CZY TO CROHN, CZY MO—E CU..?? PODPOWIEDZCIE....

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Luki
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono

CZY TO CROHN, CZY MO—E CU..?? PODPOWIEDZCIE....

Post autor: Luki » 06 lut 2004, 11:21

Witam wszystkich!!Mam pytanko...Od d3u?szego czasu prze?laduj? mnie dolegliwo?ci ze strony uk3adu pokarmowego. :( a dok3adnie od zawsze.Mia3em robione ró?ne badania: sonde,gastroskopie,a rok temu kolonoskopie nawet. Sonda nie wykaza3a obecno?ci lamblii, kilkukrotna gastroskopia wykazywa3o to stany zapalne b3ony ?luzowej ?o3?dka lub dwunastnicy, bd1 ma3e nadrzerki na ?o3?dku i nieraz helikobakterie. Leki na zmniejszenie wydzielania kwasów pomaga3y.Jednak ostatnio, coraz cze?ciej dolegliwo?ci mam ze strony jelit! Kolonoskopia za du?o nie wyja?ni3a. Tzn. w kilku miejscach zanik unaczynienia na jelicie grubym, i grudki ch3onne w koncowej cze?ci jelita cienkiego. Wycinki pod mikroskopem okaza3y sie ma3o pomocne i lekarze stwierdzili, i? mo?e(ale nie musi) to bya choroba Le?niowskiego - Crohna.Sam nie wiem..Mam te? problemy ze strony gard3a.B3ona ?luzowa jest ca3y czas (od ok 5 lat) przekrwiona, pogrubiona i ogólnie wygl?da nnieciekawie. Po wycieciu migda3ków 2 lata temu gard3o ju? mi tak czesto nie doskwiera.Oprócz tego ma dodatnie przeciwcia3a przeciwj?drowe, bóle stawów biodrowych(ale lekkie),chyba,?e gra3bym du?o lub biega3-wtedy mocne.Dodam ,?e mam 27 lat, wiec troszke za szybko te bóle..?! Ogólnie jestem os3abiony, ale ?adnych krwawien z uk3adu pokarmowego nie zauwa?y3em.Podstawow? dolegliwo?ci? teraz s? wzdecia, gazy i cz?sto rozwolnienia(ale nie za czesto, wiec tu jest moja niepewno?a co do Crohna..). Wage mam dobr? 110 kg. Mój prywatny gastrolog stwierdzi3,?e to jest prawdopodobnie pocz?tek wrzodziej?cego zapalenia jelita grubego i zapisa3 mi Salazopiryne.Btra3em 3 tyg.Nie wiem ,czy co? pomog3a(raczej nie).Oprócz tego lecze sie u psychiatry.Stwierdzi3 on nerwice depresyjn?. Je?d?e na terapie i biore niewielkie dawki leków.Ca3y czas ?wita mi my?l,?e mo?e to od jelit te dolegliwo?ci...a mo?e to jest ko3o zamkniete...psychika-jelita-i odwrotnie....Ju? sam nie wiem.Nie jest niewiadomo jak 1le! Tak wiec nie panikuje zbnio.Czest 3amie mi te? w stawach,choa pobyt w szpitalu wykluczy3 reumatoidalne zapalenie stawów.Nieraz jak co? zjem to po jakim? czasie czuje sie poddenerwowany, mam wzdecia,rece spocone,gor?co, czesto te? mam stany podgor?czkowe,choa ogólnie 37,2 mam prawie zawsze po po3udniu. Kondycyjnie te? nie jest ju? najlepiej.MAM PRO?BE:JAK KTO? TE— MIAL PODOBNE OBJAWY LUB MÓGLBY SIE WYPOWIEDZIEA W MOJEJ SPRAWIE TO BARDZO PROSZE! Z GÓRY WSZYSKIM DZIEKUJE I POZDRAWIAM!!! :!:

Beata
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: mazowieckie

Re: CZY TO CROHN, CZY MO—E CU..?? PODPOWIEDZCIE....

Post autor: Beata » 06 lut 2004, 21:44

Z tym chudnieciem to ró?nie bywa, ja tak naprawde schud3am tylko raz (5kg), gdy po raz pierwszy tak naprawde objawi3o sie u mnie CU i lekarze szukali przyczyny. Przy ka?dym pó1niejszym zaostrzeniu nie pozwala3y mi na to leki, które przyjmowa3am, sytuacja by3a wrecz odwrotna-przybiera3am na wadze.

