Co zbadać? Zasugerujcie coś, proszę...

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
rikarika
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: wielkopolskie

Co zbadać? Zasugerujcie coś, proszę...

Post autor: rikarika » 27 sty 2016, 12:44

Hej,

Jestem nowa i szukam jakichś sugestii- odnośnie badań, nie diagnozy.

Zaczęłam czuć się źle po wyrwaniu zęba, suchy zębodół- dostałam dwa razu w przeciągu miesiąca klindamycynę.
Dzień przed rozpoczęciem drugiej antybiotykoterapii dostałam biegunki, utrzymywała się ona przez cały okres przyjmowania antybiotyku i 10 dni po. ALE zmieniła kolor- na wściekle żółty, była śluzowa, nie tłusta.
Później stolec był bardziej uformowany, normalny kolor, ale żólta wydzielina i śluz były nadal.
Dostałam Sulfasalazin, po którym zaczęło być nieco lepiej, ale stolec nadal jest dziwny- większe bobki, posklejane czymś jaśniejszym i rzadszym z małych bobków. Po podtarciu papier nadal jest żółty/pomarańczowy i ma kwaśny zapach- jakby masło, popcorn z masłem.
Czuję się bardzo źle psychicznie, jakbym była pijana/na kacu. Lekarz mnie olewa.

Morfologia w normie, alat, bilirubina, ob też.
Chcę oddać mocz i kał do badania- na co zwrócić uwagę?
Może lepiej od razu zrobić kolonoskopię?

Dodam też, że mam stan zapalny zęba obok- też do usunięcia i od dwóch dni widzę jakieś krostki w jamie ustnej- jutro dentysta.

Awatar użytkownika
sylunia80
Moderator
Choroba: CU
Kontakt:

Re: Co zbadać? Zasugerujcie coś, proszę...

Post autor: sylunia80 » 27 sty 2016, 13:41

Zrób badanie na krew utajoną w kale i idź do gastroenterologa :)
27.01.2014-usunięcie jelita grubego, ileostomia...
28.01.2015-Uszycie j-poucha, zespolenie, ileostomia pętlowa
Po operacji...Nowe życie-inne życie bo ze stomią...
Plany na przyszłość-3 etap czyli zamknięcie stomii...9.02.2016
Rok 2016- od lutego bez stomii
Rok 2017-ropień i pierwsze objawy przetoki
Rok 2018 Walka z przetoką, komora hiperbaryczna, osocze
W planach operacja przetoki 12.02.2019...
Operacja 1.03.2019 i ponownie ileostomia

rikarika
Debiutant ✽

Post autor: rikarika » 27 sty 2016, 14:06

Byłam u gastrologa- dostałam Debutir i zostałam odesłana do domu :/ bo "w pani wieku nic się nie powinno dziać". Mam 25 lat.

Badanie na krew utajoną na pewno zrobię ;) myślałam też o amylazie- tak dla spokojności, glukozie, tsh (bardzo mi się kiedyś wahało) i pasożytach...
Jakoś dziwnie po tym wyrwaniu i antybiotykach się zaczęło, ale nikt nie widzi powiązania.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 27 sty 2016, 14:33

właśnie ostatnio czytaliśmy taki artykuł
http://www.rmf24.pl/nauka/news-popularn ... Id,2134945
tam opisuje się takie skutki jak Twoje.
Poczytaj.Brałaś probiotyki aby zasilić swoją florę bakteryjną ?
Tu może tkwić Twój problem.
http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.ph ... ki&start=0
no i coś już tu pisano o antybiotykach,bólu zęba itd.
Polecam opcję = Szukaj= na górze każdej strony.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

rikarika
Debiutant ✽

Post autor: rikarika » 27 sty 2016, 14:44

Dziękuję, poszukam.

