IBS ? Tradycyjnie brak diagnozy

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mjk
Początkujący ✽✽
Choroba: inna choroba jelita
województwo: pomorskie

Re: IBS ? Tradycyjnie brak diagnozy

Post autor: Mjk » 25 lut 2015, 10:13

Badanie było wykonane w Diagnostyce.

Normy:

Wynik ujemny gdy miano IgM < 1:16
Wynik wątpliwy gdy miano IgM 1:16
Wynik dodatni gdy miano IgM 1:32

Wynik ujemny gdy miano IgG < 1:16
Wynik wątpliwy gdy miano IgG 1:16
Wynik dodatni gdy miano IgG 1:32

Jak sobie przeczytałem o objawach tych lamblii to by wszystko pasowało idealnie, no ale chyba faktycznie dużo osób może mieć te lamblie i jakoś żyją....o ile kojarzę, to leczy się głównie Metronidazolem, który ja już brałem (tylko w mniejszej dawce) i była w tym okresie jakaś lekka poprawa, ale potem znowu biegunki prawie codziennie i tak się ciągnie. Nie wiem jeszcze co z tym wlewem doodbytniczym, czy to jest bardziej sensowne badanie niż kolonoskopia? Bo chciałem już zrobić tą kolonoskopię w narkozie (nawet już prywatnie) dla pewności, żeby chociaż wykluczyć definitywnie jakiekolwiek zapalenia, no ale lekarz wyskoczył z tym wlewem i teraz nie wiem?

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 25 lut 2015, 22:17

Wlew raczej nie ma sensu. Co on ma pokazać??
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

pompea
Debiutant ✽
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: dolnośląskie

Post autor: pompea » 06 mar 2015, 22:39

Czy próbowałeś może probiotyku zawierającego drożdże Saccharomyces boulardii (np. Enterol, Dierol)? Twoje objawy pojawiły się po długiej antybiotykoterapii, masz przerost drożdżaków, a ten akurat probiotyk jest nieźle przebadany i stosowany w biegunkach poantybiotykowych.
Czy robiłeś badanie kału na Clostridium difficile?

Mjk
Początkujący ✽✽

Post autor: Mjk » 07 mar 2015, 13:05

Tak, Enterol brałem przez kilka tygodni, ale akurat w tym okresie biegunki to nawet bardziej się nasilały - z tym że nie wiem, czy to na pewno wina tego probiotyku, bo koktajl różnego rodzaju leków i suplementów był dość bogaty :roll: No tylko czy probiotyk zawierający te drożdże, powinno się stosować przy przeroście drożdżaków? Bo przerost mam na pewno, candida szaleje - tylko nie wiem na ile te objawy są właśnie candidą spowodowane, a lekarze raczej tutaj nie szukają przyczyny.

Badania na Clostridium difficile nie robiłem. Tylko że przy tej bakterii to chyba są same biegunki, a ja mam różnie - zazwyczaj kilka dni biegunek, potem nagle zaparcia albo niepełne wypróżnienia, potem się odblokowuje i znowu biegunki. Kompletny sajgon, żadne diety niewiele tu pomagają...

Trochę jest poprawa przy Metronidazolu, no ale to też w końcu antybiotyk...

No i często jest trochę krwi wokół stolca i zapach też jest taki mocno krwisty - ale lekarz twierdzi że to prawdopodobnie przez żylaki, bo gdyby to było z dalszej części jelita, to krew byłaby bardziej ''przetworzona'' i miała bardziej czarny kolor...?

Nie wiem, dostałem wczoraj skierowanie na pasaż - ale ten ''od góry'', nie wlew doodbytniczy, żeby zobaczyć jeszcze jelito cienkie itd. A potem pewnie zrobię prywatnie kolonoskopię, żeby w końcu wiedzieć o co chodzi, bo tak to można bez końca zgadywać...

pompea
Debiutant ✽
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: dolnośląskie

