Trawienie

Mam diagnozę, opisuję mój przypadek.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Misia

Re: Trawienie

Post autor: Misia » 07 maja 2006, 22:35

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Hanca
Początkujący ✽✽
Choroba: IBS
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Hanca » 07 maja 2006, 23:08

No właśnie wczoraj byłam w kilku aptekach, ale mieli tylko Nutridrinki (apteki które miały dyżur, troche słabo wyposażone). Jutro wybiorę się do takiej, w której jest największy wybór, zamierzam kupić jakiś preparat do rozpuszczania w wodzie - wychodzi najtaniej. Muszę sprawdzić czy dolegliwości będą się utrzymywać. Dziś załatwiam się właściwie samym śluzem, może to po rybie? Już sama nie wiem, nic podejrzanego nie jadłam.

Awatar użytkownika
aleksandra12
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie

Post autor: aleksandra12 » 08 maja 2006, 00:23

Mówię tak, bo mnie leczyli na IBS przez rok i była to dla mnie coraz gorsza męczarnia.
Sama zdecydowałam się na prywatną kolonoskopię, skoro mój rodzinny nie czynił żadnych kroków w stronę gastologa etc. Dlatego tak nalegam zawsze na dorbe zdiagnozowanie, czy to na pewno IBS. Bo nie powinien boleć w nocy i leki jednak powinny działać. A badanie na krew utajoną miałaś?
Pozdrawiam, Aleksandra

Hanca
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Hanca » 08 maja 2006, 09:49

Nie miałam. Zastanawiam się także czy to nie jest jakaś grzybica, 2 miesiące temu lezałam w szpitalu, leczyli mnie antybiotykami i sterydami, a teraz mam zaostrzenie. Czytałam, ze na wielu ludzi z IBSem działają leki przeciwdepresyjne, ja w zasadzie nie zauważyłam różnicy. Nie wiem czy w moim mieście jest inny prywatny gastrolog niż ten u którego byłam, mogłabym do niego pójśc, ale za prywatną kolonoskopię zapłacę chyba 250 zł. Natomiast w przychodni to conajmniej miesiąc czekania, potem drugie tyle na badanie.

Awatar użytkownika
aleksandra12
Aktywny ✽✽✽

Post autor: aleksandra12 » 08 maja 2006, 10:58

W aptece można kupić domowe testy na krew utajoną. Może warto sprawdzić?
A grzybice - też możliwe, ale to by trzeba było zrobić posiew kału w kierunku Candidia. Nie wiem jak to ze skierowaniem...
Pozdrawiam, Aleksandra

Hanca
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Hanca » 08 maja 2006, 11:34

Pewnie po skierowanie musiałabym iść do gastroenterologa, poja rodzinna niechętnie daje. Musze zapytać w labolatorium ile takie badanie kosztuje, to robią też chyba w Sanepidzie?

Tomy
Doświadczony ❃
Choroba: CU

Post autor: Tomy » 08 maja 2006, 12:56

Popieram zdanie Zenobiusa. Lepiej walczyć ze znanym sobie przeciwnikiem.

Tak kombinuję, że przecież dzisiaj nie jesteś przypisana tylko do jednego miasta lub jednego oddziału NFZ. Popytaj w śląskim NFZ jak to wygląda. Bo jeżeli nie ma z tym większego zachodu, to mogłabyś kolonoskopię zrobić w Opolu. Pociągiem lub samochodem z Rybnika, to jest godzinka jazdy. Badanie w dobrych warunkach i w pełnym znieczuleniu. Super kadra lekarzy i pielegniarek. Po znieczuleniu ja nigdy żadnych problemów nie miałem, całość zajmowała mi max 3 godz. Ja tak zawsze robię i wszystkim polecam. Skierowanie wypisuje mi mój lekarz prowadzący i on to badanie w Centrum Medycznym wykonuje. Ja nigdy nie czekałem na badanie dłużej niż 2 tygodnie. Mój lekarz przyjmuje również prywatnie. Wizyta kosztuje 60 zł. Kolonoskopia i znieczulenie jest za friko (tzn. na NFZ). Jezeli uznasz, że to dobry pomysł to pisz na pw.

Alicja
Początkujący ✽✽
Choroba: CU u rodzica
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Alicja » 08 maja 2006, 16:57

W naszym laboratorium badanie na krew utajoną kosztowało ostatnio 15 zl, myślę ze ceny są wszędzie podobne.

Hanca
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Hanca » 08 maja 2006, 17:32

Nie wyobrażam sobie kolonoskopii w znieczuleniu. Jakie są odczucia? Tylko ból? Ból wytrzymam. Dla mnie masakrą była gastroskopia, chociaż nie boli. Zastanawiam się czy podczas ostatniej gastroskopii nie zarazili mnie jakąś bakterią...

