Czy to "tylko" CU czy może i CD- pytanie

Mam diagnozę, opisuję mój przypadek.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: Czy to "tylko" CU czy może i CD- pytanie

Post autor: Mamcia » 21 maja 2011, 20:28

Jeśli ma się pan-colitis to zdarza się zajęcie ostatniego odcinka j. grubego przy CU. Ale dlaczego przypuszczasz, ze masz CD??? Prześlij opis kolonoskopii i hist-patu.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 21 maja 2011, 21:30

Nie zajrzeli dalej do jelita cienkiego...
Przecież wyżej piszesz, że zajrzeli. Wyluzuj.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Natalka
Weteran ✿
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 23 maja 2011, 15:29

Dari pisze:Słyszałam, że zdarza się, że któś ma najpierw diagnozę CU, a potem okazuje się, że to jednak CD
u mnie tak było, ale to raczej był błąd i upór lekarza, który sobie z góry założył, że mam mieć CU, bo pani chirurg podczas kolonki mówiła, że na 90% zmiany wyglądają na Crohna, histpat z tego badania też raczej nie przesądzał o CU, a po drugiej kolonoskopii (2 lata później) dostałam nową diagnozę: CD.
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

marcin820201
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: marcin820201 » 17 cze 2011, 02:15

Dari pisze:jednak przed diagnozą kilka lat chodziłam do różnych internistów i ignorowali problem. (A męczyłam się koszmarnie z rzekomym IBS.
Ja miałem tak samo. Po pierwszym fss i wycinkach mam CU, po jakichs 2.5 msca krwawienia ustaly stolec sie unormowal, ale krotko po tym zaczely mnie bolec stawy coraz bardziej i bardziej, zaczal sie robic ropien i wrocily tepe bole brzucha gdzies w okolicy nad pepkiem, a przeciez w CU zmiany sa ciagle, a u mnie konczyly sie w esicy. No chyba ze mam wrzody na zoladku ;) Czytalem ze zapalenie stawow to czesciej w CD i ropien tez czesciej. Masakra. A w histopacie bylo wyraznie: Zmiany odpowiadaja CU w fazie aktywnej. :(
Salofalk 3x1g, Multivitamina High Potency, Witamina D3 7000IU, Omega 3 - 3 g, LDN 4.5 mg, lipolic acid 600 mg, probiotyk. momentami melatonina 1-5 mg.

Jednej rzeczy nauczyłem się w moim długim życiu: że cała nasza nauka w konfrontacji z rzeczywistością wydaje się prymitywna i dziecinna - a jednak jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy. (Albert Einstein)

Z czasem zrozumiesz, że 3 rzeczy się liczą: zdrowie, miłość i.... (Obyty z CU)

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 17 cze 2011, 15:29

marcin820201 pisze:a przeciez w CU zmiany sa ciagle, a u mnie konczyly sie w esicy.
zmiany w CU nie muszą mieć charakteru ciągłego, u 30% chorych zmiany zapalne obejmują tylko ostatni odcinek j.grubego (odbytnicę i esicę) a w 50% zmianami objęte jest też okrężnica (zstępująca i poprzeczna) a u 20% jest zajęta całe j.grube.
To u dzieci najczęsiej dochodzi do zajęcia całego jelita.
marcin820201 pisze:Czytalem ze zapalenie stawow to czesciej w CD i ropien tez czesciej.
ale jak życie pokazuje spora rzesza chorych na CU cierpi na zapalenie stawów (moja córka też) i ma ropnie lub szczceliny i inne objawy pozajelitowe, niestety....
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

marcin820201
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: marcin820201 » 17 cze 2011, 15:53

maggie0278 pisze:zmiany w CU nie muszą mieć charakteru ciągłego, u 30% chorych zmiany zapalne obejmują tylko ostatni odcinek j.grubego (odbytnicę i esicę) a w 50% zmianami objęte jest też okrężnica (zstępująca i poprzeczna) a u 20% jest zajęta całe j.grube.
To u dzieci najczęsiej dochodzi do zajęcia całego jelita.
no tak ale jest ciągłąść tzn. że jak jest obszar zmieniony to ma charakter ciągły tzn... błona sluzowa (podsluzowa) zmieniona- błona sluzowa zmieniona- etc. a nie: błona sluzowa zmieniona- błona śluzowa bez zmian zapalnych- błona sluzowa zmieniona. jak juz jest zapalenie to w sposób ciągły szerzy się z 'dołu do góry'

a propos maggie0278: co Twoja córeczka bierze na to zapalenie stawów- bo mnie to tak załatwiło teraz że poezja :( może być wiadomość na priv żeby nie zmieniać tematu. pozdrawiam i dziękuję z góry :)
Salofalk 3x1g, Multivitamina High Potency, Witamina D3 7000IU, Omega 3 - 3 g, LDN 4.5 mg, lipolic acid 600 mg, probiotyk. momentami melatonina 1-5 mg.