Ela
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: małopolskie

Post autor: Ela » 07 lut 2004, 00:15

Witaj Luki, zgadzam sie z Beat?, z tym chudnieciem ró?nie bywa. Ja zawsze, poza okresem super zaostrzenia, mia3am nadwage. Mam cu. Je?li chodzi o objawy, to najbardziej dokuczliwe by3y zawsze dla mnie wzdecia. Inne objawy, jak krew czy ?luz w stolcu zdarza3y sie bardzo rzadko (no jak przyszlo zaostrzenie, to by3a prawie tylko krew). Innym objawem jaki mia3am to czestsze wypró?nienia - kilka razy dziennie. Ale miejmy nadzieje, ?e u Ciebie nie jest to ?adna z tych powa?nych chorób. W gre mo?e jeszcze wchodzia syndrom jelita nadwra?liwego. Pozdrawiam
CU, j-pouch

flowera
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: flowera » 07 lut 2004, 10:28

hej a jakie miales wyniki mikroskopowe?
byly w porzadku moze tez tak jak ja masz niejasnosc
czyli ileitis chronica diffusa(((( i nie wiadomo co z tego sie wykluje...
ja tez mam niejasne objawy tez mam zapalenie zoladka i dwunastnicy
a na oko kolonoskopia wyszla w porzadku tylko w histopatologii
jakies zapalenie ktore lekarz skwitowal ze jest od pobrania wycinka
pozdrawiam
bogusia
gg 760652
Hej hej Kochani!!!
piszcie do mnie gg 760652

flowera
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: flowera » 07 lut 2004, 10:35

Jak widzisz lekarzom ciezko jest stwierdzic co to moze byc
ja mam podobne objawy rowniez oslabienie, temp ok 37,2 (od pol roku)
choc ostatnio juz mi troche spadla i wrocila do normy no i bole stawow
krzyzowo biodrowych tez jestem raczej osoba bez silnej psychiki..
tez mam biegunki ale nie czesto raz na miesiac....
tez bez krwi i sluzu.... bole brzucha wzdecia....
schudlam ok 10 kg choc ostatnio na szczescie apetyt wrocil do normy
pewnie z czasem wszystko sie okaze (((((((((((((((((((
tak mowi lekarz..
ale zycze CI zeby to nie bylo nic powaznego tak jak u mnei mam nadzieje)))
jesli chcesz pogadac to moje gg 760652
flowercia
Hej hej Kochani!!!

Luki
Debiutant ✽

Dzieki wszystkim za zainteresowanie moim problemem

Post autor: Luki » 08 lut 2004, 18:55

Dzieki za zainteresowanie moim problemem!! :) super,?e s? ludzie ?yczliwi i chc?cy pomóc! Zobaczymy co sie bedzie kry3o za tymi moimi dolegliwo?ciami...Narazie nie jest a? tak 1le, ale kto wie "co w trawie piszczy"... Mo?e to faktycznie jelito dra?liwe..? Apropo pytania o wynik pod mikroskopem wycinków jelita, to z tego co pamietam , to stwierdzono obraz niecherakterystyczny!!ale mi to diagnoza!! :roll: No i jak ju? mówi3em liczne grudki na koncu jelita cienkiego - jek sie okaza3o s? to tzw. grudki ch3onne. Pozdrawiam i odezwe sie nied3ugo znowu.!!

turecki

Post autor: turecki » 10 lut 2004, 17:44

Obraz twoich dolegliwosci jest bardzo podobny do mojego. Ja tez mialem Helicobacter pylori, zapalenia zoladka i dwunastnicy a dopiero potem doszly problemy z jelitami. Mija juz osiem lat i nadal jestem bez konkretnej diagnozy, choc mialem juz 3 kolonoskopie a wyniki wycinkow brzmia podobnie jak u ciebie. Ja takze nie chudne, nie mam biegunek, krwi w stolcu itp., a jednak najprawdopodobniej choruje na Crohna.

Choroba na razie w moim przypadku rozwja sie dosc wolno, a zmiany nie sa az tak nasilone zeby w 100 procentach postawic diagnoze. Jesli chodzi o zespol jelita drazliwego to z tego co wiem jego glowna cecha jest brak zmian zapalnych i to wlasnie to z reguly decyduje o zaszeregowaniu jednostki chorobowej.

Wedlug mnie jesli mam wybierac czy jestes chory na CU czy CD to stawialbym na to drugie. Jesli dobrze zrozumialem to twoje zmiany maja charakter odcinkowy, a takze obejmuja okolice kretniczo-katnicza a to z koleji przemawia za Crohnem.

Nie ma co sie martwic na zapas! Glowa do gory!

flowera
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: flowera » 11 lut 2004, 14:29

Hej to widocznie jest juz nas 3jka z niecharakterystycznymi objawami...
ale ja z kolei slyszalam ze IBS objawia sie tez stanem zapalnym
tylko ciekawe jakim?
pozdrawiam
flowercia
gg 760652
Hej hej Kochani!!!

turecki

IBS a stany zapalne

Post autor: turecki » 11 lut 2004, 17:58

witaj flowero!

