Leczenie niesklasyfikowanego NZJ

Mam diagnozę, opisuję mój przypadek.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie

Leczenie niesklasyfikowanego NZJ

Post autor: Tomek0700 » 09 cze 2011, 00:47

Witajcie kochani,
Szukam tematow na temat NZJ ( Colitis chronica non classificata)
Mam wiele pytan takich jak:
Czy ten stan zapalny powinno sie leczyc np. ASAMAXEM? od roku kazdy lekarz mowi, ze ten stan nie jest grozny a utrata masy odbijania i inne ciagle sa. Mam przewlekle zapalenie zoladka i dwunastnicy ale to tez podobno jest nic. Jednak czytam na forum o tym stanie zapalnym w jeltiach i widze, ze jednak niektorzy jakies leki na to dostaja. Ja nic nie dostalem.
Drugie pytanie: czy to sie da wyleczyc ten stan zapalny? czy tak jak CU I CD leki do konca zycia? czy jak zaczne brac np. ASAMAX to wprowadzam w remisje czy wyleczenie jelitka?
Podczas remisji musze tez brac leki na to?

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 09 cze 2011, 07:23 przez Tomek0700, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Alutka86
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Kontakt:

Re: Leczenie niesklasyfikowanego NZJ

Post autor: Alutka86 » 09 cze 2011, 07:52

Jeżeli nasz faktycznie nieskalsyfikowane NZJ to tylko kwestia czasu, aby się obudziła prawdziwa choroba... Ale czy to na pewno jest niesklasyfikowane NZJ? Na tym się za bardzo nie znam.. Chociaż mi wcześniej w wykach wycinków wychodziły głupoty i że nie odnajduje się morfologicznych wskażników NCHZJ, a za 2 razem sobie CD pochulał po moich bebeszkach..
Tak można leczyć mesalazyną, np. Asamaxem, alt trzeba dobrać tak praparat mesalazyny by działał tam gdzie masz zapalenie... O tym znajdziesz w którymś z poradników lub kwartalniku.. Zapoznaj się znimi to cenne źródło wiedzy..
Nie marnuj uśmiechu dla siebie samego!!!

Piciu
Znawca ❃❃
Choroba: CU

Post autor: Piciu » 09 cze 2011, 12:52

Tomek0700 pisze:Mam przewlekle zapalenie zoladka i dwunastnicy ale to tez podobno jest nic
trochę dziwni lekarze, jest to stan zapalny więc to się leczy np.Anesteloc 40 itp.
Kiedy miałeś robioną kolonoskopię i pobranie wycinków histopatologicznych? Nie napisałeś czy masz biegunki z krwią itd ?
Możliwe że powinieneś mieć zmieniony lek z asamaxu na salofalk lub sulfasalazin EN.

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Tomek0700 » 09 cze 2011, 13:41

Dziekuje za odpowiedzi.
Chodzi o to, ze w moim miescie trafilem na bardzo slabych lekarzy, jak pojechalem do pleszewa tez sie okazalo, ze pani doktor jest tylko mila, natomiast na zapalenie jelit dwunastnicy i zoladka powiedziala, ze to wszystko jest w normie.
Alutka86 pisze:Jeżeli nasz faktycznie nieskalsyfikowane NZJ to tylko kwestia czasu
W takim razie czemu zaden lekarz nic mi o tym nie mowi i traktuje to zapalenie jakby nie bylo problemu? czy naprawde z tego musi wyjsc CD lub CU?
_Ray_ pisze:więc jak ja miałam taki stan zapalny too dostalam Pentasę. Jak mi sie poprawilo to lekow nie bralam ;)
jak będzie u ciebie - zobaczysz. Mi wróciło, niestety ;]
I wyszlo jakies CD lub CU z tego? czy wraca Ci to co jakis czas? jakie mialas objawy?

jak to-nic?
Normalnie, jeden lekarz nawet podwazyl gastroskopie z wycinkami, zreszta moja kolonoskopie tez, ze nie mam zadnych zapalen....
każdy to znaczy ilu ? ;> ja aktualnie 'mam 4tego' na swoim koncie ;)
Aktualnie 5, poszedlem do szpitala i rozmawialem z ordynatorem, on nic mi nie powiedzial o tym zapaleniu tylko od razu czy chce kolonoskopie.

Moje objawy: spadek masy ciala, dziwne stolce (1 wizyta w ubikacji i stolec sklada sie z np. 15 czesci ) nadmierne odbijanie od roku juz, bole w klatce piersiowej, prawa lewa pod dolkiem) Sa dni, ze czuje sie ok np. 3 dni a czwartego mam nagly atak np. biegunki lub luuznych stolcow. Dodam opis mojego jelita:

Obejrzano cale jelito grube z lokalizacja zastawki kretniczo - katniczej. Stopien przygotowania dobry. Widoczna blona sluzowa gladka, lsniaca z prawidlowym rysunkiem naczyniowym. W odbytnicy na ok 8-10 cm usunieto polip 3-4 mm. Pobrano wycinki z roznych wysokosci jelita w kierunku mikrospowego zapalenia jelit. HIST-PAT

Colitis chronica non classificata. W zbadanym materiale ujawniono mnogie grudki chlonne.
Polys inflammatorius

Dodam, ze kolonoskopie mialem wykonana rok temu w sierpniu, wtedy mialem 3 miesieczne biegunki ktore przeszly po podaniu metranidazolu w szpitalu.

