Czy zmiana leków mogła doprowadzić do nawrotu?

Mam diagnozę, opisuję mój przypadek.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Bucefał
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: mazowieckie

Czy zmiana leków mogła doprowadzić do nawrotu?

Post autor: Bucefał » 30 kwie 2014, 15:58

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum, mam nadzieję, że nie będziecie mieli mi za złe, że na samym początku forumowej działalności żebrzę o pomoc ;)

Zanim przejdę do sedna opiszę pokrótce mój przypadek.

10 lat temu zdiagnozowano u mnie CU i rozpoczęto leczenie Sulfasalazyną. Do tej pory wszystko było pięknie, łatwo i kolorowo- miałem bardzo lekkie objawy, (ostatni i jedyny nawrót 7 lat temu). To sprawiło, że nie traktowałem swej choroby poważnie i czułem się prawie jak bym był zdrowy, tak że po jakimś czasie zacząłem sam sobie zmniejszać dawkę leków (może to nie było zbyt mądre) a wizyt u lekarza prawie zaprzestałem.

Jednak ostatnio zaczęły się pojawiać niepokojące objawy. Od pół roku (listopad) mam nawracające biegunki w których czasem pojawia się krew. Pierwszy rzut jednak obył się bez krwi, a kiedy pojawiła się w kolejnym uznałem, że to pewnie zatrucie pokarmowe. Dopiero po dość długim czasie, kiedy zauważyłem pewną prawidłowość w kolejnych rzutach biegunek, zgłosiłem się do lekarza (oczywiście prywatnie, czułem że nie mogę sobie już pozwolić na długie oczekiwanie) Wizyta miała miejsce na początku kwietnia.
Wydawać by się mogło że od tamtej pory moje problemy powinny być w dobrych rękach, jednak odnoszę wrażenie, że pewna podjęta na wizycie decyzja mogła mi zaszkodzić. Otóż profesor (poza zleceniem kolonoskopii) zadecydował o zmianie Sulfasalazyny na Asamax. Mówił, że Sulfasalazyne przepisuje tylko w przypadkach występowania bólów stawowych, na co odpowiedziałem, że takie bóle odczuwam, jednak po opisaniu mu ich nasilenia i częstotliwości występowania uznał, że to bez znaczenia i że i tak powinienem zacząć brać Asamax.

Po tygodniu stosowania Asamaxu (w dawce 2x2) moim największym problem stały się nie nawracające biegunki, ale nawracające gorączki połączone z silnymi bólami mięsniowo-stawowymi i ciągła biegunka. Początkowo uznawałem że to infekcja wirusowa, która przejdzie, ale dzisiaj mijają już dwa tygodnie a ja żadnych symptomów poprawy nie widzę. Oczywiście byłem z tym u lekarzy, ale jak na razie żaden mi nie pomógł.

Zwracam się więc z pytaniem do szanownych forumowiczów: Czy ktoś z was, kiedykolwiek miał podobną historię związaną ze zmianą leków? A może po prostu jest to zbieg okoliczności i jedno z drugim nie ma nic wspólnego?

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
województwo: łódzkie

Re: Czy zmiana leków mogła doprowadzić do nawrotu?

Post autor: ulka1986 » 30 kwie 2014, 18:00

Może poprostu nie tolerujesz asamaksu, ja tak miałam :wink: zresztą skutkiem ubocznym jego mogą być biegunki...
Może wartoby było wrócić do sulfy i sprawdzić reakcje organizmu, może trzeba wprowadzić antybiotyk lub steryd? Musisz zrobić kolonoskopie... A jak badania krwi, ob crp?
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 30 kwie 2014, 19:05

Poza tym co napisała ulka dawka 2 gr w zaostrzeniu to jest mało, to jest dawka podtrzymująca remisję. Ja bym wprowadziła czopki, bo skoro miałeś tak długi spokój to pp nasz tylko proctitis i leczenie miejscowe (zgodne z wytycznymi) powinno być skuteczne.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Bucefał
Debiutant ✽

Post autor: Bucefał » 30 kwie 2014, 21:07

ulka1986 pisze:skutkiem ubocznym jego mogą być biegunki...
Ale czy mogą nimi być także napady gorączki i bóli mięśniowych? Z tego co wyczytałem na tym forum niektóre nawroty mogą właśnie tak wyglądać. Ale to byłby dla mnie poważny sygnał ostrzegawczy, bo jeszcze nigdy nie miałem tak ostrych objawów.
Niemniej jednak mam zamiar wrócić do Sulfasalazyny.