Jesli chodzi o stany zapalne przy IBS to nadal bede upieral sie przy swoim. Podstawa zaszeregowania jelita drazliwego jest brak zmian zapalnych. Potwierdza to nawet sposob leczenia tego schorzenia. Podaje sie wlasciwie tylko leki rozkurczowe, uspokajajace ewentualnie antybiegunkowe. Nie slyszalem aby ktos z IBS otrzymywal preparaty 5-ASA.

A swoja droga juz mnie irytuje niepewnosc lekarzy i zamierzam sie poddac bardziej szczegolowym badaniom - testom ANSA i ASCA oraz enteroklizie. Jak uslyszalem od lekarzy wykrycie Crohna moze trwac latami a wyniki histopatologii moga dopiero po latach w 100 % dac wymierne wyniki. Zreszta zmiany swoiste dla choroby Crohna wystepuja u okolo 60% chorych, a brak ich wskazania nie wyklucza choroby. Moze i ty powinnas sprobowac innej diagnostyki?

Pozdrawiam

Luki
Debiutant ✽

Ciag dalszy niepewno?ci..

Post autor: Luki » 12 lut 2004, 19:24

No to widze ,?e jest wiecej "zdiagnozowanych" osób... :D Ostatnio znalaz3em wypis ze szpitala z katedru reumatologii w Szczecinie. Co do Crohna, to lekarze raczej zaprzeczyli temu, choa jeden z nich zasugerowa3 t? chorobe, ale z du?ym znakiem zapytania). Wiem te? ,?e mia3em niewyra1ne unaczynienie jelita grubego w kilku miejscach a tak?e w kilku miejscach niewielkie owrzodzenia. Tylko zastanawiam sie ,czy taki obraz na kolonoskopii nie móg3 bya wywo3any na przyk3ad tym, ?e 6 dni przed badaniem czym? sie zatru3em w szpitalu i mia3em rozwolnienie przez 2 dniu z gor?czk? 39 stopni, pó1niej bra3em tabletki na przeczyszczenie przed zdjeciem stawów krzy?owo-biodrowych, no i samo przygotowanie do kolonoskopii...(tak apropo "bardzo przyjemnego "badania :wink: ). W sobote ide prywatnie do gastrologa. Musze z nim dok3adnie pogadaa. Niech mi wyjasni, czy rzeczywi?cie musze braa leki typu Salozopiryna, je?li moje dolegliwo?ci nie s? wcale a? takie straszne..??!! Pozdrawiam wszystkich i ?ycze udanego weekendu!!!!!

Gość

Re: IBS a stany zapalne

Post autor: Gość » 18 lut 2004, 10:15

turecki pisze:witaj flowero!

Jesli chodzi o stany zapalne przy IBS to nadal bede upieral sie przy swoim. Podstawa zaszeregowania jelita drazliwego jest brak zmian zapalnych. Potwierdza to nawet sposob leczenia tego schorzenia. Podaje sie wlasciwie tylko leki rozkurczowe, uspokajajace ewentualnie antybiegunkowe. Nie slyszalem aby ktos z IBS otrzymywal preparaty 5-ASA.

A swoja droga juz mnie irytuje niepewnosc lekarzy i zamierzam sie poddac bardziej szczegolowym badaniom - testom ANSA i ASCA oraz enteroklizie. Jak uslyszalem od lekarzy wykrycie Crohna moze trwac latami a wyniki histopatologii moga dopiero po latach w 100 % dac wymierne wyniki. Zreszta zmiany swoiste dla choroby Crohna wystepuja u okolo 60% chorych, a brak ich wskazania nie wyklucza choroby. Moze i ty powinnas sprobowac innej diagnostyki?

Pozdrawiam
Hej dzieki za info a co to za testy ANSA I ASCA krwi?? a enterokliza?
co to takiego?
wiem ze moze trwac latami jak bylam w szpitalu to byla kobietka
lat 40 ktora od wielu lat miewala klopoty gastryczne a dopiero w wieku
40 lat wykryli ze to Crohn..... moje zmiany tez mnie niepokoja(((
na razie nie stwierdzili zadnych owrzodzen wiec... nie wiem co myslec
ale wydaje mi sie ze lekarz powinien mi podac jakies leki i za rok np
zrobic kontrolna kolonoskopie, ja jestem neijasna ze wzgledu na
zapalenie przydatkow(((( + chlamydie ktore tez powoduja stany
zapalne jelit
pozdrawiam
flowercia
gg 760652 flowercia@gazeta.pl