Leki przeciw zapalne przy Colitis Chronica

Mam diagnozę, opisuję mój przypadek.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie

Leki przeciw zapalne przy Colitis Chronica

Post autor: Tomek0700 » 18 lip 2011, 21:14

Witajcie.
Ordynator mojego oddzialu nie chcial przepisac mi lekow przeciw zapalnych poniewaz mam jelito czyste pod obrazem endoskopowym (zadnych zmian nigdy nie mialem) pod mikroskopem mi wyszlo colitis chronica non classificata. Wytlumaczyl sie tym, ze skoro nie mam zadnych zmian to mi nie pomoga te leki bo one przede wszystkim sa na zmiany w jelicie. Czy to prawda? czy zostalem po prostu oklamany? Dodam, ze mam colitis chronica non classificata od roku a z jelita cienkiego wycinek hist-past
rozrost odczynowy grudek chloonych w blonie sluzowej i podsluzowej jelita kretego.
Co o tym sadzicie? od roku jestem olewany z tym wynikiem, ze to kazdy czlowiek ma a ja dalej mam biegunki, odwiedzilem 8 lekarzy i nic, czy warto samemu wlaczyc lek przeciw zapalny na wlasna odpowiedzialnosc przy tym wyniku?

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽

Re: Leki przeciw zapalne przy Colitis Chronica

Post autor: Tomek0700 » 23 lip 2011, 00:43

moze mi ktos odpowiedziec? skoro mam jelito czyste pod obrazem endoskopowym to jest jakis sens brania leku przeciwzapalnego?

Awatar użytkownika
taloca
Doświadczony ❃
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie

Post autor: taloca » 23 lip 2011, 00:45

Jeśli masz mikroskopowe zapalenie to tak. Jeśli na "oko" jelito wygląda ok ale w hist-pat wychodzi stan zapalny to tak. Poza tym mój lekarz kiedyś powiedział mi, że każde zapalenie należny leczyć. Chociaż to wcale nie oznacza, że skoro jest zapalenie to od razu ma się nzj przyczyny mogą być różne i trzeba ich poszukać. Nie wiem, czy to prawda, czy nie ja mu wierzę bo mi pomógł.

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Tomek0700 » 23 lip 2011, 13:26

super, naprawde dzieki za odp. Mam pytanko, jakie leki bierzesz w tej chwili? i czy jest poprawa?:) czy np. sulfa by mi zlagodzila stan zapalny skoro jelito pod obrazem endoskopowym mam obraz czysty a pod mikro colitis chronica?

Pozdrawiam!!!

Awatar użytkownika
taloca
Doświadczony ❃

Post autor: taloca » 23 lip 2011, 17:30

W tej chwili biorę asamax 500 tabletki, nolpaza 40, metoclopramidum doraźnie nospa forte. Wcześniej oprócz tego brałam jeszcze asamax 500 czopki. Tak jest poprawa, ale trochę na nią czekałam (ponad rok). Teraz jest ok zdarzają się biegunki i bóle ale da się z tym normalnie żyć.
Tomek0700 pisze:czy np. sulfa by mi zlagodzila stan zapalny skoro jelito pod obrazem endoskopowym mam obraz czysty a pod mikro colitis chronica?
Nie wiem, ale chyba tak. Nawet trudno mi powiedzieć co mi pomogło. Ale jaki jest stan dowiem się po kolonoskopii która jest planowana na listopad.
Nigdy nie narzekaj, że masz w życiu pod górę jeśli zdecydowałeś, że idziesz na szczyt.

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Tomek0700 » 23 lip 2011, 22:34

hmm.. a jelito mialas czyste pod obrazem endoskopowym czy byly jakies zmiany? moglby ktos jeszcze odpowiedziec jaki lek przeciwzapalny skoro jelito mam czyste a pod mikroskopem colitis chronica non classificata?

Awatar użytkownika
taloca
Doświadczony ❃

Post autor: taloca » 23 lip 2011, 22:41

Tak miałam czyste podczas pierwszej kolonoskopii. Tylko w hist-pat był stan zapalny.
Nigdy nie narzekaj, że masz w życiu pod górę jeśli zdecydowałeś, że idziesz na szczyt.

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Tomek0700 » 23 lip 2011, 23:01

rozumiem, ze po pierwszej kolonoskopii przepisano Ci asamax na stan zapalny? w jakiej dawce?
Dziekuje za odp.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
taloca
Doświadczony ❃

Post autor: taloca » 23 lip 2011, 23:07

Tak Asamax 500 3x2 plus czopki Asamax 500 1x1 na noc

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Tomek0700 » 23 lip 2011, 23:28

a czy Twoj lekarz planuje odlozyc Ci asamax? ogolnie lek przeciwzapalny na to zapalenie jelitka? czy kaze Ci brac do konca zycia?

