Strona 1 z 1

Podejrzenie o CD

: 21 kwie 2007, 11:45
autor: bisag
Witam wszystkich!
Moja 11 - letnia córka jest w tej chwili w szpitalu, w trakcie diagnozowania. Ma wiele objawów sugerujących,że może to niestety być Crohn takich jak: przebyte we wczesnym dzieciństwie krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego ( świeża krew w stolcu), zmian w bad hist-pat nie było, ale przez ok.9 m -cy brała salazopirynę. Obecnie trafiła do szpitala z silnym bólami brzucha, badanie endoskopowe wykazało zmiany w przełyku i żołądku ( nadżerki) oraz zmiany brodawkowate w błonie śluzowej dwunastnicy ( czekamy na hist-pat). Ma też stwierdzoną chorobę refluksową. W bad. USG brzucha powiększone węzły chłonne przy kątnicy i niewielka ilość płynuw otrzewnej. Wypisali nas do domu z zaleceniem natychmiastowego powrotu w przypadku nawrotu bólu. I do tego momentu byłam spokojna, ale po kilku godzinach pobytu w domu dostała bardzo silnych dolegliwości bólowych okolicy pępka i prawej strony trwających 20 godzin. W badaniach krwi nic nie wskazuje na jakikolwiek stan zapalny leukocytozy nie ma , CRP w normie , OB też. Morfologia" kwitnąca HGB 12,4. Nigdy nie maiała biegunek. Czy to może być Crohn? Czy można mieć tak dobre wyniki morfologii w początkowej fazie choroby ? Bardzo proszę o odpowiedź.
Zrozpaczona mama

Re: Podejrzenie o CD

: 21 kwie 2007, 11:53
autor: madziula
witam. nie jestem fachowcem, ale co do ostatniego pytania, to mozna miec dobre wyniki w początkowej fazie choroby. tak tez bylo u mnie, dopiero pozniej cos sie zaczelo psuc. czekajcie na wyniki badan, to na pewno podpowie jaka jest diagnoza. trzymajcie sie

Re: Podejrzenie o CD

: 21 kwie 2007, 12:13
autor: ranka
diagnoza ostateczna powinna byc po zrobieniu kolonoskopii.tam tez powinien byc wziety wycinek z miejsc podejrzanych.Czy bylo to wykonywane?jesli nie to powinno.

Re: Podejrzenie o CD

: 21 kwie 2007, 12:37
autor: bisag
Teraz jeszcze nie była robiona. wtedy , gdy krwawiła z przewodu pokarmowego to miała, ale to było 7,5 roku temu. Zmian w badaniu histopatologicznym nie było. Wczoraj dziecko było bardzo cierpiące i obolałe, zastanawiano sie nad zapaleniem wyrostka robaczkowego i operacją, ale ze względu na wyniki badań krwi i podejrzenie choroby odstąpiono od tego.
Czy w ze zmian z zoładka i dwunastnicy można zdiagnozować CD czy też konieczna jest kolonoskopia? A jesli choroba dotyczy jelita cienkiego to w jaki sposób można to potwierdzić jeżeli zmiany nie sa jeszcze na tyle duże , że nie widać tego w pasażu jelitowym?

Re: Podejrzenie o CD

: 21 kwie 2007, 12:56
autor: ranka
ze zmian zoladka i dwunastnicy mozna wykazac CD,ale musi byc tam typowy naciek charaktyrystyczny dla CD lub po prostu inne zmiany takze charakterystycznbe dla CD.No ale choroba nie musi byc w zoladku.Niestety to jest taka paskudna cholera ktora preferuje caly uklad pokarmowy,nie tak jak CU ktory upodobal sobie tylko jelito grube.Kolonoskopia musi byc,gdyz jest to najbardziej czule badanie .Poza tym CD czesto umiejscawia sie w okolicach jelita krętego a dokladniej wokol zastawki Bauhina.Ale tam tez dojdzie kolonoskop.

Re: Podejrzenie o CD

: 22 sie 2009, 22:42
autor: Filonka mama
Bisag, zrób dziecku przeciwciała ASCA z krwi- one są specyficzne dla Crohna. Mój syn miał podobne objawy i zmiany w przełyku i dwunastnicy a wyniki morfologii zawsze prawidłowe.
Niestety pASCA dodatnie a to oznacza zazwyczaj tylko celiakię lub Crohna

Re: Podejrzenie o CD

: 23 sie 2009, 16:57
autor: rajan
rozmowa o badaniach na przeciwciała została przeniesiona tu:
viewtopic.php?t=1742&sid=0ae8f1579bb39d ... 71a2a621a5