Jeśli chodzi o badania to sam nie wiem jak je interpretować. Mam czterokrotnie podwyższone ALT i dwukrotnie AST. CRP wynosi 98.02 i jest prawie dwudziestokrotnie wyższe od normy. Mam też lekko podwyższone leukocyty z dużą przewagą granulocytów.
Jeśli chodzi o ALT AST to ich zawyżone wartości mogą być spowodowane tym, że jeden z lekarzy przepisał mi Bactrim, czyli taki quasi-antybiotyk z długą listą działań niepożądanych. Oczywiście nie pomógł, ale wątrobę pewnie trochę nadwyrężył ;)
Lekarz szpitalny, który zlecił te badania, stwierdził, że to na pewno infekcja wirusowa a ja po prostu źle się leczę, dlatego to tak długo trwa, ale po dwóch tygodniach zaczynam mieć wątpliwości.
Z drugiej strony mam też taki objaw jak bardzo lekki (naprawdę lekki ;) ) kaszel, a na samym początku miałem lekko przytkany nos (obecnie nie) co mogłoby jednak wskazywać na jakąś infekcję, ale jeśli tak jest, to musi być jakiś wyjątkowo uciążliwy wirus
ulka1986 pisze:Musisz zrobić kolonoskopie
Właśnie oczekuję :)
Mamcia pisze:Ja bym wprowadziła czopki, bo skoro miałeś tak długi spokój to pp nasz tylko proctitis i leczenie miejscowe (zgodne z wytycznymi) powinno być skuteczne.
Z tym że na wizycie u profesora (a więc jeszcze przed Asamaxem i najgorszymi objawami) miałem robioną rektoskopię i stwierdził on, że wyglądam tak, jakbym nigdy nie był chory.

PS: Mamcia chętnie odpisałbym na PW, ale jest to raczej trudne bo "Użytkownik wyłączył prywatne wiadomości." :)

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
województwo: łódzkie

Post autor: ulka1986 » 30 kwie 2014, 21:57

Leukocyty i crp wyraźnie wskazuje że jest stan zapalny, granulocyty mogą wskazywać infekcje wirusowa choć wiadomo że takie lubią się rozwijać w bakteryjne. Baktrim.stosuje się również w infekcjach ukl. Pokarmowego i biegunkach podróżnych, jednakże twoje objawy są już troszkę wydłużone w czasie... :neutral: moim zdaniem ( lekarzem nie jestem, a to taki musi podjąć decyzję) pora już na ciprinex i metronidazol i dużą dawkę probiotyku np. Enterol. Tylko wątroba niepokoi :smutny: oczywiście baktrim może powodować ,,różne,, działania niepożądane ale jednak wątpię aby tak bardzo zmienił wyniki. Usg brzucha też by się przydało ze względu na wątrobę, no i może dało by się określić czy nie ma pogrubienia jelita.
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

Bucefał
Debiutant ✽

Post autor: Bucefał » 01 maja 2014, 13:54

Dzięki za odpowiedź :)

Czyli okazuje się, że Asamax nie ma z tym nic wspólnego?

Cóż jeżeli nie przejdzie mi przez długi weekend to będę musiał znów pofatygować się do lekarza.
ulka1986 pisze:Usg brzucha też by się przydało ze względu na wątrobę
To też miałem robione i jedyne co wyszło to powiększony woreczek żółciowy. Natomiast wątroba i jelita w normie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „CuDaczny Oddział - Mam Diagnozę”