Post autor: pompea » 07 mar 2015, 20:35

Clostridium difficile to najczęstsza przyczyna poantybiotykowych zapaleń jelit. Stan często bywa bardzo ciężki, ale czasami zakażenie może przebiegać łagodnie. Tropem może być poprawa po metronidazolu- ten właśnie antybiotyk jest stosowany w pierwszym rzucie w leczeniu zakażenia Clostrdium!
Dla świętego spokoju zrób sobie badanie kału na obecność toksyny tej bakterii. Robisz bardziej skomplikowane badania, a tutaj to tylko zaniesienie próbki kupy do laboratorium:)

Mjk
Początkujący ✽✽

Post autor: Mjk » 07 maja 2015, 20:39

Tak jak sugerowała pompea zrobiłem to badanie na Clostridium Difficile i wyszło tak:

TEST NA OBECNOŚĆ TOKSYNY A C.DIFFICILE UJEMNY (-)
TEST NA OBECNOŚĆ TOKSYNY B C.DIFFICILE DODATNI (+)

No więc niestety coś jest. Nie wiem czy te dwie różne toksyny się znacznie od siebie różnią - któraś jest poważniejsza itp.? Ciekawe ile czasu ten syf mam, czy od początku moich dolegliwości - 2 lata?! Z tego co teraz czytam tak na szybko, to widzę że to trochę poważniejsza sprawa niż lamblie, IBSy itd. Lekarz mi nic nie wspominał o tym badaniu, ale w najbliższą środę mam u niego kolonoskopię. I teraz - czy to badanie jakby zupełnie zmienia sytuację i muszę jak najszybciej podjąć leczenie np. tym Metronidazolem czy zrobić normalnie tą kolonoskopię i wtedy decydować, w zależności co tam wyjdzie jeszcze na tej kolonoskopii? Możecie coś doradzić?

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 07 maja 2015, 21:30

To dość hermetyczne, ale może się rozeznasz http://www.antybiotyki.edu.pl/pdf/Clost ... -v6_10.pdf
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Mjk
Początkujący ✽✽

Post autor: Mjk » 07 maja 2015, 22:39

Dzięki bardzo, no właśnie to przeglądałem i trochę mnie ten artykuł zmartwił, bo na końcu jest cały dział o tym, jak izolować chorego na c.difficile w warunkach szpitalnych - więc sprawa jest niby dość konkretna. Ale z drugiej strony ja te objawy mam długo, codziennie tak z 4-5 razy w toalecie, stolec dosyć luźny, ciągle te bóle z prawej strony itd. Nie wiem czy najgorsze jeszcze przede mną czy mam trochę lżejszą wersję (może lekko podleczoną gdzieś w trakcie, bo brałem Metronidazol, ale krótko i w małych dawkach) - bo te podawane objawy w tych wszystkich artykułach i publikacjach to raczej są poważniejsze. No i powinienem mieć podwyższone leukocyty, a ja mam odwrotnie, poniżej normy.. :roll: Trochę się to zagmatwało.

Mjk
Początkujący ✽✽

Post autor: Mjk » 17 maja 2015, 10:02

No to trochę się wyjaśniło. Miałem kilka dni temu kolonoskopię i niestety wyszło CU - w odbytnicy ubogi rysunek naczyniowy, nakrapianie wybroczynowe, krwawienie kontaktowe. Poza tym jelito o bardzo krętym przebiegu, z odcinkami długiego skurczu.

Akurat CU niezbyt się spodziewałem, bo do tej pory wszystkie wyniki łącznie z kalprotektyną były w normie, a poprzednia kolonoskopia kilka miesięcy temu na tym odcinku wykazała jedynie hemoroidy. Czekam jeszcze na wyniki hist-pat. Biorę Metronidazol na to clostridium difficile i zaczynam z Pentasą w granulkach 2x1g oraz w czopkach 1x dziennie i Encortonem 30mg.

Czyli wygląda na to, że zostanę tu chyba na dłużej :mrgreen:

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 17 maja 2015, 16:05

A kto przepisuje bez potrzeby tak drogie leczenie. Po co od razu steryd doustny? Po co granulki? Poszukałabym lekarza, który potrafi leczyć CD.