Probiotyki zaczęłam brać dopiero podczas drugiej antybiotykoterapii- niestety... Biorę je cały czas od tamtej pory- teraz akurat Trilac.

rikarika
Debiutant ✽

Post autor: rikarika » 27 sty 2016, 14:46

Nie sądziłam, że tak długo może być zaburzona flora po antybiotykach :/ a brałam też we wrześniu na zatoki. I sterydy wziewne od tamtej pory do początku stycznia.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 27 sty 2016, 16:02

sama widzisz,nie łatwo to wszystko ogarnąć,a z drugiej strony,lekarz przepisując antybiotyk powinien też wpisać probiotyk.
Podobnie w aptece o tym powinni przypomnieć.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Choroba: CD
Kontakt:

Post autor: Anette28 » 27 sty 2016, 16:25

rikarika, przede wszystkim odbuduj florę bakteryjną poprzez probiotyki i odpowiednią dietę.
Pamiętaj też, że do 6 tygodni po braniu antybiotyku mogą wystąpić skutki uboczne, także zapoznaj się z ulotką. :roll:
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Jacekx
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie

Post autor: Jacekx » 27 sty 2016, 16:51

nie wiadomo na co rikarika chorujesz bo np. w CU to na zęby biorę jako antybiotyk metronidazol.

Po prostu moim zdaniem antybiotyk trochę rozjechał Ci jelito.

Pytanie czy konsultowałaś ze swoim gastro antybiotyki?
Na przyszłość ustal ze swoim lekarzem gastroenterologiem jaki antybiotyki wolno Ci brać.

Mój 2 gastro a miałem ich 7 w ciągu 12 lat...określił mi jakie antybiotyki mogę brać i to się sprawdza.
Od 11 lat nie mam kłopotów po antybiotykach gdy nie może się bez nich obejść ( unikam antybiotyków ale gdy trzeba wiem które mogę brać oczywiście w konsultacji z lekarzem ogólnym który prowadzi 1 linię walki z moją chorobą od 11 lat). :idea:

Poczytaj rikarika pod tym linkiem poniżej jest mnóstwo info o antybiotykach stosowanych w NZJ i nie tylko.

http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.ph ... 201#413201

Poczytaj a ja trochę ułatwię tym z CU

Kiedyś stary mój gastro (2) podał takie info o antybiotykach w CU:
- amoxycyliny, chinolony Tak
- metronidazol Tak
- makrolidy i klindomycyny NIE

szczegóły o wymienionych powyżej antybiotykach

http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.php?t=16065

Pozdrawiam :friends:
Ostatnio zmieniony 27 sty 2016, 17:27 przez Jacekx, łącznie zmieniany 5 razy.

rikarika
Debiutant ✽

Post autor: rikarika » 27 sty 2016, 17:05

Dziękuję :)

Probiotyki cały czas biorę.
Pierwszy raz chyba w całym życiu brałam antybiotyki we wrześniu zeszłego roku, później dostałam po ekstrakcji zęba i nikt mi nie powiedział, ja nie doczytałam, że powinnam jakąś osłonę stosować (ani laryngolog, ani dentystka o tym nie wspomniały).
Za każdym razem brałam klindamycynę- dopiero po 3 razie poczytałam w necie i jestem strasznie zła na tych lekarzy.

Gastrolog zapytał tylko, co u niego robię w takim wieku... Jak nie będzie poprawy, pójdę do innego.

Jacekx
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie

Post autor: Jacekx » 27 sty 2016, 17:22

czy antybiotyk konsultowałaś z twoim gastro jeśli nie to na przyszłość tak rób.

Bo jeśli masz CU to sobie klindomycyną zaszkodziłaś

- makrolidy i klindomycyny w CU NIE ( nie wiem jak w CD ale gastro powinni wiedzieć)

Jeżeli gdzieś będziesz leczona przez innego lekarza niż gastro to zgłaszaj , że jesteś chora na NZJ i trzeba Ci wybrać jak najmniej szkodliwy antybiotyk

Na zęby to metronidazol jako ciekawostka to jest też stosowany czasami przy naszych chorobach.

rikarika
Debiutant ✽

Post autor: rikarika » 27 sty 2016, 18:13

Nie mam pojęcia, czy mam NZJ- dlatego zapytałam o to, jakie badania wykonać, żeby je potwierdzić/wykluczyć...

