Potrzebuje odpowiedzi na kilka pytań?

Mam diagnozę, opisuję mój przypadek.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
asienka
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: podlaskie
miasto: Hajnówka

Potrzebuje odpowiedzi na kilka pytań?

Post autor: asienka » 09 mar 2015, 19:58

Cześć! Mam na imię Asia, mam 15 lat i choruję na Crohna od września 2014 roku. Ostatnio przeszłam operację usunięcia i zespolenia 20 cm jelita i gdy przyjechałam do Białegostoku na zdjęcie szwów zrobił się ropień i, więc kolejna operacja. Aktualnie leże w szpitalu, ale potrzebuje pomocy i odpowiedzi na kilka pytań związanych z chorobą. Wciąż zbyt mało wiem z mamą co mi można, a czego nie. Proszę o jak najwięcej odpowiedzi bym mogła żyć z dala od leżenia w szpitalu(aktualnie leżę już miesiąc) i by uśpić mego Crohna na dłużej.
1. Czy stosujecie jakąś dietę, bo ja w ostatnim czasie przeszłam na gotowane i wyzbyłam się mojego ukochanego smażonego mięsa, lecz nic nie pomogło(pojawił się ropień, nie wiem czy wierzyć w diety)?
2. Czy jecie smażone potrawy?
3.Po czym czujecie się źle, a co wam w przeciwieństwie pomaga?
4. Czy Immuran waszym zdaniem działa?
5. Może jakieś przepisy na dania, które jecie i które wam nie szkodzą?
Z góry dziękuję za odpowiedzi naprawdę pomogliście mi i mojej mamię.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: Potrzebuje odpowiedzi na kilka pytań?

Post autor: Mamcia » 09 mar 2015, 20:16

Proszę modów o przeniesienie do odpowiedniego tematu. Tobie i mamie polecam nasze poradniki dostępne na stronach j-elita.org.pl
Możesz też do mnie napisać maila i podać numer telefonu, albo poprosić o mój.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: chrzanovy » 09 mar 2015, 21:22

Witaj asienka, wiem że na początku nie łatwo sie połapać co gdzie jest więc moze ci to pomoze. Pamietaj ze u kazdego z nas inaczej sie to wszystko objawia i są to wytyczne ogólne a na sobie musisz przetestowac.
asienka pisze:1. Czy stosujecie jakąś dietę, bo ja w ostatnim czasie przeszłam na gotowane i wyzbyłam się mojego ukochanego smażonego mięsa, lecz nic nie pomogło(pojawił się ropień, nie wiem czy wierzyć w diety)?
1. Raczej tak trzymam diete lekkostrawną w okresie remisji czyli poprawy, a w okresie zaostrzenia diete płynno papkową/kleikową. Musisz jesc cos bogatego w białko, w okresie zaostrzenia najlepiej rybki i kurczaczki. Smażone raczej unikac bo ciezkie, tluste, jesli juz to delikatnie i bez ostrych panierek bo to jak papier scierny. Nie nalezy myslec ze dieta to cudowny srodek ktory odrazu niewiadomo co zrobi, poprostu wierzyc czy nie na zdrowy rozsądek stosowac diete zbilansowaną lekkostrawną. Czyli jesc wszystko to co TOBIE nie szkodzi. Nie ma złotej listy. Trzeba samemu dojsc.
asienka pisze:2. Czy jecie smażone potrawy?
2. Jem ale raczej staram sie unikac, bo wierm ze u mnie czesto powoduje to bóle i niechce ryzykowac
asienka pisze:3.Po czym czujecie się źle, a co wam w przeciwieństwie pomaga?
3. Ja czuje sie źle po mleku, kapuscie kiszonej, ogorkach kiszonych, papryce, pomaranczach, surowej marchewce, a dobrze po GOTOWANYCH ziemniakach, marchewce, ryzu, kurczaku, schabiku duszonym, warzywach gotowanych w parowarze, bananach, chlebie białym i bułkach, rybce
asienka pisze:4. Czy Immuran waszym zdaniem działa?
4. Raczej pomaga ale nie na zasadzie tak ze boli gardlo polykam pigule i rano przestał bolec. Imuran czyli Aza ma za zadanie utrzymac remisje czy z drugiej strony obnizyc autoagresje organizmu na twoje jelitko. Takze nie odczujesz jakiegos tam dzialania bezposredniego, jesli morfologia jest lekko stłumiona to znaczy ze dziala, klucz do sukcesu to dobrac dawke. Nie za mało nie za duzo, ja mialem długo 150mg ale rypało krew bardzo i od 2 lat 125mg. Jest spoko. Pamietaj ze Imuran ma dzialanie z opóźnionym zapłonem nie dziala od dnia 1, tylko tak jak dobrze pamietam to po mc czy 2 . Ale jak pisze glupoty to zaraz zostane poprawiony przez innych:)
asienka pisze:5. Może jakieś przepisy na dania, które jecie i które wam nie szkodzą?
5. Jest tego bardzo duzo na forum

http://crohn.home.pl/forum/viewforum.php?f=17

z drugiej trony warto porozmiawiac ze szpitalnym dietetykiem i poprosic o zrobienie diety z gotowymi przepisami na próbę. A jesli nie masz takiej osoby tam gdzie leżakujesz to wyslij do mnie swoj email na pw(prywatnej wiadomosci) i wysle ci w pdf to co ja dostalem. Moze ci podpasuje.

A generalnie tak jak napisala Mamcia, zacznijcie z Mamą od lektury poradnikow i kwartalnikow J-Elity czyli tutaj :

poradniki zywieniowe

http://j-elita.org.pl/?pid=poradnik#p4

ps. wszystko to co napisalem pewnie jest chaotyczne i nie jestem lekarzem wiec pisze tak jak to ja rozumiem, choruje 10 lat juz, ale od czegos trzeba zacząć takze sugeruje o sprecyzowanie twoich pytan, nie ma co być "czajnikiem" i sie czaic, kto pyta nie błądzi. Życze szybkiego stanięcia w pozycji wertykalnej :)
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
Karaoke
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD u dziecka
województwo: dolnośląskie
Kontakt:

Post autor: Karaoke » 16 mar 2015, 20:50

Witam

Jak pisze chrzanovy dieta to bardzo indywidualna sprawa. Na pewno w okresie zaostrzenia, a teraz taki jest trzeba łagodnie i bez ekstrawagancji - zapomnij o smażonym, frytkach, bigosie i wszystkim co uważasz za smaczne.
Kilka może kilkanaście dni ścisłej diety, aż Ci wszystkie bóle przejdą, a potem łagodnie wprowadzaj nowe pokarmy raz na kilka dni - bez pośpiechu.

I OBSERWUJ SWÓJ ORGANIZM !!!

On Ci prawdę powie czego nie toleruje

Trzymaj się z mamą i nie dajcie się zwariować. Powodzenia :roll:
Obrazek
Rozlicz PIT z sercem - przekaż 1 % podatku na OPP

Aby nie było gorzej...
...to będzie lepiej...
Podobno ;-)

Obrazek
Podążaj za Pajacykiem...

Obrazek
Wspomóż WOŚP, wspomóż dzieciaki bez focha - 13 I 2019r