Chroniczne zapalenie jelita.

Mam diagnozę, opisuję mój przypadek.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ulka
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono

Chroniczne zapalenie jelita.

Post autor: ulka » 16 sty 2006, 18:31

Witajcie, wiem... powinnam zacząć w centrum powitań... polecę tam zaraz :)
Na podstawie badania histopatologicznego diagnoza brzmi - Chronic lymphocytic colitis. Lekarz trochę mnie zbył twierdząc, że "na to się nie umiera". Po moich narzekaniach o głośnym "przelewaniu się" przepisał (na zasadzie - masz receptę i odczep się babo) Pentasę. I tu moje pytanie: czy chroniczne zapalenie jelita grubego się leczy, czy to jest wyleczalne, czy to może się przekształcić w inną odmianę (CD,CU)?
Czy też miewacie od czasu do czasu, bez jakiejkolwiek przyczyny, bolesne, kilkuminutowe parcia na stolec?
Już nie zanudzam :) Pozdrówka.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Kontakt:

Re: Chroniczne zapalenie jelita.

Post autor: ranka » 16 sty 2006, 20:24

mialam..ale pomogly czopki;)
pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika
Małgosia
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Małgosia » 17 sty 2006, 08:19

ulka pisze: Po moich narzekaniach o głośnym "przelewaniu się" przepisał (na zasadzie - masz receptę i odczep się babo) Pentasę.
8O :x

zmień lekarza...
będzie dobrze :-D

Misia

Post autor: Misia » 17 sty 2006, 11:03

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

ulka
Debiutant ✽

Post autor: ulka » 17 sty 2006, 18:09

Dziękuję Wam za dotychczasowe odpowiedzi :)
Kilka lat temu miałam ponoć zespół jelita drażliwego, teraz chroniczne zapalenie... prawdę powiedziawszy mam już dość lekarzy.. nie, nie będę narzekać :P

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 17 sty 2006, 20:14

Przychylam się do rady - zmień lekarza- i postaraj się o precyzyjniejszą diagnozę. Jaką Pentasę bierzesz w czopkach, czy tabletkach? Jaki masz opis kolonoskopii? Możesz odezwać się do mnie na adres J-elity.
pozdrawiam
Mamcia

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 17 sty 2006, 20:43

racja..napisz dokladnie..moze ja tez pomoge:)
Obrazek

ulka
Debiutant ✽

Post autor: ulka » 18 sty 2006, 19:04

Pentasę mam w tabletkach.
Opis kolonoskopii - cytuję "Instrument założono do kątnicy. Na badanym odcinku błona śluzowa jelita gładka, lśniąca o zachowanym rysunku naczyniowym. Z esicy pobrano wycinek do badania histopatologicznego"
Rozpoznanie kliniczne: Polypus hyper.
Wynik badania: Wyc. z odbytnicy - Chronic lymphocytic colitis.
Dodam jeszcze, że na badanie trafiłam po prawie dwóch miesiącach od krwawienia (ze śluzem, kolor żywoczerwony). Po kolonoskopii lekarz stwierdził, że to krwawienie było spowodowane pęknięciem żylaka, ale mam je jeszcze za małe i nie nadają się do leczenia :? Jeżeli mam żylaki, to powinien to chyba ująć w opisie? Przed tym zdarzeniem miewałam od czasu do czasu stolce ze śluzem, często czuję, że mam jelita i tym podobne objawy, które znacie. Sama już nie wiem co o tym wszystkim myśleć.
Do czego to doszło, żebym musiała publicznie takie intymne rzeczy pisywać :oops: :lol:

Mutti
Początkujący ✽✽
Choroba: CD u rodzica

Post autor: Mutti » 18 sty 2006, 19:56

Kochana, to, że publicznie piszesz o "takich" sprawach to małe piwo.
My tu wszyscy o nich piszemy. Po to jest to forum.
Natomiast opis kolonoskopii, przytoczony przez ciebie , nie rokuje źle. Oczywiście nie jestem lekarzem, ale moja skąpa wiedza na temat CU i CD podpowiada mi, że wyniki byłyby inne, gdyby to było jedno z naszych choróbsk.
Głowa do góry!
A prywatnie ci radzę : obserwuj ( nawet notując) swoje objawy i dolegliwości. Z doświadczenia wiem, że to sie przydaje. Mnie potraktowano w szpitalu jako swoiste curiosum, kiedy dostarczyłam dokładny, dzień po dniu zanotowany spis obserwowanych dolegliwości mego dorosłego dziecka. Ale później, po diagnozie, lekarz prowadzący przyznał mi ( w cztery oczy), że bardzo sie to przydało, gdyż pozwolilo ukierunkować badania.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 18 sty 2006, 21:09

