Crohn z yersinią

Mam diagnozę, opisuję mój przypadek.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ree
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Crohn z yersinią

Post autor: ree » 24 lut 2014, 19:09

Hej,
Spróbuje jak najkrócej. Od trzech lat się diagnozuje ale na dzień dzisiejszy zmiany w jelicie grubym w dwóch różnych miejscach przez co diagnoza - CD.
Dr zaleciła zrobienie badań na yersinię (powiększone węzły chłonne) bo jak mówi, może to przyczynić się do dalszego rozwoju choroby. Zrobiłam, wyniki są powyżej normy przy IgM ((14,1). Przez tel. Pani dr zaleciła Cipronex.
No i cóż.. biorę od niecałego tygodnia, ale już dziś mi brzuch zaczyna wariować... Stolec luźniejszy, 3-4 wizyty w toalecie, troszeczkę krwi. A już od miesiąca było cudownie, tylko bóle brzucha. W Święta BN miałam zaostrzenie, tuż po badaniu kolonoskopii. Od ok. 23 stycznia biorę Encorton, obecnie schodzę z dawki, mam już jedną tab. 20mg.

Nie wiem co myśleć, że się pogarsza po antybiotyku? Czy może jest nadzieja, że to tylko yersinia? Że wcale nie ma CD?
Po jakim czasie mogę zrobić badania na yersinię czy już się jej pozbyłam?

ree
Początkujący ✽✽

Re: Crohn z yersinią

Post autor: ree » 24 lut 2014, 19:32

Tak, histopatologia w obu przypadkach (na końcowym odcinku jelita grubego i pod wątrobą w poprzecznicy) jak przy CU. Z tym, że jak pisałam przez to, że zmiany są w różnych miejscach dr diagnozuje CD.
Przeczytałam artykuł http://www.termedia.pl/Czasopismo/Przeg ... zenie-6190 który troszkę mi zamieszał w głowie, że bywa CD/CU jest mylone z yersinią..

ree
Początkujący ✽✽

Post autor: ree » 24 lut 2014, 20:12

I ja coś źle to znoszę, bo poza tym mam straszliwie żółty język, brak smaku, ciągle sucho w buzi.. Psychicznie też jakoś średnio.

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CU
województwo: łódzkie

Post autor: ulka1986 » 24 lut 2014, 20:29

Mi po ciprinex świat wirowal :wink: i bakterii mi nie wytukl a dodam że brałam jednocześnie metronidazol i dokładnie dziś odebralam wynik i niestety yersinia nadal jest :mad: w pojutrze jadę do lekarza ciekawe co powie..... Żyje nadzieją że nie mam cu a tylko bakterie :roll: chyba że to transakcja łączona :wink:
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

ree
Początkujący ✽✽

Post autor: ree » 24 lut 2014, 21:51

Tego się obawiam, że tu takie rewelacje po tym antybiotyku a tu się okaże nieskuteczny.
Ja mam wizytę dopiero 17 marca ale antybiotyk mam brać przez dwa tygodnie więc pewnie po nim od razu zrobię badania krwi.

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽

Post autor: ulka1986 » 24 lut 2014, 22:25

ree, lepiej poczekać kilka dni.po antybiotyku i dopiero zrobić badanie, antybiotyk może przyćmić bakterie, która po kilku dniach znów zacznie się namnażać.... Zrobisz badanie po antybiotyku i wynik będzie negatywny q miesiąc później okaże się że dolegliwości wracają. Mi zrobili badanie w szpitalu wynik był nie wiarygodny... Dali antybiotyki i miało być ok, a teraz powtórzyłam badanie i wynik pozytywny :mad: a skierowanie na badanie dał mi internista, bo biegunki wróciły i gastro telefonicznie zalecił mi steryd, myślałam że to zaostrzenie cu poszłam po receptę a dostałam też skierowanie :roll:
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽
województwo: śląskie

Post autor: Nibiru » 24 lut 2014, 22:42

Niszka pisze:Na mnie Cipronex nie działał najlepiej, nie dość, że nie było po nim widać poprawy ze strony jelit, to właśnie gorzej się czułam.
ree pisze:Nie wiem co myśleć, że się pogarsza po antybiotyku?
Z antybiotykami to jest tak że niestety na jelita dobrze nie działają. Czasami jest gorzej po około tygodniu odstawienia. Nie chcę straszyć ale może się jeszcze pogorszyć :/ u mnie tak było z kilkoma antybiotykami. Najgorzej z DALACINEM, po około 10 dniach po odstawieniu atomówka wybuchła ;) nikomu nie polecam.

ulka1986 pisze:dokładnie dziś odebralam wynik i niestety yersinia nadal jest
Zadałem Ci już to pytanko w innym poście ale tu rozszerzę, w jakiej klasie miałaś robione Yersinia i dokładnie jak wyglądał wynik, ile wyszło w danych klasach Igg/Iga/Igm ?

