W trakcie diagnozy - podejrzenie CU

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Adrian_91
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie
miasto: Katowice

W trakcie diagnozy - podejrzenie CU

Post autor: Adrian_91 » 01 maja 2020, 00:07

Witam Wszystkich,

Na forum natrafiłem przypadkiem w trakcie poszukiwań odpowiedzi dotyczących moich dolegliwości. Mam 29 lat.

Na początku chciałbym zaznaczyć ze od momentu rozpoczęcia studiów rozpoczął się u mnie okres kiedy to luźne stolce zaczęły dominować nad tymi zwartymi. Nigdy nie do tej pory nie zauważyłem u siebie krwi w stolcu.

Cała historia zaczęła się u mnie 3 lata temu w 2017 od uczucia ucisku po lewej stronie brzucha po swoim wieczorze kawalerskim zaraz pod żebrem. Dolegliwości minęły po jakichś dwóch tygodniach.

Rok później w 2018 czasie wakacji we wrześniu spędzanych zagranica uczucie ucisku pojawiło się ponownie po lewej stronie brzucha, również miało to związek z alkoholem. Męczyło mnie to jakieś dwa tygodnie, po czym dolegliwości ustąpiły.

W tym czasie odbyłem swoją pierwsza wizytę u gastroenterologa który zlecił podstawowa morfologię krwi, badania na krew utajona w kale oraz gastroskopię ponieważ ból z lewej strony sugerował dolegliwości związane z żołądkiem. Wszystkie badania były w normie laboratoryjnej, krwi w kale nie stwierdzono, gastroskopia nie wykazała żadnych zmian. Miałem jedynie podwyższone próby wątrobowe:
- ast 28
-alt 80
-bilirubina całkowita 1,83
-ggtp 77
Została pobrana próbka na helicobacter która dała wynik ujemny. Gastroenterolog nie zasugerował zmianę diety (unikanie alkoholu) oraz stwierdził ze na kolonoskopię jestem za młody (miałem wtedy 27 lat).

Następnie przez kilka kolejnych miesięcy dyskomfort pojawiał się sporadycznie, uspokojony

W listopadzie 2019 dolegliwości się nasiliły. Uczuciu ucisku po lewej stronie zaczęło towarzyszyć uczucie kłucia w prawym dole biodrowym, dodatkowo uczucie ucisku zaczęło rozlewać się ku gorze po prawej stronie brzucha. Od stycznia rozpocząłem diagnostykę wspólnie z kolejnym gastroenteorologiem
- pełna morfologia krwi (wszystkie wyniki w normie)
- ast 30, alt 92
- kal na pasożyty 1 próba ujemny
- krew utajona w kale ujemna
- kalprotektyna w kale 9,71
- badania w kierunku celiaki (negatywne)
- helicobacter w kale ujemny

Kalprotektyna nie sugerowała stanu zapalnego jelit, lekarz odstąpił od kolonoskopii. Jako ze dolegliwości nie ustępowały, otrzymałem skierowanie na TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej (Enterografia TK). Badanie w kwietniu wykazało podwójne zagięcie pętli esicy, częściowo znajdujące się na poziomie prawego dołu biodrowego. Widoczne nieco nieregularne pogrubienie ściany jelita grubego lokalizującą się od poziomu odbytnicy przechodzące na całej długości w zakresie esicy z widoczna pogrubiała ściana do Ok.4mm i nieco wzmacniająca się po podaniu środka kontrastującego. Haustracja jelitowa wygladzona, nieco wzmożone unaczynienie i zatarcie tkanki tłuszczowej okolojelitowej wokół. Zmiany jak w przypadku obszarów zapalnych-pozapalnych. Wnioski - podejrzenie CU do oceny w badaniu endoskopowym.

Jestem już umówiony na kolonoskopię na początku maja w celu potwierdzenia diagnozy.