Awatar użytkownika
taloca
Doświadczony ❃

Post autor: taloca » 23 lip 2011, 23:37

Kiedy miałam stan zapalny widoczny tylko w hist-pat lekarz namawiał mnie do próby odstawienia Asamaxu. Odłożyłam Asamax ale objawy wróciły i pojawiły się nadżerki (podczas kolejnej kolonoskopii jelito już nie było makroskopowo czyste). Wróciłam do brania lekarstw biorę do teraz jednak jeśli podczas kolonoskopii okaże się że jelito jest czyste spróbuję odstawić tabletki. To co opisuję było kiedyś trudno mi wszystko tak dokładnie opisać bo mój przypadek jest dość zagmatwany. Ale zaczęło się właśnie od zapalenia widocznego w hist pat i zapalenia i wrzodów żołądka.

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Tomek0700 » 24 lip 2011, 00:12

w zasadzie to bardzo podobny przypadek do mnie, ja tez mialem najprawdopodobniej wrzody bo gastro wykazalo znieksztalcona opuszke (ranka powrzodowa).. i te zapalenie, dla lekarzy w moim miescie ma je kazdy a ja dalej cierpie. Dzieki za odp.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: pomorskie

Post autor: Alis » 26 lip 2011, 13:31

taloca, a jakie miałaś objawy?? Napisałaś, że zdarzają się bóle, tzn. jak często?? Jaką obecnie dawke Asamaxu przyjmujesz?
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

Awatar użytkownika
taloca
Doświadczony ❃

Post autor: taloca » 26 lip 2011, 16:35

Alis pisze:taloca, a jakie miałaś objawy??
Pierwsze było zapalenie spojówek, potem afty w jamie ustnej, potem bóle żołądka i nudności i wymioty, potem bóle brzucha i biegunki na przemian z zaparciami (bolało zwłaszcza w lewym dole biodrowym) i ciągłe wymioty, chudnięcie, krew utajona w kale, stany podgorączkowe.
Alis pisze:Napisałaś, że zdarzają się bóle, tzn. jak często??
Tak na prawdę bóle zdarzają mi się tylko na własną prośbę, jak zjem coś nieodpowiedniego, ale ze mną tak już jest np. truskawki wiedziałam na 100% że mi zaszkodzą ale i tak jadłam. Więc to wszystko zależny od diety i od nerwów. Tak bez powodu to może raz na 2 miesiące.
Alis pisze:aką obecnie dawke Asamaxu przyjmujesz?
3x2 Asamax 500
Tomek0700 pisze:dla lekarzy w moim miescie ma je kazdy a ja dalej cierpie
Tak, bardzo często lekarze tak twierdzą i różne inne teorie też mają. Lekarz rodzinny (który zastępował mojego) powiedział mi, że na pewno w ciąży jestem i dał kropelki na poranne nudności nie docierało do niego że na 100% nie jestem. Inny lekarz kiedyś mi powiedział, że to zapalenie mam bo mam biegunkę a jak się zapytałam czemu mam ciągle biegunkę to powiedział że nie wie. Innym razem usłyszałam dziewczyno jesteś taka młoda nic nie może Ci być dostałam duspatalin retard i bez jakichkolwiek badań do domku bo przecież młodzi nie chorują :) fajne też było stwierdzenie bardzo chciałbym pani pomóc ale nie potrafię, nie wiem co robić (ale akurat to doceniam przynajmniej nie traciłam czasu) :) Poza tym przerobiłam chyba wszystkie leki na ibs, mnóstwo przeciwbólowych i trochę uspakajających po których ciągle spałam. Ciężko wspominam swoje początki to było okropne można powiedzieć że żyć się nie dało ciągle bolało rano, popołudniu, wieczorem i w nocy, a życie kręciło się wokół wc. Doszło nawet do tego, że przestałam z domu wychodzić ciągle leżałam, mało brakowało a bym nawet swoje wszystkie sprawy "zawaliła" (przestałam chodzić na zajęcia), nie mogłam się na niczym skoncentrować. Może trochę przesadzam bo ja panikara jestem, ale oby to nigdy nie wróciło.

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: pomorskie

Post autor: Alis » 26 lip 2011, 18:36

taloca, no ja podobnie miałam oczywiście zapalenia spojówek...ehh nawet mi kawałek oka pobierali. No i bóle silne, z łóżka nie wstawała, pogotowie tylko przyjezdzało i odjezdzalo w spzitalu to samo, młoda dziewczyna to do psychiatry, albo w ciąży. Normalnie na samo wspomnienie mam dość. Najgorsze u mnie jest to, że z jelitem lepiej a nadal mam bóle i to mój problem-bóle brzucha. Wszystkie mozliwe leki na ibs brałam, plus przeciwbólowe, nawet tramal i niewielka poprawa po tym. A co Tobie pomogło?? Po Asamaxie ustapiły wszystkie dolegliwości? Bo u mnie to obecnie bez róznicy czy biorę przeciwzapalne czy nie i tak boli.
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

ODPOWIEDZ

Wróć do „CuDaczny Oddział - Mam Diagnozę”