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽

Post autor: ulka1986 » 25 lut 2014, 07:16

Nibiru, robiłam w klasie iga wynik ujemny<20,, dodatni>24. A ja mam 25.

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽

Post autor: Nibiru » 25 lut 2014, 15:36

To tak na granicy masz widzę

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽

Post autor: ulka1986 » 25 lut 2014, 16:36

Niby na granicy ale jestem już po 3 kuracjach antybiotykowych a to nadal jest :neutral: pierwsze badanie zrobili mi jak byłam na ciprinex i metronidazolu więc jakoś tak bezsensu to było, bo wiadomo antybiotyk maskowal wynik, zaraz po tych dwóch brałam xifaksan, 2 tygodnie później xorimax, następnie dalacin i jeszcze później klabin, zrobiłam drugie badanie bo znów mega biegunka no i wynik taki jak jest..... Jutro jadę do gastro, ciekawe czy da jakiś antybiotyk, zwłaszczaże jestem na sterydzie i niby biegunek nie mam ale do wc chodzę po 3 razy dziennie, stolec zwarty :wink: ale strasznie go dużo objetosciowo :neutral:

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽

Post autor: Nibiru » 25 lut 2014, 18:02

Czyli brałaś
1. Cipronex (Ciproflaksacyna)
2. Metroniazol
3. Xifaksan
4. Xorimax (Cefuroksym)
5. Dalacin (Klindamycyna)
6. Klabin (Klarytromycyna)

Te dwa ostatnie strasznie "dają" po jelitach, więc ta dwójka to była rzeźnia dla jelit. Stąd bankowo u Ciebie zaostrzenie i teraz sterydy. Mam nadzieje że trochę te sterydy już u Ciebie działają i pomagają.
Szczerze mówiąc nie wiem co gorsze ta aktualnie "mała" nadwyżka Yersini, czy niszczenie jelit antybiotykami.
Sam popełniłem ostatnio sporo błędów lecząc układ moczowy i łykając tony antybiotyków i teraz znowu powrót do problemów z jelitami i sterydów. Przyznam się że wolę już to zapalenie układu moczowego niż problemy z jelitami. Brałem w ciągu ostatniego półotrej roku około 12 antybioli (m.in Cipronex, Lewoflaksacyna, Nolicin, Klarytromycyna, Zamur, Gentamycyna, Metronidazol, Amoksycyklina, Doksycyklina, Trimesan, Dalacin) i tak się załatwiłem
Dzisiaj miałem USG jamy brzusznej lekarz stwierdził że jelita już są "wygaszone" nie widzi cech aktywnego zapalenia dla CD, nie ma pogrubień ściany jelit i jest OK, więc steryd zadziałał. Dzisiaj brałem już 10mg jutro też weznę 10mg, potem 5mg , znowu 5mg, potem na jakiś czas Budenosid.

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽

Post autor: ulka1986 » 25 lut 2014, 19:25

Tak prawda antybiotyk nie służy jelitom ale jeśli jest choć cień nadziei że mi dokucza bakteria to zaryzykuję :wink: zwlaszcza że postawienie mi diagnozy cu było trochę naciagane bo obie kolonoskopie nie dały 100 procentowego potwierdzenia i lekarze dokonali starań w opisie abym miała zniżkę na leki :wink: a moje dolegliwości zaczęły się kilka miesięcy po tym jak miałam kleszcza :neutral: zresztą może sama teraz to tak naciagam, bo bardzo bym chciała aby to była yersinia :razz:

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽

Post autor: Nibiru » 25 lut 2014, 20:47

ulka1986 pisze:Tak prawda antybiotyk nie służy jelitom ale jeśli jest choć cień nadziei że mi dokucza bakteria to zaryzykuję :wink: zwlaszcza że postawienie mi diagnozy cu było trochę naciagane bo obie kolonoskopie nie dały 100 procentowego potwierdzenia i lekarze dokonali starań w opisie abym miała zniżkę na leki :wink: a moje dolegliwości zaczęły się kilka miesięcy po tym jak miałam kleszcza :neutral: zresztą może sama teraz to tak naciagam, bo bardzo bym chciała aby to była yersinia :razz:
A tak z ciekawości DALACIN też miałaś na Yersinia ?
Czy to CU czy CD czy inny rodzaj zapalenia to na jedno i drugie antybiole szkodzą.
Fakt, że winą problemów może być kleszcz i jakaś infekcja lub koinfekcja odkleszczowa. Ale jeżeli to wina bakterii i kleszcza, to leczenie jednym antybiotykiem nigdy nie przyniesieni efektu, powinno się łączyć 2 lub 3 antybiotyki przez długi okres czasu podobnie jak w przypadku boreliozy czy chlamydiozy tzw metoda ILADS. U ciebie moze być podobnie, bo popatrz ile tego brałaś a bakteria się utrzymuje, a jelita są w rozsypce przez antybiotyki.
Boję się tylko żebyś sobie nie zaszkodziła bardziej antybiotykami.
Ja już żałuję, że tyle tego brałem.
Jak się teraz czujesz na jelitach ? Dalej bolą, jak pokarm przechodzi, dalej czujesz tą bule ?