Ta recepta na odczepne bije po kieszeni i tyle to lekarstwo na Crohna i to takiego, który jest w jelicie cienkim. W trakcie kolono powinno byc pobrane więcej wycinków, co pozwale, z rególy na postawienie diagnozy. Douczz się i zmień lekarza.
Mamcia

Awatar użytkownika
inkaska
Aktywny ✽✽✽
województwo: łódzkie

Post autor: inkaska » 18 sty 2006, 21:30

twoj opis jest bardzo niescisly..uogolniony...na razie nie ma sie czegomartwic ....ja wczesniej mialam rozpoznanie colitis chronica non specifica.....ale za rok juz mailam colitis chronica activa profunda...tak czy inaczej pilnuj sie i nielekcewaz zadnych objawow...a ja co zycze przede wszystkim zdrowia!!!
cos byc musi do cholery za zakretem;)

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 18 sty 2006, 22:28

Niby kto ma sie uczyc;>pacjent?????????to lekarz ma miec wiedze i ja przekazywac pacjentowi:>:>
co do kolonoskopii to opis kolono wskazuje na prawidlowa sluzowke ale pobrano wycinek z esicy a z wycinka wynika ze to byl polip.
z tewgo co ja wiem to polipy sie wycina od razu bo polipy w jelicie to bezwzgledne wskazanie do wyciecia natychmiastowego!!!!!!!!!tak mnie uczono;)
moze to krwawienie bylo z polipa???ale tego nie wiem niestety...ale wiem ze trzeba usunac;)
mialam kiedys polipa w odbytnicy:/strasznie krwawilam....masywne biegunki krwiste:/koszmar.....pozdrawiam
Obrazek

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 19 sty 2006, 09:26

Tak pacjent, który ma chorobę chroniczną, lub kłopoty z rozpoznaniem ma się uczyć. Niestety u nas ma medycynie uczą różnych rzeczy, ale nie rozmowy z pacjentem. lekarze też ni8e lubią pacjentów, którzy dużo wiedzą, bo zadają pytania, a ci bradzo często nie umieją na nie odpowiedzieć.
Badania wykazały pozytywny wpływ kształcenia pacjentów na przebieg choroby. Gdyby to tylko lekarze mieli się uczyć to forum to ograniczyło byt się do działu rozmowy pozajelitowe, bo reszta byłaby niepotrzebna.
Co do kolonko to opis jest jak recepta na odczepnego.
Mamcia

ulka
Debiutant ✽

Post autor: ulka » 19 sty 2006, 11:00

Bardzo Wam dziękuję za cenne rady. Zmienię lekarza, bo ten aktualny, mam takie wrażenie, zbiera tylko wyniki do swoich jakiś badań, ale leczenie jakoś mu nie bardzo wychodzi. Przed badaniem trochę czytałam na temat chorób jelit i też wyczytałam, że polipy się wycina. Mnie lekarz po badaniu powiedział, że nic w jelicie nie znalazł.. ech..
Pozdrawiam :)

Mutti
Początkujący ✽✽
Choroba: CD u rodzica

Post autor: Mutti » 19 sty 2006, 11:09

Mamciu, masz wielką, wielką rację !!!
Pacjent w naszej rzeczywistości powinien wiedzieć jak najwięcej o swojej chorobie ale także musi umieć obserwować własny organizm, odczytywać prawidłowo jego reakcje, kojarzyć fakty, dostrzegać nawet najdrobniejsze symptomy, zwiastujące pogorszenie...
Na lekarzy nie ma co liczyć.
Wielu z nich nawet nie wie co to jest CU lub CD. No nie, czytali o tym w podręcznikach ale w rzeczywistości w swojej praktyce nie zetknęli się jeszcze z tymi chorobami. Nasza p. doktor pierwszego kontaktu uczciwie powiedziała mi, że w jej karierze moje dziecko jest pierwszym przypadkiem CD, z jakim sie zetknęła i nie wie jak się leczy tą chorobę. Podobne zdanie ( to o nieumiejętności leczenia Crohna) usłyszałam od zastępcy ordynatora oddziału wewnętrznego w naszym szpitalu rejonowym. Wręcz życzono mojemu dziecku abyu jego zaostrzenia zaczynały się w dni powszednie, kiedy może skontaktować się z kliniką, a nie w soboty i niedziele jak dotychczas.

ODPOWIEDZ

Wróć do „CuDaczny Oddział - Mam Diagnozę”