CU a IBS

Mam diagnozę, opisuję mój przypadek.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
SwistakCZC
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: śląskie

CU a IBS

Post autor: SwistakCZC » 23 maja 2012, 10:31

Od 2009R choruję na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Dodatkowo zdiagnozowano u mnie nietolerancję laktozy. Po hospitalizacji byłem leczony sterydami (konkretnie był to Encorton), obecnie przyjmuję codziennie 2 tabletki Salofalku.

Od tamtej pory ani razu nie miałem zaostrzenia choroby. Ani razu nie byłem hospitalizowany, żadnej krwi w kale, biegunek ani gorączki, wyniki badań krwi są w porządku. Jednakże bez przerwy dokuczają mi dolegliwości takie jak nadmierne bolesne wzdęcia, uczucie niepełnego wypróżnienia, zbyt częste parcie na stolec, stolce często są dosyć luźne wyglądają jak kupka trocin, czasami widać niedotrawione resztki jedzenia bądź rzadziej pojawia się odrobina śluzu. Jednak to wzdęcia są moim głównym problemem, gdyż mam je praktycznie codziennie, wiąże się to z ogólnym osłabieniem i bólami brzucha.

Czytałem, że właśnie takie dolegliwości wiążą się z IBS... Zastanawiam się czy są one spowodowane CU czy właśnie IBS'em? Jako że typowych objawów CU nie miałem już dawno, pomimo tego że kilkakrotnie byłem w stanie dużego stresu, a taki właśnie czynnik z tego co wiem wpływa na nawrót choroby. Od jakiegoś czasu zacząłem stosować beneflorę (probotyk i prebiotyk), ćwiczę również jogę żeby móc lepiej panować nad stresem. Myślicie że to pomoże? Proszę odpowiedzcie na te 2 pytania ;)

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie

Re: CU a IBS

Post autor: Baby » 23 maja 2012, 11:34

SwistakCZC, Hej :) Wszystkie dolegliwości o których piszesz są także charakterystyczne dla CU czy innych zapalnych chorób jelit. Wg mnie przed wszystkim musisz zmienić dietę, wyłączyć z niej produkty wzdymające, czasowo nabiał i inne które zaobserwujesz że ci szkodzą. Zajrzyj do działu o dietach. Jeśli to nie pomoże spróbuj połykać probiotyk np. Sanprobi IBS czy Dicoflor 60, zrób posiewy stolca, może trzeba podać antybiotyk :) Na wzdęcia lekarze także przepisują duspatalin retard, tribux czy meteospasmyl aby łagodzić bóle, wzdęcia i parcie o którym piszesz. Ja choruję na NZJ i biorę probiotyki na stałe. Kiedy ostatnio byłeś u lekarza gastrologa, jak często chodzisz na wizyty kontrolne i robisz badania? My CUDaki nie możemy o tym zapominać, mimo iż nic nam nie dolega (wg nas) bo przecież chorujemy na choroby przewlekłe i musimy być pod stałą opieką lekarza ;)
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Natalka
Weteran ✿
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 23 maja 2012, 19:36

poczytaj też te tematy:
viewtopic.php?t=6343&highlight=ibs
viewtopic.php?t=2558&highlight=ibs
o probiotykach poczytaj w dziale Suplementy viewforum.php?f=10
o jodze tu viewtopic.php?t=3904&highlight=joga
:wink:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

SwistakCZC
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: śląskie

Post autor: SwistakCZC » 24 maja 2012, 01:23

@Baby - Myślałem że ogólnie okres remisji oznacza stop większości dolegliwości. Tak też mój pierwszy lekarz jeszcze w szpitalu dzięcięcym opisywał tę chorobę, remisja to brak bólów, biegunek i tego wszsytkiego. Co do wizyt u obecnego lekarza, chodze do niego regularnie ale chyba muszę go zmienić, bo tylko w kółko mówi że takie dolegliwości mogą się zdarzać i doradza wziąć wtedy więcej salofalku.

Z nabiału tylko od czasu do czasu pojawiają się jajka, jem duszone warzywa ryż kaszę jaglaną mięso cielęce lub rybę, do tego mało chleba i produktów mącznych. Czyli jak najbardziej anty-wzdęciowo, a mimo to one wciąż nie ustępują.

@Natalka - dzięki za linki ;) Sprawdzam właśnie ;)

Miło od razu uzyskać pomoc po napisaniu :) Dzięki wielkie

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie

Post autor: Baby » 24 maja 2012, 10:28

SwistakCZC, ciesze się że coś pomogłam. Wiesz ja mam znajomych z CU i nie u każdego przebiega okres remisji i zaostrzeń tak samo. Właśnie ostatnio rozmawiałam z osobą z CU która ma remisję, nie krwawi, endoskopowo ok, nie ma biegunek, a wzdęcia i bóle niestety się zdarzają. Życzę dużo zdrówka i pisz w razie pytań bo to jesteśmy aby sobie pomagać :)
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
noodle
Aktywny ✽✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie

Post autor: noodle » 27 maja 2012, 20:46

Jutro odbieram wyniki badania krwi i tak sobie czytam w necie. Znalazłam różne choroby jelit w tym CU. I tak się zastanawiam, bo z tych objawów, pasują mi te:
bóle brzucha,
długotrwałe biegunki i/lub zaparcia (czasem występują naprzemiennie),
krew w stolcu (ujawniona lub nie),
osłabienie, utrata wagi,
aftowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej (mam raz na jakiś czas)

Mam też objawy zespołu jelita drażliwego, ale one nie występują w czasie stresu, ale cały czas...
ostre, skurczowe, nękające bóle brzucha
zaparcie
wzdęcie brzucha
domieszka śluzu w kale
odbijanie i gazy

"przelewania w brzuchu"

No i mam tak, że w jednym miesiącu boli mnie non stop, a w innym wcale. Jedynie zaparcia są cały czas.

Zaczynam po prostu panikować przed jutrem, ale co mi może być... :( Chciałabym już wiedzieć.
Zapraszam na http://bezglutenowy.blog.pl

Dieta bezglutenowa od 1.11.2012 roku. Atrofia nerwu wzrokowego. PCOS. Glucophage xr 1500. W razie silnych skurczy Spasmolina.

moniczek
Debiutant ✽
Choroba: IBS
województwo: zachodniopomorskie

Post autor: moniczek » 17 cze 2012, 10:29

a ja jestem tutaj swiezynka choruje na jelito nadwrazliwe i mam takie objawy caly czas praktycznie pomimo lekow i tego ze lekarze rok temu po wypuszczeniu ze szpitala stwierdzili ze wszystko zaleczone i wychodze ,,w ogolnym stanie dobrym,, a moj lekarz rodzinny uparcie to podtrzymuje nawet lesli mam nawrot wiec nauczylamradzic sobie sama chyba ze potzrebuje zwolnienia do pracy. mam wrazenie ze nikt nie traktuje tej choroby powaznie i wszyscy mnie zbywaja i robia paranoiczke smutne ale prawdziwe :neutral:

ODPOWIEDZ

Wróć do „CuDaczny Oddział - Mam Diagnozę”