Czy to jest NZJ?

Awatar użytkownika
elena
Początkujący ✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: elena » 09 cze 2011, 13:50

Moje zapalenie jest również niesklasyfikowane. Mam też zapalenie żołądka ,które jest leczone nolpazą.Na jelita biorę salofalk jednak po trzech latach brania już nie działa jak na początku nawet w najwyższej dawce,więc lekarz zastanawia się nad sterydami. Co do opinii na temat tego zapalenia ,to niestety co lekarz to inne zdanie .Trzeba znależć takiego który postara się leczyć tak, byś poczuł się lepiej, bo niestety na diagnozę w takich przypadkach można czekać rok albo i długie lata .

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Tomek0700 » 09 cze 2011, 14:12

od 3 lat nie mialas poprawy? ciagle przyjmujesz leki (3 lata bez przerwy)? mialas druga kolonoskopie?

Piciu
Znawca ❃❃

Post autor: Piciu » 09 cze 2011, 14:12

Tomek0700 pisze:tylko od razu czy chce kolonoskopie.
powinieneś się zgodzić. Kolejne badanie pomoże w rozpoznaniu czy coś się dzieje w jelicie.

Rozumiem ,że miałeś robiony posiew ze stolca na obecność patogenów?

Awatar użytkownika
elena
Początkujący ✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: elena » 09 cze 2011, 14:23

Tomek0700 pisze:od 3 lat nie mialas poprawy? ciagle przyjmujesz leki (3 lata bez przerwy)? mialas druga kolonoskopie?
Były poprawy kikla tygodni lub nawet miesięcy wtedy zmniejszałam dawki.Kolonoskopie miałam trzy lata temu i drugą rok temu ,niestety druga nie wniosła nic nowego do diagnozy.

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Tomek0700 » 09 cze 2011, 14:48

podważyl na jakiej podstawie?
poniewaz jest najlepszym lekarzem w moim miescie i tylko on sie zna (a ta gastroskopie zrobil ktos inny) naprawde tak mi powiedzial!!!!! porazka...

Jestem w szoku, ze od roku mam ta diagnoze z kolonki, chudne, mecze sie i nikt mi nie powiedzial, ze takie cos mam do konca zycia i ze w ogole nikt mi nie przepisal na to lekow. :(

Nie mialem zadnych patogenow itp.. 30 czerwca ide do szpitala, musze wytrzymac 21 dni jeszcze z tym bez zadnych lekow...... :(

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Tomek0700 » 09 cze 2011, 23:39

czyli te NZJ mozna wprowadzic w remisje i wtedy lekow nie biore? Podczas asamaxu i innych lekow mozna normalnie pic alkohol? do ubikacji latam maks 3x dziennie. Przez rok - 10 kg, ogolnie czasami czuje sie ok a czasami zle, np. dzisiaj jest dobrze i tylko raz w ubikacji i stolec byl tak jakby normalny. A wczoraj dwa razy w ubikacji i stolec byl z ok. 15 czesci do tego mdlosci. Czy jak dostane leki na to NZJ to nadmierne odbijanie ktore ma zwiazek z moim jelitem powinno ustac?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Alutka86
Doświadczony ❃
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Alutka86 » 10 cze 2011, 07:17

caly czas trzeba brac.. na podtrzymanie remisji...
Nie marnuj uśmiechu dla siebie samego!!!

Piciu
Znawca ❃❃

Post autor: Piciu » 10 cze 2011, 09:19

Tomek0700 pisze:czyli te NZJ mozna wprowadzic w remisje i wtedy lekow nie biore?
patrze na Twój profil że chorujesz jakiś czas , przebywasz na tym forum a zadajesz takie podstawowe pytania.

Awatar użytkownika
Asia87
Debiutant ✽
województwo: małopolskie

Post autor: Asia87 » 10 cze 2011, 09:22

Tomek0700 pisze:Podczas asamaxu i innych lekow mozna normalnie pic alkohol?
myślę, że tu znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie:
viewtopic.php?t=436&highlight=alkochol

również w kwartalniku jest temat o używkach.

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Tomek0700 » 10 cze 2011, 10:25

patrze na Twój profil że chorujesz jakiś czas , przebywasz na tym forum a zadajesz takie podstawowe pytania.
skoro nie wiem to czemu mam nie pytac? lekarze mowili, ze to nie jest grozne i nie dawali mi lekow to sie upewniam, proste? nie mam CU ani CD wiec czemu mialem sobie wmawiac cos i czytac tematy o tym skoro mam cos innego jakby nie patrzec?
caly czas trzeba brac.. na podtrzymanie remisji...

tylu ludzi tyle opini, pytalem na PW osoby z NZJ i mowia, ze odkladaja leki gdy jest remisja. Nawet w tym temacie _Ray_ powiedziala, ze odlozyla, w zasadzie to sprobuje sam na sobie.

Pozdrawiam

Natalka
Weteran ✿
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 10 cze 2011, 14:37

Tomek0700 pisze:czyli te NZJ mozna wprowadzic w remisje i wtedy lekow nie biore?
poczytaj tu viewtopic.php?t=3369&highlight=u%B6piona
viewtopic.php?t=5669&highlight=odstawi%E6+leki
viewtopic.php?t=10024&highlight=chemoprewencja
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

ODPOWIEDZ

Wróć do „CuDaczny Oddział - Mam Diagnozę”