Jednej rzeczy nauczyłem się w moim długim życiu: że cała nasza nauka w konfrontacji z rzeczywistością wydaje się prymitywna i dziecinna - a jednak jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy. (Albert Einstein)

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU

Post autor: obyty.z.cu » 17 cze 2011, 16:39

marcin820201 pisze:jak juz jest zapalenie to w sposób ciągły szerzy się z 'dołu do góry'
niekoniecznie,choć może tak być. :roll:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 17 cze 2011, 18:41

marcin820201 pisze:no tak ale jest ciągłąść tzn. że jak jest obszar zmieniony to ma charakter ciągły
jesli chodzi o występowanie zmian w CU to jest tak jak napisałam powyżej -nie musi miec ch.ciągłego - a jesli chodzi o jakość tej zmiany to zgadza się jest ona ciągła i zmieniona zapalnie sluzówka czasem w sposób naghły przechodzi w zdrową. A w CD jest występowanie zmain zapalnych odcinkowe, nieciągłe co oznacza, że zdrowe odcinki ukł.pokarmowego są poprzedzielane tymi zmienionymi zapalnie.
Podobno w przyszłości mają zostać wyodrębnione podtypy w obrębie dzisiejszego CU, mówi się o konieczności wyodrębnienia "rozległego CU" (extensive ulcerative colitis) jako tzw. BD2 - gdzieś o tym czytałam na portalu pediatrycznym, jak znajdę w moich "ulubionych" to wrzucę w temat "Ciekawe artykuły".
Co do satwów, reumatolog nam nie pomógł, bo uważał,że i tak leczenie jest podobne (oni na RZS dają głównie sulfasalazynę), co nie zmienia faktu,że chorzy na RZS mają dostęp do terapii biologicznej w przeciwieństwie do chorych na CU.

Fajny jest spray Elmetacin przeciwbólowy, kt.stosuję dorażnie na kolana u mojej latorosli. Czasem lepsza taka forma, niż kolejne tablety :wink:

http://www.doz.pl/leki/p3883-Elmetacin
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 17 cze 2011, 22:54

Jest tu pewne pomieszanie pojęć i zachęcam do poczytani poradników i obejrzenia rysunków.

marcin820201
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: marcin820201 » 30 cze 2011, 17:02

No, jestem po badaniach w Szpitalu MSWiA - ogarneli mi stawy sterydami ktore mi znów wrzucili w duzych dawkach i zmieniona diagnoza: CD a nie CU. W kolonce pierwszej wszystko wyszlo. Zmiany w kątnicy w wstępnicy. Esica i odbytnica wygojone. Ciekaw jestem jak oni tam tą histopatologię oceniają bo zdiagnozowane miałem CU po pierwszym FSS a chyba te choroby jakoś się różnią pod mikroskopem - niech mnie ktoś poprawi...

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 30 cze 2011, 18:00

Jak napisano w wielkiej księdze
Materiał pobrany standardowymi kleszczykami biopsyjnymi wykazuje zwykle
niecharakterystyczne cechy stanu zapalnego. Nieserowaciejące ziarniniaki w preparatach
biopsyjnych, przemawiające za rozpoznaniem ChLC, wykrywa się jedynie w 15–36% przypadków. Więcej danych można uzyskać, poddając badaniu histopatologicznemu
preparaty uzyskane podczas zabiegu chirurgicznego. Zmiany zapalne odcinkowe przedzielone fragmentami zdrowego jelita obejmują całą grubość ściany jelita. Nieserowaciejące ziarniniaki występują w 40–60% przypadków zarówno w ścianie jelita, jak i w węzłach chłonnych i krezce. Zmiany zapalne ciągłe, ograniczone do błony śluzowej, z charakterystycznym zaburzeniem układu krypt i zmniejszeniem ilości śluzu przemawiają za rozpoznaniem WZJG
(tab. II–IV).
Czyli rożni i nie rożni. A w 10% przypadków rozpoznaje się nieokreślone zapalenie jelita - czyli nie pies ni wydra[/quote]

marcin820201
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: marcin820201 » 30 cze 2011, 20:55

Dari pisze:Tak naprawdę, to chciałam Cię zapytać, czy wcześniej nie miałeś kolonoskopii? Tylko FSS? To mi się dziwne wydaje...że nie sprawdzono dalszej części jelita, jeśli tak było, a już jakiś czas chorujesz..