Czy ktoś z Państwa miał podobne objawy ? Czy to w ogóle jest możliwe ze to wrzodziejące zapalenia jelita grubego w postaci bez krwi w kale, z kalprotektyna w normie ? Stolec oddaje do 3 razy dziennie o luźnej konsystencji. Dolegliwości po prawej stronie brzucha ustąpiły, ucisk i dyskomfort po lewej stronie pozostał (mam wrażenie ze przesunął się bardziej ku dołowi (wysokość pępka).

Intencja mojego posta jest uzyskanie powyższych informacji oraz zostawienie po sobie opisu dolegliwości dla osób która podobnie jak ja w przyszłości będą walczyły o diagnozę w przypadku podobnych dolegliwości.

atabe
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Re: W trakcie diagnozy - podejrzenie CU

Post autor: atabe » 01 maja 2020, 09:01

Oczywiście CU trzeba potwierdzić w badaniu kolonoskopii i pobranych wycinkach. Jeśli chodzi o objawy ,to nie każdy ma ciężki przebieg choroby. Tak samo wyniki u niektórych chorych mogą być wręcz książkowe mimo toczącej się choroby . To kwestie bardzo indywidualne . Cytując klasyka , każdy choruje inaczej. Powodzenia i zdrowia

romek
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Post autor: romek » 01 maja 2020, 12:06

Ja bym nie czekając na wyniki kolonki zaczął brać probiotyki - to bardzo ważne w naszych chorobach. Z tym, że nie byle jakie, a te naprawdę sprawdzone - jak Vivomixx czy VSL#3. No i dieta. A o alkoholu też lepiej zapomnieć. Polecam (zresztą wszystkim) świetna książkę: Emeran Mayer - "Twój drugi mózg. Komunikacja umysł jelita"

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 01 maja 2020, 12:47

u mnie tak się zaczęło, bóle w lewej części brzucha i odpowiedź lekarz : -> tam nic nie ma ;).
Prawie 10 lat szukania diagnozy aż poszła krew, ale tak na maxa, a wtedy rektoskopia i diagnoza. Badanie endoskopowe może zlecić i lekarz rodzinny.
To podstawowe badanie, bo albo pokaże zmiany i wtedy wiadomo, że trzeba to kontrolować, albo wynik pokaże czyste jelito i wiadomo , że trzeba szukać gdzieś poza nim.

No i wielu z nas na diagnozę czekało latami, po prostu objawy nie pokazywały specyficznego obrazu choroby.
Co do alkoholu to na początku chorowania było róznie, ale zawsze mocno odczuwałem bólowo okolice "brzucha", a żołądek to już w ogóle, z 3 dni aż doszedł do siebie.
Z czasem to się zmieniło i każde % ,obojętne ile i jakie pokazywały od razu krew w jelicie.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Adrian_91
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie
miasto: Katowice

Post autor: Adrian_91 » 02 cze 2020, 22:37

Witam ponownie,

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi na moje wcześniejsze posty.

Wykonałem kolonoskopię w trakcie której zostało pobrane Ok. 10 wycinków z różnych miejsc jelita grubego oraz końcowego odcinka jelita cienkiego. W trakcie badania lekarz nie zauważył żadnych zmian, badania histopatologiczne również nie wykazały żadnych anomalii.

Obecnie jestem w trakcie przyjmowania Xifaxan (pierwszy raz przyjmowałem go przez tydzień jakieś 2 miesiące temu jednak leczenie nie przyniosło poprawy). Mój lekarz sugeruje zespół SIBO, jednak nie do końca jestem przekonany co do tej diagnozy.

Uczucie ucisku w brzuchu ciagle nie ustaje, w zależności od pory dnia lub ułożenia ciała ucisk pojawia się w prawym bądź lewym podzebrzu. Czy ktoś z Was miał podobne objawy lub może doradzić w kierunku jakiej choroby powinien się dalej diagnozować ? Gastroskopia, kolonoskopia, TK jamy brzusznej oraz miednicy mniejszej nie wykazały żadnych zmian.

W najbliższym czasie planuje wykonać próby wątrobowe z oznaczeniem bilirubiny oraz ggtp a także profil trzustkowy.

Dziekuje za wszelkie wskazówki i odpowiedzi.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”