Strona 1 z 1

Pytanie o wynik hist-pat

: 05 sty 2016, 15:41
autor: NaiLer
Witam. Mam 23 lata, choruje na Colitis Ulcesora juz 15 lat, ostatnio mam chorobe w remisji (już chyba z 5 lat) Ostatnio robiłem kontrolnie kolonoskopie, dzisiaj odebrałem wynik histo-pat.


"1. - 2 Drobne fragmenty błony śluzowej jelita grubego o nieznacznie zaburzonej architektonice cew gruczołowych. W podścielisku - niewielki obrzęk, miernie obfity naciek zapalny z komórek jednojądrowych, bez cech aktywności.

Obraz histologiczny przy zgodnym obrazie klinicznym może odpowiadać IBD w okresie remisji. Materiał zbadany w całości, krojony seryjnie II, III wycinki"


Mam pytanie co o tym sądzicie, i o co chodzi z tym zaburzeniem cew gruczołowych? Bardzo się martwię że to jakiś stan przedrakowy czy coś. Proszę o pomoc, z góry serdecznie dziękuję!

Re: Pytanie o wynik hist-pat

: 05 sty 2016, 23:07
autor: Tomy
Nie ma powodu do obaw o stan przedrakowy. Gdyby taki był, to by było napisane np. o dysplazji wysokiego stopnia itp.
Zrobiłeś kolonkę kontrolną z wycinkami i chwała Ci za to, bo tak trzeba robić. Masz na papierze, że masz IBD (czyli w Twoim przypadku CU) w fazie remisji i tego się trzymaj. A za rok znowu kolonka kontrolna i oby były tak samo dobre wyniki albo jeszcze lepsze. Dalej brać leki w ramach chemoprewencji i będzie OK.
Ja mam CU ponad 20 lat, remisję prawie 10 lat, kolonkę robię co roku i podobne wyniki były uznawane za dobre.
Więc sobie nie wkręcaj :)

Re: Pytanie o wynik hist-pat

: 06 sty 2016, 11:02
autor: NaiLer
No w sumie tak, ale jest już coś na rzeczy skoro są zaburzenia architektoniki cew gruczołowych, jednak nic to dobrego nie wróży na przyszłość :(

Re: Pytanie o wynik hist-pat

: 06 sty 2016, 17:46
autor: Mamcia
Spokojnie. To obraz typowy dla remisji.
4. Badanie histologiczne: obraz histologiczny zależy od fazy choroby. W fazie aktywnej – nierówna powierzchnia i owrzodzenia błony śluzowej, zwiększona liczba limfocytów i plazmocytów w blaszce właściwej błony śluzowej, nacieki granulocytowe i ropnie krypt, przekrwienie i zmniejszenie liczby komórek kubkowych. W fazie remisji – zaburzenie architektoniki cew gruczołowych, ścieńczenie blaszki mięśniowej błony śluzowej, metaplazja komórek Panetha.

Re: Pytanie o wynik hist-pat

: 07 sty 2016, 07:12
autor: NaiLer
Aha no to już jasne, ale wodze ze w fazie remisji normalne jest pojawienie się metaplazji? To tez jakis stan przedrakowy?