Wiem, że powinnam wykluczyć inne choroby, ale troche szkoda mi czasu i kasy, pewnie i tak okaże się że to IBS i muszę z tym żyć. Po ostatnim pobycie w szpitalu mam dosyć podejścia polskich lekarzy. AZ drugiej strony objawy coraz bardziej komplikują mi życie...

Awatar użytkownika
aleksandra12
Aktywny ✽✽✽

Post autor: aleksandra12 » 08 maja 2006, 18:05

Uch. Niech Ci nie będzie szkoda czasu i kasy, bo może warto. Mówi Ci to ta, ktorą leczyli na IBS i czuła się gorzej i gorzej i gorzej. I teraz przynajmniej wiem co mi jest i nareszcie żyję w miarę normalnie, w porównaniu ze stanem poprzednim.
Zacznij od rodzinnego i poproś o badania typu krew utajona etc. A z krwi miałaś OB robione? Jak nie, to zrób.
Potem gastroenterolog i kolonoskopia najlepiej.
Kolonoskopia w znieczuleniu jest luzacka. Nie boli, nie czujesz rozpierającego powietrza. Budzisz się spokojna :) Jak jest bez - nie wiem, bo ja należę do tych, którzy wola unikać niepotrzebnych złych wrażeń.

Ale oczywiście - jak chcesz. Ja, patrzac na Twoje objawy widzę swoje początkowe (bo potem było dużo gorzej) zmagania się z "IBS", który okazał sie być Crohnem.
Pozdrawiam, Aleksandra

Tomy
Doświadczony ❃
Choroba: CU

Post autor: Tomy » 08 maja 2006, 19:52

Aleksandra12 dobrze radzi. W końcu jest zdeklarowanym "śpiochem", to wie co mówi. Kolono "na śpiocha" nie boli, bo się śpi (i nawet nic koszmarnego się nie śni :D ). A przede wszystkim odpadają te wszystkie wrażenia psychiczne. Jak to wygląda w szczegółach opisałem kiedyś tutaj http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.ph ... c&start=30

Zatem nie warto się dłużej zastanawiać.

Życzę powodzenia
Tomy

Hanca
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Hanca » 08 maja 2006, 20:42

Kupiłam dziś sobie w aptece Ensure za 22 złote. Był jeszcze Nutrison za 38zl. Strasznie ciężko o te preparaty, w kilku aptekach nie było wogóle, a panie farmaceutki nie wiedziały o co chodzi i wciskały mi mleko dla niemowląt. Ktoś pisał o preparacie z Nestle, niestety u mnie nie ma. Spróbuje zastapić przynajmniej część posiłków.

Najgorzej u mnie jest z samego rana, potem na uczelni jest w miarę - to mnie dziwi. Za to jak wracam do domu jest koszmarnie, jeszcze nie zacznę jeść już mam koncert. Wiele osób z IBSem uskarża się na dolegliwości właśnie na uczelni, czy w pracy, które wywołuje stres, że jest się w towarzystwie itp.

Tribux jest na recepte, dziś pytałam. Wybiorę się chyba do rodzinnego i poproszę o skierowanie na krew utajnioną i recepte na ten Tribux.

Kolonoskopię wolalabym chyba bez znieczulenia, kiedy miałąm gastroskopię dali mi jakiś zastrzyk i byłam półprzytomna, może to by wystarczyło?

Wyniki mam ze szpitala z przełomu lutego/marca:
OB 17
Hb 13,9 (zaskakująco wysoka, zawsze mam ok. 11 - 12,5)
Leukocyty 11,0
TSH 0,295
Gastroskopia bez zmian.

Wszystko mi ostatnio siada ech :cry:

Znalazłam wyniki z por. gastroenterologicznej z przed roku:
CRP 3.16
ASPAT 18
ALAT 12
ALP 153
AMYLAZA 74
Z kału nie wychodowano Pałeczek Salmonella, Shigella.
Gastroskopia, USG bez zmian.

Misia

Post autor: Misia » 08 maja 2006, 21:24

Hanca
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Hanca » 08 maja 2006, 21:37

Dzięki. Coś z tym musze zrobić.

Czy Wy od początku mieliście objawy CU i CD? Chodzi mi głównie o krwawienia. Czy Wasze jelita dawały objawy podobne do moich? I jak długo to trwało?

Misia

Post autor: Misia » 08 maja 2006, 21:40

ODPOWIEDZ

Wróć do „CuDaczny Oddział - Mam Diagnozę”