ✽

Post autor: gwiazdeczka1972 » 23 lut 2007, 19:12

Dziekuje za uwage, no ale coz jak sie dorwalam to klawiatury to puszczam watki jeden po drugim, slaby ze mnie informatyk;)

Wlasnie tak sobie mysle, ze moze to i ten Crohn, bo w poprzednim roku meczylam sie strasznie z zoladkiem, wymiotowalam, bolal mnie tak ze nie moglam nawet brzucha dotknac i codziennie leciala mi krew, pozniej zoladek zaleczylam omarem i gaspridem i dopadla mnie watroba, na ktora bralam rowachol, pare miesiacy ulgi jesli chodzi o te dolegliwosci, i jakby teraz jelita strzelily. Pewnie to byl przedsmak (chiodzi o gorne drogi ukladu pokarmowego) tego co mialo wystapic pozniej....

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 24 lut 2007, 21:25

ale klopoty zoladka niekoniecznie oznaczaja Crohna :neutral: moze mialas ostre zapalenie zoladka i szkoda z enie mialas gastroskopii :neutral:
Obrazek

gwiazdeczka1972
Debiutant ✽

Post autor: gwiazdeczka1972 » 25 lut 2007, 10:17

Mialam gastroskopie, z ktorej w sumie nic nie wykryto tylko jakies tam obtarcie na przelyku ale tak to jak moj lekarz mowil rozowiutko i czysciutko. Moglam isc na medycyne, teraz to konczylabym 5 rok, wiecej bym wiedziala n/t wszystkich chorob :razz:

Awatar użytkownika
bebaw
Debiutant ✽
województwo: podlaskie

Post autor: bebaw » 25 lut 2007, 16:07

Martalek, u mnie tak samo, od dzieciństwa podejrzenia wyrostka, chyba z 10 razy dostawałam skierowanie na chirurgię i odprawiali mnie ze spasmophenem do domu. Od ponad roku bóle przemieściły się wyłącznie na lewą stronę, od zagięcia śledzionowego do odbytnicy. I często mam objawy dyspeptyczne, jakieś nudności i nieokreślone bóle, ale gastroskopia wykazała jedynie niewielką przepuklinę rozworu przełykowego, żadnych wrzodów ani zapalenia błony śluzowej.

Maciek
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
Kontakt:

Post autor: Maciek » 25 lut 2007, 17:35

IMHO nie lekceważ przepukliny rozworu przełykowego. Potrafi dać nieźle w kość (wiem coś o tym).
czasowa kolostomia - 22.12.06-29.03.07, 8.05.07-23.01.08

Awatar użytkownika
kabran
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: kabran » 25 lut 2007, 21:58

Wiecie co... Tak sobie czytam ten wątek, rozważania na temat dokładności badania histologicznego i ogarnia mnie przerażenie. Przy mojej pierwszej kolonoskopii w ogóle "darowano sobie" biopsję. Po drugiej dostałam wynik, składający się z trzech zdań, w tym jedno dotyczyło obrazu makroskopowego, drugie trudności w badaniu, a trzecie to histologia. Dopiero po kolektomii doczekałam się dokładniejszego badania, ale też niewiele wniosło. Proszę, jeśli ktoś mógłby mi napisać dokładnie (może na PW), jak "technicznie" rozwiązać sprawę i odzyskać moje wycinki? Czy trzeba to zrobić osobiście, czy należy mieć jakiś "papier", coś w rodzaju skierowania? No i na jakiej podstawie mam je wysyłać dalej do badania? Też trzeba mieć jakieś skierowanie? Moje wycinki mają prawie 10 miesięcy, czy to nie za późno?
I jeszcze jedno pytanie: w czasie moich licznych dyskusji z gastroenterologamii, jeden z nich, Profesor-Prawie-Że-Ordynator powiedział mi, że śluz w stolcu to objaw zespołu jelita drażliwego. Co Wy na to?
Prawie wszystko o celiakii i diecie bezglutenowej: www.forum.celiakia.pl ;-)
Biorę: Asamax 500 mg (2/2/2), Metypred 4 mg(2/0/2), Gasprid 10 mg (1/1/1)
Stan: hemikolektomia, do remisji daaaleko...

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 25 lut 2007, 22:34

Nie wiem jak to praktycznie zrobić, ale pare osób z forum tę drogę przechodziło i może odpowiedzą. Jak nie to proszę o e-mail, ale ze względu na sprawy służbowe mogę się tym zając najwcześniej we czwartek.
Na resztę spuszczam zasłonę milczenia
mamcia
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”