Podejrzenie WZJG, brak diagnozy

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Stan193
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: wielkopolskie
miasto: Poznań

Podejrzenie WZJG, brak diagnozy

Post autor: Stan193 » 24 lut 2020, 12:02

Witam,

Mam 26 lat i od około 5 miesięcy obserwuje u siebie występowanie krwawienia z dolnej części przewodu pokarmowego. Krwawienie często nie jest związane z wypróżnianiem, bardzo często zdarza się sama krew w toalecie. Miałem zrobioną rektoskopie z wyciekiem do badania histopatologicznego - obraz w rektoskopi pokazał zmiany zapalne w jelicie, histopatologia w kierunku WZJG nie wykazała cech swoistości. Lekarz po badaniu zapisał mi salofalk w różnych postaciach (wlewki, tabletki, czopki), jednak tylko na początku po zastosowaniu wlewek przez 7 dni objawy całkowicie zniknęły, po przejściu na tabletki krew pojawiła się znowu, z tym że w mniejszej ilości. Niedawno po odstawieniu leków na kilka dni objawy dość mocno nawróciły, lekarz przypisał wlewki na tydzień i znowu tabletki, ale niestety niewiele to pomogło i po 2 tygodniach brania leków nadal pojawia się krew.

Biegunki w moim przypadku zdarzają się sporadycznie, wypróżnienia są zwykle 2-3 na dobę ale część z nich to jedynie krew + wodno-śluzowa wydzielina... Często czuje też wzdęcia i lekki bólw dolnej części brzucha.
Dostałem dziś wyniki kalprotektyny - 351.

Czy według Was objawy te wskazują typowo na WZJG? Teoretycznie badanie w tym kierunku nie wykazało choroby, natomiast lekarz stwierdził, że skoro objawy utrzymują się od tak długiego czasu to prawdopodobnie właśnie z tym mam do czynienia...
Zastanawiam się czy może utrzymywanie się objawów przez tak długi czas nie jest kwestia źle dobrego leczenia? Czy mogą być inne przyczyny takich objawów?

Pozdrawiam

romek
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Podejrzenie WZJG, brak diagnozy

Post autor: romek » 24 lut 2020, 14:59

Nie ma chyba czegoś takiego jak typowe objawy WZJG. Każdy z nas "choruje" inaczej.
Piszesz: "obserwuje u siebie występowanie krwawienia z dolnej części przewodu pokarmowego".
A skąd wiesz, że to krwawienie to z dolnej części?
Kalprotektyna 350 to nie jest dużo przy CU - choć wskazuje na jakiś stan zapalny w jelicie.
Rektoskop daleko nie sięga. Powinieneś dostać skierowanie na kolonoskopie, która sprawdzi stan całego jelita.

Stan193
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: wielkopolskie
miasto: Poznań

Re: Podejrzenie WZJG, brak diagnozy

Post autor: Stan193 » 24 lut 2020, 16:29

romek pisze:
24 lut 2020, 14:59
Nie ma chyba czegoś takiego jak typowe objawy WZJG. Każdy z nas "choruje" inaczej.
Piszesz: "obserwuje u siebie występowanie krwawienia z dolnej części przewodu pokarmowego".
A skąd wiesz, że to krwawienie to z dolnej części?
Kalprotektyna 350 to nie jest dużo przy CU - choć wskazuje na jakiś stan zapalny w jelicie.
Rektoskop daleko nie sięga. Powinieneś dostać skierowanie na kolonoskopie, która sprawdzi stan całego jelita.
Na dolny odcinek wskazuje świeża krew w toalecie, gdyby to była inna część przewodu pokarmowego to raczej objawy byłyby inne, przynajmniej tak to rozumiem.
Co do kolanoskopii to dostałem skierowanie i jestem już umówiony na badanie. Chciałbym jednak dowiedzieć się czy do tego czasu branie salofalku ma jakiś sens i czy możliwe są inne przyczyny takich objawów, które wymagają zupełnie innego leczenia.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”