Tu trochę więcej o diagnostyce Yersinia
http://www.wielkoszynski.webity.pl/zakr ... /yersinia/

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽

Post autor: ulka1986 » 25 lut 2014, 21:20

Dalacin na zęba miałam albo raczej suchy zebodol po ekstracji tego zęba i po nim nie miałam żadnych dolegliwości ale obawialam się ich... I odrazu brałam nystatyne i enterol. I jeśli chodzi o jelita to ciężko mi jednoznacznie określić czy jest ok. Biegunek nie mam ale ilość kalu jest zastanawiajaca, bule też nadal mam. A czytałam że podobny objaw właśnie tą bule daje yersinia. Brzuch w ciągu dnia raczej nie boli jedynie po przebudzeniu czuje dość silny skurcz i wtedy wc, kupka. Uformowana długa i chuda. A o kleszczu pisałam bo one również przenoszą yersine i jakoś ten fakt mi się układa w całość. Jakieś 3-4 miesiące po kleszczu znalazłam się na zakaźnym z objawami zatrucia i od tamtej pory biegunki mnie nie opuszczaly. Byłam wtedy w ciąży więc diagnostyka leżała .... Dopiero po porodzie i to rok pi nim odwazylam się zrobić kolonoskopie. W jelicie były wtedy afty, w histopatologii czysto, rozpoznanie colitis chronica. Chodziłam od lekarza do lekarza i leczenia nie miałam żadnego. Dopiero w wrzesniu ubiegłego roku trafiłam do szpitala i tam wyszla i bakteria( ale miano wątpliwe) i w kolonoskopi jelito bez zmian a w histopatologii ropnie krypt i postawili diagnozę cu. A teraz czytając artykuły o yersini widzę że te moje objawy pasują jak ulał do niej.a ta byle to mam już od samego początku objawów a w kolonoskopi tam nic nie ma.jutro jadę do mojej gastro to będzie moja dopiero 2 wizyta u niej, pogadam z nią o tym, zobaczę co mi powie.

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽

Post autor: Nibiru » 26 lut 2014, 02:56

ulka1986 pisze:Dalacin na zęba miałam albo raczej suchy zebodol po ekstracji tego zęba i po nim nie miałam żadnych dolegliwości ale obawialam się ich... I odrazu brałam nystatyne i enterol. I jeśli chodzi o jelita to ciężko mi jednoznacznie określić czy jest ok. Biegunek nie mam ale ilość kalu jest zastanawiajaca, bule też nadal mam. A czytałam że podobny objaw właśnie tą bule daje yersinia. Brzuch w ciągu dnia raczej nie boli jedynie po przebudzeniu czuje dość silny skurcz i wtedy wc, kupka. Uformowana długa i chuda. A o kleszczu pisałam bo one również przenoszą yersine i jakoś ten fakt mi się układa w całość. Jakieś 3-4 miesiące po kleszczu znalazłam się na zakaźnym z objawami zatrucia i od tamtej pory biegunki mnie nie opuszczaly. Byłam wtedy w ciąży więc diagnostyka leżała .... Dopiero po porodzie i to rok pi nim odwazylam się zrobić kolonoskopie. W jelicie były wtedy afty, w histopatologii czysto, rozpoznanie colitis chronica. Chodziłam od lekarza do lekarza i leczenia nie miałam żadnego. Dopiero w wrzesniu ubiegłego roku trafiłam do szpitala i tam wyszla i bakteria( ale miano wątpliwe) i w kolonoskopi jelito bez zmian a w histopatologii ropnie krypt i postawili diagnozę cu. A teraz czytając artykuły o yersini widzę że te moje objawy pasują jak ulał do niej.a ta byle to mam już od samego początku objawów a w kolonoskopi tam nic nie ma.jutro jadę do mojej gastro to będzie moja dopiero 2 wizyta u niej, pogadam z nią o tym, zobaczę co mi powie.
A Borelke sprawdzałaś ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „CuDaczny Oddział - Mam Diagnozę”