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Choroba: CD
Kontakt:

Post autor: Anette28 » 27 sty 2016, 20:41

Jacekx pisze:Kiedyś stary mój gastro (2) podał takie info o antybiotykach w CU:
- amoxycyliny, chinolony Tak
- metronidazol Tak
- makrolidy i klindomycyny NIE
ja mam taki sam spis z tym, że dzisiaj odpadły amoxycyliny bo mam alergię
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

topost
Początkujący ✽✽
województwo: świętokrzyskie

Post autor: topost » 27 sty 2016, 21:04

W sumie to Ty raczej nie masz objawów typowych dla NZJ, raczej właśnie coś w stylu zaburzenia np. mikroflory jelitowej po antybiotykoterapii. Na Twoim miejscu pobrałbym probiotyk i obserwował co się będzie działo.

NZJ nie da się zdiagnozować z krwi, bo jak widać choćby na forum nawet ciężkie rzuty czasem nie wykazują anomalii w wynikach, niby jest to badanie kalprotektyny (z kału) ale ono tez nie jest w 100% pewne - tylko kolonoskopia z badaniem wycinków ale Ty sie raczej nie kwalifikujesz do takiego badania bo raczej nie masz typowych objawów (z drugiej strony akurat co jak co ale układ pokarmowy ma te same objawy na wiele chorób od prostych dysfunkcji po ciężkie choroby) jednak u Ciebie nastąpiło to po antybiotykoterapii więc to pewnie o to chodzi.

Możesz zbadać mikroflorę badaniem typu florascan albo kyberstatus albo zacząć taniej - od probiotyku i obserwować.

Lekarz oczywiście cymbał - tak samo jak mój pierwszy - wkurzają mnie takie typy które lekceważą objawy tekstami co Pani tu robi w tym wieku - mój niby onkolog z doświadczeniem i też mi mówił że w moim wielu rak jelita to ewenement na skalę światową i generalnie niemożliwa sprawa tymczasem mój kolega rówieśnik zmarł niedawno właśnie na takiego raka, od tej pory jestem przeczulony na punkcie zbyt pewnych siebie lekarzy którzy tak jednoznacznie wyrokują.

Co do Twojej kupy - ja tez przez długi okres miałem żółtą i kwaśnie wonną - badałem wątrobę i trzustkę - wszystko OK - samo przeszło, i co jakiś czas wraca. Nie wiem skąd to jest - badanie flory miałem robione i mam niedobory tylko 3 szczepów - reszta OK - nie mam pomysłu jak to uzupełnić bo zdań jest tyle ilu dietetyków - ale zamierzam jutro kupić książkę o bakteriach którą ktoś tu na forum reklamował i zobacze co tam mądrego piszą.
"Wstaję - upadam, upadam - wstaję. Przegrywam walkę kiedy się poddaję"

pompea
Początkujący ✽✽
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: dolnośląskie

Post autor: pompea » 27 sty 2016, 22:07

Skutkiem ubocznym stosowania klindamycyny może być rzekomobłonste zapalenie jelit, powodowane przez bakterię Clostridium difficile. Zwykle towarzyszy mu krwawa biegunka, ale objawy mogą być też łagodniejsze. Jeżeli się niepokoisz i czujesz się źle, możesz zrobić badanie kału na obecność toksyny Ai B C. difficile (robią w Sanepidzie i dużych laboratoriach).
Pewnie jest jednak tak, że masz zaburzenia flory bakteryjnej jelit po długiej antybiotykoterapii i tu pomoże dłuższe stosowanie probiotyków.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”