Mjk
Początkujący ✽✽

Post autor: Mjk » 17 maja 2015, 18:16

No lekarz podobno dobry fachowiec, ale mi trudno ocenić, bo na pierwszych wizytach wstępna diagnoza była zupełnie inna, a teraz nagle CU. Szukałem nawet tutaj u Was na forum kogoś zaufanego z Trójmiasta, pojawiało się kilka nazwisk, ale opinie były dość różne. Jak jeszcze ktoś może kogoś polecić, to będę wdzięczny.

Leki faktycznie były drogie. Pentasa w granulkach 75 zł po zniżce, w porównaniu do Asamaxu za kilka złotych.... :neutral: Na dłuższą metę dość konkretny wydatek, w zestawie z Encortonem. Ten Encorton mnie trochę zdziwił, na razie biorę i będę za 2 tyg. pytał co dalej. Trochę zielony jeszcze jestem w tym wszystkim. :wink:

Jeszcze zasadnicze pytanie - na podst. samej kolonoskopii można w 100% postawić diagnozę? Nawet jeśli z wycinków nic nie wyjdzie?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 17 maja 2015, 18:49

CU jest w j.grubym,a tam rozpuszcza się asamax czy salofalk,po co więc płacić tyle kasy za Pentase?
A to przecież lek na długie lata.....
Mjk pisze:w 100% postawić diagnozę?
wiesz jak to jest,w życiu pewne są tylko podatki i śmierć jak mawiał klasyk :wink:
His-pat to raczej pewność.
Ale znane są też przypadki kiedy z CU wykluło się CD.
Mjk, masz diagnozę więc spoko...wiesz co Ci jest to teraz tylko będzie lepiej ..
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Mjk
Początkujący ✽✽

Post autor: Mjk » 18 maja 2015, 21:33

No diagnoza jakaś jest - może średnio pozytywna, ale przynajmniej nikt mi już nie powie że ''te biegunki to nerwowe, taka natura'' :mrgreen: Poczekam na wyniki hist-patu, zobaczę co tam wyjdzie, najwyżej się jeszcze Was poradzę ;)

Mjk
Początkujący ✽✽

Post autor: Mjk » 09 cze 2015, 18:52

Z wycinka wyszło colitis chronica levi gradu - czyli w sumie rozpoznanie się potwierdziło. Dostałem teraz Salofalk 2x2 zamiast tej Pentasy, trochę się za nim nabiegałem, ale przynajmniej 4 opakowania po 50 tabl. kosztują mniej niż jedna Pentasa :mrgreen: Zobaczymy jak będzie z objawami, czy coś się zmieni.

Problem jest tylko z tym clostridium difficile - nie mogę tego wybić, już kolejna kuracja Metronidazolem a tam dalej te toksyny w badaniu wychodzą. Nie wiem czy nie będzie trzeba w końcu do szpitala się położyć na jakieś dożylne leki, bo alternatyw za wiele nie ma...

Wg. rozpoznania mam teraz st. remissionis czyli niby jestem w remisji, ale chyba nie do końca to czuję :mrgreen: Bo jakoś zbyt dobrze to nie jest, codziennie przynajmniej 5-6 wypróżnień (szczególnie rano maraton), do tego bóle szczególnie w dole po prawej stronie, ciągłe parcie na stolec, często mdłości. Nie wiem na ile to clostridium robi taki bałagan, a na ile to CU. Czasem zdarzają się lepsze dni, ale tak to raczej kiepsko. Najgorzej coś zaplanować, bo nigdy nie wiem kiedy będzie względnie, a kiedy niezbyt :mrgreen: W ogóle marzy mi się kilka dni spokoju, bo już wymęczony lekko jestem, próbuję ogarniać studia (zaraz obrona pracy dyplomowej), pracę na 1/2 etatu i jeszcze mam ciągle niedoleczone zapalenie prostaty (jasny gwint jak to boli, to czasem gorsze niż CU, koszmar) i staram się udawać że wszystko gra ale już ciężko mi to wychodzi :mrgreen:

Trochę sobie pomarudziłem, pozdrawiam wszystkich :papa:

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 09 cze 2015, 19:06

Mjk pisze: i staram się udawać że wszystko gra ale już ciężko mi to wychodzi
zawsze mówię na pytanie jak się czujesz : SUPER....i tak odbieram Twój post.
Na zewnątrz twardziel,a w środku ogień :smutny: się tli.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”