Moje problemy z jelitami rozpoczęły się 10 lat temu. Na początku diagnoza: IBS. Rok dziekanki na studiach i mega aromatyczne wiatry. Choroba miała status psychosomatycznej więc po krótkim leczeniu się u gastrologa preaparatami magnezu, hydroksyzyny i enzymów trawiennych (lipankrea) a także regulujących motorykę przewodu pokarmowego (debridat) trafiłem (z własnej woli :mrgreen: ) na psychoterapię do jednego z lepszych osrodków warszawskich. Pól roku ambulatoryjnej psychoterapii, gdzie pewna madra pani dr. zalecila mi jedzenie jogurtow z lactobacillus i bifidobacterium. Popracowalem nad swoja psychika (rzekoma przyczyna choroby) rowniez pozniej przez 3 lata. Na poczatku terapii poznawczobehawioralnej psychoterapeuta odradzil mi zdiagnozowanie sie metoda kolonoskopowa - powiedzial cos w stylu: jesli pan chce to moze pan sobie dac wsadzic poltora metra rury w tylek ale czy jest sens? - zasugerowal ze nie. No i rozpoczely sie 3 lata pracy nad soba: gdzie objawy zminimalizowaly sie znaczoco (a moze to nastawienie sie zmienilo?). Jeszcze w terapi pod koniec zaczalem krwawic i wtedy powiedzialem mu ze w rektoskopi zdiagnozowano CU, a on na to ze to typowa choroba ze stresu. Ja na to czy mam brac leki jak sugerowal gastrolog- a on ze brac. Wnioski nasuwaja sie same. Pozniej w grudniu 2007 mialem miec pierwsza kolonoskopie ale ze wzgledu na problemy z praca i wyprowadzka z domu odkladalem planowany pobyt diagnostyczny w szpitalu- zwlaszcza zesulfasalazyna b. dobrze na mnie zadzialala. Czyli 'olalem' sobie troche chorobe.I tak gdy pojawialo sie male krwawienie, a zdazalo sie to 1-2 razy w roku zwiekszalem dawke leku dwukrotnie po czym powoli schodzilem i bylo ok- do momentu kiedy w styczniu dawka juz nie zadzialala :( I dalsza historia jest juz w skrocie znana.
P.S Bylem kiedys pozniej u jednego terapeuty i napomknalem mu o CU to powiedzial ze ze stresu jest to choroba, ale lekow odradzal odstawiac.

Przeczytajcie sobie artykul na wikipedii o chorobie Leśniewskiego-Crohna i tam jest taka wzmianaka o podejrzewanym wspolnym zwiazku pomiedzy IBS,CU i CD. Jesli macie uporczywe IBS to dajcie sobie wsadzic te rure w tylek jak ktos wam zaproponuje - oszczedzicie czas, energie i zdrowie. A zabieg jest do przezycia zupelnie.

Agula84
Aktywny ✽✽✽
Choroba: IBS
województwo: małopolskie

Post autor: Agula84 » 30 cze 2011, 21:15

marcin820201 pisze:Jesli macie uporczywe IBS to dajcie sobie wsadzic te rure w tylek jak ktos wam zaproponuje - oszczedzicie czas, energie i zdrowie. A zabieg jest do przezycia zupelnie.

marcin820201, a co z tymi ktorzy mimo rury w tylku dalej nie maja pewnosci czy to ibs czy inne dziadostwo??? wlasnie.... lipa :/
Agula 84 :)

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 30 cze 2011, 21:35

marcin820201 pisze:psychoterapeuta odradzil mi zdiagnozowanie sie metoda kolonoskopowa - powiedzial cos w stylu: jesli pan chce to moze pan sobie dac wsadzic poltora metra rury w tylek ale czy jest sens? - zasugerowal ze nie.
to juz brak profesjonalizmu, psycholog kliniczny a takowy może prowadzić terapię w opisanym przez CB systemie nie może odradzać; BTW co to wogóle za formuła : "czy chce pan.....ale czy jest sens?" Nazbyt tendencyjne.
Dobrze, ze jeszcze ani jeden ani drugi nie kazał leków odstawić.
marcin820201 pisze:CU, a on na to ze to typowa choroba ze stresu.
marcin820201 pisze:kiedys pozniej u jednego terapeuty i napomknalem mu o CU to powiedzial ze ze stresu jest to choroba,
stres nie jest przyczyną NZJ chociaż może je wywołać. Powtarzam wielokrotnie jak mantrę różnym takim, wygodne poglądy, na swoją modłę głoszącym.

ODPOWIEDZ

Wróć do „CuDaczny Oddział - Mam Diagnozę”